Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня! Маю таку проблему- я офіцер ЗСУ, зараз воюю з РФ, моя дружина - сержант ЗСУ, наразі перебуває у декретній відпустці, вона працівник РСО і від неї командування частини вимагає написати рапорт за власним бажанням, щоб її вивели за штат, щоб вивільнити її посаду для іншої особи, щоб було кому працювати під час перебування моєї дружини у декреті. Я переживаю, що, якщо моя дружина напише такий рапорт, то по поверненні з декрету, вона вже не стане на свою посаду та й, наскільки мені відомо, у відповідних нормативно-правових документів про написання подібних рапортів взагалі нічого не прописано. Прошу Вашої підказки - чи має моя дружина писати подібний рапорт, і на яку норму законодавства треба спиратися у даному випадку!!! Дякую за взаємодію та допомогу!!!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Днепр, 13 лет опыта
Общаться в чатеНа період відпустки для догляду за дитиною до 3 років (до 6 років на підставі медичного висновку) за працівницею зберігається місце роботи (посада) (ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР). Тобто після закінчення відпустки працівниця повинна вийти на роботу на ту ж саму посаду, яку вона обіймала до відпустки. Тому роботодавець не має права вивести за штат (скоротити) посаду працівниці, яка перебуває в такій відпустці. На це також звертало увагу Мінсоцполітики в листах від 13.03.2012 р. № 40/06-187-12 та від 16.05.2012 р. № 158/13/133-12.
Жінки-військовослужбовці, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, у разі проведення організаційних заходів, унаслідок чого їх посади підлягають скороченню і немає можливості перемістити таких жінок на вакантні посади, до закінчення відпустки по догляду за дитиною утримуються поза штатом частини. Після закінчення відпустки командир військової частини звільняє їх з військової служби у зв’язку зі скороченням штатів (п. 91 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 р. № 1053/2001).
ТОБТО ВИВЕДЕННЯ ЗА ШТАТ МОЖЛИВЕ ЛИШЕ ПРИ СКОРОЧЕННІ ШТАТУ, І НІЯК ІНАКШЕ.
З ПОВАГОЮ, ЮРИСТ ГАЛИНА ТОКМАЧ
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДобрий день, Денисе!
Згідно статті 10-1 Закону України Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей військовослужбовці мають право на відпустки.
"5. Військовослужбовці-жінки користуються всіма пільгами, передбаченими законодавством з питань соціального захисту жінок, охорони материнства і дитинства. Ці пільги поширюються на батьків з числа військовослужбовців, які виховують дітей без матері (у разі її смерті, позбавлення батьківських прав, на час перебування у лікувальному закладі охорони здоров'я та в інших випадках відсутності материнського піклування про дітей)"
Відповідно до статті 4 Закону України «Про відпустки» відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку належить до соціальних відпусток.
Згідно п.19 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток, крім відпусток військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами, для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку, а також відпусток у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії, припиняється.
Таким чином, під час дії воєнного стану відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі якщо дитина потребує домашнього догляду, - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку може надаватися військослужбовцям-жінкам.
Жінки-військовослужбовці, які перебувають у відпустці по догляду за дитиною до 3 років, у разі проведення організаційних заходів, унаслідок чого їх посади підлягають скороченню і немає можливості перемістити таких жінок на вакантні посади, до закінчення відпустки по догляду за дитиною утримуються поза штатом частини. Після закінчення відпустки командир військової частини звільняє їх з військової служби у зв’язку зі скороченням штатів (п. 91 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України, затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 р. № 1053/2001).
Отже Вашу дружину до зацінчення 3-го терміну ніхто не має права звільнити. Тим більше писати рапорт на звільнення за власним бажанням вона не тільки не зобов'язана, але і не повинна!
Будуть питання, натисні кнопку "звернутись", щоби поговорити зі мною персонально.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Денис!
1) від неї командування частини вимагає написати рапорт за власним бажанням, щоб її вивели за штат, щоб вивільнити її посаду для іншої особи - у даному випадку з іншою особою можна укласти контракт про проходження військової служби на посаді вашої дружини до моменту її виходу з відпустки. У будь-якому разі ваша дружина не зобов'язана писати рапорт про звільнення з військової служби. Якщо примушуватимуть, раджу скаржитися в Міністертство оборони України на телефони гарячої лінії:
2) і на яку норму законодавства треба спиратися у даному випадку - потрібно посилатися на наступні норми.
Конституція України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...):
Стаття 19. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12#Text):
Стаття 2. Заборона обмежень прав військовослужбовців
Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.
Стаття 10-1. Право військовослужбовців на відпустки. Порядок надання військовослужбовцям відпусток та відкликання з них
19. Надання військовослужбовцям у періоди, передбачені пунктами 17 і 18 цієї статті, інших видів відпусток припиняється, крім відпустки військовослужбовцям-жінкам у зв’язку з вагітністю та пологами; відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та в разі якщо дитина потребує домашнього догляду - тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку (якщо обоє батьків є військовослужбовцями, - одному з них за їх рішенням); відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після тяжкого поранення за висновком (постановою) військово-лікарської комісії.
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися".
При зверненні вказуйте свій e-mail, по якому з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Адвокат, г. Чернигов, 7 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Денисе.
Прошу Вашої підказки - чи має моя дружина писати подібний рапорт, і на яку норму законодавства треба спиратися у даному випадку!!! Дякую за взаємодію та допомогу!!!
НІ В ЯКОМУ РАЗІ ВАШІЙ ДРУЖИНІ НЕ ПОТРІБНО ПИСАТИ ТАКИЙ РАПОРТ. ВАША ДРУЖИНА ПЕРЕБУВАЄ У ВІДПУСТЦІ ПО ДОГЛЯДУ ЗА ДИТИНОЮ ПО ДОСЯГНЕННЯ НЕЮ 3-РІЧНОГО ВІКУ І МАЄ ПРАВО НА ГАРАНТІЇ, ПЕРЕДБАЧЕНІ ЗАКОНОДАВСТВОМ. А ГАРАНТІЇ ДОСТАТНЬО СЕРЙОЗНІ.
ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ВІДПУСТКИ"
Стаття 18. Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням матері або батька дитини одному з них надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
{Частина перша статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1401-IX від 15.04.2021}
Підприємство, установа, організація за рахунок власних коштів може надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.
{Частина друга статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1401-IX від 15.04.2021}
Ця відпустка може бути використана повністю або частинами також бабою, дідом чи іншими родичами, які фактично доглядають за дитиною, або особою, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, одним із прийомних батьків чи батьків-вихователів.
{Частина третя статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1959-VI від 10.03.2010, № 1366-VIII від 17.05.2016, № 1401-IX від 15.04.2021}
За бажанням матері, батька дитини або осіб, зазначених у частині третій цієї статті, у період перебування їх у відпустці для догляду за дитиною вони можуть працювати на умовах неповного робочого часу або вдома.
{Частина четверта статті 18 із змінами, внесеними згідно із Законами № 120-VIII від 15.01.2015, № 1401-IX від 15.04.2021}
...
РОБОТОДАВЕЦЬ І ТАК МАЄ ПРАВО УКЛАСТИ НА ПЕРІОД ПЕРЕБУВАННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ У ВІДПУСТЦІ КОНТРАКТ З ІНШОЮ ОСОБОЮ.
А ВАША ДРУЖИНА МАЄ ПРАВО НА ЗБЕРЕЖЕННЯ ПОСАДИ НА ПЕРІОД ВІДПУСТКИ.
НЕ "ВЕДІТЬСЯ" НА ТАКІ ВИМОГИ. ЗАХИЩАЙТЕ СВОЇ ПРАВА. ГОТОВИЙ ДОПОМОГТИ В ЦЬОМУ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!