Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Наследство, 22 октября 2021, вопрос №50132 100₴

как получить долю умершего в ООО, если я являюсь наследником, а с момента смерти прошло 7 лет?

Отец умер 7 лет тому, на данный момент стал вопрос, что делать с его долей которая составляет 50% в уставном фонде? Так как я и брат являемся прямимы наследниками и хотели бы получить данную долю, что нам делать?

Ответы юристов (5)

    Винограденко Антон Анатолійович
    100%
    Винограденко Антон Анатолійович 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 14 лет опыта

    Доброго вечора!

    Згідно з частиною третьою статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

    Діти не зобов’язані подавати нотаріусу заяву про прийняття спадщини і вважаються такими, що прийняли спадщину автоматично, якщо не відмовилися від неї в порядку, встановленому законом.

    Дитина вважається такою, що прийняла спадщину, навіть якщо на момент смерті спадкодавця проживала окремо.

    Однак, відповідно до правової позиції Верховного Суду від 28 квітня 2021 року в справі № 204/2707/19 (провадження № 61-15380св20), державна реєстрація спадкоємця сама по собі не є беззаперечним доказом його постійного проживання на момент смерті спадкодавця за адресою реєстрації. Частина третя статті 1268 ЦК України вимагає наявність фактичного проживання спадкоємця разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не лише реєстрацію місця проживання за адресою спадкодавця, що можуть бути відмінними один від одного.

    Обов’язковою умовою належного оформлення спадщини, до складу якої входить майно (в тому числі корпоративні права на участь в юридичній особі) , права на яке підлягають державній реєстрації є отримання свідоцтва про право на спадщину. Свідоцтво про право на спадщину видається після закінчення 6 місяців з дня відкриття спадщини.

    Видача свідоцтва про право на спадщину часом не обмежена, тому отримати свідоцтво можна будь-коли.

    Тобто вам потрібно спочатку звернутися до нотаріуса для того щоб отримати свідоцтво про право на спадщину (в якому обов'язково повинно бути зазначено спадкування корпоративних прав), а потім на підставі такого свідоцтва, зарееструвати зміни в єдиному реєстрі підприємств, щоб спадкоємець (спадкоємці) став (стали) власником (власниками) 50% корпоративних прав в юридичній особі. При відмові нотаріуса - йту до суду, а після отримаеня позитивного рішення реєструвати зазначені вище зміни в реєстрі підприємств.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Здравствуйте, Анастасия!

    Частью 1 статьи 55 Закона Украины «О хозяйственных обществах» установлено, что, в связи со смертью гражданина — участника общества, наследники имеют преобладающее право вступления в это общество. Согласно части 5 статьи 147 ГК, доля в уставном капитале ООО переходит к наследнику, если уставом общества не предусмотрено, что такой переход допускается лишь по согласию других участников общества.

    В соответствии со статьей 1296 ГК отсутствие свидетельства о праве на наследство не лишает наследника такого права. Однако получение свидетельства обязательно в случае наследования доли в уставном фонде, поскольку получить возможность управлять и распоряжаться долей можно с момента внесения соответствующих изменений в устав. А они связаны с наличием документа, подтверждающего полномочия наследника.

    Общий срок для принятия наследства равен шести месяцам и начинает исчисляться со дня смерти наследодателя или со дня, с которого он был объявлен умершим.

    Если наследник не проживал вместе с наследодателем на момент открытия наследства и в течение установленного срока не подал заявление о принятии наследства, он считается таким, который не принял его.

    В случае пропуска шестимесячного срока для принятия наследства, может быть установлен дополнительный срок для его принятия по письменному согласию других наследников, которые приняли наследство или на основании судебного решения.

    Как свидетельствует судебная практика, уважительными признаются причины, связанные с объективными, непреодолимыми, существенными трудностями для наследника на совершение действий для принятия наследства, в частности: длительная болезнь, пребывание длительное время за рубежом, отбывание наказания в местах лишения свободы, пребывание на срочной военной службе в Вооруженных Силах Украины, неосведомленность наследника о наличии завещания и тому подобное.

    Обычно судами берутся к вниманию преимущественно письменные доказательства - справки медицинских учреждений, справки о пребывании в командировке или за пределами Украины, другие справки, акты, переписки, которые могут подтвердить обстоятельства, которые делали невозможным обращение в нотариальную контору в установленные сроки.

    Иск об определении дополнительного срока для подачи заявления о принятии наследства предъявляются по месту нахождения недвижимого имущества или основной его части.

    Если суд своим решениям определил наследнику дополнительный срок для принятия наследства, но он этим не воспользовался и не обратился к нотариусу с соответствующим заявлением, то в дальнейшем этот наследник не может опять поднимать вопрос об определении ему еще одного дополнительного срока для принятия наследства.

    Всего доброго, удачи Вам!

    Танача Юлія  Антонівна

    Добрый день, Анастасия!

    Ответьте, пожалуйста, на дополнительные вопросы. Без этой информации консультация будет слишком пространна.

    Сколько лет было Вам с братом на день смерти отца?

    Где Вы и брат были прописаны на день смерти отца?

    Кто был прописан с отцом на день его смерти?

    Обращались ли в нотариальную контору за оформлением наследства после смерти отца Вы с братом или другие наследники?

    Были ли у отца на день его смерти недееспособные (должно быть решение суда о недееспособности) наследники первой очереди - жена, дети, родители?

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Якщо Ви на момент смерті батька були зареєстровані в одному помешканні і проживали. Якщо на момент смерті Ви були неповнолітніми особами -Ви вважаєтесь такими ,що прийняли спадщину автоматично. Зверніться до нотаріуса за місцем знаходження ТОВ( ст.1268 ЦК України)

    Якщо не проживали та не зареєстровані були, то необхідно через суд поновлювати пропущені строки спадкування з поважних причин. Отримувати рішення суду та на його підставі реєструйте право власності на 50% корпоративних прав.

    З повагою

    Костянтин Гончаренко

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    СТ. 23 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» врегульовано питання спадкування частки в товаристві з обмеженою відповідальністю.

    Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону, у разі смерті або припинення учасника товариства його частка переходить до його спадкоємця чи правонаступника без згоди учасників товариства.

    Відповідно до ч.2 ст. 23 Закону, у разі смерті, оголошення судом безвісно відсутнім або померлим учасника - фізичної особи чи припинення учасника - юридичної особи, частка якого у статутному капіталі товариства становить менше 50 відсотків, та якщо протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства. Таке рішення приймається без врахування голосів учасника, який виключається. Якщо частка такого учасника у статутному капіталі товариства становить 50 відсотків або більше, товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.

    Загалом порядок спадкування частки в товаристві є наступним:

    Якщо частка в статутному капіталі товариства померлого учасника товариства становить менше 50 % та протягом одного року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може виключити учасника з товариства.

    Якщо частка померлого учасника у статутному капіталі товариства становить 50 % або більше та протягом одного року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, спадкоємці (правонаступники) такого учасника не подали заяву про вступ до товариства відповідно до закону, товариство може приймати рішення, пов’язані з ліквідацією товариства, без врахування голосів цього учасника.

    Таким чином, з моменту смерті учасника товариства, товариство фактично перебуває в режимі «очікування» коли спадкоємці здійснять вступ до складу учасників товариства. Товариство не може обмежити право на вступ спадкоємців до складу учасників, і у будь-якому випадку протягом року з дня закінчення строку для прийняття спадщини, встановленого законодавством, товариство не може виключити учасника товариства та приймати будь-які рішення без врахування голосів померлого учасника.

    Прийняття у спадщину частки в статутному капіталі товариства та здійснення вступу то складу учасників товариства: порядок та ускладнюючі обставини

    Відповідно до ч.1 ст. 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст.1220 ЦК України).

    Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про нотаріат» на майно, що переходить за правом спадкоємства до спадкоємців або держави, нотаріусом або в сільських населених пунктах - посадовою особою органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини видається свідоцтво про право на спадщину.

    Видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, строком не обмежена (ч. 11 ст. 67 Закону України «Про нотаріат»).

    Відповідно до положень ч. 5 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», для державної реєстрації змін до відомостей про склад учасників товариства на підставі прийняття спадщини – частки в товаристві, подаються такі документи:

    Заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

    Документ про сплату адміністративного збору.

    Заява про вступ до товариства. (Справжність підписів на вказаній засвідчується нотаріально, з обов’язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів).

    Разом з таким документом подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про право на спадщину. На підтвердження правонаступництва юридичної особи використовуються відомості Єдиного державного реєстру, у тому числі установчі документи такої юридичної особи, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

    Таким чином, незалежно від факту прийняття спадкоємцем спадщини у встановленому чинним законодавством строк та порядку, здійснити вступ до складу учасників товариства такий спадкоємець може тільки після отримання свідоцтва про право на спадщину.

    Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про нотаріат», за обґрунтованою письмовою заявою заінтересованої особи, яка звернулася до суду та на підставі отриманого від суду повідомлення про надходження позовної заяви заінтересованої особи, яка оспорює право або факт, про посвідчення якого просить інша заінтересована особа, вчинення нотаріальної дії зупиняється до вирішення справи судом.

    Тобто, у випадку наявності спору між спадкоємцями та за умови звернення заінтересованої особи до нотаріуса із відповідною заявою, нотаріус відмовляє у видачі особі свідоцтва про право на спадщину.

    Доки буде здійснюватись судовий розгляд справи, предметом якої є спадкування частки в товаристві та до моменту набрання законної сили судовим рішенням, нотаріус не видаватиме свідоцтво про право на спадщину - частку в товаристві, а отже спадкоємець не може здійснити вступ до складу учасників товариства.

    Таким чином, може виникнути двостороння проблема як для спадкоємців померлого учасника товариства, так і у товариства, частка у статутному капіталі якого успадковується, адже спадкоємець не може отримати свідоцтво про право на спадщину, а отже не може здійснити вступ до складу учасників товариства та набути відповідні права та обов’язки учасника товариства, а товариство, в свою чергу, не може приймати рішення та здійснювати господарську діяльність.

    Іншим, але не менш важливим питанням є питання функціонування та прийняття рішення вищим органом товариства – Загальними зборами учасників товариства протягом строку прийняття спадщини спадкоємцями та їх вступу до складу учасників.

    Питання є досить гострим, оскільки за загальним правилом рішення Загальних зборів учасників товариства приймаються більшістю (50+1%) голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань. Однак Законом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» визначено перелік питань, рішення з яких приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства, які мають право голосу з відповідних питань, або навіть одностайно всіма учасниками товариства.

    До того ж, статутом відповідного товариства може бути встановлена більша кількість голосів, необхідних для прийняття рішення загальними зборами учасників товариства.

    Таким чином, залежно від розміру частки померлого учасника товариства та питання, яке ставиться на порядок денний, виникає ситуація, коли загальні збори учасників товариства не можуть прийняти рішення через відсутність необхідної кількості голосів учасників товариства.

    Вказане питання можна вирішити шляхом звернення до інституту охорони спадкового майна.

    Відповідно до ч. 3 ст. 61 Закону України «Про нотаріат», якщо у складі спадщини є корпоративні права для управління ними, нотаріус, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, - посадова особа органу місцевого самоврядування призначає управителя спадщини з числа спадкоємців або виконавців заповіту, а в разі їх відсутності - укладає договір на управління спадщиною з іншою особою.

    Так, з метою забезпечення прийняття рішень загальними зборами учасників товариства, повинен бути призначений управитель спадщини - частки спадкодавця в товаристві.

    Тобто вам потрібно спочатку звернутися т ТОВ та дізнатися про статус Вашої потенційної частки.

    Успіхів


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA