Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Интеллектуальная собственность, 20 сентября 2020, вопрос №29202 600₴

Фотограф отказывается удалять мои фото со своей страницы, которые мне не нравятся( фотосессия - коммерческая, платила -я))

Отказывается, аргументируя это тем, что у нас равные права на фото. Потому что эти фото - его интеллектуальная собственность. Мне кажется, что если на фото изображена Я, я заплатила за них, то он не имеет права их публиковать, если я против. Мне эта ситуация доставляет моральное беспокойство, и хотелось бы узнать кто прав. Если все-таки права я, я хочу сделать так, чтобы он не публиковал мои фото, даже если это будет суд. Еще фотограф говорит, что будет публиковать, несмотря на мой запрет, потому что выше в переписке был такой диалог (дословно):
- я хочу завтра выставить первые пару фото в свой профиль, если вы не против могу отметить
- не против конечно)
Больше я ни в какой форме не давала согласия, наоборот, просила удалить, и уточняла, что против публикации, если так важен письменный запрет. Договоров никаких не было перед фотосесией. Помогите пожалуйста. Как заставить фотографа удалить фото, если просто просьбы не помогают?

Ответы юристов (19)

    Юрій
    70%
    Юрій 3 года назад

    Юрист, г. Киев, 6 лет опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, пані Юліє!

    В першу чергу, потрібно встановити діалог з фотографом та роз‘яснити йому, що мова йде про захист прав споживачів, а тому він ризикує не лише набути зобов‘язання щодо видалення ваших фотографій зі соціальної мережі на підставі судового рішення, а й виплатити моральну компенсацію за заподіяну шкоду, не кажучи вже й про покриття судових витрат, у випадку задоволення позову.

    Я більш, ніж переконаний, що роз‘яснення таких наслідків змусить фого переглянути свою позицію і піти на компроміс.

    По-друге, в момент звернення з позовом проти фотографа ви зможете досягнути покладення на нього обов‘язку щодо зупинення дій, спрямованих на опублікування фотографій у соц мережах, до вирішення судом спору.

    По-третє, незалежно від наявності договору, публікацій фотографій із зображенням особи допускається лише за її згодою, відповідно до ч. 1 ст. 308 Цивільного кодексу

    • Юлия Клиент 3 года назад

      диалог с фотографом ни к чему не привел((( она убеждена что права у нас равные и хочет чтобы я тоже это признала. А мои просьбы удалить фото воспринимает как то, что я "качаю свои права". А как быть с тем, что выше в переписке я вроде и дала согласие, хотя формулировка там спорная, а ниже много раз писала, что против?

      • Юрій
        Юрій 3 года назад

        Юрист, г. Киев, 6 лет опыта

        Общаться в чате

        Якщо з фотографом буде розмовляти ваш представник, то цілком може призвести до економії часу та коштів. Щодо попереднього надання згоди, то е неважливо, чи давали згоду раніше. Важливо, що згоди на момент публікації немає.

    Гончаренко Константин

    Добрий вечір.

    Знімати Вас та/або ваші речі без особистої згоди незаконно. Цим порушується право на недоторканість приватного життя, право на таємницю особистого життя. Дане правопорушення підпадає під дію ст.182 Кримінального кодексу України (до трьох років обмеження волі), тому можете вимагати видалити або все відео,фото, або фрагмент. Попередьте, що в разі ігнорування Ваших вимог будете звертатися за захистом своїх прав в поліцію і до суду. В суді можна сформулювати позовні вимоги не лише в плані видалення незаконного контенту, а й відшкодування моральної шкоди. Шляхом подачі позову до фотографа "про захист честі, гідності та діловоїрепутації з додаванням доказів про відмову у фото зйомці, переписки де Ви забороняєте фотографу публікацію нотаріально завірити та долучити в якості доказів , довідку з поліції про прийняття заяви також.

    Як споживач ви маєте право: (окремим позовом)

    Згідно статті 10 Закону України "Про захист прав споживачів", споживач має право відмовитися від договору про виконання робіт (надання послуг) і вимагати відшкодування збитків, якщо виконавець своєчасно не приступив до виконання зобов'язань за договором або виконує роботу так повільно, що закінчити її у визначений строк стає неможливим.

    Якщо під час виконання робіт (надання послуг) стане очевидним, що їх не буде виконано з вини виконавця згідно з умовами договору, споживач має право призначити виконавцю відповідний строк для усунення недоліків, а в разі невиконання цієї вимоги у визначений строк - розірвати договір і вимагати відшкодування збитків або доручити виправлення недоліків третій особі за рахунок виконавця.

    У разі виявлення недоліків вже у виконаній роботі (наданій послузі) споживач має право на свій вибір вимагати:

    • безоплатного усунення недоліків у виконаній роботі (наданій послузі) у розумний строк;
    • відповідного зменшення ціни виконаної роботи (наданої послуги);
    • безоплатного виготовлення іншої речі з такого ж матеріалу і такої ж якості чи повторного виконання роботи;
    • відшкодування завданих йому збитків з усуненням недоліків виконаної роботи (наданої послуги) своїми силами чи із залученням третьої особи;
    • реалізації інших прав, що передбачені чинним законодавством на день укладення відповідного договору.

    Зазначені вимоги підлягають задоволенню у разі виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) або під час її виконання (надання), а в разі неможливості виявлення недоліків під час приймання виконаної роботи (наданої послуги) - протягом гарантійного чи іншого строку, встановленого договором, чи протягом двох років з дня прийняття виконаної роботи (наданої послуги) у разі відсутності гарантійного чи іншого строку, встановленого законодавством або договором.

    За наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків. Ця вимога може бути пред'явлена споживачем протягом строків, передбачених нормативно-правовими актами та нормативними документами, умовами договору, а в разі відсутності таких строків - протягом десяти років.

    Виконавець не несе відповідальності за невиконання, прострочення виконання або інше неналежне виконання зобов'язання та недоліки у виконаних роботах або наданих послугах, якщо доведе, що вони виникли з вини самого споживача чи внаслідок дії непереборної сили.

    Виконавець залежно від характеру і специфіки виконаної роботи (наданої послуги) зобов'язаний видати споживачеві розрахунковий документ, що засвідчує факт виконання роботи (надання послуги).

    Алгоритм дій у випадку порушення прав споживача

    У разі порушення своїх прав, споживач має право спробувати вирішити спір у досудовому порядку, звернувшись до територіальних органів Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі - Держпродспоживслужба) (Головних управліннь Держпродспоживслужби в областях, в місті Києві; районних управлінь Головних управліннь Держпродспоживслужби в областях, в місті Києві).Також споживач може підготувати позовну заяву та вирішити спір у суді.

    Досудове врегулювання

    Головні управління Держпродспоживслужби розглядають скарги, заяви i пропозиції громадян з питань захисту прав споживачів i вживають необхідних заходів для їхнього розв'язання; консультують споживачів з питань законодавства про захист прав споживачів.

    Звернення до Держпродспоживслужби розглядаються в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян». Аби звернення було розглянуто, воно повинно відповідати таким вимогам:

    • повинно бути заадресованим (чи органу державної влади, чи посадовій особі);
    • у зверненні має бути зазначено Ваше прізвище, ім ' я, по-батькові, місце проживання , викладено суть питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги;
    • повинно бути підписане заявником (заявниками) із зазначенням дати.

    Звернення може бути подано як окремою особою (індивідуальне), так i групою осіб (колективне). На рівні районів і міст обласного значення звернення щодо захисту прав споживачів також приймають відділи по захисту прав споживачів у місцевих державних адмістраціях, виконавчих органах місцевих рад.

    Судове врегулювання спору

    По-перше: негайно після виявлення факту порушення своїх прав, споживачу необхідно звернутися до продавця із письмовою заявою-претензією з вимогою щодо відновлення порушеного права. Претензія складається в двох примірниках в довільній формі і адресується продавцю (керівнику юридичної особи, фізичній особі-підприємцю).

    Важливо отримати на другому примірнику претензії відмітку про її отримання продавцем (із зазначенням дати, прізвища і посади особи, яка прийняла претензію, її підписом, печаткою юридичної особи, фізичної особи-підприємця). У випадку ухилення продавця від прийняття або реєстрації претензії слід направити її засобами поштового зв’язку на юридичну адресу продавця з описом вкладеної кореспонденції та повідомленням про вручення.

    Якщо претензія не була прийнята та/або розглянута або на неї не була надана відповідь або відповідь виявилася негативною, необґрунтованою та незаконною, а проведені переговори з продавцем/виробником товару (виконавчцем робіт, послуг) не призвели до задоволення ваших законних вимог, споживач має право оскаржити такі дії до Держпродспоживслужби .

    По-друге: у випадку якщо звернення з вимогами про поновлення порушеного права до продавця/виробника (виконавця робіт, послуг) або скарги до Держпродспоживслужби не дали бажаного результату, споживач має право звернутися до суду.

    Позов про захист прав споживачів подається до суду: за місцем проживання споживача, або за місцем знаходження відповідача, або за місцем заподіяння шкоди, або за місцем виконання договору - на вибір позивача.

    Згідно статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов'язані з порушенням їх прав.

    Позовна заява має відповідати загальним вимогам щодо форми i змісту позовної заяви, зокрема, містити відомості: про те, яке право споживача порушено; коли i в чому це виявилось; про способи захисту, які належить вжити суду; про розмір сум, щодо яких заявлено вимоги, з відповідними розрахунками i обґрунтуваннями; про докази, що підтверджують позов. До заяви повинні бути додані необхідні документи - залежно від заявлених вимог (наприклад, договір, квитанція-замовлення, чек, транспортна чи інша накладна...).

    Відшкодування шкоди, завданої споживачу

    Відповідно до статті 4 Закону України "Про захист прав споживачів" споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.

    Моральна шкода, згідно із положеннями статті 23 Цивільного кодексу України полягає у:

    • - фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
    • - душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;
    • - душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
    • - приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної особи.

    Згідно зі статтею 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених законом.

    Вимогу про відшкодування моральної шкоди може бути заявлено як під час підготовки претензії так і в позовній заяві у разі звернення до суду.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Юлия Клиент 3 года назад

      а можете пожалуйста обьяснить, кто прав? я или фотограф? "Знімати Вас та/або ваші речі без особистої згоди незаконно" - это была сьемка по моему согласию, речь именно про публикацию фото

      • Гончаренко Константин

        Публиковать Фото фотограф имеет право лишь в том случае, когда дано согласие человека изображенного на нем, если такое согласие Вы не давали фотографу (письменно) , то фотограф не имеет права публиковать такие фото.

        Вы имеете право обратиться в суд за защитой нарушенных прав, собрав необходимые доказательства.

        Рекомендую для начала письменно уведомить фотографа о нарушении прав и намерении обратиться в суд.

        (процедуру я описал ниже)

        С уважением,

        Константин Гончаренко

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 3 года назад

        Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

        Общаться в чате

        Юлія!

        У даному випадку праві тільки Ви. Звичайно, фотозйомка була проведена за вашою згодою. Так як Ви самі звернулися до фотографа. Однак, Ви ж звернулися до нього не в якості моделі, а як замовник.

        Якби Ви виступали моделлю і фотограф Вам нічого не платив за вашу роботу, тоді дійсно б у Вас із ним були б рівні права на ці фото. Так як фотографії були б створені у спільній творчій співпраці, і ви обидва вважалися б співвавторами.

        Якби Ви виступали моделлю і фотограф Вам платив за вашу роботу, то всі права на фотографії належали б лише фотографу, у тому числі право розповсюджувати (поширювати) ці фотографії.

        Однак, як я вже сказав, у даному випадку Ви виступаєте замовником, платите фотографу гроші за фотозйомку (тобто, за фотографії для себе), а не для виставляння на сайт фотографа.

        Не має права фотограф викладати у себе в профілі фотографії з вашим зображенням без вашої згоди.

        Це те ж саме, що звернутися до фотографа, щоб зробити фото на паспорт, які потім фотограф почне незаконно виставляти у себе в профілі, розповсюджувати в інтернеті тощо.

        Тому, рекомендую направити фотографу письмову претензію з вимогою негайно видалити фото, на яких Ви зображені, з його профілю, інакше Ви подасте на нього до суду.

        Якщо необхідна допомога у підготовці претензії - звертайтесь

        Всього доброго!

        • Юлия Клиент 3 года назад

          я вам очень благодарна за ответ и с удовольствием обратилась бы к вам за помощью, но я уже договорилась с другим специалистом немного раньше. Но в любом случае большое спасибо! Круто что на этом сайте столько профессионалов

          • Савченко Олександр
            Савченко Олександр 3 года назад

            Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

            Общаться в чате

            Юлія, будь ласка!

            Сподіваюсь, що Ви зможете разом із цим спеціалістом вирішити дану проблему та досягти бажаної цілі.

            Якщо ж виникнуть додаткові питання або буде потрібна моя допомога, звертайтесь.

            Всього доброго!

            Успіхів Вам!

    Адвокат Евгений Александрович

    Добрий день, Юлія!

    Відповідно до ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...

    Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без й згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

    Так, поширення фотографій – правовідношення, що має на увазі будь-яку дію, при здійсненні якої об’єкт творчості пропонується публіці, тобто, люди мають необмежений доступ до цих об’єктів в будь-який час і в будь-якому місці. Публічний показ – демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться або можуть знаходитися особи, що не належать до кругу сім’ї або до близьких знайомих цієї сім’ї.

    Умови використання фото та відео матеріалів визначено в ст.307-308 Цивільного кодексу України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15

    Стаття 307. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок

    1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

    2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

    3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

    Стаття 308. Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах

    1. Фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою осіб, визначених частиною четвертою статті 303 цього Кодексу.

    Згода, яку дала фізична особа, зображена на фотографії, іншому художньому творі, може бути після її смерті відкликана особами, визначеними частиною четвертою статті 303 цього Кодексу. Витрати особи, яка здійснювала публічний показ, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору, відшкодовуються цими особами.

    2. Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

    Фізична особа, яка позувала авторові фотографії, іншого художнього твору за плату, а після її смерті - її діти та вдова (вдівець), батьки, брати та сестри можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов'язаних із цим збитків.

    3. Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

    Відповідальність у тому числі і кримінальна.

    Кримінальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

    "Стаття.182.Порушення недоторканності приватного життя.

    Незаконне збирання, зберігання, використання або поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди або поширення цієї інформації у публічному виступі, творі, що публічно демонструється, чи в засобах масової інформації,-

    караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

    Рекомендую Вам подать:

    1) направити йому листа - претензію щодо видалення фотознімків, з попередженням у разі невидалення щодо звернення до суду з позовною заявою та подачі заяви до поліції або прокуратури.

    2) У разі відсутності реагування, Вы маєте право подати позовну заяву до суду, в порядку Цивільного кодексу України та Цивільного процессуального кодексу України.

    3) заяву до поліції або прокуратури про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження про втручання в приватне життя за статтею182 Кримінального кодексу України (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    Після цього, протягом 24 годин, вказані відомості про вчинене кримільне правопорушення, повинні бути невідкладно але не пізніше 24 годин, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з відкриттям кримільного провадження, про що заявник має право отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    У разі невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань протягом 24 годин, заявник має право на потязі 10 днів, подати скаргу слідчому судді місцевого суду (на підставі статей 303-307 Кримінального процесуального кодексу України) та до місцевої прокуратури (стаття 36 Кримінального процесуального кодексу України).

    Дивіться Кримінальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

    Дивіться Кримінальний процесуальний кодекс України:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17

    "Стаття 60. Заявник

    1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

    2. Заявник має право:

    1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

    1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

    2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

    3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

    3. Заявник, який є викривачем, крім передбачених цією статтею прав, має право в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції", отримувати інформацію про стан досудового розслідування, розпочатого за його заявою чи повідомленням.

    Інформація надається слідчим або прокурором у строк не більше п’яти днів з моменту подання заяви.

    "Стаття 214. Початок досудового розслідування

    1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. ...".

    "Стаття 303. Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження

    1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

    1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;...".

    "Стаття 304. Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

    1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. ...".

    Всього доброго!

    Успіхів Вам!

    • Юлия Клиент 3 года назад

      так кто прав? я или фотограф?

      • Адвокат Евгений Александрович

        Юлія!

        У відповіді все зазначено.

        Вы праві, а фотограф порушує Ваші конституційні права.

        Що треба зробити, я зазначив.

        Відповідно до ст. 32 Конституції України ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...

        Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без й згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

        Так, поширення фотографій – правовідношення, що має на увазі будь-яку дію, при здійсненні якої об’єкт творчості пропонується публіці, тобто, люди мають необмежений доступ до цих об’єктів в будь-який час і в будь-якому місці. Публічний показ – демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться або можуть знаходитися особи, що не належать до кругу сім’ї або до близьких знайомих цієї сім’ї.

        Умови використання фото та відео матеріалів визначено в ст.307-308 Цивільного кодексу України:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15

        Стаття 307. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок

        1. Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

        2. Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

        3. Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

        Стаття 308. Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах

        1. Фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою осіб, визначених частиною четвертою статті 303 цього Кодексу.

        Згода, яку дала фізична особа, зображена на фотографії, іншому художньому творі, може бути після її смерті відкликана особами, визначеними частиною четвертою статті 303 цього Кодексу. Витрати особи, яка здійснювала публічний показ, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору, відшкодовуються цими особами.

        2. Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

        Фізична особа, яка позувала авторові фотографії, іншого художнього твору за плату, а після її смерті - її діти та вдова (вдівець), батьки, брати та сестри можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов'язаних із цим збитків.

        3. Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

        Відповідальність у тому числі і кримінальна.

        Кримінальний кодекс України:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

        "Стаття.182.Порушення недоторканності приватного життя.

        Незаконне збирання, зберігання, використання або поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди або поширення цієї інформації у публічному виступі, творі, що публічно демонструється, чи в засобах масової інформації,-

        караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

        Рекомендую Вам:

        1) направити йому листа - претензію щодо видалення фотознімків, з попередженням у разі невидалення щодо звернення до суду з позовною заявою та подачі заяви до поліції або прокуратури.

        2) У разі відсутності реагування, Вы маєте право подати позовну заяву до суду, в порядку Цивільного кодексу України та Цивільного процессуального кодексу України.

        3) заяву до поліції або прокуратури про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримільного провадження про втручання в приватне життя за статтею182 Кримінального кодексу України (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

        Після цього, протягом 24 годин, вказані відомості про вчинене кримільне правопорушення, повинні бути невідкладно але не пізніше 24 годин, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з відкриттям кримільного провадження, про що заявник має право отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

        У разі невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань протягом 24 годин, заявник має право на потязі 10 днів, подати скаргу слідчому судді місцевого суду (на підставі статей 303-307 Кримінального процесуального кодексу України) та до місцевої прокуратури (стаття 36 Кримінального процесуального кодексу України).

        Дивіться Кримінальний кодекс України:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14

        Дивіться Кримінальний процесуальний кодекс України:

        https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4651-17

        "Стаття 60. Заявник

        1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

        2. Заявник має право:

        1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

        1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

        2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

        3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

        3. Заявник, який є викривачем, крім передбачених цією статтею прав, має право в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції", отримувати інформацію про стан досудового розслідування, розпочатого за його заявою чи повідомленням.

        Інформація надається слідчим або прокурором у строк не більше п’яти днів з моменту подання заяви.

        "Стаття 214. Початок досудового розслідування

        1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. ...".

        "Стаття 303. Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження

        1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

        1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;...".

        "Стаття 304. Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

        1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. ...".

        4) попередьте, що також направите скаргу до податкової служби, які він займається господарською діяльністю без реєстрації, не платить податки та не оприбуткував отримані від Вас кошти, за що він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за статтею 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу в сумі від 17000 до 34000 грн., з конфіскацією майна або без такого.

        Всього доброго!Успіхів Вам!

      • Гончаренко Константин

        В данном случае закон на Вашей стороне , так как Ваши права как потребителя были нарушены со стороны фотографа , Вам необходимо собрать доказательства и переходить к правовому урегулированию вопроса.

        Так же если письменного согласия Вы фотографу не давали , переписка не имеет юридического значения.

        Для начала необходимо направить в адрес фотографа письменную претензию о нарушении ваших прав в которой аргументировать нарушения и указать , что в случае игнорирования претензии в 30 -ти дневной период , Вы оставляете за собой право обратиться в суд за защитой своих прав и моральной компенсации.

        С уважением,

        Константин Гончаренко

    Савченко Олександр
    30%
    Савченко Олександр 3 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 9 лет опыта

    Общаться в чате

    Добрий день, Юлія!

    У даному випадку праві Ви.

    Так, фотографу дійсно належать авторські права на фотографії, на яких Ви зображені.

    Однак, поширювати такі фотографії він має право лише з вашої згоди. А Ви маєте право в будь-який момент заборонити їх поширення.

    Тобто, використання фотографій без вашої згоди є неправомірним.

    Відповідно до статті 11 Закону України "Про інформацію" збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди можливе лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини.

    Відповідно до статті 308 Цивільного кодексу України фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи., а в разі її смерті - за згодою її дітей, вдови (вдівця), батьків, братів та сестер.

    Поширення (розповсюдження) фотографій - люди мають необмежений доступ до фотографій в будь-який час і в будь-якому місці.

    Публічний показ - демонстрація оригінального або розмноженого запису за допомогою плівки, телекадру або будь-якого іншого пристрою в тих місцях, де знаходяться особи, що не належать до кругу сім'ї або близьких знайомих цієї сім'ї.

    Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб (частина третя статті 308 Цивільного кодексу України).

    Враховуючи зазначене, рекомендую направити фотографу письмову претензію з вимогою негайно видалити фото, на яких Ви зображені, з його профілю, інакше Ви подасте на нього до суду.

    Якщо необхідна допомога у підготовці претензії - звертайтесь

    Всього доброго!

    Ковальчук Владимир

    Відповідно до ст. 308 Цивільного кодексу, фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи. Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

    Іншими словами, якщо це фотографії Вашої приватної фото сесії, то вони не можуть бути розміщені без Вашої згоди в соцмережах чи портфоліо фотографа. Якщо ж Ви працювали для фотографа у якості моделі і отримували за це кошти, то він не зобов’язаний запитувати Вашу згоду на подальше використання таких фотографій. При цьому, у будь-якому випадку, за Вами залишається право на захист вашого імені і репутації, якщо фотограф розміщує фотогафії у неналежний спосіб чи у неналежному контексті.

    Токмач Галина Николаевна
    1. Твір не може бути опублікований, якщо він порушує права людини на таємницю її особистого і сімейного життя, завдає шкоди громадському порядку, здоров'ю та моральності населення.Ніхто не має права опублікувати твір без згоди автора.У разі відсутності договору авторське право на твір здійснюється всіма співавторами спільно.Автор має право на плату за використання його твору.То есть, первое - ваше согласие ОБЯЗАТЕЛЬНО.И второе, если фотограф будет выставлять ваши фото, допустим, на своих платных показах, он должен вам как соавтору выплачивать вознаграждение.
    Прохоров-Лукін Григорій  Вікторович

    Здравствуйте. Все, что написали коллеги, безусловно, правильно. Однако, если провайдер, у которого размещен сайт фотографа, находится в Украине, все может быть намного проще. В моей практике был аналогичный случай. Я написал два письма - одно нарушителю, второе - провайдеру, в которых, в частности, предупредил о возможных последствиях (опечатывание или изъятие серверов провайдера) по ст. 176 УК. В течение трех дней изображения были удалены. У вас, правда, несколько иной случай, но был бы человек, а статья найдется. Пусть ваш юрист подумает по какой статье УК можно привлечь фотографа и провайдера.

    Юлия Клиент 3 года назад

    "но был бы человек, а статья найдется" - ))) спасибо!

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    1. Добровільно в письмовій формі зверніться до фотографа та вкажіть, що дозвіл на розміщення Ваших фотографій ви не надавали вкажіть, якщо протягом ___ він не видалить ваші фото ви звернетесь у суд. (не забудьте про докази розміщення фото).

    2. Звертаєтесь в суд позов про захист прав споживача (без сплати судового збору) + вкажіть, що хочете ХХХ суму компенсації.

    Успіхів.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України