Задайте питання юристу

999 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

07 березня 2026, питання №147043

Могу ли я не вступать в ОСББ?

В нашем жк есть управляющая компания , с которой мы заключили договор, инициативная группа нескольких жильцов хочет оформить еще свое ОСББ, чтобы и управляющая компания была и они, я не хочу подписывать с ними договор и платить коммунальные всем, какие у меня есть права ? Могу ли я не вступать в это ОСББ и остаться только с управляющей компанией?

Відповіді юристів (7)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олена!

    Такі рішення приймаються на загальних зборах співвласників.

    Самостійно Ви не можете існувати окремо від ОСББ. Проте можете впливати на його рішення шляхом голосування на зборах.

    Раніше в редакції Закону України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» було поняття «член об’єднання», а також визначався порядок вступу і виходу з ОСББ. Але в 2015 році до законодавства внесли зміни*: тепер такого поняття немає. Тобто вийти з ОСББ юридично неможливо, бо ви не є «членом об’єднання» у класичному розумінні, як це було раніше. Натомість ви є співвласником будинку, якщо володієте квартирою або нежитловим приміщенням. ОСББ — це не організація за бажанням. Це юридична особа, яка створена для управління спільним майном у багатоквартирному будинку. А отже — усі власники квартир автоматично беруть участь у цьому управлінні.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Елена Клієнт 3 місяці тому

      У меня договор с управляющей компанией, я не отдельно сама по себе , я просто хотела знать , имею ли я право остаться по договору с управляющей компании и больше не заключить никаких договоров с новыми осбб

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Не плутайте, ОСББ і управляюча компанія - це з правової точки зору різні утворення. Управляюча компанію діє на підставі договору з ОСББ.

        • Елена Клієнт 3 місяці тому

          Вы так и не поняли, я понимаю разницу, но здесь хотят создать отдельное ОСББ , отдельно от коммунальщиков , которые обслуживают жк

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Ви не маєте права одноосібно “залишитися” на своєму старому договорі з управляючою компанією, якщо співвласники будинку законно створять ОСББ і приймуть рішення про іншу модель управління будинком. Для одного багатоквартирного будинку договір про управління може діяти одночасно не більш як з одним управителем, а договір, укладений від імені всіх співвласників уповноваженою особою за рішенням зборів, є обов’язковим для всіх співвласників.

            Тобто, індивідуально зберегти стару схему управління тільки для себе Ви не зможете.

            Проте, ОСББ і “комунальники” — це не одне й те саме. ОСББ стосується управління будинком і спільним майном, а комунальні послуги — це окремі правовідносини. Закон про житлово-комунальні послуги прямо відмежовує відносини з управління будинком від відносин між співвласниками та ОСББ при самозабезпеченні, а також окремо регулює комунальні послуги, як-от вода, тепло, газ, електроенергія залежно від моделі договорів. Тому може бути так, що ОСББ створене, а прямі договори на окремі комунальні послуги у вас залишаються з відповідними постачальниками, але це не означає, що ви можете окремо лишити саме старий договір на управління будинком із попередньою управляючою компанією всупереч рішенню будинку.

            Якщо вони хочуть створити ОСББ окремо від постачальників комунальних послуг, це можливо; якщо вони хочуть, щоб і ОСББ, і стара управляюча компанія одночасно керували одним і тим самим будинком, як два окремі управителі, то така схема суперечить правилу про одного управителя для одного будинку.

            Тому Ви можете не підписувати якийсь “новий індивідуальний договір” з ОСББ, але не можете вимагати, щоб саме для вас продовжував діяти старий договір з управляючою компанією, якщо будинок колективно і законно перейшов на ОСББ або ОСББ обрало інший спосіб управління. При цьому платити двічі за одне й те саме управління будинком ви не повинні. Якщо з вас вимагатимуть і внески/платежі ОСББ, і окрему плату старому управителю за ту саму послугу управління, це вже підстава вимагати документи та заперечувати подвійне нарахування.

            Отже, Вам варто вимагати у ініціативної групи або вже створеного ОСББ: протокол зборів про створення ОСББ, статут, рішення про форму управління будинком, рішення щодо припинення або зміни відносин зі старою управляючою компанією, а також розшифровку, за що саме вам хочуть нараховувати платежі. Бо ключове тут не назва “ОСББ”, а те, чи законно змінено модель управління і чи не дублюються платежі.

            • Елена Клієнт 3 місяці тому

              Срасибо, теперь все понятно

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Прошу, Олена!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України