Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
2 хвилини тому
Доброе утро. При продаже Автомобиля мы пришли в мрео. Там было очень много людей. Мы пошли к нотариусу и оформили доверенность на другого человека( покупателя). На 1 месяц. Там помощница нотариуса сказала , что необходимо ещё один человек ему ( продавцу) для снятия с учёта Авто потом. У меня вопрос. Законно ли это. Почему необходим ему второй человек( вроде как самому себе он не может переоформить Авто). Законно ли это. И есть ли в этом что-то опасное. Благодарю.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (13)
Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду
Доброе утро! Все верно. Лицо, на которое оформлена доверенность, не имеет права совершать по доверенности действия в отношении себя. Поэтому в таких случаях для переоформления автомобиля в доверенность вписывают ещё одного человека, через которого и осуществляется переоформление . Главное, чтобы доверенность оставалась у лица ,на которое она выдана (покупателя автомобиля ) и процесс переоформления авто вторым лицом, указанным в доверенности, чтобы полностью был под контролем первого лица . Особенно, если это чужой человек .
Юрист, м. Одеса, 7 років досвіду
Доброе утро!
Доверенность на автомобиль — это юридический документ, предоставляющий право на управление автомобилем, защищающий различные интересы владельца в любых учреждениях, дающий возможность подписывать документы и подавать заявления от имени фактического хозяина транспортного средства. В этом документе указываются следующие данные:
В данном случае необходимо вписывать ещё одного человека, для дальнейшего переоформления транспортного средства. Все верно. Риски отсутствуют, не переживайте.
Всего доброго.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Здравствуйте, Роман.
Продажа автомобиля "по доверенности" - механизм реализации договора купли-продажи, при котором экономится время сторон, желающих побыстрее реализовать такой договор.
Ничего незаконного в таком механизме нет, но он несет в себе определенные риски.
Главное, что нужно понимать - доверенность - это не договор купли-продажи. Это механизм, позволяющий покупателю в будущем самостоятельно (без участия продавца) оформить такой договор.
Зачем нужно второе лицо? Дело в том, что поверенный по доверенности не вправе заключить договор в свою пользу (нельзя продать вещь самому себе, в договоре купли-продажи должно быть две стороны, и поверенный подписывает его только со стороны продавца, покупателем должен быть кто-то третий).В чем состоят риски:
Во-первых - между моментом оформления доверенности и оформлением купли-продажи собственник может продать автомобиль (если автомобиль физически находится у вас - это сделать невозможно - при купле-продаже автомобиль должен присутствовать физически).
Во-вторых - доверитель вправе в любое время отозвать доверенность. При этом, как правило, в адрес поверенного должно прийти соответствующее уведомление. В последующем договор купли-продажи может быть признан недействительным.
В-третих - между моментом оформления доверенности и оформлением купли-продажи собственник может умереть. В этом случае с его смертью доверенность теряет силу, и в последующем договор купли-продажи может быть признан недействительным.
В-четвертых - пока автомобиль не переоформлен на нового собственника - все штрафы за его использование (фиксируемые в автоматическом режиме) будут оформляться на старого собственника.
Как можете видеть - риски есть с обоих сторон.
В этой связи продажа автомобиля по генеральной доверенности - рисковый вариант, но незаконным его назвать нельзя, и в большинстве случаев при добросовестном поведении сторон продажа по доверенности проводится без каких-либо проблем.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
ст. 244 Гражданского кодекса Украины
Доверенностью является письменный документ, выдаваемый одним лицом другому лицу для представительства перед третьими лицами.
Т.е. по доверенности Вы продать, а затем переоформить автомобиль на себя не сможете. Для этого нужен еще один человек.
Рекомендации:
- бланк доверенности на другого человека держите у себя;
- лучше, если человеком, на которого выписана доверенность, будет жена, кто-либо из родителей, близкий родственник;
- возьмите от продавца расписку в произвольной форме, что он получил за автомобиль деньги и укажите сумму.
Удачи!
Адвокат, м. Київ
Если вы приобрели автомобиль по генеральной доверенности, лучше всего сразу же оформляйте авто на себя. Но помните, что купить у самого себя автомобиль вы не сможете, так как это противоречит ч.3 ст. №238 ГК Украины.
Получение генеральной доверенности – только первое звено в цепочке действий по оформлению права собственности на транспортное средство.
Если вы уже приобрели автомашину по генеральной доверенности, существует несколько способов стать ее собственником.
Если вы хотите переоформить авто по генеральной доверенности, согласно всем требованиям законодательства, обращайтесь за квалифицированной помощью к нотариусу
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗгідно ч. 3 ст. 238 Цивільного кодексу України представник, що діє від імені особи, не може вчиняти правочин у своїх інтересах, за винятком комерційного представництва.
А отже, слова помічника нотаріуса мають сенс.
З повагою, юрист Галина Токмач
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте!
Вы имеете право уполномочить двух лиц действовать от Вашего имени по доверенности.
Так, один из них от Вашего имени оформляет договор купля-продажа автомобиля и продаёт его другому лицу, который становится собственником и регистрирует на себя автомобиль.
Это всё делается в рамках закона и чтобы Вы лично этим не занимались, то есть не теряли время.
При этом процесс оплаты и суммы от продажи автомобиля может быть указана в доверенности.
После доверенности, можно составить акт приёма- передачи автомобиля, указав его техническое состояние, неимение претензий по нем.
Главное, получите оплату за автомобиль сразу же, после его передачи вместе с доверенностью, чтобы Вы потом не искали продавца и не требовали у него денежные средства, вырученные от продажи автомобиля.
Всего доброго!
Удачи Вам!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
По Вашому питанню повідомляю наступне:
Відповідно до частини 3 статті 244 Цивільного Кодексу (далі – ЦК) довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Як бачимо, таке визначення не передбачається перехід права власності на об’єкт, що відчужується, а тільки представництво. Так, згідно статті 665 ЦК договір купівлі-продажу передбачає, що одна сторона (продавець) передає або зобов’язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов’язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Саме за таким право чином відбувається перехід права власності на автомобіль. Стаття 237 ЦК чітко передбачає, що представництво – це правовідношення, в яких одна сторона має право вчиняти певні дії від імені другої сторони, яку вона представляє. Отже оформляючи «генеральну довіреність» на автомобіль, Ви отримуєте автомобіль тільки для користування і розпорядження, але ніяк не у власність. При «продажу» автомобіля за генеральною довіреністю ніякої купівлі-продажу не відбувається і тому власником автомобіля залишається продавець.
При здійсненні такої угоди Вам необхідно розуміти, що особа, яка передає автомобіль для користування і розпорядження згідно довіреності може в будь-який час відповідно до п.2 ч.1 ст.248 ЦК скасувати доручення. У такому випадку Ви будете зобов’язані повернути довіреність і, відповідно, автоматично позбавляєтеся законного права керування придбаним автомобілем. У Вас залишається право в судовому порядку визнавати договір купівлі-продажу автомобіля дійсним, проте це не завжди реально, так як свої вимоги у позові необхідно буде обґрунтовувати достатніми доказами.
Варто знати, що довіреність втрачає силу і в разі смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісти відсутньою. А після цього спадкоємці, опікуни мають законні підстави повернути транспортний засіб, якй належав померлому, недієздатному на праві власності.
Зверніть також увагу, що справжній власник автомобіля (а таким, як ми уже розібралися буде «продавець») може автомобіль передати у заставу, на такий автомобіль може бути накладено арешт, на нього може бути звернене грошове стягнення, а також його може бути конфісковано за дії і зобов’язання реального власника.
Варто розуміти і те, що у випадку смерті покупця, визнання його недієздатним, доручення втрачає юридичну силу і спадкоємці такого покупця не матимуть жодного права на автомобіль яким користувався за дорученням спадкодавець-покупець.
Враховуючи сказане переоформити авто може лише власник , так як особа за довіреністю таких прав не має , адже не набула права власності на вказане авто.
Вам краще уповноважити дві особи на представництво ваших інтересів за угодою купівлі продажу, адже одна довірена особа не може діяти у власних інтересах( одна особа має укласти угоду купівлі продажу, а інша за Вашою довіреністю переоформити транспорт на іншу особу.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Добрый день. Согласен с коллегами - доверенность выдается для представления интересов продавца перед третьими лицами. Это законное требование нотариуса, поэтому вам придется искать человека, на которого в дальнейшем можно переоформить авто.
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Законно ли это. Почему необходим ему второй человек( вроде как самому себе он не может переоформить Авто
ДЕЙСТВИТЕЛЬНО . Лицо, на которое оформлена доверенность, не имеет права совершать по доверенности действия в отношении себя. Для этого нужен еще один человек.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір!
Цивільний кодекс України:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15
"Стаття 244. Представництво за довіреністю
1. Представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.
2. Представництво за довіреністю може грунтуватися на акті органу юридичної особи.
3. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі".
Довіреність сама по собі не є підставою виникнення відносин представництва, а лише дозволяє їх суб'єктам зручніше оформити ці відносини. Центральною функцією довіреності є інформаційна функція щодо третьої особи - учасника правочину, адже сама з її змісту вона переважно дізнається про зміст, обсяг, строк та характер повноважень представника.
Оскільки довіреність є одностороннім правочином, її чинність не залежить від згоди на її видачу представника. Інша справа, що без його волевиявлення дії, визначені довіреністю, ніколи не будуть здійснені, а відтак результативна дія довіреності досягнена не буде. Таким чином, укладення представником правочинів на підставі довіреності є свідченням існування між ним та особою, яку представляють, домовленості на вчинення юридичних дій, тобто договірних відносин.
З одностороннього характеру довіреності випливає, зокрема, можливість особи, яка видала довіреність, у будь-який час її скасувати, а представника - відмовитись від вчинення дій, які були визначені довіреністю (ч. 1 ст. 249, ч. 1 ст. 250 ЦК), крім випадків, зазначених у ч. 4 ст. 249, ч. 3 ст. 250 ЦК. Крім того, довіреність автоматично припиняється у разі смерті фізичної особи або припинення юридичної особи - довірителя або повіреного (пункти 4 - 7 ч. 1 ст. 248 ЦК).
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
"Это Вам не что-либо как, как либо что! Это же очень и очень!"
Я, в отличие от изложивших единогласно коллегами "одобрямс", не знаю, не понимаю, что в этой схеме есть законного. Прошу коллег, мне несведущему, объяснить, в частности, правовой статус этого "третьего человека" в сделке, которая не предусмотрена Гражданским кодексом Украины (ГК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15) - "купля-продажа" в форме "передачи в пользование и поручения".
Зато незаконного вагон и большая телега.
Во-первых, согласно ГК:
"Стаття 234. Правові наслідки фіктивного правочину
1. Фіктивним є правочин, який вчинено без наміру створення правових наслідків, які обумовлювалися цим правочином.
2. Фіктивний правочин визнається судом недійсним..." -
правовыми (надлежащими) последствиями совершенной сделки должны были и были купля-продажа, которые скрыты, прикрыты передачей авто по доверенности;
"Стаття 235. Правові наслідки удаваного правочину
1. Удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили.
2. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили." -
применению бы подлежала сделка, договор купли-продажи, если бы не следующий порок;
"Стаття 228. Правові наслідки вчинення правочину, який порушує публічний порядок, вчинений з метою, що суперечить інтересам держави і суспільства
1. Правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним.
2. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним.
3. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним. Якщо визнаний судом недійсний правочин було вчинено з метою, що завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то при наявності умислу у обох сторін - в разі виконання правочину обома сторонами - в дохід держави за рішенням суду стягується все одержане ними за угодою, а в разі виконання правочину однією стороною з іншої сторони за рішенням суду стягується в дохід держави все одержане нею і все належне - з неї першій стороні на відшкодування одержаного. При наявності умислу лише у однієї із сторін все одержане нею за правочином повинно бути повернуто іншій стороні, а одержане останньою або належне їй на відшкодування виконаного за рішенням суду стягується в дохід держави." -
имеет место как незаконное завладение авто, так и противоречие сделки интересам государства (неоплата налога при купле-продаже; т.е. при надлежащей и законной оценке такой сделки доверитель должен, подлежит лишению (конфискации) авто, а поверенный - денег на приобретение этого авто.
Что касается переоформления авто "по доверенности":
"ПОРЯДОК державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1388-98-п):
"16... За бажанням власника транспортного засобу - фізичної особи надати право керування таким засобом іншій фізичній особі чи за бажанням фізичної або юридичної особи, якій власник транспортного засобу передав у встановленому порядку право користування і (або) розпорядження транспортними засобами, сервісний центр МВС видає за зверненням такого власника тимчасовий реєстраційний талон на строк, зазначений у його заяві, або документах, які підтверджують право користування і (або) розпорядження транспортним засобом...".
Что касается рисков - их те же вагон и телега только спустя время; это не первый вопрос на эту тему о решении проблемы.
Адвокат, м. Київ, 24 роки досвіду
Добрый день.
Ничего противозаконного вам помощник нотариуса не советует. Так если в доверенности будет указано одно лицо, то это одно лицо не может совершить два действия : и продать , и купить. То есть сам себе образно и продать , и купить. Именно для этого и нужен еще один человек.
хорошего дня