Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Спадщина, 07 січня 2021, питання №35947 150₴

Получить наследство умершего на неподконтрольной территории

Здравствуйте. Папа получал украинскую пенсию и регресные выплаты, но из-за карантина несколько месяцев не ездил её снимать. Деньги начислены на карту ощадбанка. После болезни, 10.07.2020 папа умер в больнице в реанимации. Мы сообщили об этом, и ощадбанк сразу заблокировал его карту. Мы получили свидетельство о смерти ЛНР, есть местная справка о захоронении. Украинский паспорт у нас изъяли. На момент смерти, в доме были прописаны папа, мама и я. Младший брат выписался до смерти отца еще при Украине. Как нам действовать что бы получить наследство. проживаем мы на неподконтрольной территории.

Відповіді юристів (12)

    Танача Юлія  Антонівна
    33.3%
    Танача Юлія Антонівна 3 роки тому

    Адвокат, 17 років досвіду

    Добрый день, Александр!

    Для оформления наследства по украинскому законодательству Вам необходимо:

    1. Получить решение суда Украины об установлении факта смерти отца на НКТ.

    2. Обратиться в нотариальную контору в Украине с заявлением о выдаче свидетельств о праве на наследство по закону.

    Поскольку Вы с матерью были зарегистрированы с умершим по одному адресу - являетесь фактически принявшими наследство, полугодичный срок для подачи заявления на эту ситуацию не распространяется. Единственное важно, чтобы прописка (регистрация) была отражена в украинских паспортах и действительно была по одному адресу с умершими - одни и те же город, улица, дом, квартира.

    Оформить все Вы сможете после открытия КПВВ, после окончания карантина. Учитывая ситуацию, в которой оказались все жители НКТ, чтобы не лишится имущества, необходимо также оформить наследство и по "местному законодательству". Там - просто обратиться в нотариальную контору. Важная деталь - не отдавайте оригиналы правоустанавливающих документов нотариусу по месту жительства, храните их для оформления наследства на контролируемой территории. Для оформления наследства по месту - получите дубликаты, оформление по ним возможно.

    Если необходима более детальная консультация - обращайтесь, пожалуйста, через сайт.

    Удачи Вам!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Згідно ст. 1222 ЦК України Спадкування відбувається за заповітом або за законом. У разі, якщо померлий (спадкодавець) залишив заповіт - то спадкоємці, згадані в ньому, мають право звернутися за прийняттям спадщини.

    Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини (що може підтверджуватися, наприклад, загальною реєстрацією місця проживання в паспорті), вважається таким, що прийняв спадщину, якщо він не заявив про відмову від неї.

    Крім того, малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, встановлених Цивільним кодексом.

    Якщо спадкоємці померлого не проживали разом із ним на момент смерті, вони повинні звернутися до нотаріуса із заявою про вступ у спадщину не пізніше 6 місяців із дня смерті спадкодавця.

    Якщо строк для прийняття спадщини пропущено (наприклад, затягувався розгляд заяви про встановлення факту смерті спадкодавця тощо), тоді можна звернутися до суду для визнання поважними причин пропуску строку для звернення до нотаріуса та надання Вам додаткового строку для прийняття спадщини (це можливо, якщо на момент розгляду справи ніхто ще не прийняв спадщину).

    МІСЦЕ ВІДКРИТТЯ СПАДЩИНИ, ЯКА ЗНАХОДИТЬСЯ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ

    Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

    Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, тоді таким місцем є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місце знаходження основної частини рухомого майна.

    У разі якщо останнє місце проживання спадкодавця невідоме - місцезнаходженням його нерухомого майна чи основної його частини, (у разі відсутності нерухомого майна - основної частини рухомого майна) є тимчасово окупована територія або населений пункт, на території якого органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, затверджений рішенням Кабінету Міністрів України, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

    Тобто, якщо спадкодавець був зареєстрований та проживав на непідконтрольній Україні території, місце відкриття спадщини не прив'язується до місця проживання спадкодавця, а встановлюється місцем подання першої заяви або вимоги кредиторів (особливі випадки, встановлені відповідними законами).

    Як свідчить практика, інформація щодо останнього місця проживання спадкодавця на непідконтрольній Україні території вказується спадкоємцями у відповідних заявах про прийняття/відмову від прийняття спадщини тощо. При прийнятті відповідних заяв нотаріус повинен роз'яснити спадкоємцям положення статті 27 Закону «Про нотаріат» щодо відповідальності за подання неправдивих відомостей. Відсутність/наявність заведених спадкових справ перевіряється за даними Спадкового реєстру. Нотаріус, яким прийнята перша заява, заводить спадкову справу. Кінцевою процедурою оформлення спадщини є видача свідоцтва про право на спадщину при наявності у спадковій справі всіх необхідних документів.

    Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

    Довідки, видані органами та установами, діяльність яких є незаконною, є недійсними і не створюють правових наслідків.

    ПІДТВЕРДЖЕННЯ ФАКТУ СМЕРТІ СПАДКОДАВЦЯ, ЯКИЙ ПРОЖИВАВ НА НЕПІДКОНТРОЛЬНІЙ УКРАЇНІ ТЕРИТОРІЇ

    Факт смерті спадкодавця нотаріус перевіряє шляхом витребовування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану громадян (пункт 1 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій).

    Якщо спадкоємці не можуть пред'явити свідоцтво про смерть спадкодавця?

    В даному випадку нотаріус повинен витребувати від органу ДРАЦС копію актового запису про смерть спадкодавця або повний витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть. Однак, наразі нотаріуси під час вчинення нотаріальних дій обов'язково використовують відомості Державного реєстру актів цивільного стану громадян, тобто вказану інформацію вони можуть одержати безпосередньо з цього реєстру.

    Свідоцтва про смерть, видані органами, створеними, в порядку не передбаченому законодавством України, на непідконтрольній території є недійсними (наприклад, ЛНР, ДНР тощо).

    Факт смерті спадкодавця у таких випадках встановлюється в судовому порядку.

    Як це зробити

    Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. На підставі рішення суду родичі померлого звертаються до органу ДРАЦС для отримання свідоцтва про смерть.

    Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом ДРАЦС, що знаходиться за межами непідконтрольної Україні території. При оформленні спадщини на підставі свідоцтв про смерть, виданих за межами непідконтрольної Україні території, рекомендовано також здійснювати перевірку їх дійсності за даними Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

    ВСТАНОВЛЕННЯ РОДИННИХ ВІДНОСИН МІЖ СПАДКОЄМЦЯМИ ТА СПАДКОДАВЦЕМ У СПАДКУВАННІ ЗА ЗАКОНОМ

    При видачі свідоцтва про право на спадщину за законом нотаріус перевіряє наявність підстав для закликання до спадкування за законом осіб, які подали заяви про видачу свідоцтва.

    Доказом родинних та інших відносин спадкоємців зі спадкодавцем є:

    - свідоцтва органів реєстрації актів цивільного стану,

    - повний витяг з реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису,

    - копії актових записів, копії рішень суду, що набрали законної сили, про встановлення факту родинних та інших відносин.

    У разі невідповідності інформації у поданих документах та за даними реєстру, або взагалі відсутності необхідних відомостей, нотаріус може направити до відділу ДРАЦС письмовий запит щодо витребування копії актового запису цивільного стану.

    У іншому випадку спадкоємець звертається до суду для підтвердження родинних відносин зі спадкодавцем.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Александр Клієнт 3 роки тому

    Спасибо большое за ответы.То есть, нам не нужно спешить уложиться в полугодичный срок, мы автоматический принимаем наследство? В украинских паспортах у нас указана общее с папой место прописки. Мама сильно переживает, что мы не уложимся в сроки. Нам значит можно поехать и позже полугода, когда ситуация с пропуском и ковидом нормализуется?

    • Гончаренко Константин
      33.3%
      Гончаренко Константин 3 роки тому

      Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

      Так можна, посилаючись на ситуацію з пандемією коронавірусу у Вас є час до завершення карантину і 30-ть днів після його скасування, проте довго не очікуйте , за можливості все ж зверніться до нотаріуса на території України.

      Серед іншого зазначу , що в Україні з 8 по 24 січня буде запроваджено жорсткий карантин у зв язку з коронавірусною пандемією, тому державні органи в цей час у звичайному режимі працювати не будуть.

      Так , якщо реєстрація у паспорті вазана за однією адресою , то це означає , що Ви автоматично пприйняли спадок , проте цей факт необхідно повідомити та зафіксувати в нотаріуса на території України.

      З повагою,

      Костянтин Гончаренко

    • Адвокат Евгений Александрович
      Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

      Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

      Здравствуйте, Александр!

      Наследование происходит за завещанием или по закону. В случае, если умерший (наследодатель) оставил завещание - то наследники, упомянутые в нем, имеют право обратиться за принятием наследства.

      Наследник, который постоянно проживал вместе с наследодателем на время открытия наследства (что может подтверждаться, например, общей регистрацией места жительства в паспорте), считается таким, который принял наследство, если он не заявил об отказе от него.

      Кроме того, недееспособные лица, несовершеннолетний, малолетний, а также лицо, гражданская дееспособность которого ограничена, считается такими, которые приняли наследство, кроме случаев, установленных Гражданским кодексом.

      Если наследники умершего не проживали вместе с ним на момент смерти, они должны обратиться к нотариусу с заявлением о вступлении в наследство не позже 6 месяцев из дня смерти наследодателя.

      Если срок для принятия наследства пропущен (например, затягивалось рассмотрение заявления об установлении факта смерти наследодателя и тому подобное), тогда можно обратиться в суд для признания уважительными причин пропуска срока для обращения к нотариусу и предоставлению Вам дополнительного срока для принятия наследства (это возможно, если на момент рассмотрения дела никто еще не принял наследство).

      МЕСТО ОТКРЫТИЯ НАСЛЕДСТВА, КОТОРОЕ НАХОДИТСЯ НА ВРЕМЕННО ОККУПИРОВАННОЙ ТЕРРИТОРИИ УКРАИНЫ

      Местом открытия наследства является последнее место жительства наследодателя.

      Если место жительства наследодателя неизвестно, тогда таким местом является местонахождение недвижимого имущества или основной его части, а при отсутствии недвижимого имущества - место нахождения основной части движимого имущества.

      В случае, если последнее место жительства наследодателя неизвестно - местонахождением его недвижимого имущества или основной его части, (в случае отсутствия недвижимого имущества - основной части движимого имущества) является временно оккупированная территория или населенный пункт, на территории которого органы государственной власти временно не осуществляют или осуществляют не в полном объеме свои полномочия, утвержденный решением Кабинета Министров Украины, местом открытия наследства является место представления первого заявления, которое свидетельствует о волеизъявлении относительно наследственного имущества, наследников, исполнителей завещания, лиц, заинтересованных в охране наследственного имущества, или требования кредиторов.

      То есть, если наследодатель был зарегистрирован и проживал на неподконтрольной Украине территории, место открытия наследства не привязывается к месту жительству наследодателя, а устанавливается местом подачи первого заявления или требования кредиторов (особенные случаи, установленные соответствующими законами).

      Как свидетельствует практика, информация относительно последнего места жительства наследодателя на неподконтрольной Украине территории указывается наследниками в соответствующих заявлениях о принятии/отказе от принятия наследства и тому подобное. При принятии соответствующих заявлений нотариус должен разъяснить наследникам положения статьи 27 Закона "О нотариате" относительно ответственности за представление неправдивых сведений. Отсутствие/наличие заведенных наследственных дел проверяется по данным Наследственного реестра. Нотариус, которым принято первое заявление, заводит наследственное дело. Конечной процедурой оформления наследства является выдача свидетельства о праве на наследство при наличии по наследственному делу всех необходимых документов.

      Распоряжением Кабинета Министров Украины от 7 ноября 2014 года № 1085-р утвержден Перечень населенных пунктов, на территории которых органы государственной власти временно не осуществляют свои полномочия, и перечень населенных пунктов, расположенных на линии столкновения.

      Справки, выданные органами и учреждениями, деятельность которых является незаконной, являются недействительными и не создают правовых последствий.

      ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ФАКТА СМЕРТИ НАСЛЕДОДАТЕЛЯ, КОТОРЫЙ ПРОЖИВАЛ НА НЕПОДКОНТРОЛЬНОЙ УКРАИНЕ ТЕРРИТОРИИ

      Факт смерти наследодателя нотариус проверяет путем истребования от наследника свидетельства о смерти, выданного органом государственной регистрации актов гражданского состояния граждан (пункт 1 главы 10 раздела ІІ Порядка совершения нотариальных действий).

      В данном случае нотариус должен вытребовать от органа ГРАГС копию актовой записи о смерти наследодателя или полном извлечении из Государственного реестра актов гражданского состояния граждан относительно актовой записи о смерти. Однако, теперь нотариусы во время совершения нотариальных действий обязательно используют сведения Государственного реестра актов гражданского состояния граждан, то есть указанную информацию они могут получить непосредственно из этого реестра.

      Свидетельства о смерти, выданные органами, созданными, в порядке не предусмотренном законодательством Украины, на неподконтрольной территории является недействительными (например, ЛНР, ДНР и тому подобное).

      Факт смерти наследодателя в таких случаях устанавливается в судебном порядке.

      Заявление об установлении факта смерти лица на временно оккупированной территории Украины, определенной Верховной Радой Украины, может быть подано родственниками умершего или их представителями в суд за пределами такой территории Украины. На основании решения суда родственники умершего обращаются в орган ГРАГС для получения свидетельства о смерти.

      Проведение указанных действий осуществляется любым отделом ГРАГС, который находится за пределами неподконтрольной Украине территории. При оформлении наследства на основании свидетельств о смерти, выданных за пределами неподконтрольной Украине территории, рекомендуется также осуществлять проверку их действительности по данным Государственного реестра актов гражданского состояния граждан.

      УСТАНОВЛЕНИЕ СЕМЕЙНЫХ ОТНОШЕНИЙ МЕЖДУ НАСЛЕДНИКАМИ И НАСЛЕДОДАТЕЛЕМ В НАСЛЕДОВАНИИ ПО ЗАКОНУ

      При выдаче свидетельства о праве на наследство по закону нотариус проверяет наличие оснований для призвания к наследованию по закону лиц, которые подали заявления о выдаче свидетельства.

      Доказательством семейных и других отношений наследников с наследодателем является:

      - свидетельства органов регистрации актов гражданского состояния;

      - полное извлечение из реестра актов гражданского состояния граждан относительно актовой записи;

      - копии актовых записей, копии решений суда, которые вступили в законную силу, об установлении факта семейных и других отношений.

      В случае несоответствия информации в поданных документах и по данным реестра, или вообще отсутствия необходимых сведений, нотариус может направить в отдел ГРАГС письменный запрос относительно истребования копии актовой записи гражданского состояния.

      В ином случае наследник обращается в суд для подтверждения семейных отношений с наследодателем.

      Всего доброго!

      Удачи Вам!

    Ковальчук Владимир

    как правильно принять наследство:

    - если местом его открытия является временно оккупированная территория Украины;

    - если необходимо подтвердить факт смерти наследодателя, проживавшего на неподконтрольной Украине территории, или установить семейные отношения между наследниками и наследодателем при наследовании по закону.

    Наследование происходит по завещанию или по закону. Если умерший (наследодатель) оставил завещание - то наследники, упомянутые в нем, имеют право обратиться за принятием наследства.

    Наследник, который постоянно проживал вместе с наследодателем на время открытия наследства (что может подтверждаться, например, общей регистрацией места проживания в паспорте), считается принявшим наследство, если он не заявил об отказе от него.если наследодатель был зарегистрирован и проживал на неподконтрольной Украине территории, место открытия наследства не привязывается к месту проживания наследодателя, а устанавливается местом подачи первого заявления Как свидетельствует практика, информация относительно последнего места проживания наследодателя на неподконтрольной Украине территории указывается наследниками в соответствующих заявлениях о принятии / отказе от принятия наследства и т. п. При приеме соответствующих заявлений нотариус должен разъяснить наследникам положения статьи 27 Закона "О нотариате" относительно ответственности за представление неправдивых сведений. Отсутствие/наличие заведенных наследственных дел проверяется по данным Наследственного реестра. Нотариус, который принял первое заявление, заводит наследственное дело. Конечной процедурой оформления наследства является выдача свидетельства о праве на наследство при наличии в наследственном деле всех необходимых документов.Факт смерти наследодателя в таких случаях устанавливается в судебном порядке.

    Как это сделать Заявление об установлении факта смерти лица на временно оккупированной территории Украины, определенной Верховной Радой, могут подать родственники умершего или их представители в суд за пределами такой территории Украины. На основании решения суда родственники умершего обращаются в орган ГРАГС для получения свидетельства о смерти.

    Проведение указанных действий осуществляется любым отделом ГРАГС, находящимся за пределами неподконтрольной Украине территории. При оформлении наследства на основании свидетельств о смерти, выданных за пределами неподконтрольной Украине территории, рекомендовано также осуществлять проверку их действительности по данным Государственного реестра актов гражданского состояния граждан.

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 9 років досвіду

    Здравствуйте, Александр!

    Поскольку документы о смерти людей, выданные самопровозглашенной властью так называемых «ЛНР», «ДНР» и Крыму на территории, подконтрольной Украине, не признаются, наследники должны доказывать этот факт в суде.

    Итак, коротко о действиях, которые необходимо осуществить:

    1. Получить свидетельство о смерти наследодателя в судебном порядке.

    Для этого не нужно иметь справку внутренне перемещенного лица или прописку. Согласно нормам статьи 257-1 Гражданского процессуального кодекса, заявление об установлении факта смерти лица на временно оккупированной территории Украины, определенной Верховной Радой, может быть подана родственниками умершего или их представителями в суд за пределами этой территории Украины. Иными словами, с указанием заявлением можно обратиться к любому местному суду на подконтрольной Украине территории.

    Доказательства (документы), которые необходимо включить в заявление:

    1. Получить отказ органа государственной регистрации актов гражданского состояния (далее - ЗАГС) в выдаче свидетельства о смерти.

    Такой отказ выдается сразу после письменного заявления в них о регистрации факта смерти при отсутствии надлежащих документов (как правило, родственникам умершего выдаются документы так называемых «ДНР» и «ЛНР», а такие документы на подконтрольной Украины территории не признаются)

    2. К заявлению необходимо приложить доказательства факта смерти (медицинская справка врача о факте смерти, документы, свидетельствующие о родственных отношениях, по которым право получения свидетельства о смерти);

    3. Последним этапом при обращении в суд является уплата судебного сбора (0,4 размера прожиточного минимума на одно трудоспособное лицо, в 2020 году составляет 840 грн 80 коп.).

    Обратите внимание! Необходимо привлечь все имеющиеся доказательства, поскольку такое заявление рассматривается безотлагательно, а также судебный сбор не взимается за подачу заявления в отношении лица, которое погибло или пропало без вести в районах проведения военных действий или АТО.

    После удовлетворения судом заявления, заверенную копию решения подают в орган ЗАГС. На основании судебного решения ЗАГС безотлагательно вносит соответствующий учетной записи в реестр и выдает свидетельство о смерти. При себе получателю свидетельства необходимо иметь собственный паспорт и идентификационный код.

    2. Следующие действия: обращение к нотариусу.

    Получив свидетельство о смерти установленного образца наследник должен обратиться к нотариусу, согласно ст. 11 ЗУ «Об обеспечении прав и свобод граждан и правовой режим на временно оккупированной территории Украины» (URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1207-18) и ст. 91 ЗУ «О временных мерах на период проведения антитеррористической операции» (URL: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/1669-18), если место жительства или основная часть недвижимого имущества наследодателя находится в зоне АТО или оккупированном Крыму, местом открытия наследства считается место подачи первого заявления наследником. Иными словами, наследники могут обратиться к любому нотариусу на подконтрольной правительству территории Украины с заявлением о принятии наследства.

    Обращаем особое внимание на сроки подачи заявления. Сделать это необходимо не позднее, чем через 6 месяцев с даты установления факта смерти, в других случаях для получения наследства необходимо обращаться в суд для определения дополнительного срока принятия наследства. Вести наследственное дело может только тот нотариус, у которого вы ее открывали. Вы можете посмотреть, продолжает он свою деятельность на контролируемой территории в Едином реестре нотариусов.

    В случае, если ваш нотариус остался работать на неподконтрольной территории, и там же находятся все его нотариальные архивы, обращаться к нему нет смысла, поскольку его деятельность не признается государством, а сам он не имеет доступа к государственным реестрам.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 30 років досвіду

    Закон Украины "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1706-18):

    "Стаття 1. Поняття внутрішньо переміщеної особи

    1. Внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру...

    2. Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті...

    Стаття 4. Облік внутрішньо переміщених осіб

    1. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону...

    2. Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

    3. Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України...

    7. Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

    У рразі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.

    У разі відсутності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, заявник надає докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, на день виникнення обставин, що спричинили внутрішнє переміщення, визначених статтею 1 цього Закону (військовий квиток з відомостями про проходження військової служби, трудова книжка із записами про здійснення трудової діяльності, документ, що підтверджує право власності на рухоме або нерухоме майно, свідоцтво про базову загальну середню освіту, атестат про повну загальну середню освіту, документи про професійно-технічну освіту, документ про вищу освіту (науковий ступінь), довідку з місця навчання, рішення районної, районної у місті Києві чи Севастополі державної адміністрації, виконавчого органу міської чи районної у місті ради про влаштування дитини до дитячого закладу, у прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу, встановлення опіки чи піклування, медичні документи, фотографії, відеозаписи тощо).

    У передбаченому абзацом третім цієї частини випадку уповноважений орган, визначений частиною третьою цієї статті, зобов’язаний розглянути заяву про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи протягом 15 робочих днів та прийняти рішення про видачу заявнику довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або про відмову у видачі довідки з обов’язковим зазначенням підстави відмови, яке підписується керівником цього органу...

    10. Заявнику може бути відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, якщо:

    1) відсутні обставини, що спричинили внутрішнє переміщення, визначені у статті 1 цього Закону;

    2) у державних органів наявні відомості про подання завідомо неправдивих відомостей для отримання довідки;

    3) заявник втратив документи, що посвідчують його особу, до їх відновлення;

    4) у заявника немає відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, та відсутні докази, що підтверджують факт проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення, визначені частиною сьомою цієї статті;

    5) докази, надані заявником для підтвердження факту проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв’язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, не доводять факту проживання заявника на території зазначеної адміністративно-територіальної одиниці.

    Особа має право звернутися із заявою повторно, якщо у неї з’явилися підстави, визначені у статті 1 цього Закону, або усунуті підстави для відмови у видачі довідки, передбачені цією статтею, чи оскаржити рішення про відмову у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи до суду...

    Стаття 5. Реєстрація місця проживання внутрішньо переміщеної особи

    1. Довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.

    2. Адресою фактичного місця проживання внутрішньо переміщеної особи може бути адреса відповідного місця компактного поселення внутрішньо переміщених осіб (адреса містечка із збірних модулів, гуртожитку, оздоровчого табору, будинку відпочинку, санаторію, пансіонату, готелю тощо)...

    Стаття 7. Забезпечення реалізації прав зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов’язкове державне соціальне страхування, соціальні послуги, освіту...

    2. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв’язання проблем, пов’язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам...".

    Смотрите также сайт Министерства социальной политики Украины (https://www.msp.gov.ua/ru/): гражданам - внутренне-перемещенным лицам.

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Александр!

    Наследование происходит за завещанием или по закону. В случае, если умерший (наследодатель) оставил завещание - то наследники, упомянутые в нем, имеют право обратиться за принятием наследства.

    Наследник, который постоянно проживал вместе с наследодателем на время открытия наследства (что может подтверждаться, например, общей регистрацией места жительства в паспорте), считается таким, который принял наследство, если он не заявил об отказе от него.

    Кроме того, недееспособные лица, несовершеннолетний, малолетний, а также лицо, гражданская дееспособность которого ограничена, считается такими, которые приняли наследство, кроме случаев, установленных Гражданским кодексом.

    Если наследники умершего не проживали вместе с ним на момент смерти, они должны обратиться к нотариусу с заявлением о вступлении в наследство не позже 6 месяцев из дня смерти наследодателя.

    Если срок для принятия наследства пропущен (например, затягивалось рассмотрение заявления об установлении факта смерти наследодателя и тому подобное), тогда можно обратиться в суд для признания уважительными причин пропуска срока для обращения к нотариусу и предоставлению Вам дополнительного срока для принятия наследства (это возможно, если на момент рассмотрения дела никто еще не принял наследство).

    МЕСТО ОТКРЫТИЯ НАСЛЕДСТВА, КОТОРОЕ НАХОДИТСЯ НА ВРЕМЕННО ОККУПИРОВАННОЙ ТЕРРИТОРИИ УКРАИНЫ

    Местом открытия наследства является последнее место жительства наследодателя.

    Если место жительства наследодателя неизвестно, тогда таким местом является местонахождение недвижимого имущества или основной его части, а при отсутствии недвижимого имущества - место нахождения основной части движимого имущества.

    В случае, если последнее место жительства наследодателя неизвестно - местонахождением его недвижимого имущества или основной его части, (в случае отсутствия недвижимого имущества - основной части движимого имущества) является временно оккупированная территория или населенный пункт, на территории которого органы государственной власти временно не осуществляют или осуществляют не в полном объеме свои полномочия, утвержденный решением Кабинета Министров Украины, местом открытия наследства является место представления первого заявления, которое свидетельствует о волеизъявлении относительно наследственного имущества, наследников, исполнителей завещания, лиц, заинтересованных в охране наследственного имущества, или требования кредиторов.

    То есть, если наследодатель был зарегистрирован и проживал на неподконтрольной Украине территории, место открытия наследства не привязывается к месту жительству наследодателя, а устанавливается местом подачи первого заявления или требования кредиторов (особенные случаи, установленные соответствующими законами).

    Как свидетельствует практика, информация относительно последнего места жительства наследодателя на неподконтрольной Украине территории указывается наследниками в соответствующих заявлениях о принятии/отказе от принятия наследства и тому подобное. При принятии соответствующих заявлений нотариус должен разъяснить наследникам положения статьи 27 Закона "О нотариате" относительно ответственности за представление неправдивых сведений. Отсутствие/наличие заведенных наследственных дел проверяется по данным Наследственного реестра. Нотариус, которым принято первое заявление, заводит наследственное дело. Конечной процедурой оформления наследства является выдача свидетельства о праве на наследство при наличии по наследственному делу всех необходимых документов.

    Распоряжением Кабинета Министров Украины от 7 ноября 2014 года № 1085-р утвержден Перечень населенных пунктов, на территории которых органы государственной власти временно не осуществляют свои полномочия, и перечень населенных пунктов, расположенных на линии столкновения.

    Справки, выданные органами и учреждениями, деятельность которых является незаконной, являются недействительными и не создают правовых последствий.

    ПОДТВЕРЖДЕНИЕ ФАКТА СМЕРТИ НАСЛЕДОДАТЕЛЯ, КОТОРЫЙ ПРОЖИВАЛ НА НЕПОДКОНТРОЛЬНОЙ УКРАИНЕ ТЕРРИТОРИИ

    Факт смерти наследодателя нотариус проверяет путем истребования от наследника свидетельства о смерти, выданного органом государственной регистрации актов гражданского состояния граждан (пункт 1 главы 10 раздела ІІ Порядка совершения нотариальных действий).

    В данном случае нотариус должен вытребовать от органа ГРАГС копию актовой записи о смерти наследодателя или полном извлечении из Государственного реестра актов гражданского состояния граждан относительно актовой записи о смерти. Однако, теперь нотариусы во время совершения нотариальных действий обязательно используют сведения Государственного реестра актов гражданского состояния граждан, то есть указанную информацию они могут получить непосредственно из этого реестра.

    Свидетельства о смерти, выданные органами, созданными, в порядке не предусмотренном законодательством Украины, на неподконтрольной территории является недействительными (например, ЛНР, ДНР и тому подобное).

    Факт смерти наследодателя в таких случаях устанавливается в судебном порядке.

    Заявление об установлении факта смерти лица на временно оккупированной территории Украины, определенной Верховной Радой Украины, может быть подано родственниками умершего или их представителями в суд за пределами такой территории Украины. На основании решения суда родственники умершего обращаются в орган ГРАГС для получения свидетельства о смерти.

    Проведение указанных действий осуществляется любым отделом ГРАГС, который находится за пределами неподконтрольной Украине территории. При оформлении наследства на основании свидетельств о смерти, выданных за пределами неподконтрольной Украине территории, рекомендуется также осуществлять проверку их действительности по данным Государственного реестра актов гражданского состояния граждан.

    УСТАНОВЛЕНИЕ СЕМЕЙНЫХ ОТНОШЕНИЙ МЕЖДУ НАСЛЕДНИКАМИ И НАСЛЕДОДАТЕЛЕМ В НАСЛЕДОВАНИИ ПО ЗАКОНУ

    При выдаче свидетельства о праве на наследство по закону нотариус проверяет наличие оснований для призвания к наследованию по закону лиц, которые подали заявления о выдаче свидетельства.

    Доказательством семейных и других отношений наследников с наследодателем является:

    - свидетельства органов регистрации актов гражданского состояния;

    - полное извлечение из реестра актов гражданского состояния граждан относительно актовой записи;

    - копии актовых записей, копии решений суда, которые вступили в законную силу, об установлении факта семейных и других отношений.

    В случае несоответствия информации в поданных документах и по данным реестра, или вообще отсутствия необходимых сведений, нотариус может направить в отдел ГРАГС письменный запрос относительно истребования копии актовой записи гражданского состояния.

    В ином случае наследник обращается в суд для подтверждения семейных отношений с наследодателем.

    Всего доброго!

    Удачи Вам!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго вечора, Олександре!

    Перш за все варто зазначити, що ця процедура однакова як для переселенців, так і тих, хто досі мешкає в Криму чи на окупованому Сході України.

    Перший крок: отримання свідоцтва про смерть спадкодавця

    Наразі отримати свідоцтво про смерть громадянина України в окремих областях Донецької й Луганської областей і Криму можна лише в судовому порядку. Для цього не потрібно мати довідку внутрішньо переміщеної особи або прописку.

    Згідно з нормами статті 257-1 Цивільного процесуального кодексу України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Іншими словами, із вказаною заявою можна звернутися до будь-якого місцевого суду на підконтрольній Україні території.

    Які докази (документи) необхідно долучити до заяви:

    • доцільніше за все буде почати з отримання відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі РАЦС) у видачі свідоцтва про смерть. Така відмова видається одразу після письмової заяви до них про реєстрацію факту смерті при відсутності належних документів (як правило, родичам померлого видаються документи так званих ДНР та ЛНР, а такі документи на підконтрольній Україні території не визнаються);
    • також до заяви варто долучити докази факту смерті. Це можуть бути пояснення заявників, свідків, письмові докази (світлини та відеоматеріали, висновки експертів). Бажано одразу долучити всі наявні докази, оскільки така заява розглядається невідкладно;
    • останнім етапом при зверненні до суду є сплата судового збору (0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що у 2017 році складає 320 грн. 00 коп.). Зверніть увагу! Судовий збір не стягується за подання заяви щодо особи, яка загинула або пропала безвісті в районах проведення воєнних дій або АТО.

    Після задоволення судом заяви, засвічену копію рішення подають до органу РАЦС. На підставі судового рішення РАЦС невідкладно вносить відповідний реєстраційний запис до реєстру та видає свідоцтво про смерть. При собі отримувачу свідоцтва необхідно мати власний паспорт та ідентифікаційний код.

    Другий крок: звернення до нотаріуса

    Отримавши свідоцтво про смерть встановленого зразка спадкоємець має звернутись до нотаріуса.

    Згідно зі ст. 11 ЗУ “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” і ст.91 ЗУ “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, якщо останнє місце проживання або основна частина нерухомого майна спадкодавця знаходиться в зоні АТО або окупованому Криму, місцем відкриття спадщини вважається місце подання першої заяви спадкоємцем.

    Іншими словами, спадкоємці можуть звернутися до будь-якого нотаріуса на підконтрольній уряду території України із заявою про прийняття спадщини.

    Зверніть увагу! Подати заяву можна як особисто, так і поштою (у цьому випадку підпис на заяві має бути нотаріально завірений). Зробити це необхідно не пізніше, ніж через 6 місяців з дати встановлення факту смерті, інакше для отримання спадщини доведеться йти до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

    Що робити, якщо спадкову справу було відкрито в зоні АТО до початку конфлікту або на території Криму до анексії?

    Вести спадкову справу може лише той нотаріус, в якого ви її відкривали. Ви можете подивитися, чи продовжує він свою діяльність на контрольованій території в Єдиному реєстрі нотаріусів (http://ern.minjust.gov.ua/pages/default.aspx).

    У разі, якщо ваш нотаріус залишився працювати на непідконтрольній території, і в нього залишилися всі нотаріальні архіви, звертатися до нього немає сенсу, оскільки його діяльність не визнається державою, а сам він не має доступу до державних реєстрів. У такому випадку потрібно подавати позов до суду про визнання права власності на спадкове майно у зв’язку з неможливістю оформлення спадщини в нотаріальному порядку.

    Всього найкращого!

    Токмач Галина Николаевна
    13.3%
    Токмач Галина Николаевна 3 роки тому

    Юрист, м. Мирноград, 12 років досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Здравствуйте, Александр. Вы все автоматически приняли наследство. Вам необходимо после полугода со дня смерти приехать всем сюда (или кому-то одному с украинской доверенностью, чтобы получить свидетельства о праве на наследство по 1/3 части). Можно и приехать до полугода, если кто-то откажется в чью-то пользу, написать отказ.

    Вам можно обращаться к любому нотариусу, но лучше узнать, не переехала ли ваша нотариальная контора на нашу территорию, что тоже может быть.

    Удачи вам!

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    Так как вы прописаны вместе с наследодателем - вы фактически приняли наследство - и вы можете оформить и после 6 месяцев.

    Для оформления наследства по украинскому законодательству Вам необходимо:

    1. установить факт смерти в суде и получить св. о смерти в загсе

    2. обратиться к нотариусу и получить св. о наследстве на недвижимость и счета в банке


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України