Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 03 мая 2021, вопрос №41900

Подача в суд, если не согласны с завещанием

В случае смерти матери квартира передана в наследство внуку, а не сыну. Можно ли оспорить такое завещание?

Ответы юристов (3)

    Костромина Виктория

    В случае смерти матери квартира передана в наследство внуку, а не сыну. Можно ли оспорить такое завещание?оспорить конечно Вы можете в судебном порядке - но чтоб суд принял позитивное решение для Вас - должны

    быть веские основания

    и не забывайте - завещание это ВОЛЯ владельца имущества - и он может составить даже на посторонних лиц

    нужна детальная консультация или помощь в подготовке документов ( заявы, иски т .п.) - обращайтесь через сайт, с ув Виктория Костромина

    Карпенко Андрей Владимирович

    Каждый человек, который имеет в собственности имущество и хочет распорядиться им на случай своей смерти по собственному усмотрению, задумывается о составлении завещания.

    Однако не стоит думать, что такая воля человека является окончательной, ведь частыми являются случаи оспаривания завещаний.

    Действующее гражданское законодательство выделяет два способа признания завещания недействительным:

    • Признание завещания недействительным;
    • Признание завещания оспариваемым.

    В соответствии с ч.1 ст. 1257 ГК Украины ничтожное завещание - это завещание, которое составлено лицом, не имевшим на это права, а также завещание, составленное с нарушением требований относительно его формы и способа его заверения (в том числе – несоблюдение нотариальной формы заверения завещания).

    В соответствии с ч.2. ст.1257 ГК Украины, завещание также может быть признано недействительным в судебном порядке. Основанием для этого может быть, например, в случае установления того, что волеизъявление завещателя не было свободным и не соответствовало его истинной воле.

    Перечень случаев, при которых завещание может будет оспорено, довольно широкий. Наиболее распространенными являются следующие ситуации:

    • Завещание составлялось с нарушением норм законодательства Украины.
    • Умерший в момент составления завещания был не в состоянии самостоятельно принимать какие-либо решения.
    • Завещание оставлялось путем обмана.
    • При составлении завещания приемник использовал давление психологическое и физическое.

    Согласно норм действующего законодательства Украины, оспорить завещание после смерти наследодателя можно только путем подачи иска в суд. Поэтому требуется предоставить все возможные имеющиеся доказательства в течении 3 лет с момента смерти наследодателя.

    Костюк Любовь Тарасовна

    Успішне оскарження заповіту можливе при наявності передбачених законом підстав його недійсності. Відповідно і навпаки – ризики результативного оскарження заповіту мінімальні, якщо під час його укладення були дотримані всі передбачені законодавством вимоги.

    Відповідно до ч.2 ст.1257 Цивільного кодексу України заповіт може бути визнаний недійсним, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі.

    Згідно з судовою практикою такий факт має трактуватися з огляду на ст.ст. 225, 231 ЦК України та може полягати в тому, що:

    1) заповіт складено у момент, коли особа не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними (для встановлення такого психічного стану особи в момент складання нею заповіту необхідне призначення посмертної судово-психіатричної експертизи, при цьому відповідний висновок експерта є важливим доказом, проте не тягне за собою «автоматичного» визнання заповіту недійсним, оскільки таке рішення приймає суд, який враховує всі наявні докази в сукупності);

    2) заповіт складено особою проти її справжньої волі внаслідок застосування до неї фізичного чи психічного тиску з боку іншої особи.

    Недійсним може бути визнаний як весь заповіт, так і його частина (окреме розпорядження), при цьому недійсність окремого розпорядження з заповіту не тягне за собою недійсності іншої його частини.

    Крім того, законом передбачені окремі випадки, коли заповіт є нікчемним.Такий заповіт не створює юридичних наслідків, не підлягає виконанню і визнання його судом недійсним не вимагається, тобто немає необхідності оскаржувати такий заповіт в суді, оскільки він є недійсним в силу прямої вказівки на це в законі (разом з тим, на практиці навіть у таких випадках може виникати спір щодо нікчемності заповіту й у такому разі він також підлягає розгляду судом).

    Відповідно до ч.1 ст.1257 ЦК України заповіт є нікчемним, якщо він:

    1)складений особою, яка не мала на це права: наприклад, людиною, яка була визнана судом недієздатною або обмежено дієздатною у зв’язку з психічним розладом чи зловживанням спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо; малолітньою чи неповнолітньою особою (крім осіб, які в установленому порядку набули повну цивільну дієздатність); представником від імені заповідача;

    або

    2)складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення: наприклад, не підписаний заповіт, заповіт без зазначення місця та часу його складання, усний або не посвідчений нотаріусом чи іншою уповноваженою законом особою заповіт.

    Тому якщо заповіт був складений без порушень, і спадкодавець усвідомлював всі свої дії, то перспектив в суді така справа не має. Кожна особа має право розпоряджатися своїм майном на власний розсуд, і немає значення ступінь рідства, ваша мама може скласти заповіт навіть на користь сусідки.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України