Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 27 січня 2021, питання №37067 100₴

Чи має право директор СБК вести драмгурток на платній основі?

бухгалтерія відмовляється нараховувати пів ставки на підставі, що керівник не має права на суміщення

Відповіді юристів (5)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 4 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    порядок та умови роботи за сумісництвом на окремих підприємствах регулюються Постановою Кабінету Міністрів України «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 3 квітня 1993 р. № 24, яку застосовуються і щодо сумісників, які працюють в комерційних компаніях.

    Отже, на умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві у вільний від основної роботи час. Для роботи за сумісництвом згоди адміністрації за місцем основної роботи не потрібно.

    Обмеження на сумісництво можуть запроваджуватися на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно позначаться на стані їхнього здоров’я та безпеці виробництва. Обмеження також поширюються на осіб, які не досягли 18 років, та вагітних жінок.

    Прийом сумісника, оформляється наказом у якому вказується, що працівник прийнятий за сумісництвом. При прийомі на роботу за сумісництвом пред’явлення трудової книжки не передбачено. Проте, згідно з пунктом 9 Положення запис в трудову книжку відомостей про роботу за сумісництвом проводиться за бажанням працівника за основним місцем роботи.

    При прийомі на роботу сумісника, так як і при прийомі на роботу основного працівника обов’язково повинні повідомлятися органи Державної Фіскальної служби відповідно до Постанови КМУ від 17.06.2015 р. № 413. Так, в пунктi 4 форми повiдомлення про прийняття працiвника на роботу має зазначатися категорiя особи (найманi працiвники з трудовою книжкою або найманi працiвники без трудової книжки), а саме: працiвник за основним мiсцем роботи чи працiвник за сумiсництвом.

    Відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. Оплата відпустки чи виплата компенсації за невикористану відпустку провадиться сумісникам відповідно до чинного законодавства. Заробітну плату за сумісництвом відповідно до ст. 102-1 Кодексу законів про працю працівники одержують за фактично виконану роботу. Пiд фактично виконаною роботою слiд вважати роботу, виконання якої вiдображено у вiдрядному нарядi, або роботу, виконання якої зафiксовано в табелi облiку робочого часу. Крiм того, вiдповiдно до ст. 102-1 КЗпП працiвники, якi працюють за сумiсництвом, одержують заробiтну плату за фактично виконану роботу без обмеження її певним розмiром. Сумiсники мають право на оплату фактично виконаної роботи й тодi, коли було порушено встановленi обмеження для роботи за сумісництвом.

    Визначенi Кабiнетом Мiнiстрiв України вiдповiдно до ст. 102-1 КЗпП умови роботи за сумiсництвом, у тому числi щодо її загальної тривалостi, яка впродовж мiсяця не має перевищувати половини мiсячної норми робочого часу, поширюються лише на працiвникiв державних пiдприємств, установ й органiзацiй. Однак, слід розуміти, що визначальним є те, що робота за сумісництвом відбувається у вільний від основної роботи час, тобто після її закінчення чи до початку. Отже, якщо сумісник у вас працює 8 годин в день після 18:00 години, то вочевидь, йому доведеться доплачувати за роботу в нічний час.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Савоста   Ірина   Михайлівна
    Савоста Ірина Михайлівна 4 роки тому

    Адвокат, м. Сновськ, 6 років досвіду

    Доброго дня. Законодавством установлена заборона на сумісництво таких категорій працівників.

    1. Державні службовці. Особам, уповноваженим на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, заборонено займатися іншою оплачуваною або підприємницькою діяльністю, якщо інше не передбачено Конституцією або законами України (ст. 25 Закону № 1700) Закон України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 р. № 1700-VII.

    До таких осіб належать держслужбовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, народні депутати України, професійні судді, а також посадові особи інших державних органів (усі вони перелічені в п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700).

    Зверніть увагу, що забороняється виконання оплачуваної роботи. Сам факт отримання оплати (винагороди) за результатами зайняття держслужбовцем іншою діяльністю — ролі не відіграє. Тому навіть якщо держслужбовець відмовиться від винагороди за виконану роботу або виконає її безоплатно, він усе одно порушить вимоги ст. 25 Закону № 1700.

    Але, як і в будь-якому правилі, у забороні на сумісництво, встановленій ст. 25 Закону № 1700, є винятки. Так, «сумісницька» заборона не поширюється на депутатів місцевих рад (крім тих, які здійснюють свої повноваження у відповідній раді на постійній основі) і присяжних. Крім того, держслужбовцям дозволено працювати за сумісництвом, якщо така трудова діяльність пов’язана з викладацькою, науковою та творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською і суддівською практикою зі спорту.

    2. Нотаріуси. Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, в штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової та творчої діяльності (ст. 3 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425-ХII).

    3. Прокурори. Такі особи не мають права займатися підприємницькою діяльністю, а також працювати за сумісництвом на підприємствах, в установах і організаціях, крім здійснення наукової та викладацької діяльності (ст. 46 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.91 р. № 1789-ХII).

    4. Адвокати. Адвокатам і помічникам адвокатів заборонено «підробляти» на посадах осіб, уповноважених виконувати функції держави або місцевого самоврядування (ст. 7 і 16 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI).

    5. Керівники держпідприємств. Керівники державних підприємств, установ і організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (цехів, відділів, лабораторій тощо) та їхні заступники не мають права працювати за сумісництвом (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності) (п. 4 постанови № 245***, п. 4 Положення 43). *** Постанова Кабміну «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» від 03.04.93 р. № 245.

    Тобто під цю заборону потрапляють усі ті категорії працівників, які одночасно відповідають таким критеріям:

    • у назві посади, яку вони обіймають, є слова: «голова», «директор», «начальник», «завідувач», «головний», «майстер» тощо згідно з Класифікатором професій ДК 003:2010. Сюди ж потрапляють як посада головного бухгалтера, так і посада заступника головного бухгалтера (лист Мінсоцполітики від 27.02.2019 р. № 199/0/204-19);

    • їхнім основним місцем роботи є держпідприємство, установа, організація (при цьому вони збираються виконувати роботу за сумісництвом) або ж вони стають до роботи за сумісництвом на держпідприємство, до установи, організації (незалежно від того, на якому підприємстві працюють за основним місцем роботи) (лист Мінпраці від 08.12.2004 р. № 0706-С48265/4).

    Виняток становлять лише працівники держпідприємств, установ і організацій, які переміщуються із зони АТО (постанова КМУ «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, які переміщуються з районів проведення антитерористичної операції» від 04.03.2015 р. № 81).

    Увага! Вимоги п. 4 постанови № 245 і п. 4 Положення № 43 поширюються на працівників не лише державних підприємств (установ, організацій), але також бюджетних установ (організацій) та комунальних закладів охорони здоров’я (установ, організацій), які фінансуються з бюджету (листи Мінпраці від 08.08.2008 р. № 243/06/186-08 і від 16.09.2010 р. № 294/13/116-10, лист Мінсоцполітики від 08.09.2011 р. № 731/13/84-11).

    Крім того, враховуючи завдання і обов’язки керівника закладу (завідувача) та вимоги вищевказаних нормативно-правових актів щодо тривалості роботи за сумісництвом, виконувати обов’язки за керівною посадою керівника (завідувача) за сумісництвом працівник бюджетної установи не може.

    Карпенко Андрій Володимирович
    100%
    Карпенко Андрій Володимирович 4 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Добрый вечер!

    1. Запрещено работать по совместительству руководителям/их заместителям государственных предприятий/учреждений/организаций, руководителям/их заместителям структурных подразделений таких предприятий/учреждений/организаций** ( п. 4 Положения № 43, п. 4 постановления № 245). Но запомните: несмотря на то, что в указанных документах прямо упоминаются лишь государственные предприятия/учреждения/организации, чиновники распространяют эти ограничения и на коммунальные предприятия/учреждения/организации (см. письмо Минсоцполитики от 08.09.2011 г. № 731/13/84-11, письмо Минтруда от 16.09.2010 г. № 294/13/116-10).

    Данный запрет не касается научной, преподавательской, медицинской и творческой деятельности, а также работ, которые не считаются совместительством. Перечень таких работ приведен в приложении к Положению № 43.

    В отдельном приложении к Положению об условиях работы по совместительству работников государственных предприятий, учреждений, организаций, утвержденному совместным приказом Минтруда, Минюста и Минфина от 28.06.93 г. № 43, приведен Перечень работ, не являющихся совместительством (далее — Перечень).

    В частности, не считается совместительством педагогическая работа с почасовой оплатой труда в объеме не более чем 240 часов в год (п. 3 Перечня).

    2. Письмо от 21.10.2011 г. № 308/13/133-11

    МИНИСТЕРСТВО СОЦИАЛЬНОЙ ПОЛИТИКИ УКРАИНЫ

    О РАБОТЕ ПО СОВМЕСТИТЕЛЬСТВУ ЗАМЕСТИТЕЛЯ ДИРЕКТОРА МУЗЫКАЛЬНОГО УЧИЛИЩА И УСТАНОВЛЕНИИ ЕМУ НАДБАВКИ ЗА СЛОЖНОСТЬ И НАПРЯЖЕННОСТЬ В РАБОТЕ

    Письмо от 21.10.2011 г. № 308/13/133-11

    Министерство социальной политики рассмотрело обращение <…> о работе по совместительству заместителя директора музыкального училища и установлении ему надбавки за сложность и напряженность в работе и в пределах компетенции сообщает.

    Педагогическая работа руководящих работников заведений образования без занятия штатной должности в том же учебном заведении, учреждении в основное рабочее время или за его пределами, согласно пункту 8 приложения к Положению об условиях работы по совместительству работников государственных предприятий, учреждений, организаций, утвержденного приказом Минтруда, Минюста и Минфина от 28.06.93 г. № 43, не является совместительством.

    В этом случае трудовой договор на выполнение указанной работы не заключается. Оплата за часы преподавательской работы проводится сверх основного должностного оклада (ставки) в порядке, предусмотренном соответственно для преподавателей по тарификации.

    Пунктом 91 Инструкции о порядке исчисления заработной платы работников образования, утвержденной приказом Минобразования от 15.04.93 г. № 102, определен предельный объем этой работы.

    Кроме того, педагогическая работа, выполненная в том же или другом заведении, учреждении с почасовой оплатой труда в объеме не более 240 часов в год, также не является совместительством согласно пункту 3 Перечня работ, не являющихся совместительством, который приведен в приложении к Положению, утвержденному вышеуказанным приказом.

    Выполнение этой работы допускается в рабочее время с разрешения руководителя государственного предприятия, учреждения, организации без удержания заработной платы (директорам музыкальных школ — с разрешения руководителя управления культуры (по подчиненности заведения), заместителям директоров по учебной работе этих школ — с разрешения директора).

    Порядок работы совместителей и оплата их труда регламентируются постановлением Кабинета Министров Украины от 03.04.93 г. № 245 «О работе по совместительству работников государственных предприятий, учреждений и организаций», с изменениями и дополнениями, и Положением об условиях работы по совместительству работников государственных предприятий, учреждений, организаций, утвержденным приказом Минтруда, Минюста и Минфина от 28.06.93 г. № 43.

    Совместительством считается выполнение работником, кроме своей основной, другой регулярной оплачиваемой работы на условиях трудового договора в свободное от основной работы время на том же или другом предприятии, в учреждении, организации либо у гражданина по найму.

    Исходя из положений указанных нормативно-правовых актов для того, чтобы работа считалась совместительством, необходимо иметь два условия: заключенный трудовой договор на выполнение регулярной работы по совместительству и выполнение этой работы в свободное от основной работы время.

    Руководители государственных предприятий, учреждений, организаций, их заместители в соответствии с пунктами 4 вышеуказанных нормативно-правовых актов не имеют права работать по совместительству за исключением научной, преподавательской, медицинской и творческой деятельности.

    Согласно пункту 2 постановления Кабинета Министров Украины от 03.04.93 г. № 245 (в редакции пункта 6 постановления Кабинета Министров Украины и Национального банка Украины от 31.08.96 г. № 1033) продолжительность работы по совместительству не должна превышать четыре часа в день и полный рабочий день в выходной день.

    Общая продолжительность работы по совместительству в течение месяца не может превышать половину месячной нормы рабочего времени (для педагогических работников — педагогической нагрузки в размере на 0,5 ставки).

    Таким образом, при соблюдении указанных условий заместитель директора музыкального училища, кроме педагогической работы без занятия штатной должности в том же учебном заведении, учреждении в основное рабочее время или за его пределами, согласно пункту 8 приложения к Положению об условиях работы по совместительству, и педагогической работы с почасовой оплатой труда в объеме не более 240 часов в год, может осуществлять преподавательскую деятельность на условиях совместительства в том же или другом заведении.

    Вывод: Вы можете заниматься преподавательской деятельностью (240 часов в год) с разрешения Вашего работодателя.

    УДАЧИ!

    Ряба Світлана

    Добрий день! Згідно п. 4 Постанови КМУ № 245 від 3 квітня 1993 р. "Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій" за сумісництвом заборонено працювати керівникам державних підприємств, установ та організацій, керівникам та заступникам структурних підрозділів (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності). З чого вбачається, що можна займатися лише викладацькою діяльністю.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня щодо вашого питання

    Працівникам державних підприємств, установ і організацій заборонено працювати керівникам державних підприємств, установ та організацій, керівникам та заступникам структурних підрозділів (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності).

    Тобто якщо Директору можна здійснювати у зазначеній вами ситуації лише творчою або викладацькою діяльністю

    Успіху


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України