Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Трудовое право, 03 июня 2022, вопрос №65922

Здравствуйте. Я с дочерью выехала в Польшу из за войны. Могут ли меня уволить с работы?

Я работаю в Украине. Из за войны пришлось уехать с дочерью малолетней в Польшу. Может ли работодатель уволить меня с работы?

Ответы юристов (2)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю!

    Це питання складне. Теоретично може, практично - не думаю, що він це зробить, так як Держпраці не рекомендує звільняти працівників за прогули під час воєнного стану в умовах збереження життя!

    Тому тут раджу розглянути інші варіанти для організації трудових відносин, залежно від місця роботи, характеру і так далі.

    Звертайтесь індивідуально, натиснувши кнопку «Звернутися»!

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    Богачевська Ольга Дмитрівна год назад

    Юрист, г. Днепр, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Згідно ст. 5 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця.

    1. У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.

    2. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.

    В даному випадку, роботодавець не має права звільнити працівника навіть, якщо той виїхав за межі країни і не виходить на роботу. Звільняють лише за прогул - відсутність на робочому місці без поважної причини. Але вимушений виїзд до іншої країни через війну, евакуація з регіону, де ведуться бойові дії чи неможливість дістатися до місця роботи належать до поважних причин. При цьому працівник може отримати від підприємства лист-роз'яснення про те, що вона не буде отримувати заробітну плату за той період, поки не буде з'являтися на роботі. Або ж варіант призупинення трудових відносин з роботодавцем.

    Призупинення трудового договору регулюється Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text

    Стаття 13. Призупинення дії трудового договору

    1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

    Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

    Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

    2. Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

    3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України