Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 26 травня 2022, питання №65225

Роз'яснення МОН щодо постанови 481

Добрий вечір. Я викладач коледжу м.Одеса. Директор призупиняє дію трудового договору, посилаючись на постанову 481 від 26.04.22. МОН надало роз'яснення щодо цієї постанови https://mon.gov.ua/ua/ministerstvo/pro-ministerstvo/najposhirenishi-zapitannya-vidpovidi-ta-aktualni-kontakti-mon-pid-chas-voyennogo-stanu/najposhirenishi-zapitannya-vidpovidi/shodo-distancijnoyi-roboti-ta-organizaciyi-trudovih-vidnosin
Отже, питання, чи це правомірно згідно з цим роз'ясненням? Виходить, заклад освіти настільки автономний, що директор може сам все вирішувати?

Відповіді юристів (2)

    Карпенко Андрей Владимирович
    Карпенко Андрей Владимирович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду

    Вітаю!

    Постанова Кабінету міністрів про особливості дистанційної роботи в державному секторі не стосується вчителів та вихователів: їм можна дистанційно працювати з-за кордону.

    Про це повідомив освітній омбудсмен Сергій Горбачов.

    За його словами, постанова уряду №481 від 26 квітня не стосується вчителів та вихователів, оскільки заклади освіти комунальної форми власності не є «суб’єктами господарювання державного сектору економіки». Горбачов каже, що вчителю можна дистанційно працювати з-за кордону і для цього не потрібне відрядження.

    «Керівники закладів освіти та органів управління освітою, які вимагають від учителів на цій підставі негайно повертатися в Україну, припиніть свавілля та знущання з учителів», — додав омбудсмен.

    У випадку переїзду вчителів під час війни вони можуть продовжувати працювати дистанційно, відповідно до рекомендацій Міністерства освіти № 1/3378-22 від 07.03.2022 р.

    Жодних обмежень щодо робочого місця працівника в умовах дистанційної роботи немає. Тобто дистанційно можна працювати і з-за кордону.

    У випадку, якщо для працівників проїзд до робочого місця неможливий у зв’язку з об’єктивними причинами (небезпека, зупинений транспорт тощо), проте вони можуть виконувати роботу дистанційно (у тому числі із використанням доступних засобів зв’язку) – рекомендуємо видати наказ про запровадження у закладі освіти або науковій установі дистанційного режиму роботи.

    Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. У такому випадку необхідно з вищезгаданим наказом ознайомити працівників будь-яким доступним способом (у тому числі засобом електронного зв’язку).

    В умовах дистанційного режиму роботи працівник самостійно визначає робоче місце та несе відповідальність за забезпечення безпечних і нешкідливих умов праці на ньому.

    Під час дистанційного режиму роботи за працівниками зберігаються права та обов’язки, визначені Кодексом законів про працю України та іншими актами законодавства.

    Керівнику закладу освіти, наукової установи рекомендується забезпечити щоденний моніторинг результатів роботи працівників у будь-який доступний спосіб, у тому числі із використанням засобів відеоконференцзв’язку.

    24 березня набув чинності Закон України № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

    У зв'язку з призупиненням дії трудового договору працівник звільняється від обов'язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов'язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи.

    Головною умовою для призупинення дії трудового договору є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи.

    Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а також виконання інших обов'язків, передбачених трудовим договором.

    Ініціатором призупинення трудового договору можуть бути як роботодавець, так і працівник.

    Водночас з метою усунення правової невизначенності, в Держпраці рекомендують сторонам повідомляти один одного про призупинення трудового договору письмово або в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.

    ЗВЕРТАЮ ВАШУ УВАГУ, ЩО НЕМОЖЛИВІСТЬ НАДАННЯ РОБОТОДАВЦЕМ ТА ВИКОНАННЯ ВАМИ ВІДПОВІДНОЇ РОБОТИ, ПОВИННА БУТИ АБСОЛЮТНА.

    Марина Клієнт рік тому
    Дякую за ґрунтовну відповідь.

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України