Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Миграционное право, 31 марта 2022, вопрос №60550 250₴

Скільки часу можна перебувати за кордоном якщо виїхав до 24 лютого 2022 ?

Доброго вечора,
Виїхав у перших числах лютого за кордон (ЄС) по безвізу (біометрія). У травні закінчуються 90 днів. Віза відсутня.
Враховуючи ситуацію що склалася в Україні питання: скільки часу можна перебувати за кордоном (країни ЄС) по безвізу у даній ситуації.
Дякую

Ответы юристов (7)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Здравствуйте!

    После войн на Балканах в 1990-х и начале 2000-х в Евросоюзе приняли Директиву о временной защите (ДВЗ). Ее разработали для ситуаций массового притока беженцев на территорию ЕС. Идея механизма - не допустить перегрузки систем предоставления убежища, ведь они не в состоянии быстро обработать сотни тысяч или миллионы прошений. В Еврокомиссии прогнозируют от 2,5 до 6,5 млн перемещенных украинцев, которые будут искать защиты в ЕС.

    До нынешней войны, с момента принятия в 2001 году эту директиву так ни разу и не активировали. Действие ДВЗ распространяется на все государства Евросоюза, кроме Дании.

    С 2017 года украинцам не нужна виза для въезда в Шенгенскую зону. Но безвизовый режим позволяет быть в ЕС только 90 дней. В это время можно ездить по всей территории Шенгена. ДВЗ практически снимает ограничение на срок пребывания в ЕС, предусмотренное безвизом. Вначале временная защита будет действовать один год. Если ситуация не станет лучше, ее действие автоматически продлиться на полгода, а потом, по необходимости, еще на столько же. После этого Совет ЕС может продлить защиту еще на год - всего до трех лет.

    В то же время, если ситуация в Украине улучшится и позволит перемещенным людям безопасно вернуться домой, то Еврокомиссия может предложить остановить действие ДВЗ.

    Право на получение временной защиты имеют граждане Украины и члены их семей, перемещенные 24.02.2022 и позже, однако каждое государство-член по своему усмотрению может предоставлять временную защиту гражданам Украины, которые выехали в ЕС до 24.02.2022 по разным причинам (отпуск, командировки, или же убегая от возможной войны).

    Срок действия. Срок временной защиты составляет один год (до 04.03.2023) и дважды может быть автоматически продлен на шесть месяцев, если не исчезнут причины предоставления такой защиты, но максимум до одного года (до 04.03.2024). При этом Еврокомиссия может предложить продление срока еще на год (до 04.03.2025). Следовательно, временная защита для граждан Украины в ЕС будет прекращена по завершению войны в Украине.

    Процедура получения. При пересечении границы государства-члена ЕС государственные органы соответствующей страны должны уведомить лицо о его праве на получение временной защиты. Процесс получения такого статуса достаточно быстрый и максимально упрощенный. В разных государствах ЕС вопросами временной защиты занимаются разные органы (например, администрации гминны в Польше, органы полиции в Италии, государственное управление по делам беженцев – в Германии, миграционная служба – в Португалии).

    Права:

    Согласно Директиве 2001/55/ЕС в рамках временной защиты лицо получает:

    - право на проживание в стране, в которой она обратилась за временной защитой;

    - доступ к трудоустройству, который можно получить сразу с момента обращения за получением защиты;

    - доступ к жилью (государство не гарантирует жилье, но компетентные органы/волонтерские организации могут помочь с его получением);

    - медицинскую помощь;

    - социальная помощь;

    - доступ к образованию детям и подросткам;

    Временную защиту можно получить в любом государстве ЕС (кроме Дании), тогда как статус беженца – только в том государстве, границу которого лицо пересекло впервые.

    Вывод:

    Вы должны узнать какие страны предоставляют временную защиту лицам, въехавшим в Европу до 24.03.2022 года и в той стране обратиться за временной защитой.

    Адвокат  Євген Олександрович
    24%
    Адвокат Євген Олександрович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 31 год опыта

    Добрий вечір, Артем!

    РЕКОМЕНДУЮ ВАМ СКОРИСТАТИСЯ МЕХАНІЗМОМ "ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ".

    Так, Європейський союз запровадив механізм "тимчасового захисту" для громадян України, які рятуються від війни з Росією на території країн ЄС. Він не обмежує можливість отримати статус біженця, але дає набагато більше прав.

    Тимчасовий захист не означає отримання статусу біженця, але українці, які отримають такий захист, можуть у будь-який час подати заявку на отримання статусу біженця.

    Термін дії тимчасового захисту:

    Один рік, цей період може бути автоматично продовжено на наступний рік залежно від ситуації в Україні

    Права, які дає тимчасовий захист:

    Дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження).

    Доступ до роботи (вимоги очікування 6 місяців на відміну від отримання статусу біженця в цьому випадку немає).

    Доступ до освіти. Діти до 18 років мають право навчатися в навчальних закладах на рівні громадян країни перебування.

    Забезпечення житлом (заселення в центр або надання коштів для проживання).

    Доступ до соціального забезпечення.

    Доступ до медичного обслуговування.

    Право на відповідну інформацію про тимчасовий захист.

    Можливість отримати статус біженця в майбутньому.

    Можливість повернутися до країни громадянства у будь-який момент.

    Конкретні права визначаються внутрішнім законодавством конкретної країни ЄС. Для того, щоб ними скористатися, треба звернутися за дозволом на проживання до органів влади відповідної країни, які займаються питаннями тимчасового захисту.

    На кого поширюється тимчасовий захист:

    Громадяни України, які вимушено залишили країну 24 лютого 2022 року або після цієї дати в результаті військового вторгнення російських військ.

    Особи без громадянства та громадяни третіх країн, крім України, які користувалися міжнародним захистом або еквівалентним національним захистом в Україні до 24 лютого 2022 року.

    Члени сімей перших двох категорій, включаючи подружжя (у тому числі незареєстровані шлюбні відносини, якщо такі відносини визнає відповідна держава ЄС) та їх неповнолітні діти або діти їхнього подружжя. А також їхні близькі родичі, які проживали разом з ними у складі сім'ї на момент вторгнення Росії в Україну.

    Громадяни третіх країн, які легально проживали в Україні до 24 лютого 2022 року на підставі дійсного дозволу на постійне проживання і які не можуть повернутися в свою країну або регіон походження.

    Звернути увагу:

    За додатковою інформацією слід звертатися в профільні відомства в країнах-членах ЄС. Питання тимчасового захисту або статусу біженця є виключною прерогативою компетентних органів країни перебування.

    Статус біженця і статус особи під тимчасовим захистом істотно відрізняються (в термінах прийняття рішення про надання статусу, свободі вибору місця проживання, можливості пересування, обсязі допомоги тощо).

    Рішення про отримання того чи іншого статусу слід приймати тільки після отримання інформації від офіційних органів країни перебування.

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    Всього доброго!

    Рибінцев Сергій Сергійович
    16%
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 года назад

    Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта

    Доброго дня, Артем!

    Якщо не оформити механізм тимчасового захисту та перебування українців в зв'язку з війною або ж статус біженця, то виключно 90 днів за останні 180 днів. В цій частині законодавство без змін.

    Якщо залишились питання, звертайтесь.

    Гончаренко Константин
    20%
    Гончаренко Константин 2 года назад

    Юрист, г. Сумы, 6 лет опыта

    Доброго дня!

    Рекомендую режим тимчасового захисту в ЄС

    Отримати міжнародний захист – це звернутися за статусом біженця.

    Отримати тимчасовий захист – це інший статус (статус тимчасового переселенця).

    Процедури зовсім різні! Наслідки отримання – зовсім різні!

    Наприклад, якщо ви звернулися за статусом біженця, то у вас заберуть паспорт і ви не зможете виїхати до інших країн ЄС. Цей статус треба чекати від півроку до року. Його можна не отримати. Його можна запросити лише в першій країні, до якої ви виїхали з України. Цей статус – безстроковий (може бути припинений лише через певні обставини). Головне – ви не зможе повернутися на територію України (повернення означатиме втрату статусу).

    Тому однозначно всім, хто не має наміру назавжди емігрувати з України, раджу отримувати статус тимчасового захисту. Ваш паспорт лишається з вами, ви можете подорожувати, ви зможете поїхати в Україну і повернутися, ви отримуєте статус дуже швидко і матимете доступ до роботи, медпослуг, житла, освіти тощо.

    Тимчасовий захист – це безпрецедентна форма правової та економічної допомоги українцям з боку ЄС. Користуйтеся цими можливостями!

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Айвазян Юрій Климентійович

    Вітаю Вас, Артеме!

    Згідно з повідомленням Держприкордонслужби з посиланням на заяву глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн тепер, в умовах війна та у відповідності з планом надзвичайних ситуацій біженці з України отримали право жити в Євросоюзі протягом трьох років.

    Що це означає для Вас? Євросоюз передбачає надання громадянам України та резидентам країни право жити, працювати, отримувати медичну допомогу, житло та освіту негайно на термін до одного року, без необхідності проходити тривалі процедури надання притулку.

    Проте якщо конфлікт триватиме довго, або біженці не зможуть безпечно повернутися, цей статус може бути продовжений ще на два роки.

    Громадяни України вже мають по правилам ЄС 90-денний безвізовий доступ до Європи, але ця безпрецедентна зміна в законодавстві ЄС гарантує їм статус після закінчення цього терміну.

    Закон про біженців ухвалено на рівні ЄС, тепер кожна країна і регіон мають допрацювати деталі реалізації відповідно до власних реалій.

    З моменту ухвалення Закону українці, що перетинають кордон, або вже знаходяться у ЄС зі збігом 90-денного терміну, мають право отримувати допомогу за законом про пільги для тих, хто просить сховища і їм дозволено мешкати у притулках для біженців («дозволено» – не означає «зобов’язані», можна мешкати і у приватних осіб).

    Наразі українці:- отримують можливість жити у країнах ЄС впродовж року з подальшим подовженням терміну до трьох років;- не зобов’язані подавати заяву для отримання статусу біженця;- можуть офіційно працевлаштуватися або відкрити власний бізнес після погодження з інституцією у справах іноземців;- отримують фінансову допомогу, а також – кошти на сплату за житло (стосується й орендованого у приватних осіб)- отримують медичне страхування.

    Ви можете також просити у країні перебування про отримання статусу міжнародного, чи тимчасового захисту.

    Але підкреслю, в перід війни ЄС значно спростило законодавство щодо українців, які або перебувають на території ЄС, або прибули сюди після 24 лютого з України, і тому ріжниця між цими трьома статусами практично не існує. Наприклад, тим самім біженцям дозволено не проживати у лагерях та в них не відбирають документи.

    АЛЕ ОСОБЛИВИМ ЕСКЛЮЗИВОМ У ЦИХ НОВИХ ПРАВОВИХ РЕАЛІЯХ ЄС САМЕ ДЛЯ УКРАЇНСЬКИХ ГРОМАДЯН Є У ВАШОМУ ВИПАДКУ ТЕ, ЩО ВАМ ЗОВСІМ НЕ ОБОВ'ЯЗКОВО ПОДАВАТИ ЗАЯВУ НА СТАТУС БІЖЕНЦЯ! НАВІТЬ ЯКЩО У ВАС ЗАКІНЧИВСЯ ТЕРМІН ПЕРЕБУВАННЯ У ЄС. ТОБТО ВИ МОЖЕТЕ ПРОСТО ПЕРЕБУВАТИ У КРАЇНАХ ЄС ПРОТЯГОМ ОДНОГО РОКУ, А У РАЗІ ЯК НЕ ЗАКІНЧИТЬСЯ ВІЙНА - ЩЕ ДВА РОКИ.

    Савченко Олександр
    20%
    Савченко Олександр 2 года назад

    Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта

    Доброго дня, Артем!

    Усі країни-члени ЄС, що межують з Україною, з гуманітарних міркувань дозволяють в’їзд особам, які рятуються від війни в Україні, незалежно від наявності у них біометричного закордонного паспорту. Це стосується і дітей. Якщо у вас українське громадянство і біометричний паспорт, ви можете в’їхати до ЄС, пред’явивши цей документ на кордоні. У всіх інших випадках країни-члени приймуть вас на гуманітарній основі.

    Після того, як ви переїдете кордон ЄС, у вас є кілька варіантів дій, в залежності від ваших особистих обставин:

    1. Вам може бути надано тимчасовий захист

    Держави-члени можуть вирішити поширити тимчасовий захист на тих осіб, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року через посилення загрози, або які опинилися на території Європейського Союзу (наприклад, через відпустку чи роботу) до цієї дати і які внаслідок збройного конфлікту, не можуть повернутися в Україну. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з місцевими органами влади країни, де ви зараз перебуваєте. Рівноцінно, якщо відповідна держава-член не застосовує цей розсуд для надання вам тимчасового захисту, ви завжди можете подати заяву на міжнародний захист.

    Тимчасовий захист триватиме до 4 березня 2023 року. Якщо причини надання тимчасового захисту не зникнуть, ваш тимчасовий захист буде автоматично подовжено на 6 місяців двічі, тобто до 4 березня 2024 року. Якщо причини для тимчасового захисту залишаються і надалі, Європейська Комісія може запропонувати Раді продовжити тимчасовий захист ще на один рік (тобто до 4 березня 2025 року).

    Тимчасовий захист надає такі права:

    Права на проживання

    Доступ до житла

    Соціальна допомога

    Медична допомога

    Опіка над дітьми та підлітками без супроводу

    Доступ до освіти для дітей та підлітків

    Доступ до ринку праці (відповідно до політики країн ЄС на ринку праці)

    Право на платіжний рахунок з основними функціями

    Громадяни України, як подорожуючі згідно безвізового режиму, мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу після в’їзду на його територію протягом 90 днів. На цій основі ви можете вибрати державу-член, у якій ви хочете користуватися правами на тимчасовий захист, і приєднатися до своєї родини та друзів у державі-члені, де вони перебувають. Після того, як держава-член надала вам тимчасовий захист, ви все ще маєте право подорожувати в межах Європейського Союзу до 90 днів протягом 180-денного періоду, але користатися правами, отриманими від тимчасового захисту, ви зможете лише в державі-члені, який надав вам дозвіл на проживання. Однак інша держава-член, на дискреційній основі, також може вирішити видати вам інший дозвіл на проживання. Директива про тимчасовий захист діє у всіх країнах-членах ЄС, крім Данії. Вона не застосовується в інших країнах Шенгенської зони (в Швейцарії, Норвегії, Ліхтенштейнв, Ісландії).

    2. Ви можете подати заяву на міжнародний захист у країні першого в'їзду

    Відповідно до законодавства ЄС, ви повинні подати заяву на міжнародний захист (статус біженця) у першій безпечній країні. Заявники на міжнародний захист мають подібні права з тимчасовим захистом, але є деякі відмінності. У разі розгляду заяви про надання статусу біженця особа може отримати доступ до ринку праці через 9 місяців, якщо до того моменту її справа не отримала остаточного рішення. Ви також можете подати заяву на возз’єднання сім’ї, якщо у вас є член сім’ї, який вже легально проживає в ЄС.

    3. Ви можете попросити допомоги для репатріації

    Незалежно від вашої національності, якщо ви проживали в Україні і втекли від війни, вам належить право на в’їзд до ЄС. Якщо репатріація до вашої країни походження не становить загрози, вам слід звернутися до відповідних органів чи організацій, які допоможуть вам повернутися до країни походження.

    Вам слід звернутися до посольства/консульства вашої країни походження в державі-члені, де ви зараз перебуваєте. Національні органи в цій країні також можуть допомогти вам зв’язатися з вашим посольством/консульством у разі виникнення проблем і можуть запропонувати допомогу у вашій репатріації.

    4. Подальші подорожі в ЄС

    Так, українці можуть продовжувати подорожувати до інших країн ЄС/Шенгенської зони. Однак, якщо ви вперше перетнули кордон ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю (Румунія, Болгарія, Хорватія, Кіпр та Ірландія), ваші документи, як правило, перевірятимуть повторно на прикордонному пункті пропуску наступної країни Шенгенської зони.

    Після того, як ви в’їдете в країну, яка входить до Шенгенської зони, ви можете переїхати, як правило, без прикордонного контролю до інших країн, які входять до Шенгенської зони. Однак ви можете пересуватися між країнами лише до 90 днів протягом 180 днів.

    Пам’ятайте, що Ісландія, Норвегія, Швейцарія та Ліхтенштейн не є країнами ЄС, але вони є країнами Шенгену. Ви можете подорожувати до цих країн після в’їзду до Шенгенської зони, але ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом, можуть відрізнятися від прав які вам гарантують у країнах ЄС.

    Хоча Данія є членом ЄС і Шенгенської зони, вона не бере участі в схемі тимчасового захисту та не застосовує правила ЄС щодо статусу біженця. Тому ваші права, пов’язані з міжнародним або тимчасовим захистом в Данії, можуть відрізнятися від прав, які ви маєте в інших країнах ЄС.

    Якщо виникнуть додаткові питання, звертайтеся через контакти в моєму профілі або через кнопку "Звернутися" біля фото (при зверненні вказуйте свою e-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися).

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!

    Пуха Наталія ТендерОк
    20%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Громадяни України, як подорожують згідно безвізового режиму, мають право вільно пересуватися в межах Європейського Союзу після в’їзду на його територію протягом 90 днів.

    Держави-члени можуть вирішити поширити тимчасовий захист на тих осіб, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року через посилення загрози, або які опинилися на території Європейського Союзу (наприклад, через відпустку чи роботу) до цієї дати і які внаслідок збройного конфлікту, не можуть повернутися в Україну.

    Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з місцевими органами влади країни, де ви зараз перебуваєте. Рівноцінно, якщо відповідна держава-член не застосовує цю процедуру для надання вам тимчасового захисту, ви завжди можете подати заяву на міжнародний захист.

    Тобто, в залежості від ваших обставин ви можете подати заяву на міжнародний захист або легальний міграційний статус. Органи влади також можуть вирішити надати вам тимчасовий захист. Загалом, якщо вам не загрожує небезпека у своїй країні походження і ваше повернення можливе, ви можете отримати допомогу для репатріації до країни походження. Будь ласка, зверніться безпосередньо до державних органів країни, в якій ви перебуваєте. Ви також можете звернутися до Імміграційного порталу ЄС для отримання додаткової практичної інформації та посилань на веб-сайти відповідних національних органів влади.

    Успіхів


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA