Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня. Я перетнула кордон Україна - Угорщина 11 березня 2022 року. Ще не оформлювала тимчасового захисту. Планую їхати до Польщі 31 травня і там оформити цей статус. Чи можуть в мене бути проблеми? У деяких джерелах пише що я мала перетнути кордон саме Україна - Польща, а не Україна - Угорщина - Словаччина - Польща. Це дуже важливо бо скоро пройде 90 днів по безвізу а я без статусу. В Польщу їду 31 травня бо там заброньоване і оплачене житло.
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (10)
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеЗдравствуйте!
1.
После войн на Балканах в 1990-х и начале 2000-х в Евросоюзе приняли Директиву о временной защите (ДВЗ). Ее разработали для ситуаций массового притока беженцев на территорию ЕС. Идея механизма - не допустить перегрузки систем предоставления убежища, ведь они не в состоянии быстро обработать сотни тысяч или миллионы прошений. В Еврокомиссии прогнозируют от 2,5 до 6,5 млн перемещенных украинцев, которые будут искать защиты в ЕС.
До нынешней войны, с момента принятия в 2001 году эту директиву так ни разу и не активировали. Действие ДВЗ распространяется на все государства Евросоюза, кроме Дании.
С 2017 года украинцам не нужна виза для въезда в Шенгенскую зону. Но безвизовый режим позволяет быть в ЕС только 90 дней. В это время можно ездить по всей территории Шенгена. ДВЗ практически снимает ограничение на срок пребывания в ЕС, предусмотренное безвизом. Вначале временная защита будет действовать один год. Если ситуация не станет лучше, ее действие автоматически продлиться на полгода, а потом, по необходимости, еще на столько же. После этого Совет ЕС может продлить защиту еще на год - всего до трех лет.
В то же время, если ситуация в Украине улучшится и позволит перемещенным людям безопасно вернуться домой, то Еврокомиссия может предложить остановить действие ДВЗ.
Право на получение временной защиты имеют граждане Украины и члены их семей, перемещенные 24.02.2022 и позже, однако каждое государство-член по своему усмотрению может предоставлять временную защиту гражданам Украины, которые выехали в ЕС до 24.02.2022 по разным причинам (отпуск, командировки, или же убегая от возможной войны).
Срок действия. Срок временной защиты составляет один год (до 04.03.2023) и дважды может быть автоматически продлен на шесть месяцев, если не исчезнут причины предоставления такой защиты, но максимум до одного года (до 04.03.2024). При этом Еврокомиссия может предложить продление срока еще на год (до 04.03.2025). Следовательно, временная защита для граждан Украины в ЕС будет прекращена по завершению войны в Украине.
Процедура получения. При пересечении границы государства-члена ЕС государственные органы соответствующей страны должны уведомить лицо о его праве на получение временной защиты. Процесс получения такого статуса достаточно быстрый и максимально упрощенный. В разных государствах ЕС вопросами временной защиты занимаются разные органы (например, администрации гминны в Польше, органы полиции в Италии, государственное управление по делам беженцев – в Германии, миграционная служба – в Португалии).
Права:
Согласно Директиве 2001/55/ЕС в рамках временной защиты лицо получает:
- право на проживание в стране, в которой она обратилась за временной защитой;
- доступ к трудоустройству, который можно получить сразу с момента обращения за получением защиты;
- доступ к жилью (государство не гарантирует жилье, но компетентные органы/волонтерские организации могут помочь с его получением);
- медицинскую помощь;
- социальная помощь;
- доступ к образованию детям и подросткам;
Временную защиту можно получить в любом государстве ЕС (кроме Дании), тогда как статус беженца – только в том государстве, границу которого лицо пересекло впервые.
2.
Европейский союз ввел механизм "временной защиты" для граждан Украины, которые спасаются от войны с Россией на территории стран ЕС. Он не ограничивает возможность получить статус беженца, но дает гораздо больше прав.
Временная защита не означает получение статуса беженца, но украинцы, которые получат ее, могут в любое время подать заявку на получение статуса беженца.
Срок действия временной защиты
Один год, этот период может быть автоматически продлен на следующий год в зависимости от ситуации в Украине
Права, которые дает временная защита
Разрешение на проживание на период временной защиты (на 1 год с возможностью продления).
Доступ к работе (требования ожидания 6 месяцев в отличие от получения статуса беженца в этом случае нет).
Доступ к образованию. Дети до 18 лет имеют право учиться в учебных заведениях на уровне граждан страны пребывания.
Обеспечение жильем (заселение в центр или предоставление средств для проживания).
Доступ к социальному обеспечению.
Доступ к медицинскому обслуживанию.
Право на соответствующую информацию о временной защите.
Возможность получить статус беженца в будущем.
Возможность вернуться в страну гражданства в любой момент.
Конкретные права определяются внутренним законодательством конкретной страны ЕС. Для того, чтобы ими воспользоваться, нужно обратиться за разрешением на проживание в органы власти соответствующей страны, которые занимаются вопросами временной защиты.
На кого распространяется временная защита
Граждане Украины, вынужденно покинувшие страну 24 февраля 2022 года или после этой даты в результате военного вторжения российских войск.
Лица без гражданства и граждане третьих стран, кроме Украины, которые пользовались международной защитой или эквивалентной национальной защитой в Украине до 24 февраля 2022 года.
Члены семей первых двух категорий, включая супругов (в том числе незарегистрированные брачные отношения, если такие отношения признает соответствующее государство ЕС) и их несовершеннолетние дети или дети их супруга. А также их близкие родственники, которые проживали вместе с ними в составе семьи на момент вторжения России в Украину.
Граждане третьих стран, которые легально проживали в Украине до 24 февраля 2022 года на основании действительного разрешения на постоянное проживание и которые не могут вернуться в свою страну или регион происхождения.
Обратите внимание
За дополнительной информацией следует обращаться в профильные ведомства в странах-членах ЕС. Вопрос временной защиты или статуса беженца является исключительной прерогативой компетентных органов страны пребывания.
Статус беженца и статус лица под временной защитой существенно отличаются (в сроках принятия решения о предоставлении статуса, свободе выбора места жительства, возможностях передвижения, объеме помощи и т.п.).
Решение о получении того или иного статуса следует принимать только после получения информации от официальных органов страны пребывания.
Ответы на Ваши вопросы:
1. Вы выбираете страну Евросоюза, в которой хотите получить временную защиту, самостоятельно.
2. Подать прошение о временной защите можно только в одной стране. Менять страну временной защиты нельзя.
3. По логике вещей так поступить можно, т.к. Вы нигде не подавали прошение и Вы не занесены в базу данных Евросоюза, как лицо получившее временную защиту в одной из стран.
Главное, чтобы выезд был не ранее 24.02.
4. Выезжая за пределы страны временной защиты, необходимо ставить об этом в известность регистрационные органы.
Имея разрешение на пребывание по гуманитарным основаниям, вы имеете право выезжать в другие страны Европейского Союза и страны Шенгенского соглашения на 90 дней в рамках 180-дневного периода.
5. Если Вы не получите ДВЗ, то по истечении 90 дней Вы должны покинуть Еврозону. В течении 90 дней Вы можете обратиться за ДВЗ в любой стране. Онлайн это сделать невозможно.
Адвокат, г. Киев, 25 лет опыта
Общаться в чатеПЕРЕПРОШУЮ ЩО ПЕРША ВІДПОВІДЬ НЕ НА УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ - ЦЕ ОБУМОВЛЕНО ТИМ, ЩО БІЛЬШІСТЬ РОЗ'ЯСНЕНЬ В ЄВРОПІ ПОКИ ЩО НА російській.
Додатково ознайомитися:
https://inpoland.net.pl/
https://uahelp.today/
https://www.rbc.ua/rus/styler/ukrainskim-pereselen...
https://protocol.ua/ru/sotsialna_finansova_dopomog...
https://biz.today.ua/ru/zarplata-y-nalogy-v-polshe...
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Доброго дня!
Згідно статистичних даних найбільша кількість українців перетнула кордон із Польщею, і 12.03.2022 року у Республіці Польща набув чинності закон, який передбачає більш ширшу підтримку для українців ніж у вищезгаданій Директиві ЄС.
Метою закону є створення конкретних правових норм щодо надання допомоги Республікою Польща громадянам України, які внаслідок бойових дій були змушені залишити країну походження та потрапили на територію Польської держави.
Відповідно до положень Закону громадянин України, який внаслідок бойових дій був змушений покинути Україну та на законних підставах в’їхав на територію Республіки Польща у період з 24 лютого 2022 року, і заявляє про свій намір залишитися на території Республіки Польща, має право на перебування в Польщі протягом 18 місяців, рахуючи з 24.02.2022 року.
Закон передбачає надання громадянам України, які приїжджають на територію Республіки Польща у зв’язку з бойовими діями на території України, номеру PESEL, що дозволить надавати цим людям низку державних послуг.
Для цього існує спеціальна процедура отримання номера PESEL. Це буде неформальна процедура, яка дозволить отримати номер PESEL без необхідності доводити юридичні підстави для його отримання. Для подання заяви слід надати фотографію особи, яка отримує номер PESEL, та у неї буде знято відбитки пальців. Орган комунальної влади може надати громадянину України безкоштовне фотозйомку. Номер PESEL буде видано після встановлення особи на підставі наявних (у тому числі недійсних) документів, таких як паспорт, ідентифікаційна картка, а також карта поляка. або водійське посвідчення.
Для дітей достатньо буде наявність свідоцтва про народження. У крайніх випадках можна присвоїти номер PESEL на основі декларації заявника.
Положення закону полегшують доступ до польського ринку праці для громадян України. Для того, щоб скористатися цією можливістю, суб’єкт, який доручає виконання роботи громадянину України, зобов’язаний протягом 14 днів з дня початку роботи повідомити про це компетентне бюро праці. Недотримання цих умов означає, що громадяни України не мають права виконувати роботу без дозволу на роботу.
Крім того, закон передбачає початок та здійснення підприємницької діяльності на умовах, що застосовуються до громадян Польщі.
Закон також визначає правила надання допомоги громадянам України. Відповідно до положень Закону може надаватись допомога, яка полягає у:
1) проживанні;
2) забезпеченні цілоденним колективним харчуванням;
3) забезпеченні транспортом до місць розміщення, зазначених у пункті 1,
Якщо перетин кордону був законним, маєте право на захист, якщо не оформили у іншій країні.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, г. Киев, 31 год опыта
Доброї ночі, Тетяна!
"Я перетнула кордон Україна - Угорщина 11 березня 2022 року. Ще не оформлювала тимчасового захисту. Планую їхати до Польщі 31 травня і там оформити цей статус. Чи можуть в мене бути проблеми? У деяких джерелах пише що я мала перетнути кордон саме Україна - Польща, а не Україна - Угорщина - Словаччина - Польща"?
- ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ОФОРМЛЕННЯ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ У РЕСПУБЛІЦІ ПОЛЬЩА.
ОБМЕЖЕННЯ ПРИ ПЕРЕТИНІ КОРДОНУ ЩОДО ОФОРМЛЕННЯ У ДЕРЖАВІ У ЯКІЙ МАВ МІСЦЕ ПЕРЕТИН КОРДОНУ, СТОСУЄТЬСЯ БІЖЕНЦІВ.
Єврокомісія запустила механізм тимчасового захисту біженців із України. Ці захди автоматично гарантують, серед іншого, право на проживання, доступ до ринку праці, соціальну допомогу та медичне обслуговування. Ми спробуємо пояснити, як отримати тимчасовий захист у Польщі і що саме передбачає ця процедура для людей, які виїжджають з України через війну.
Через великий потік людей, які рятуються від війни в Україні, ситуація розвивається досить динамічно. Рішення Європейської комісії з тимчасового захисту таких осіб включає:
Насамперед йдеться про людей з українським громадянством. Рішення було прийняте Радою Європейського Союзу 4 березня 2022 року і відразу почало застосовуватися у всіх державах-членах ЄС.
У Польщі це рішення має надати чинності положенню «Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща». Але оскільки механізм тимчасового захисту в Польщі ще жодного разу не запускався, а кордон після 24 лютого вже перетнуло, за даними Прикордонної служби, понад мільйон людей, ніхто точно не знає, як саме працюватиме цей тимчасовий захист.
Тимчасовий захист є окремим шляхом легалізації перебування і спрямований на зведення формальностей до мінімуму у зв'язку з невідкладністю ситуації. Цей механізм служить для надання негайного і тимчасового притулку. Тимчасовий захист дає іноземцю право на перебування в країні, медичне обслуговування, доступ до ринку праці або виплати з соціальної допомоги.
Тимчасовий захист гарантує легальне перебування на території Республіки Польща протягом 1 року (або доти, доки не стане можливим повернення до країни, якщо воно не відбулося до 1 року). Якщо після закінчення 1 року перебування у крїнах ЄС повернення іноземця до своєї країни, як і раніше, неможливе, захист може бути продовжений ще на 6 місяців, але не більше 2 разів (загалос продовження можливе максимум на 1 рік).
Важливо зазначити, що особи, які мають тимчасовий захист, можуть працювати в Польщі без дозволу на роботу. Вони також можуть вести бізнес на умовах, які застосовуються до громадян Польщі.
При використанні механізму тимчасового захисту особа, яка рятується від війни, має отримати відповідні документи, що легалізують її перебування – у цьому випадку дозвіл на тимчасове проживання та дозвіл на проживання. Якщо особа не має національного проїзного документу (паспорта), йому видається польський тимчасовий проїзний документ для іноземця.
Крім того, начальник Управління у справах іноземців забезпечує розміщення, харчування та медичне обслуговування осіб, які користуються тимчасовим захистом.
У зв'язку з тим, що механізм тимчасового захисту раніше ніколи не запускався у Польщі, нині немає напрацьованих практик у цій сфері. На жаль, немає чіткої відповіді на запитання, чи потрібно, наприклад, для працевлаштування іноземця без дозволу на роботу внаслідок тимчасового захисту, мати певні документи, і чи застосовуватимуться якісь спеціальні процедури у зв'язку з цим.
Нам також не вдалося отримати подробиці в Управлінні у справах іноземців або Бюро з працевлаштування столичного міста Варшави – за доступними гарячими лініями ми з'ясували, що, на жаль, на даний момент відомства не можуть надати жодної інформації про тимчасовий захист і рекомендують дочекатися введення спецакту, сподіваючись, що щось проясниться. Йдеться про Акт про допомогу громадянам України у зв'язку із збройним конфліктом на території цієї країни.
Оскільки відповідно до «Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» тимчасовий захист надається на підставі та в межах, зазначених у рішенні Ради Європейського Союзу, на період, зазначений у цьому рішенні, то на даний момент необхідно спиратися на рішення самої Ради ЄС від 4 березня.
На тимчасовий захист у зв'язку з рішенням Ради ЄС мають право:
Держави-члени можуть надавати тимчасовий захист громадянам третіх країн або особам без громадянства, які законно проживали в Україні на момент початку вторгнення і не можуть повернутися до своєї країни або регіону походження. Вказано, що це можуть бути, зокрема, громадяни третіх країн, які навчалися чи нетривало працювали в Україні (підставою у цьому випадку буде Директива 2001/55/ЄС). На даний момент у нас немає жодної інформації про те, чи погодиться Польща на це.
Зміст проекту спеціального акту, опублікованого водночас, свідчить про те, що польський законодавець не має наміру сприяти легалізації перебування таких осіб – акт поширюється лише на осіб із українським громадянством.
Також можливе поширення тимчасового захисту на додаткові категорії осіб у разі, якщо такі особи покинуть Україну через війну або втекли незадовго до її початку через ескалацію напруженості. Рішення про розширення такого захисту залежить від окремих держав-членів і потребує повідомлення Європейської комісії та Ради Європейського Союзу.
Тимчасовий захист не поширюється на осіб, які можуть повернутися до своєї країни або регіону походження безпечним чином, а також на осіб, які не можуть вважатися такими, що довгостроково проживають в Україні.
Це стосується, наприклад, людей, які навчаються чи нетривало працювали в Україні. Звичайно, це не означає, що такі особи не зможуть бути допущені на територію ЄС – з гуманітарних міркувань всі такі особи мають бути допущені, у тому числі без чинної візи, засобів для існування або проїзних документів, у порядку для забезпечення їхнього безпечного транзиту та повернення у країну чи регіон походження.
Крім того, начальник Управління у справах іноземців може відмовити іноземцю у тимчасовому захисті у таких випадках:
У зв'язку з відсутністю встановлених практичних процедур надання тимчасового захисту нині важко сказати, як має виглядати перевірка вищезгаданих обставин.
Відповідно до «Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» іноземець, який користується тимчасовим захистом у Польщі, зобов'язаний пройти дактилоскопію та фотографування. В обґрунтованих випадках іноземець повинен пройти медичний огляд та необхідні санітарні обробки тіла та одягу. Представляється, наприклад, що такими медичними оглядами могли б бути тести виявлення вірусу COVID-19, але слід підкреслити, що на даний момент немає інформації про те, що такі обстеження повинні проводитися. Навпаки, з 24 лютого 2022 року тести на COVID-19 не потрібні під час перетину кордону людьми, які рятуються від війни.
Однак, немає інформації про те, чи знімають відбитки пальців і чи роблять фотографії людей, які здійснюють перетин кордону Польща-Україна сьогодні.
Як згадувалося вище, деталі практичного застосування процедури тимчасового захисту мають бути детально визначені інститутами ЄС та польським законодавством.
Положення «Закону про надання захисту іноземцям на території Республіки Польща» говорить нам, що на даний момент для працевлаштування громадянина України, який підлягає тимчасовому захисту, не потрібне виконання будь-яких додаткових формальностей. Право влаштуватися на роботу без відповідного дозволу було надано 4 березня 2022 року.
Не виключено, що докладні правила влаштування на роботу або здійснення інших прав, що випливають із тимчасового захисту, будуть встановлені спеціальним законом чи іншим правовим актом. Можливо буде уточнено порядок видачі видів на проживання або інших довідок, що підтверджують надання особам тимчасового захисту. Однак нині Управління у справах іноземців не може оцінити, як виглядатиме така процедура. Слід дочекатися розробки відповідних практик у цій галузі.
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "ЗВЕРНУТИСЯ" (З ПРАВОЇ СТОРОНИ ВІД ФОТО).
Всього доброго!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеВітаю, Тетяна!
Якщо Ви ще не встигли зробити ніяких правонаступних кроків щодо визначення Вашого статусу в ЄС в Угорщині, то маєте повне право переїхати в Польщу і зробити це там. Наприклад, податися на отримання статусу тимчасового захисту чи статусу біженця. При тому місце перетинання кордону Україна - ЄС не тягне для Вас у згаданому контексті ніяких юридичних наслідків!
Усі українці, які після початку повномасштабної війни, котру розпочала РФ, переїхали до Польщу, можуть онлайн подати заявку на тимчасовий захист в Польщі.
Тимчасовий захист - це спеціальний механізм прихистку українців в Європі, впроваджений Директивою ЄС 2001/55/EC від 20.07.2001 року. Тимчасовий захист надає доступ українцям до широкого кола прав - легальне перебування до 3 років, доступ до працевлаштування, отримання медичної допомоги, соціальних виплат тощо. У кожній країні ЄС тимчасовий захист впроваджується через спеціальні дозволи на перебування - довгострокові візи, тимчасові посвідки на проживання тощо.
Загального права отримувати тимчасовий захист більш, ніж в одній країні немає. "Вдруге" тимчасовий захист може видаватися на індивідуальній основі на розсуд держави, в яку ви подалися на тимчасовий захист вдруге. Проте пам'ятайте, що вам мають повне право в цьому відмовити.
Тимчасовий захист громадян України в Польщі регулюється Законом від 12 березня 2022 р. «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави». У Законі зазначено, що громадяни України, чиє перебування є легальним – на підставі Ст. 2, абзац 1 (або 2) спеціального закону – вважаються особами, які користуються на території Республіки Польща тимчасовим захистом. Значить, громадяни України, що в'їхали на територію Польщі з 24 лютого і повідомили про намір залишитися на території Республіки Польща користуються тимчасовим захистом на її території. Отримання кода PESEL відбувається через подання клопотання, і сам код надає громадянам України доступ до основних прав, гарантованих тимчасовим захистом. Тобто, фактично з кодом PESEL українці отримують тимчасовий захист в Польщі. Відповідно, якщо ви отримали цей код в Польщі і плануєте скористатися тимчасовиим захистом в іншій країні ЄС, ймовірно, що вам можуть відмовити. Радимо звернутися до посольства країни, що вас цікавить, в Польщі і дізнатися про можливість видачі там тимчасового захисту "вдруге". Навіть у разі відмови, ви зможете виїхати в інші країни ЄС на 90 днів в рамках безвізового режиму, але пам'ятайте, що якщо не повернетесь у Польщу впродовж 1 місяця - ваш тимчасовий захист у Польщі буде анульовано і доведеться його поновлювати.
Всі, хто відповідає таким вимогам, можуть безкоштовно отримати довідку, що підтверджує користування тимчасовим захистом. Управління видають таку довідку на вимогу іноземця.
Щоб подати заявку на сертифікат, можна зареєструватися онлайн, де форма доступна чотирма різними мовами: польською, англійською, українською та російською. Після онлайн-реєстрації іноземці повинні пройти коротке опитування.
Така довідка є єдиним свідченням використання тимчасового захисту в Польщі, яке дійсне до 4 березня 2023 року і засвідчує право власника перебувати на території країни.
Статус тимчасового захисту надає право на освіту, медичне страхування і обслуговування, доступ до ринку праці, соцдопомогу, дозвіл на проживання на період тимчасового захисту (на 1 рік з можливістю продовження), забезпечення житлом (заселення у центр чи надання засобів для проживання), можливість отримати статус біженця в майбутньому, можливість повернутися до країни громадянства в будь-який момент.
З усією інформацією про допомогу українцям в Польщі можна ознайомитися на офіційній сторінці уряду країни https://www.gov.pl
Успіхів Вам! При необхідності звертайтесь особисто, завжди буду радий допомогти!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Тетяно!
ЯКЩО ЦЕ ПЕРШИЙ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ, ТО НЕ ПОВИННО БУТИ ПРОБЛЕМ ІЗ ЙОГО ОФОРМЛЕННЯМ.
Тимчасовий захист громадян України в Польщі регламентується Законом від 12 березня 2022 р. «Про допомогу громадянам України у зв’язку із збройним конфліктом на території тієї держави».
У даному Законі зазначено, що громадяни України, чиє перебування є легальним – на підставі Ст. 2, абзац 1 (або 2) спеціального закону – вважаються особами, які користуються на території Республіки Польща тимчасовим захистом.
Значить, громадяни України, що в'їхали на територію Польщі з 24 лютого і повідомили про намір залишитися на території Республіки Польща користуються тимчасовим захистом на її території.
У ВАС НЕ ПОВИННО ВИНИКНУТИ ПРОБЛЕМ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною. Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши кнопку «Звернутися»!
Юрист, 19 лет опыта
Доброго дня Тетяно.
Статус тимчасовий захист на відміну від статусу біженця Ви можете отримати в Польші, незважаючи на те, що кордон перетнули з Угорщиною.
Можливо вказана інформація буде для Вас корисною.
Наразі існує три способи легального перебування українців на території держав ЄС: (1) в статусі туриста; (2) шляхом отримання тимчасового захисту; (3) шляхом отримання статусу біженця.
Турист по неволі
Варіант з туристичним перебуванням протягом 90 днів без права працевлаштування в країнах ЄС не зазнав змін і є актуальним для тих, хто покинув Україну до 24.02.2022 та залишився в ЄС після вказаної дати. Особи, які виїхали до ЄС 24.02.2022 та пізніше також можуть перебувати на території ЄС в статусі туриста, але на власному забезпеченні, та не можуть розраховувати на підтримку, яку надає "тимчасовий захист", про який поговоримо далі. Не виключено, що особи, які виїхали з території України незадовго до 24.02.2022 та перебувають зараз у статусі туриста, також зможуть отримати тимчасовий захист або статус біженця, але це залежатиме від політичної волі кожної окремої держави ЄС.
Більш детально зупинимось на долі тих 2,5 млн. українців, які вже виїхали до Європи з 24.02.2022. Саме таку цифру станом на 11.03.2022 називає Верховний комісар ООН у справах біженців - Філіппо Гранді і очевидно, що цифра росте щодня. Отже особи, які виїхали з України 24.02.2022 та пізніше можуть отримати в державах ЄС тимчасовий захист або статус біженця.
Визначення понять "тимчасового захисту" та "біженства"
Перш за все, тим хто залишає територію України варто знати, що тимчасовий захист та статус біженця є різними правовими категоріями, які мають різні юридичні наслідки. Особи, які перетинають кордон часто плутаються в термінах, здебільшого оперуючи поняттями "біженець" і тому, при зверненні за допомогою, можуть неправильно визначитись з категорією захисту, яку насправді хотіли б отримати в ЄС. Тимчасовий захист та біженство мають різне нормативне регулювання, різний порядок отримання та позбавлення, різне коло осіб і сфери застосування та в певній мірі схожі права, які надає кожен статус. Головна різниця в тому, що статус біженця - це індивідуальне, гарантоване міжнародними конвенціями право, тоді як право на тимчасовий захист є колективним, не передбачає звернення з індивідуальними заявами та проходження адміністративної процедури її розгляду.
Тимчасовий захист. Головним документом, який регулює питання надання тимчасового захисту є Директива ЄС 2001/55/ЕС про тимчасовий захист, яка була прийнята в ЄС ще 20.07.2001 для забезпечення мінімальних стандартів надання тимчасового захисту у випадках масового напливу переміщених осіб. Проте вперше Директиву було активовано Рішенням Ради ЄС 2022/382 від 04.03.2022 саме для українців. І таке рішення беззаперечно можна назвати безпрецедентним в історії ЄС.
Головна мета Директиви полягає у послабленні тиску на національні системи надання прихистку та забезпечення переміщених осіб на території держав-членів ЄС такими гармонізованими правами як право на проживання, медичну допомогу і освіту, доступ до ринку праці та житла та ін.
Але надання тимчасового захисту не означає автоматичне отримання статусу біженця. В той же час особа, яка отримала тимчасовий захист не позбавлена права отримати статус біженця в порядку, встановленому законодавством держави її перебування.
Статус біженця. Головними міжнародними документами, які регулюють питання біженства є Женевська конвенція про статус біженців 1951 р.,Нью - Йоркський протокол 1967 р. та Дублінська конвенція 1990 р. Відповідно до положень Конвенції про статус біженців 1951 р., біженцем є особа, яка через обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознакою расової належності, релігії, громадянства, належності до певної соціальної групи чи політичних поглядів знаходиться за межами країни своєї національної належності і не в змозі користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися таким захистом внаслідок таких побоювань; або, не маючи визначеного громадянства і знаходячись за межами країни свого колишнього місця проживання в результаті подібних подій, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок таких побоювань.
Дублінська конвенція 1990 р. в свою чергу закріпила, що особа, може клопотати про отримання статусу біженця виключно в першій безпечній країні, кордони якої вона перетнула. Враховуючи, закрите авіасполучення на території України, просити притулку особа може виключно в тих державах, які межують з Україною. Якщо ж особа перетне кордони кількох країн і попросить притулку у країні, яка не межує з Україною, її буде депортовано до держави, кордони якої з Україною вона перетнула вперше.
Тож, головна принципова різниця між тимчасовим захистом та статусом біженця полягає в тому, що статус біженця - це індивідуальне право особи на міжнародний захист, яке надається після проходження тривалої адміністративної процедури, яка має свої особливості. При цьому поняття тимчасового захисту не є категорією міжнародного права, а є винятковими тимчасовими та негайними мірами, які застосовуються при масовому напливі людей, які тікають з зони збройного конфлікту, направленими на забезпечення швидкого та відносно спрощеного механізму колективного захисту осіб, які потребують такого захисту, гарантуючи їм дозвіл на проживання та інші соціальні права.
До кого застосовується?
Тимчасовий захист. Право на отримання тимчасового захисту мають (1) громадяни України та члени їх сімей, переміщені 24.02.2022 та пізніше; (2) особи без громадянства, громадяни третіх країн, які мали в Україні статус біженця, або еквівалентний захист та члени їх сімей, переміщені 24.02.2022 та пізніше; (3) громадяни третіх країн, які на законних підставах проживали в Україні до 24.02.2022, зокрема на підставі чинного дозволу на постійне проживання, та наразі не можуть повернутись до країни свого громадянства (наприклад, білоруси).
Кожна держава-член ЄС на свій розсуд може надавати тимчасовий захист особам, які не підпадають під вказані категорії. Зокрема, в першу чергу мова йде про громадян України, які виїхали до ЄС до 24.02.2022 з різних причин (відпустка, відрядження, або ж тікаючи від можливої війни).
Статус біженця. За отриманням статусу біженця може звернутись особа, яка: (1) має обґрунтовані побоювання стати жертвою переслідувань за ознаками раси, релігії, громадянства, політичних поглядів; (2) знаходиться за межами країни своєї національної належності; (3) не в змозі, або не бажає користуватися захистом своєї країни; або особа, яка (1) не має громадянства; (2) знаходиться за межами країни свого колишнього місця проживання в результаті подібних подій; (3) не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок побоювань переслідування.
Отже, хоч і критерії для надання тимчасового захисту та статусу біженця відрізняються, громадяни України та особи без громадянства, які відповідають описаним критеріям, можуть розраховувати на отримання в ЄС тимчасового захисту або статусу біженця.
Строк дії статусу
Тимчасовий захист. Згідно з Директивою 2001/55/ЕС термін тимчасового захисту становить один рік (до 04.03.2023) та двічі може бути автоматично подовжений на шість місяців, якщо не зникнуть причини надання такого захисту, але максимум до одного року (до 04.03.2024). При цьому Єврокомісія може запропонувати або продовження терміну ще на рік (до 04.03.2025), або ж припинення тимчасового захисту у разі покращення ситуації в Україні, що означитиме можливість безпечного повернення її громадян.
Статус біженця гарантує право безстрокового проживання на території відповідної держави, а строк на який видається посвідчення біженця відрізняється в різних країнах, хоча передбачає право поновлення на аналогічний строк. Статус біженця може бути відкликаний одразу, коли з'являються докази, які вказують на те, що є підстави для його перегляду.
Оскільки тимчасовий захист є негайною і тимчасовою мірою, строк його дії є обмеженим, а захист буде припиненим по завершенню війни в Україні. При цьому строк, на який надається статус біженця є більш тривалим, а припинення війни в Україні не буде автоматичною підставою для його позбавлення.
Який порядок отримання відповідного статусу?
Тимчасовий захист. При перетині кордону держави-члена ЄС, державні органи відповідної країни повинні повідомити особу про її право на отримання тимчасового захисту. Процес отримання такого статусу є досить швидким та максимально спрощеним. Зокрема в Польщі цей процес включає подачу запиту на отримання дозволу на проживання та реєстрацію даних особи, яка звернулась за відповідним захистом, а в Німеччині - реєстрацію особи в управлінні у справах біженців, отримання дозволу на проживання та реєстрацію в службах соціального захисту В різних державах ЄС питаннями тимчасового захисту займаються різні органи (наприклад, адміністрації гмінни у Польщі, органи поліції в Італії, державне управління у справах біженців - в Німеччині, міграційна служба - в Португалії).
Статус біженця. Кожна держава самостійно встановлює на законодавчому рівні адміністративну процедуру отримання статусу біженця та систему органів, відповідальних за прийняття рішення про надання статусу біженця (наприклад, у Польщі така заява подається через прикордонну службу). Отримання статусу біженця передбачає проходження досить тривалої адміністративної процедури (від 6-ти місяців), яка розпочинається зі звернення особи з заявою про отримання статусу біженця до компетентного органу виключно тієї держави, кордон якої вона вперше перетнула. В кожній державі ЄС процедура розгляду заяви має свої особливості, як то, наприклад, вилучення паспорту особи до закінчення 6-ти місячного строку розгляду заяви, заборона працевлаштування протягом цього строку, заборона покидати державу перебування, а інколи і зовсім - тримання під вартою, якщо неможливо встановити достовірну інформацію про особу.
Тож беззаперечно, якщо особа, яка перетинає кордон, має намір повернутись в Україну по закінченню військових дій, оптимальним варіантом для такої особи буде отримання тимчасового захисту, адже сама процедура є швидкою, а права, які вона гарантує надаються особі одразу з моменту звернення, на відміну від тривалої процедури оформлення статусу біженця.
На які міри захисту можна розраховувати?
Тимчасовий захист. Згідно з Директивою 2001/55/ЕС в рамках тимчасового захисту особа отримує:
- Право на проживання в країні, в якій вона звернулась за тимчасовим захистом;
- Доступ до праці, який можна отримати одразу з моменту звернення за отриманням захисту;
- Доступ до житла;
- Медичну допомогу;
- Соціальна допомогу;
- Доступ до освіти дітям та підліткам;
Важливо знати, що перелічені права надаються особі хоч і на весь період дії тимчасового статусу, але тільки на території держави-члена ЄС, в якому отримано такий статус.
Статус біженця передбачає досить схоже коло прав, але головна різниця в тому, що не всі права стають доступними особі, яка перетнула кордон з моменту звернення з заявою про отримання статусу біженця. Так особі з відповідним статусом надається:
- житло (як правило, це спальне місце в центрі для біженців);
- безкоштовне харчування
- медична допомога (обмежена);
- безкоштовний проїзд у громадському транспорті;
Але головною особливістю при зверненні за отриманням статусу біженця є те, що протягом 6 місяців особа не може працевлаштовуватись, поки йде розгляд її заяви про надання статусу біженця, навіть, якщо до цього часу особа жила та працювала в цій державі.
Тож з метою отримання доступу до всіх соціальних прав, які пропонують держави ЄС, краще звернутись за отриманням тимчасового захисту. В такому разі всі права та міри захисту будуть надані особі негайно, на відміну від заявника на отримання статусу біженця, який зможе скористатись більшою частиною прав тільки після отримання відповідного статусу, а отже - не раніше ніж через кілька місяців.
Як не стати заручником власного статусу?
При перетині кордону держави-члена ЄС, державні органи відповідної країни повинні повідомити особу про її право на отримання тимчасового захисту. Головне, в поспіху та паніці на переплутати, та замість тимчасового захисту не попросити статус біженця (якщо звісно особа не має такого наміру). Так в Польщі (яка наразі є найбільшим осередком наших громадян) заява про статус біженця подається через прикордонну службу. Тож є ризик, що при перетині особою кордону, у поспіху можна попросити не тимчасовий захист, а статус біженця, який має свої, не зовсім "приємні" особливості, на відміну від тимчасового захисту. Головне, потрібно пам'ятати:
1) Тимчасовий захист можна отримати в будь-якій державі ЄС (крім Данії), тоді як статус біженця - тільки в тій державі, кордон якої особа перетнула вперше. Тобто на сьогодні - це сусідні з Україною держави.
2) Працевлаштування для осіб, які попросили тимчасового захисту можливе з моменту звернення з відповідним запитом, тоді як для осіб, які звернулись за отриманням статусу біженця, недоступною є опція працевлаштування протягом 6 місяців з моменту подання заяви.
3) Отримавші тимчасовий захист особи можуть безперешкодно в будь-який час повернутись до держави громадянства, а також подорожувати державами ЄС протягом 90 днів. Особі, яка звернулась за отриманням статусу біженця заборонено протягом 6-ти місяців, поки розглядається її заява перетинати кордон держави перебування.
4) При зверненні за отриманням статусу біженця, особа вимушена бути здати свій паспорт допоки не буде прийнято рішення про отримання статусу біженця. При тимчасовому захисті - паспорт не вилучається.
Щоб визначитись, який саме статус в державі перебування особа планує отримати, необхідно дати відповідь на запитання: яка мета отримання такого статусу? Якщо особа зацікавлена в негайному отриманні всіх соціальних прав та в терміновому поверненні на територію України по закінченню воєнних дій, при цьому не має наміру залишатись в ЄС, то оптимальним буде саме отримання тимчасового захисту. Якщо ж особа переслідує більш далекоглядні цілі, як то отримання права безстрокового проживання та доступ до інтеграційної системи ЄС, тоді є сенс звернутись з заявою про отримання статусу біженця.
https://jurliga.ligazakon.net/ru/news/210033_timch...
Адвокат, г. Киев, 16 лет опыта
Доброго дня, Тетяна!
Положення про 90 днів рахується за останні 180 днів.
Якщо у вас до дати вїзду до Польщі та подачі документів на тимчасовий захист достатньо за останні 180 днів і правило Шенгену ви не порушуєте, то не має значення як і де ви будете перетинати кордон.
Головне щоб це був офіційний кордон.
Якщо строки на межі спливу, то перетину кордону з України, змінює розрахунок, в залежності від кількості днів, що ви будете в Україні.
При появі питань, звертайтесь.
Юрист, г. Днепр, 31 год опыта
"Директива Ради 2001/55/ЄС від 20 липня 2001 року
про мінімальні стандарти для надання тимчасового захисту у разі масового напливу переміщених осіб та про заходи, що сприяють збалансованості зусиль між державами-членами щодо прийому таких осіб та відповідальності за наслідки такого прийому" (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_f...):
"..(14) Наявність масового напливу переміщених осіб встановлюється Рішенням Ради, яке є обов'язковим для всіх держав-членів стосовно переміщених осіб, на яких поширюється це Рішення. Також слід визначати умови закінчення строку дії цього Рішення.(15) У разі масового напливу переміщених осіб слід визначити зобов'язання держав-членів щодо умов прийому та проживання осіб, які користуються тимчасовим захистом. Ці зобов’язання мають бути справедливими та забезпечувати відповідний рівень захисту таким особам".
"ІМПЛЕМЕНТАЦІЙНЕ РІШЕННЯ РАДИ (ЄС) 2022/382 від 4 березня 2022 рокущо встановлює наявність масового напливу переміщених осіб з України у розумінні статті 5 Директиви 2001/55/ЄС та запроваджує тимчасовий захист" (https://supreme.court.gov.ua/userfiles/media/new_f...):
"..(16)...Більше того, громадяни України, на яких поширюється безвізовий режим, мають право вільно подорожувати в межах Союзу після того, як будуть пропущені на територію на 90-денний період. Таким чином, вони мають змогу обрати державу-член, в якій вони хотіли б реалізувати права, пов’язані із тимчасовим захистом..".
---
Доброго дня, Тетяно! Місце перетину кордону України для отримання тимчасового захисту у будь-якій державі ЄС не має значення.
Адвокат, г. Ровно
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Якщо Ви раніше документів на Тимчасовий захист не просили то при Перетині польского кордону Ви зможете його попросити, Правило першої країни для Тимчасового захисту не застосовується.
Країни ЄС можуть ухвалити рішення про надання тимчасового захисту тим особам, які виїхали з України до 24 лютого 2022 року у зв'язку з посиленням напруженості або які опинилися на території ЄС (наприклад, на канікулах або через роботу) до цієї дати і внаслідок збройного конфлікту не можуть повернутися в Україну. Для отримання додаткової інформації зв’яжіться, будь ласка, з місцевими органами влади країни, де Ви зараз перебуваєте. Так само, якщо країна ЄС, про яку йде мова, не застосовує цю можливість надати Вам статус тимчасового захисту, Ви завжди можете вирішити подати заяву про міжнародний захист.
Як тільки Ви отримаєте тимчасовий захист від певної країни ЄС, права, отримані внаслідок тимчасового захисту, є дійсними тільки в тій країні ЄС, яка надала Вам дозвіл на проживання. Утім, Ви однак маєте право подорожувати в інші країни в межах ЄС протягом 90 днів у межах 180-денного періоду. Дивись нижче розділ "Подальші подорожі в ЄС".
Ви також можете вирішити, що хочете скористатися своїми правами в іншій країні ЄС, ніж та, де Ви зараз проживаєте. Якщо Ви зміните місце проживання і переїдете в іншу країну ЄС, дозвіл на проживання в першій країні ЄС завершиться, і Ваші права там закінчаться. Нова приймаюча країна ЄС повинна надати Вам тимчасовий захист і видати новий дозвіл на проживання. Важливо повідомити державні органи першої країни ЄС, що Ви маєте намір переїхати до іншої держави-члена. Громадяни України, котрі мають біометричний паспорт, мають право, як безвізові мандрівники, після в'їзду на територію ЄС вільно пересуватися в його межах протягом 90 днів. Виходячи з цього, Ви можете обрати країну ЄС, в якій хочете скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом, і приєднатися до своєї сім'ї та друзів у тій країні ЄС, де вони перебувають.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але маєте не біометричний паспорт, органи влади на кордоні країни першого в'їзду в ЄС повинні видати короткострокову візу терміном на 15 днів для в'їзду в Шенгенську зону. Це дозволить подорожувати до країни призначення в межах ЄС, щоб скористатися правами, пов'язаними з тимчасовим захистом.
Якщо Ви маєте право на тимчасовий захист, але не маєте документа для виїзду за кордон, в такому випадку органи влади на кордоні країни першого в'їзду до ЄС будуть вирішувати, чи дозволити Вам продовжити подорож, якщо це необхідно, наприклад, шляхом видачі документа для подорожі та візи або за допомогою процедури передачі осіб, пов'язаної із законодавством про тимчасовий захист.
Якщо Ви вперше перетнули кордон ЄС через країну, яка не входить до зони ЄС без внутрішнього прикордонного контролю (Румунія, Болгарія, Хорватія, Кіпр та Ірландія), Ваші документи, як правило, будуть знову перевірені в пункті пропуску наступної країни Шенгенської угоди. Будь ласка, дивіться також пояснення вище про реєстрацію дітей без супроводу або дітей без родини.
Успіхів