Задайте вопрос юристу

829 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Уголовное право, 03 октября 2019, вопрос №4756

Продажа краденого телефона

Добрый день, в ломбарде Благо купил мобильный телефон, чек и договор имеются. Через неделю его конфисковали полицейские, копия протокола изъятия имеется. Ломбард отказывается вернуть мои потраченные средства. По сути ломбард занимается скупкой краденого. Есть ли смысл подавать в суд?

Ответы юристов (1)

    Грицина Максим Андрійович

    Доброго дня.

    Відповідно до норм ЦКУ як добросовісний набувач ви набули право власності на телефон, який придбали в ломбарді, незважаючи на те, що він крадений. Попри це, виходячи зі ст. 388 ЦКУ, придбаний вами телефон може бути правомірно вилучений власником (в даному випадку його правомірно вилучили на користь власника). Для притягнення продавця до відповідальності необхідно довести або склад цивільного правопорушення з його боку або недійсність правочину (договору купівлі-продажу).

    1). Стверджувати про певні порушення зі сторони ломбарду недоцільно, оскільки у відповідному законодавстві, зокрема в Положенні про порядок надання фінансових послуг ломбардами немає ніяких вимог стосовно перевірки майна, яке приймається ломбардом в якості забезпечення виконання зобов'язання. Таким чином, приймаючи майно, ломбард може й не отримувати відповідних документів, які можуть підтвердити право власності на таке майно. Законами "Про заставу" та "Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень" не передбачено обов'язку надання/отримання правовстановлюючих документів при заставі рухомого майна. Правильним кроком є купівля речей в ломбарді з отриманням таких документів. А чек, який ви отримали і договір є лише доказом правомірності дій ломбарду. Тому довести вину закладу фактично неможливо, адже неможливо довести чи він знав про набуття речі злочинним шляхом, і його необережність аналогічно.

    2). Варіант оспорювання дійсності правочину також видається сумнівним, адже тут важко знайти суперечність правочину з актами цивільного законодавства. Хоча в принципі тут можна знайти порушення ст. 15 Закону України "Про захист прав споживачів", адже, як я розумію, вам не надали інформації, передбаченої даною статею. Якщо доведете недійсність правочину в суді, вам відшкодують ціну телефона, збитки та необхідні витрати на утримання, збереження майна.

    Стаття 330. Набуття добросовісним набувачем права власності на майно, відчужене особою, яка не мала на це права

    1. Якщо майно відчужене особою, яка не мала на це права, добросовісний набувач набуває право власності на нього, якщо відповідно до статті 388 цього Кодексу майно не може бути витребуване у нього.

    Стаття 388. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача

    1. Якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише у разі, якщо майно:

    2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;

    Стаття 390. Розрахунки при витребуванні майна із чужого незаконного володіння

    3. Добросовісний або недобросовісний набувач (володілець) має право вимагати від власника майна відшкодування необхідних витрат на утримання, збереження майна, здійснених ним з часу, з якого власникові належить право на повернення майна або передання доходів.

    4. Добросовісний набувач (володілець) має право залишити собі здійснені ним поліпшення майна, якщо вони можуть бути відокремлені від майна без завдання йому шкоди. Якщо поліпшення не можуть бути відокремлені від майна, добросовісний набувач (володілець) має право на відшкодування здійснених витрат у сумі, на яку збільшилася його вартість.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України