Начните консультацию с юристом онлайн
Добрый день! Скажите пожалуйста, как получить алименты с отца ребенка. Есть решение суда от 15.05.2020, по которому с 22.01.2020 ответчик должен платить 2218 грн. Ответчик прописан в другом городе, при этом живёт, как и я, в Одессе. Адреса я его не знаю, официально он не работает, платить отказывается. Скажите, как наиболее эффективно можно добиться выплаты? Что я могу предпринять? И как получить долг с января месяца по нынешний день? Благодарю за ответ!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (11)
Адвокат, г. Киев
Алименты могут взыскиваться по исполнительному листу за прошедшее время, но не более чем за десять лет, предшествующих предъявлению исполнительного листа.
Если по исполнительному листу алименты не взыскивались в связи с розыском плательщика алиментов или в связи с его пребыванием за рубежом, они должны быть уплачены за все прошедшее время.В случае возникновения задолженности по вине лица, обязанного уплачивать алименты по решению суда или по договоренности между родителями, получатель алиментов имеет право на взыскание неустойки (пени) в размере 1 % суммы неуплаченных алиментов за каждый день просрочки со дня просрочки уплаты алиментов до дня их полного погашения или до дня принятия судом решения о взыскании пени, но не более 100 % задолженности.
Размер неустойки может быть уменьшен судом с учетом материального и семейного состояния плательщика алиментов.Часть вторая статьи 51 Конституции Украины задекларировала обязанность родителей содержать своих детей до достижения ими совершеннолетия. Но не все родители осознают свою ответственность, об их обязанностях приходиться «напоминать» в том же числе, в судебном порядке.
Казалось бы, если человек не работает, как ему платить алименты. Объективная ли это причина «в глазах» закона, особенно, учитывая тот факт, что многие скрывают свои доходы.Если родители уклоняются от уплаты алиментов, не имеют возможности содержать ребенка или место проживания (пребывания) их неизвестно, «алименты» будет платить государство, точнее временную помощь.
Основаниями для назначения помощи являются:
Для назначения временной помощи родитель, содержащий ребенка, обращается в орган соцзащиты по своему месту жительства.В Украине предусмотрена как административная, так и уголовная ответственность за неуплату алиментов.
Административная ответственность установлена статьей 183-1 Кодекса Украины об административных нарушениях. Так, если из-за неуплаты алиментов на содержание ребенка возникла задолженность в сумме соответствующих платежей за 6 месяцев со дня предъявления исполнительного документа к принудительному исполнению, должник может быть привлечен к выполнению общественно полезных работ на срок от 120 до 240 часов.
Стоит отметить, что в случае повторного в течение года совершения такого правонарушения, уже придется отработать на общественных началах от 240 до 360 часов.
Статья 164 Уголовного кодекса Украины предусмотрела уголовную ответственность за злостное уклонение от уплаты алиментов, установленных решением суда. Санкцией этой статьи предусмотрено наказание в виде общественных работ на срок от восьмидесяти до ста двадцати часов или ареста на срок до трех месяцев, а даже ограничение свободы на срок до двух лет.
Стоит отметить, что под злостным уклонением от уплаты алиментов, следует понимать любые действия плательщика алиментов, направленные на неисполнение решения суда (сокрытие доходов, изменение места жительства или места работы без уведомления государственного исполнителя и т. д.), которые привели к возникновению задолженности по уплате алиментов в размере выплат за три месяца.
Также добавим, что Министерство юстиции Украины обеспечило функционирования Единого реестра должников (www.erb.minjust.gov.ua), целью создания которого является обнародования в режиме реального времени информации о неисполненных имущественных обязательств должниками и предотвращения отчуждения должниками имущества. Таким образом, современные информационные технологии также помогают бороться с должниками по алиментам.
К неплательщикам алиментов применяются и ряд других ограничительных мер и финансовых санкций.
Так, 28 августа 2018 вступил в силу Закон Украины «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины относительно создания экономических предпосылок для усиления защиты права ребенка на надлежащее содержание», который существенно ухудшил положение должников по алиментам.
Так, если размер задолженности по уплате алиментов превышает 4 месяца (3 месяца для родителей тяжело больного ребенка или ребенка с инвалидностью), установлена возможность наложения следующих ограничений относительно должников по алиментам:
Интересно, что должник по алиментам лишается права влиять на решение о временном выезде ребенка за пределы Украины. То есть, тот из родителей, с кем проживает ребенок, самостоятельно решает вопрос временного выезда своего ребенка за пределы Украины. Разрешение у должника брать не придется.
Что касается финансовых санкций, закон предусматривают наложение штрафа за неуплату алиментов в зависимости от срока задолженности:
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день, Надія!
Ви як позивач (стягувач) може вимагати примусового виконання судового рішення через органи державної виконавчої служби.
Для цього у відповідний відділ служби позивачу (стягувачу) необхідно направити або подати виконавчий лист.
Виконавчий лист видається судом, що розглядав справу. Відзначаємо, що тільки позивач (стягувач) або його представник праві подавати лист для виконання.
Виконавчий лист треба подавати у відділ державної виконавчої служби за місцем проживання, перебування, роботи боржника або за місцезнаходженням його майна.
У Вашому випадку, краще за місцем знаходження майна боржника, його житла, земельної ділянки тощо.
При цьому право вибору місця виконання між кількома органами державної виконавчої служби, що можуть вчиняти виконавчі дії з виконання рішення на території, на яку поширюються їх функції, належить стягувачу.
Виконання рішення, яке зобов’язує боржника вчинити певні дії, здійснюється державним виконавцем за місцем проведення таких дій.
Порядок стягнення аліментів визначено ст. 74 Закону України «Про виконавче провадження». Стягнення аліментних платежів проводиться у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19
У разі наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника.
Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника.
Розмір заборгованості із сплати аліментів визначається державним виконавцем за місцем виконання рішення у порядку, встановленому Сімейним кодексом України. У разі визначення суми заборгованості у частці від заробітку (доходу) розмір аліментів не може бути менше встановленого Сімейним кодексом України.
Державний виконавець обчислює розмір заборгованості із сплати аліментів, складає відповідний розрахунок та повідомляє про нього стягувачу і боржнику:
– у разі якщо виконавчий документ уперше надійшов для виконання;
– за заявою сторін виконавчого провадження;
– у разі надсилання постанови до адміністрації підприємства, установи, організації, фізичної особи, фізичної особи – підприємця для проведення відрахування із заробітної плати (доходів), пенсії та стипендії боржника;
– у разі закінчення виконавчого провадження у зв’язку з надходженням виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби;
– за власною ініціативою;
– в інших передбачених законом випадках.
Він не працює, але він за якісь доходи існує, працює не офіційно, може мати у власності автомобіль, житло, земельну ділянку, рахунки в банківських установах.
Після відкриття виконавчого провадження, рекомендую Вам подати:
- заяву (клопотання) до виконавчої служби про вчинення виконавчих дій щодо примусового виконання, накладення арешту на все майно боржника: рухоме, нерухоме майно боржника та його рахунки в банківських установах;
- заяву +клопотання) до виконавчої служби щодо застосування до боржника таких заходів, як забораиу виїзді за межі України (а судовому порядку), позбавлення права керування транспортними засобами тощо;
- заяву (клопотання) щодо звернення виконавчої служби, з проханням до поліції про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження відносно Вашого колишнього чоловіка за умисне невиконання рішення суду про сплату аліментів за статтею 382 Кримінального кодексу України, з прикладанням до них копій з матеріалів виконавчого провадження;
- на бездіяльність виконавця, подавайте скаргу на ім'я начальника відділу виконавчої служби та до суду;
- на підставі статей 60, 214 Кримінального процесуального кодексу України, подавайте заяву до поліції про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження відносно Вашого колишнього чоловіка за злісне ухилення від сплати аліментів за статтею 164 Кримінального кодексу України та за умисне невиконання рішення суду про сплату аліментів за статтею 382 Кримінального кодексу України, з прикладанням до них рішення суду та довідки отриманої з виконавчої служби щодо заборгованості зі сплати аліментів:
Кримільний процесуальний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17
Кримільний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
- позовну заяву до суду про стягнення саме заборгованості по сплаті аліментів, з довідкою з виконавчох служби щодо заборгованості зі сплати аліментів та розрахунком.
У разі наявності запитань звертайтеся!
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Адвокат, г. Сновск, 6 лет опыта
Доброго дня. Якщо вже є рішення суду, то в суді , де розглядалася справа про стягнення аліментів, Ви маєте отримати виконавчий лист. Враховуючи, що рішення в частині стягнення платежів за один місяць підлягає негайному виконанню, Ви маєте в будь-який зручний для Вас час звернутися до суду і отримати виконавчий лист. Далі вказаний виконавчий лист Ви маєте направити ( надати) до виконавчої служби за місцем реєстрації відповідача, повідомити всю наявну інформацію щодо боржника ( батька дитини), в тому числі місце проживання, реєтрації, місце роботи, номер телефону тощо. Подальшим виконанням і стягненням аліментів буде займатися державний виконавець. Вам необхідно знати, що на період карантину діє норма, що всі процесуальні строки продовжені на час дії карантину, тобто рішення набере чинності, коли закінчиться карантин та плюс строк на оскарження рішення. Борг по аліментам з січня ( дня зверненя до суду) Ви зможете отримувати після закінчення строку на оскарження рішення , тобто коли рішення набере чинності. На сьогоднішній день цей термін= строк карантину+ строк на оскарження. Для цього Вам також потрібно буде отримати в суді ще один виконавчий лист, який і буде основним на підставі якого буде проводитись подальше стягнення. Крім державної виконавчої служби/ державного виконавця Ви маєте право звернутися до приватного виконавця по тому регіону де зареєстрований боржник чи по Вашому регіону ( це не принципово), який також має право займатися виконанням стягнення аліментів на дитину. Якщо виникнуть питання, звертайтеся.
Удачі та терпіння
Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта
Как получить алименты после решения суда
Добрый день! Скажите пожалуйста, как получить алименты с отца ребенка. Есть решение суда от 15.05.2020, по которому с 22.01.2020 ответчик должен платить 2218 грн. Ответчик прописан в другом городе, при этом живёт, как и я, в Одессе. Адреса я его не знаю, официально он не работает, платить отказывается. Скажите, как наиболее эффективно можно добиться выплаты? Что я могу предпринять? И как получить долг с января месяца по нынешний день? Благодарю за ответ!
ОБРАТИТЕСЬ В ИСПОЛНИТЕЛЬНУЮ СЛУЖБУ с исполнительным листом по месту регистрации должника - это их компетенция - принудительное взыскание алиментов
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Вам необхідно звернутися з заявою про відкриття виконавчого провадження згідно виконавчого листа до управління ДВС за місцем рєстрації або місцезнаходженням майна боржника для забезпечення виконання рішення суду по виплаті аліментів на користь дитини.
Заява разом з виконавчим листом подається на ім. я начальника управління ДВС, про результати розгляду Вас мають повідомити письмово у 15 –ти денний термін відповідно до ст.. 11 ЗУ Про звернення громадян.
Якщо боржник зареєстрований у іншому місті заяву з додаванням необхідних рішень суду необхідно надіслати поштою рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Згідно вищеввказаного Закону Вам направлять письмові відповіді та матеріали проваждення , а також будуть зазначені контакти безпосереднього виконавця державного.
Слідкувати за процедурою стягнення можливо через онлайн реєстр боржників вказавши номер провадження https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors
Аліменти можуть стягуватися за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за десять років, що передують пред'явленню виконавчого листа.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Харьков, 26 лет опыта
Добрый день! Скажите пожалуйста, как получить алименты с отца ребенка. Есть решение суда от 15.05.2020, по которому с 22.01.2020 ответчик должен платить 2218 грн. Ответчик прописан в другом городе, при этом живёт, как и я, в Одессе. Адреса я его не знаю, официально он не работает, платить отказывается. Скажите, как наиболее эффективно можно добиться выплаты? Что я могу предпринять? И как получить долг с января месяца по нынешний день? Благодарю за ответ!
Добрый день! Решение суда от 15.05.2020 года о взыскании алиментов еще не вступило в силу. Не раньше чем 15.06.2020 года, а может быть и позже, так как в связи с карантином продлены сроки на апелляционное обжалование, а значит и на вступление решений судов в законную силу, Вам будет необходимо обратиться в суд с заявлением о выдаче исполнительного листа, который будет необходимо отправить ценным письмом с описью вложения в исполнительную службу по месту регистрации должника.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня.
Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15/sp:wide-#n8120):
Стаття 273. Набрання рішенням суду законної сили
1. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Стаття 354. Строк на апеляційне оскарження
1. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред’явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Враховуючи зазначене, після того як рішення суду 1 інстанції набере законної сили, Вам необхідно звернутися до суду та отримати виконавчий лист. Раніше виконавчий лист Вам ніхто не видасть.
Після того як отримаєте виконавчий лист його необхідно подати до державної виконавчої служби для відкриття виконавчого провадження про стягнення аліментів.
До виконавчого документу необхідно додати заяву про примусове виконання рішення. В заяві необхідно зазначити про факт невиконання боржником в самостійному порядку рішення суду, реквізити, за якими необхідно перераховувати стягнуті з боржника кошти та зазначити інші дані та відомості, які можуть прискорити виконання рішення суду (працевлаштування, наявність майна боржника, можливість проживання за тією чи іншою адресою, засоби зв’язку з боржником тощо).
Також необхідно зазначити, з якого саме періоду рішення суду боржником не виконується, адже відповідно до Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 № 512/5 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0489-12), стягнення аліментів за виконавчими документами за минулий час провадиться в межах трирічного строку, що передував пред’явленню виконавчого документу до виконання.
Разом із тим, положеннями статті 7 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий документ про стягнення періодичних платежів може бути самостійно надісланий стягувачем безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі-підприємцю, фізичній особі, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи». Дане положення значно прискорює процес отримання стягувачами коштів за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів.
Одночасно з виконавчим документом стягувач за місцем роботи боржника подає заяву, в якій зазначаються: реквізити банківського рахунка, на який слід перераховувати кошти; прізвище, ім’я, по батькові стягувача, реквізити документа, що посвідчує його особу.
І лише в тому випадку, якщо наявна заборгованість за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів або заперечення її розміру боржником стягувач має право пред’явити виконавчий документ для примусового виконання.
Всього доброго.
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте, Надежда.
По истечении 4 месяцев задолженности нужно писать заявления в ДВС о наложении запретов на выезд за границу, на вождение авто, на ношение оружия.
Каждый год исполнитель будет накладывать штраф от суммы задолженности: после года неуплаты - 20% от задолженности, 2 года - 30%, 3 года - 50%.
Через 3 месяца можно привлечь к уголовной ответственности (может, вразумят).
Через 6 месяцев через исполнителя привлечь к административной ответственности в виде исполнительных работ (кстати, они оплачиваются, и хоть что-то, но получите).
Можно подать на пеню и тем ещё больше увеличить задолженность, а после чего заняться взысканием его имущества, если таковое есть.
Много можно чего предпринять, обращайтесь если нужно, на платную консультацию ко мне. Все объясню и расскажу.
Адвокат, г. Харьков, 7 лет опыта
Добрий вечір.
Для початку, необхідно відкрити виконавче провадження (якщо це ще не було зроблено).
Порядок стягнення аліментів органами ДВС визначається Законом України “Про виконавче провадження”, Інструкцією про проведення виконавчих дій та іншими нормативно - правовими актами. Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду з дня пред’явлення позову.
Після набрання рішення суду законної сили, стягувач подає до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю заяву та виконавчий лист. На підставі цих документів виконавець відкриває виконавче провадження. До пред’явлення на примусове виконання виконавчий документ про стягнення аліментів може бути самостійно надісланий стягувачем за місцем роботи боржника. Під час виконання у примусовому порядку виконавець вживає заходи примусового виконання.Після того, як виконавче провадження відкрито, відбувається стягнення аліментів з батька.
Якщо батько офіційно не працю, то державний виконавець бере середню заробітню плату по регіону (у деяких випадках, це навіть є кращим, оскільки батько офіційно міг отримувати минімальну з/п (4700), а середня по регіону - 9000-11000).
Що стосується питання стягнення аліментів за минулий час.
ВІдповідно до ст. 194 СКУ - Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
Сподіваюсь надана відповідь Вам допомогла та була корисною!
Юрист, г. Харьков, 26 лет опыта
Доброго дня.
Стягнення аліментів за виконавчими листами за минулий час провадиться в межах трирічного терміну, що передував пред'явленню виконавчого листа до виконання. Проте, суд може звільнити платника аліментів від сплати заборгованості, яка виникла за минулий час, якщо буде встановлено, що вона виникла внаслідок непред'явлення без поважної причини виконавчого листа до виконання особою, на користь якої присуджено аліменти.
Якщо за виконавчим документом, пред'явленим до виконання, утримання аліментів не провадилося у зв'язку з розшуком боржника, то стягнення аліментів має провадитись за весь період незалежно від установленого трирічного терміну та досягнення повноліття особою, на утримання якої присуджені аліменти.
Згідно Сімейного кодексу України при виникненні заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення. Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів, при цьому слід відмітити, що неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.
При перебуванні виконавчого листа на виконанні у органі державної виконавчої служби, та за умови наявності заборгованості понад три місяці, державний виконавець надсилає запити до відповідних установ для виявлення рухомого та нерухомого майна боржника, проводить перевірку майнового стану за місцем його проживання, і в разі виявлення майна належного боржнику, на яке відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» можливо звернути стягнення - звертає стягнення на це майно, в порядку звернення стягнення на кошти та майно боржника, визначеного цим Законом.
З урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів суд може відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами, а також за позовом платника аліментів суд може повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості за аліментами, якщо вона виникла у зв'язку з його тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.
За злісне ухилення боржника від сплати аліментів законодавством передбачено кримінальну відповідальність. Про ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей свідчить ігнорування боржником викликів та попереджень державного виконавця, неявка до нього без поважних причин, приховування отриманих доходів, а також приховування у разі працевлаштування даних про наявність обов'язку зі сплати аліментів від адміністрації підприємства, де боржник працює і т.д. Якщо зазначені ознаки присутні, то державний виконавець роз’яснює стягувачу його право звернутися до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності за ст.164 Кримінального кодексу України.
Адвокат, г. Винница, 10 лет опыта
Добрий день!
Для виконання рішення суду про стягнення аліментів Вам слід звернутися до суду про видачу виконавчого листа.
У виконавчому листі зазначається адреса боржника (платника аліментів).
Після отримання виконавчого листа, слід звернутися до відділу державної виконавчої служби із заявою про відкриття виконавчого провадження та додати но неї виконавчий лист.
Стягнення буде проводити державний виконавець, якому надані повноваження виносити постанови, які спонукатимуть боржника виплачувати аліменти.