Начните консультацию с юристом онлайн
Не знаю к какой категории права относится мой вопрос, так что выберу случайную.
Вопрос простой, законов относительно террариумистов ( людей занимающихся содержанием и разведение рептилий) почти нет, в то время как эти питомцы достаточно популярны и востребованы. Многие люди уже поколениями разводят у себя различные виды ящериц и о вылове из дикой природы речь давно не идет.
Однако как доказать, что ящерица или змея - это твоя собственность, и что она разведена в неволе?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (13)
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Доброго дня!
Об'єктами інтелектуальної власності є селекційні досягнення.
Селекція — це виведення людиною нових або поліпшення тих, що вже існують, порід тварин і рослин. Об'єктами права інтелектуальної власності на селекційні досягнення є сорт рослин і порода тварин.
Сорт рослин — це окрема група рослин у межах нижчого з відомих ботанічних таксонів, яку, незалежно від того, чи задовольняє вона повністю вимоги для надання права селекціонера, можна:
Категоріями сорту є клон, гібрид, лінія та популяція (ст. 1 Міжнародної конвенції з охорони нових сортів рослин).
Об'єктом права на сорт є селекційне досягнення у рослинництві, яке відповідає умовам патентоспроможності, тобто є:
Відомості про патент на сорт рослин вносяться до Реєстру патентів на сорти рослин відповідно до "Порядку ведення реєстру патентів на сорти рослин". Відомості, що містяться в Реєстрі патентів на сорти рослин, відкриті для загального ознайомлення. Мінагрополітики забезпечує ведення Реєстру патентів на сорти рослин та забезпечує вільний, цілодобовий і безоплатний доступ до нього на своєму офіційному веб-сайті [1].
Порода тварин — створена людиною чисельна група тварин загального походження, яка має генеалогічну структуру та властивості, що дають змогу відрізнити її від інших тварин цього самого виду і кількісно достатні для розмноження як однієї породи. Заявка на нову породу подається до Міністерства аграрної політики України, де вона підлягає експертизі. Якщо експертиза підтверджує патентоспроможність породи, то видається правоохоронний документ.
Суб'єкти права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тваринЗгідно ч. 1 ст. 486 Цивільного кодексу України суб'єктами права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин є:
- автор сорту рослин, породи тварин;
- інші особи, які набули майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин за договором чи законом.
Види прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тваринЗгідно ч. 1 ст. 485 Цивільного кодексу України право інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин становлять:
Особисті немайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідчені державною реєстрацією. Вони набувають чинності від дати державної реєстрації сорту рослини чи породи тварини. Порядок та умови державної реєстрації визначаються Законами України "Про охорону прав на сорти рослин" та "Про племінну справу у тваринництві". До прав цієї групи належить право авторства на сорт рослин або породу тварин. Автором визнається особа, яка створила ці об’єкти. Автором може бути визнана тільки фізична особа, яка внесла особистий творчий внесок у створення сорту або породи. Особа, яка надала технічну, матеріальну чи організаційну допомогу при створенні цих об’єктів, не може бути визнана автором. Право авторства не відчужується і не передається. Воно діє безстроково. За своєю вимогою автор має право одержати свідоцтво про авторство на сорт рослин, породу тварин. Автор сорту, породи має право пропонувати назву створеного ним сорту, породи і включати до назви своє ім’я. Якщо авторів сорту чи породи декілька, то вони мають однакові права. Також вони можуть укласти письмовий договір, який встановлював би порядок здійснення ними права авторства (ст. 37 Закон України "Про охорону прав на сорти рослин"). До особистих немайнових прав також належать права автора сорту або породи:
Майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідчені патентом. Майновими правами інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідченими патентом, є:
Майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин належать володільцю патенту, якщо інше не встановлено договором чи законом (ст. 487 Цивільного кодексу України). Майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин є чинними з дати, наступної за датою їх державної реєстрації за умови підтримання чинності цих прав відповідно до закону (ч.1 ст. 488 Цивільного кодексу України). Ці права засвідчуються патентом. Майнові права на сорт рослин, породу тварин можуть бути вкладом до статутного капіталу юридичної особи, предметом договору застави та інших зобов’язань, а також використовуватися в інших цивільних відносинах (ч. 5 ст. 39 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин"). Реалізація власником своїх майнових прав не повинна порушувати права власників інших сортів рослин, порід тварин. Якщо власників сорту чи породи декілька, то кожен із них реалізує свої майнові права на власний розсуд, якщо інше не встановлено договором між ними.
Одним із майнових прав є право використання сорту рослин, породи тварин. Використанням сорту чи породи визнається:
Власник патенту має право дозволяти використання сорту рослин, породи тварин інший особі. Порядок надання дозволу регулюється главою 75 Цивільного кодексу України "Розпорядження майновими правами інтелектуальної власності".
Володілець патенту має право передати свої майнові права на сорт на підставі договору будь-якій особі, яка стає його правонаступником.
Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні на 2021 рік розміщений на ІНФОРМАЦІЙНО-АНАЛІТИЧНОМУ ПОРТАЛІ АПК УКРАЇНИ в розділі реєстри, підрозділ Ддержавна реєстрація прав на сорти рослин, за посиланням: https://agro.me.gov.ua/ua.
Патент може бути визнаний недійсним повністю або частково у таких випадках:
Ще одним майновим правом є право перешкоджати неправомірному використанню сорту рослин, породи тварин, у тому числі забороняти таке використання. Згідно статті 44 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин" визнає порушеннями майнового права власника дії, які здійснені без його згоди та у випадках:
Вичерпання виключного права власника буде мати місце у разі їх збуту на території України власником сорту, породи чи за його згодою, крім встановлених законом винятків. Обмеженням виключного права власника є дії будь-якої особи з матеріалами сорту, породи, якщо вони здійснені: як приватні та з некомерційними цілями; в експериментальних цілях; з метою створення інших сортів, порід на основі сорту, породи, що охороняються, крім випадків, передбачених законом.
Закон встановлює випадки, коли майнові права можуть здійснювати інші особи без дозволу власника. Таким випадком є примусова ліцензія на використання сорту рослин, породи тварин. Примусова ліцензія може мати місце у двох випадках. Першим випадком є видача примусової ліцензії Кабінетом Міністрів України на період до чотирьох років (у межах строку дії патенту) з мотивів надзвичайної суспільної необхідності та за умови введення воєнного чи надзвичайного стану з виплатою відповідної компенсації володільцю патенту на сорт. При цьому Держветфітослужба може вимагати від володільця патенту на сорт надати на прийнятних фінансових умовах у розпорядження ліцензіата матеріал для розмноження сорту в обсягах, достатніх для належного здійснення прав, наданих примусовою ліцензією (п. 2 Порядку видачі примусової ліцензії на використання сорту рослин). Особа, якій видається ліцензія, визначається Кабінетом Міністрів України. Таке рішення може бути оскаржене до суду.
Другим випадком є невикористання або використання у незначних обсягах власником сорту чи породи протягом трьох років від дати, наступної за державною реєстрацією або після припинення використання. У цьому разі ліцензія, при відмові її надання власником патенту, видається за рішенням суду. Особа, яка подала позовну заяву до суду, отримає ліцензію, якщо доведе, що вона у фінансовому і в усіх інших відношеннях у змозі компетентно та ефективно здійснювати права, надані ліцензією, а власник патенту не доведе, що факт невикористання сорту чи відмова у видачі ним ліцензії зумовлені поважними причинами (ч. 4 ст. 43 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин").
Видача ліцензії на використання сорту та передача майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин вважаються дійсними для третіх осіб з дати публікації відомостей про це в офіційному виданні, яка здійснюється на підставі занесення відповідних відомостей до Державного реєстру патентів на сорти рослин.
Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тваринМайнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин, засвідчені патентом, є чинними з дати, наступної за датою їх державної реєстрації, за умови підтримання чинності цих прав відповідно до закону. Законом можуть бути встановлені умови тимчасової чинності майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин до набрання ними чинності відповідно до частини першої статті 488 Цивільного кодексу України. Строк чинності виключних майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин спливає через тридцять років, а щодо дерев та винограду - через тридцять п'ять років, що відліковуються з 1 січня року, наступного за роком державної реєстрації цих прав.
Чинність виключних майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин може бути припинено достроково або поновлено у випадках та у порядку, встановлених законом. Право на поширення сорту рослин, породи тварин є чинним з дати, наступної за датою його державної реєстрації, та діє безстроково за умови підтримання чинності цього права відповідно до закону. Чинність виключних майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин, породу тварин може бути припинено достроково або поновлено у випадках та у порядку, встановлених законом (ст. 488 Цивільного кодексу України).
Відповідальність за порушення права на сорт рослин, породу тваринВідповідно до ст. 53 Закону України «Про захист прав на сорти рослин», привласнення авторства є порушенням особистих немайнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин. Вчинення без дозволу особи, яка має майнові права інтелектуальної власності на сорт рослин, будь-яких дій по відношенню до цього сорту, що потребують дозволу згідно закону, вважаються порушенням майнових прав інтелектуальної власності на сорт рослин. Вимагати поновлення порушених прав власника сорту може також особа, яка має право на використання сорту за ліцензійним договором, якщо інше не передбачено цим договором. Особа, яка порушила права на сорт, зобов'язана на вимогу особи, якій належать ці права, припинити порушення права і відшкодувати завдані збитки. Особа, право якої на сорт порушено, може звернутися до суду за захистом цього права. Суд має право ухвалити рішення про:
Суд може постановити рішення про накладення на порушника штрафу у розмірі 10 відсотків суми, присудженої судом на користь позивача. Сума штрафів передається у встановленому порядку до Державного бюджету України.(ч.2 ст.55 Закону України "Про охорону прав на сорти рослин") Суд може постановити рішення про:
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Это очень полезная информация, но не совсем то, что мне сейчас нужно.Если я являюсь владельцем одного животного, как мне доказать право собственности на него?Представим ситуацию, завтра кто-то из соседей, не любящих мой рептилий, вызовет полицию, они придут и скажут: они у вас контрабандой, мы их забираем.По факту когда-то всех рептилий незаконно привезли в Украину, я это понимаю, не с неба же они свалились. Но сейчас то я купила животных, разведенных уже на территории Украины, в домашних условиях, но документально это никак не доказать.Ведь у человека, который продал мне этих рептилий, тоже нет никаких документов на рептилий-родителей. Вот такая бесконечная цепочка. Можно ли как-то это узаконить?Меня интересует как я могу доказать мое право собственности на животное, чтобы его никто таким образом не конфисковал? По факту сейчас мои питомцы сейчас ничем не отличаются от обычной зеленой ящерицы, которую я пойду и поймаю в поле.
Юрист, г. Харьков
Вы можете ознакомиться с моим ответом по Вашему вопросу. Да, действительно, всё что Вы описали может быть, потому, нужно своими действиями доказать принадлежность животного Вам, сделать заключение о состоянии здоровья животного и тд.
Но во всяком случае, само пребывание животного у Вас презумирует, что Вы его собственник.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
У такому разі будемо виходити з того , що тварина на даний момент є безхазяйною.
Законодавцем бездоглядна домашня тварина прирівняна до безхазяйної речі, що передбачається виключенням із загального правила набуття права власності на безхазяйну річ, передбаченого частиною третьою статті 335 Цивільного кодексу України.
Стаття 341 Цивільного кодексу України визначає спеціальні способи набуття права власності на бездоглядну домашню тварину. Якщо протягом шести місяців з моменту заявлення про затримання бездоглядної робочої або великої рогатої худоби і протягом двох місяців - щодо інших домашніх тварин не буде виявлено їхнього власника або він не заявить про своє право на них, право власності на ці тварини переходить до особи, у якої вони були на утриманні та в користуванні.
Норми статті 341 Цивільного кодексу України є спеціальним законом по відношенню до норм статті 338 "Набуття права власності на знахідку". З огляду на це, якщо знайденою річчю є бездоглядна домашня тварина, то слід застосовувати правила даної статті, а не статті 338 Цивільного кодексу України.
У разі відмови особи, у якої бездоглядна домашня тварина була на утриманні та в користуванні, від набуття права власності на неї ця тварина переходить у власність територіальної громади, на території якої її було виявлено (пункт 2 ст. 341 ЦК України).
Виходячи зі сказаного , Вам необхідно подати до органу МС Заяву, якщо за два місяці власника не встановлять , то згідно процедури ви набуваєте право власності на тварину і зможете виготовити паспорт тварини де власником будете вказані Ви, а також зазначені всі медичні огляди та щеплення , їх можна пройти на базі ветеринарних клінік державної , або приватної форми власності.
До___
( органів місцевого самоврядування) сільської , обласної або місцевої ради
від___
(прізвище ім’я по батькові )
Зареєстрований за адресом___
___
Заява
За адресою ___(місце знахідки) мною було затримано бездоглядну домашню тварину___(вид, порода, особливі прикмети).
В теперішній час тварина знаходиться у мене на утриманні.
Прошу прийняти міри до розшуку власника тварини.
Дата ___ підпис
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, г. Харьков
По Вашей логике, если человек сейчас сделает так как Вы описали выше, то старый собственник может отобрать животное у человека (Елизаветы) при том, что животное было приобретено за деньги. Не стоить подменивать понятия.
Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта
Это процедура, если животное не имеет документов, его происхождение (приобритение), очень сложно будет установить,что бы вопросов не возникало откуда и кому принадлежит животное, лучше пойти по процедуре.
У органов МС могут возникнуть вопросы относительно появления животного без документов и прочих процедур ветеренарного характера.
С уважением
Константин Гончаренко
Юрист, г. Харьков
Стаття 328 ЦКУ Підстави набуття права власності
Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом.
Стаття 180. Тварини
1. Тварини є особливим об'єктом цивільних прав. На них поширюється правовий режим речі, крім випадків, встановлених законом.
2. Правила поводження з тваринами встановлюються законом.
Проще говоря, поскольку спец норм в этом вопросе нет, то простое нахождение животного является достаточным основанием считать Вас собственник (презумпция правомерности права собственности).
Как вариант можно сделать ветеринарный паспорт на животное.
В дополнение, поскольку это вещь которая плодоносит (животное)
то Стаття 189 ЦКУ Продукція, плоди та доходи
1. Продукцією, плодами та доходами є все те, що виробляється, добувається, одержується з речі або приноситься річчю.
2. Продукція, плоди та доходи належать власникові речі, якщо інше не встановлено договором або законом.
Спасибо, это понятное объяснение. Еще вопрос, возможно ли оформить международный ветеринарный паспорт без чипа? Не всех рептилий можно чипировать, большинство слишком маленькие для подобной процедуры.
Юрист, г. Харьков
Я думаю, что информацию по поводу чипирования и размера самого животного можно уточнить у врача-ветеринара, а так, по общему правилу, обычно производится маркировка (чипирование)
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеДобрый день!
Порядок содержания и учета рептилий в Украине определен нижеприведенным нормативным актом.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1384-10#Text
ЗАТВЕРДЖЕНОНаказ Міністерства охоронинавколишнього природногосередовища України30.09.2010 № 429
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України29 грудня 2010 р.за № 1384/18679
ПОРЯДОКутримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеУ місцях, де утримуються та розводяться дикі тварини, які перебувають у стані неволі, має бути забезпечено їх облік шляхом ведення відповідного журналу.
Отримати передбачені Законом відповідні ветеринарні документи на тварину.
Про набуття у власність тварини, у тому числі про народження тварини, протягом 24 годин письмово повідомляють відповідний територіальний (міжрегіональний територіальний) орган Держекоінспекції із зазначенням відомостей про тварину.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеСпасибо, это понятное объяснение. Еще вопрос, возможно ли оформить международный ветеринарный паспорт без чипа? Не всех рептилий можно чипировать, большинство слишком маленькие для подобной процедуры.
Все вопросы чипирования и оформления паспорта Вам объяснят у государственного ветврача.
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Добрий день, Елизавета!
Законодавство України (зокрема, Закон України "Про захист тварин від жорстокого поводження", Порядок утримання та розведення диких тварин, які перебувають у стані неволі або в напіввільних умовах, затверджений наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 30 вересня 2010 № 429) визначає чіткі правила утримання тварин, відповідальність за їх порушення, а також компетенцію посадових осіб державних органів та місцевих органів влади реагувати на такі порушення.Ці правила чітко зобов'язують:• створювати умови (у тому числі температурний режим), що відповідають біологічним, видовим та індивідуальним особливостям; тварини;• забезпечити цілодобовий та вільний доступ до свіжої питної води в достатній кількості;• мати документи, що підтверджують законність набуття дикої тварини;• забезпечувати достатній простір для розміщення та життєдіяльності диких тварин;• здійснювати годівлю за кормовим раціоном, що враховує потреби тварини;• здійснювати догляд за тваринами під керівництвом кваліфікованих спеціалістів у такий спосіб, щоб уникнути дискомфорту, стресів та травмування тварин;• не використовувати тварин в умовах надмірних фізіологічних навантажень;• мати відповідні ветеринарні документи на тварину;• забезпечити безпеку оточуючих людей та самої тварини під час перебування поза місцем утримання тварини;• перевіряти умови утримання, стан здоров'я та поведінку тварини щонайменше двічі на день;• ретельно обстежувати тварин, що дають привід для занепокоєння, мають бути ретельно обстежені на предмет надмірного стресу, хвороби або травмування;• негайно ізолювати таку тварину і звернутися до ветеринарного лікаря у разі виникнення підозри на наявність у тварини захворювання.