Задайте вопрос юристу

915 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Семейное право, 23 октября 2021, вопрос №50169 100₴

Чи можна визнати недійсним розірвання шлюбу?

Чи можна визнати недійсним розірвання шлюбу? Є витяг рішення суду, 2010 рік. В органах РАГСу розлучення не зареєстроване, печатка в паспорті не стоїть.

Ответы юристов (14)

    Фараон Катерина Леонідівна
    50%
    Фараон Катерина Леонідівна 3 года назад

    Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта

    Доброго вечора, Мілана.

    Якщо є рішення суду про розірвання шлюбу, відсутність штампу в паспорті не означає, що розірваний шлюб є недійсним.

    У Вас на той час просто була незавершена процедура розірвання шлюбу. В 2010 році Вам потрібно було рішення суду віддати в орган РАЦСу, щоб на підставі нього Вам видали Свідоцтво про розірвання шлюбу. Тоді були такі вимоги.

    Станом на сьогодні. Ви маєте звернутись до органів РАЦСу, щоб вони внесли дані рішення суду та завершити процедуру розірвання шлюбу.

    Готова відповісти на додаткові запитання.

    Успіхів Вам

    • Мілана Клиент 3 года назад

      оскільки процедура розірвання шлюбу не завершена, чи можу я бути спадкоємцем першої черги

      • Фараон Катерина Леонідівна
        Фараон Катерина Леонідівна 3 года назад

        Юрист, г. Каменец-Подольский, 9 лет опыта

        Ні, Ви не можете претендувати на спадкове майно. Так як юридично Ви вже не у зареєстрованому шлюбі. І це підтверджується рішенням суду. ——————————————————————————————————————————————————————Готова відповісти на додаткові запитання.

        Успіхів Вам

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Мілана!

    Рішення суду про розлучення є дійсним.

    Те що факт розірвання шлюбу не зареєстровано в органах РАЦСу та печатка в паспорті не стоїть, не свідчить про недійсність розірвання шлюбу, а свідчить про не направлення рішення суду на виконання до РАЦСу.

    Якщо Ви з цим не згідні, то:

    Якщо це заочне рішення, Ви маєте право подати заяву про його перегляд, якщо Ви щойно отримали це заочне рішення суду, разом з клопотанням про поновлення пропущеного строку.

    Глава 11 ЦПК України регулює порядок заочного розгляду справ у цивільному судочинстві.

    Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

    Якщо це рішення про розлучення не заочне, але Ви його щойно отримали або не приймали участі у розгляді справи, то Ви маєте право подати апеляційну скаргу, разом з клопотанням про поновлення строку на апеляційне оскарження про скасування вказаного рішення суду.

    Так, однією з основних засад судочинства є забезпечення права особи на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (пункт 8 статті 129 Конституції України).

    Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково ( частина 1 статті 17 та частина 1 статті 352 Цивільного процесуального кодексу України).

    Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити в апеляційном у порядку ухвали суду першої інстанції окремо від рішення суду лише у випадках, передбачених статтею 353 Цивільного процесуального кодексу України.

    Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.

    Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (абзац 2 частина 1 статті 354 Цивільного процесуального кодексу України).

    Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження:

    1. на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

    Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині 2 статті 358 Цивільного процесуального кодексу України (частина 3 статті 354 Цивільного процесуального кодексу України).

    Суд поновлює або продовжує строк, встановлений відповідно законом або судом, за клопотанням сторони або іншої особи у разі його пропущення з поважних причин.

    Питання про поновлення чи продовження пропущеного строку вирішує суд, у якому належало вчинити процесуальну дію або до якого потрібно було подати документ чи доказ. Про місце і час розгляду цього питання повідомляються особи, які беруть участь у справі. Присутність цих осіб не є обов'язковою. Одночасно з клопотанням про поновлення чи продовження строку належить вчинити ту дію або подати той документ чи доказ, стосовно якого заявлено клопотання. З питань, зазначених у цій статті, судом постановляється ухвала (стаття 127 Цивільного процесуального кодексу України).

    Поважність причин пропуску строку для апеляційного оскарження виноситься на розсуд суду. Наприклад, якщо недотримання строків апеляційного оскарження було зумовлене діями (бездіяльністю) суду першої інстанції, зокрема, особі не надіслана протягом строку на апеляційне оскарження копія повного тексту рішення суду першої інстанції, то ця обставина може бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження за заявою особи, яка оскаржує судове рішення.

    З 05 жовтня 2021року апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (стаття 355 Цивільного процесуального кодексу України).

    Інших шляхів для скасування рішення суду про розірвання шлюбу не має.

    Всього доброго!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Доброго дня!

    Як правило, у подібних судових справах суд у резолютивній частині рішення направляє копію рішення до відділу державної реєстрації актів цивільного стану для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та поставлення відмітки в актовому запису про шлюб.

    Але це не спростовує того, що шлюб розривається на підставі рішення суду, і внесення відомостей про факт розірвання до Реєстру - це по суті формальність.

    Судова практика виходить з того, що скасування рішення суду про розірвання шлюбу в разі, коли його було зареєстровано в органах РАЦС і подружжя (або один із них) взяли новий шлюб, можливе тільки у випадку, коли при його постановленні були допущені істотні порушення норм матеріального або процесуального права. Розглядаючи справу після скасування попереднього рішення про розірвання шлюбу, суд повинен з'ясувати, чи не було його зареєстровано в органах РАЦС, і вирішити питання про анулювання цього запису.

    Теоретично, можна спробувати, однак потрібно враховувати процесуальні строки, які абсолютно очевидно, що вичерпались! І в цьому аспекті скасування рішення суду є дійсно надскладним завданням!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Вам необхідно з рішенням суду звернутись до органів РАЦС ,аби вони на підставі даних з рішення суду оформили свідоцтво відповідної форми завірили та видали Вам.

    У Вас не завершено процедуру оформлення документів.

    Шлюб розірвано рішення суду має вищу силу.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Мілана Клиент 3 года назад

      оскільки процедура розірвання шлюбу не завершена, чи можу я бути спадкоємцем першої черги?

      • Гончаренко Константин
        Гончаренко Константин 3 года назад

        Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

        У Вас шлюб фактично розірвано судом ,рішення набрало законної сили. У Вас просто не оформлено свідоцтво, його замінює рішення суду.

        Ви не є подружжям з моменту набрання сили рішенням суду, тому нажаль спадкувати за колишнім не можете.

        З повагою,

        Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    50%
    Адвокат Євген Олександрович 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Мілана!

    "оскільки процедура розірвання шлюбу не завершена, чи можу я бути спадкоємцем першої черги"?

    - Не можете.

    С юридичної сторони, Ви не є дружиною спадкодавця, так як є рішення суду про розлучення, яке набрало законної сили.

    Шлюб розірвано, те що відсутні дані у актовому записі у РАЦСі, не має відмітки у паспорті громадянина України не має значення.

    Всього доброго!

    • Мілана Клиент 3 года назад

      дякую за оперативну відповід

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 3 года назад

    Адвокат, г. Киев, 20 лет опыта

    признать решение суда недействительным нельзя.

    Ваш брак расторгнут - хоть и не завершена процедура в загсе.

    И соответственно - Вы не можете быть наследником вообще - не говоря о том , что наследником первой очереди.

    Но если Вы жили вместе и вели совместное хозяйство- то можете быть- наследником 4 очереди - но это нужно доказывать в суде

    Шишкин Алексей Юрьевич
    Шишкин Алексей Юрьевич 3 года назад

    Юрист, г. Харьков, 33 года опыта

    Законодавством України не передбачена можливість визнання недійсним розірвання шлюбу. Визнання шлюбу недійсним можливо у випадках передбачених законодавством, а розірвання шлюбу ні. Шлюб вважається розірваним з моменту набрання чинності рішення суду.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 3 года назад

    Юрист, г. Днепр, 31 год опыта

    Цивільний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15?find=1&...):

    "Стаття 9. Застосування Цивільного кодексу України до врегулювання відносин у сферах господарювання, використання природних ресурсів, охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин

    1. Положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства..

    Стаття 210. Державна реєстрація правочину

    1. Правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

    2. Перелік органів, які здійснюють державну реєстрацію, порядок реєстрації, а також порядок ведення відповідних реєстрів встановлюються законом.".

    Сімейний кодекс України (СК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14/page#T...):

    "Стаття 21. Поняття шлюбу

    1. Шлюбом є сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у органі державної реєстрації актів цивільного стану...

    Глава 5 НЕДІЙСНІСТЬ ШЛЮБУ... (зміст глави не приводиться, оскільки не стосується питання по суті; наведено з приводу, що недійсність шлюбу передбачена законом)...

    Стаття 109. Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей ...(зміст статті не приводиться; наведено як один із способів розірвання шлюбу)".

    Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text):

    "Стаття 4. Право на звернення до суду за захистом

    1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів...

    Стаття 10. Верховенство права та законодавство, відповідно до якого суд вирішує справи...

    9. Якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

    10. Забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні відносини.".

    По-перше, шлюб є таким же правочином, як і інші цивільні правочини, який піддягає державній реєстрації. По-друге, ЦК передбачено випадки та підстави недійсності, припинення (розірвання) правочинів, але не передбачено недійсність недійсності, недійсність припинення правочинів - в такому випадку передбачено право зацікавленої сторони звернення до суду з позовом про визнання правочину дійсним, примусового укладення, продовження правочину. По-третє, оскільки в даному випадку має місце розірвання шлюбу за рішення суду, то належним способом захисту прав зацікавленої сторони має бути оскарження рішення суду в апеляційному та/або касаційному порядку

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо вашого питання

    Відповідно до норм діючого законодавства підставами припинення шлюбу є:

    смерть одного з подружжя або оголошення його померлим;

    його розірвання;

    коли один із подружжя помер до набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу, вважається, що шлюб припинився внаслідок його смерті;

    коли у день набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання. У випадках, передбачених ст. 39-41 Сімейного кодексу, шлюб є недійсним від дня його державної реєстрації.

    Тобто ви розлучені у вас наявне судове рішення яке набрало законної сили, підстав для визнання такого рішення недійсним, незаконним тощо немає, той факт що ви не внесли відомості по розлучення до паспорту не змінює факту розлучення.

    Успіхів


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України