Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрый день!
В период войны я выехала из Киева в другую страну. Все ещё числюсь на своей работе в Киевтеплоэнерго. Два раза я находилась в отпуске за свой счёт, и один раз брала отпуск основной. Сейчас требуют, чтобы я решилась и написала о Приостановлении трудового договора в период войны, так как компании нужны сотрудники которые будут работать. У меня 12 недель беременности, а декретный начинается с 30-ой недели. Что мне делать? Подскажите, пожалуйста, можно ли решить эту ситуацию, как остаться на работе и дождаться декретных, но при этом оставаться в безопасной стране в период войны.
Спасибо!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Катерино!
ПОЯСНЮ МАКСИМАЛЬНО ДЕТАЛЬНО ДЛЯ ВАС ТІ ВАРІАНТИ, ЯКІ НА МОЮ ДУМКУ МОЖУТЬ БУТИ ЗАСТОСОВАНІ У ДАНОМУ ВИПАДКУ.
1. Оформлення вимушеного простою не з вини працівника - ПРОСТІЙ.
КОДЕКС ЗАКОНІВ ПРО ПРАЦЮ УКРАЇНИ:
Стаття 34. Тимчасове переведення на іншу роботу в разі простою
Простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами.
У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
{Стаття 34 із змінами, внесеними згідно із Законом № 871-12 від 20.03.91; в редакції Закону № 1356-XIV від 24.12.99}
{Статтю 35 виключено на підставі Закону № 1356-XIV від 24.12.99}
...
Стаття 113. Порядок оплати часу простою, а також при освоєнні нового виробництва (продукції)
Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).
Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити роботодавця чи бригадира, майстра або посадових осіб.
За час простою, коли виникла виробнича ситуація, небезпечна для життя чи здоров’я працівника або для людей, які його оточують, і навколишнього природного середовища не з його вини, за ним зберігається середній заробіток.
Час простою з вини працівника не оплачується.
На період освоєння нового виробництва (продукції) роботодавець може здійснювати працівникам доплату до попереднього середнього заробітку на строк не більш як шість місяців.
{Стаття 113 із змінами, внесеними згідно з Указом ПВР № 5938-11 від 27.05.88; Законами № 871-12 від 20.03.91, № 1356-XIV від 24.12.99, № 289-VIII від 07.04.2015; в редакції Закону № 540-IX від 30.03.2020; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2215-IX від 21.04.2022}
ТАКИМ ЧИНОМ, ПРОСТІЙ - ВИ ЧИСЛИТЕСЬ НА ПІДПРИЄМСТВІ, ОТРИМУЄТЕ 2/3 ПОСАДОВОГО ОКЛАДУ ТА МАЄТЕ ПРАВО ПІТИ В ДЕКРЕТНУ ВІДПУСТКУ...НАЙКРАЩИЙ ДЛЯ ВАС ВАРІАНТ.
2. ВІДПУСТКА БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ЗАРОБІТНОЇ ПЛАТИ ЗА УГОДОЮ СТОРІН.
ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ВІДПУСТКИ":
Стаття 26. Відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін
За сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
{Частину другу статті 26 виключено на підставі Закону № 2073-III від 02.11.2000}
У разі встановлення Кабінетом Міністрів України карантину відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати на період карантину не включається у загальний термін, встановлений частиною першою цієї статті.
{Статтю 26 доповнено частиною третьою згідно із Законом № 530-IX від 17.03.2020}
ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ ТРИВАЛІСТЬ ТАКОЇ ВІДПУСТКИ - НЕОБМЕЖЕНА.
ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ"
Стаття 12. Відпустки
1. У період дії воєнного стану щорічна основна оплачувана відпустка надається працівникам тривалістю 24 календарні дні.
2. У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".
ДАНИЙ ВАРІАНТ - НЕПОГАНИЙ ДЛЯ ВАС, АЛЕ БЕЗ ОПЛАТИ. МІНУС ЦЬОГО - ЦЕ НА РОЗСУД КЕРІВНИКА.
3. ПРИЗУПИНЕННЯ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ ТА ПОТІМ НАПИСАННЯ ЗАЯВИ НА НАДАННЯ ВІДПУСТКИ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ.
ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ТРУДОВИХ ВІДНОСИН В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ"
Стаття 13. Призупинення дії трудового договору
1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
2. Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.
3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.
ВЕЛИКИЙ НЮАНС: ЧИ ВІДНОВИТЬ РОБОТОДАВЕЦЬ ДІЮ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ, АБИ НАДАТИ ВАМ ВІДПУСТКУ ДЛЯ ПОЛОГІВ ТА "ДЕКРЕТНУ ВІДПУСТКУ" - ВЕЛИКЕ ПИТАННЯ, Є РИЗИК.
...
ТАКИМ ЧИНОМ, ПІДСУМОВУЮЧИ, ЗАЗНАЧУ НАСТУПНЕ:
1. НАЙКРАЩИЙ ДЛЯ ВАС ВАРІАНТ - ПРОСТІЙ З ОПЛАТОЮ 2/3.
2. МОЖЛИВИЙ ТАКОЖ ВАРІАНТ - ВІДПУСТКА БЕЗ ЗБЕРЕЖЕННЯ ДО ЧАСУ НАДАННЯ ВАМ ВІДПУСТКИ У ЗВ'ЯЗКУ ІЗ ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ.
3. ПРИЗУПИНЕННЯ ВСЕ ТАКИ НЕ РАДИВ БИ РОЗГЛЯДАТИ. ХІБА ЩО РОБОТОДАВЕЦЬ НАПИШЕ ПИСЬМОВЕ ЗОБОВ'ЯЗАННЯ ВІДНОВИТИ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР ТА ВІДПРАВИТИ ВАС У ВІДПУСТКУ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Катерина!
У відпустку по вагітності та пологах може йти, безумовно, тільки жінка, котра готується народити дитину. А от відпусткою по догляду за дитиною можуть скористатися, крім матері, інші члени сім‘ї (батько, баба, дід чи інші родичі дитини, які фактично здійснюють догляд за нею, або особа, яка усиновила чи взяла під опіку дитину, один із прийомних батьків чи батьків-вихователів). Така можливість з‘явилася з набранням чинності 09.05.2021 р. Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення рівних можливостей матері та батька у догляді за дитиною».
Також у результаті прийняття вищеназваного закону в Україні з‘явився новий вид соціальної відпустки – відпустка при народженні дитини. Це одноразова оплачувана відпустка тривалістю до 14 календарних днів (без урахування святкових та неробочих днів), якою може скористатися хтось один з нижчеперелічених осіб:
Оформлення відпусток по вагітності та пологах і по догляду за дитиною регламентується Кодексом Законів про Працю України.
Народження дитини, так чи інакше, супроводжується певними фінансовими витратами. Тому для майбутніх мам дуже зручним варіантом є отримання допомоги по вагітності та пологах до моменту народження малюка. З виходом у декрет в жінки з‘являється час і можливість підготуватися до такої важливої зустрічі.
На практиці навколо допомоги по вагітності та пологах виникає безліч запитань: кому нараховується, ким та коли виплачується, як розраховується і т. д. Тому отримуємо відповіді просто зараз.
Відповідно до Закону України “Про загальнообов‘язкове державне соціальне страхування” декретну допомогу можуть отримати:
Допомога по вагітності та пологах призначається на основі листка непрацездатності, котрий видається працівниці з 30 тижнів вагітності. Оплачуються в загальному порядку 126 календарних днів – 70 днів до передбачуваної дати пологів і 56 днів – після пологів.
Наприклад, якщо працівниці відкрито е-лікарняний 06 грудня 2021 року, це означає, що відпустка по вагітності та пологах буде тривати до 10 квітня 2022 року включно (126 календарних днів), а з 11 квітня 2022 року працівниця має приступити до роботи (або ж оформити інший вид декретної відпустки – по догляду за дитиною).
Термін оплачуваної відпустки по вагітності та пологах може бути продовжено на 14 днів у разі ускладнених пологів чи при народженні двох та більше дітей.
№ з/пКатегорія особи, яка йде у відпустку по вагітності та пологахТривалість відпустки по вагітності та пологах1Жінки в усіх інших випадках, окрім пп. 2-4 (загальних випадках)126 календарних днів (70 днів до передбачуваної дати пологів і 56 днів – після пологів)2Жінки при ускладнених пологах; народженні двох та більше дітей140 календарних днів (70 днів до передбачуваної дати пологів і 70 днів – після пологів)3Жінки, віднесені до І-ІV категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи180 календарних днів (90 днів до передбачуваної дати пологів і 90 днів – після пологів)4Особи, які усиновили або взяли під опіку дитину протягом двох місяців з дня її народженняЗ дня усиновлення чи встановлення опіки – до закінчення 56 календарних днів після пологівЧи враховується декрет у страховий та трудовий стаж для відпустокЧасто на практиці виникає питання, чи нараховуються дні щорічної основної відпустки за період декрету. Який залишок невикористаної відпустки матиме працівниця після виходу на роботу з урахуванням періоду перебування у декретній відпустці? А також, чи враховується декрет у страховий стаж працівниці/працівника.
Тут все однозначно: період відпустки по вагітності та пологах зараховується до стажу роботи, який дає право на щорічну основну відпустку; період відпустки по догляду за дитиною – ні. Такий порядок встановлено Законом України «Про відпустки»
А от до страхового стажу потрапляють обидва періоди:
Проте відпустка по догляду за дитиною від 3 до 6 років до страхового стажу не потрапляє, адже допомога в такому випадку не надається (за працівницею/працівником зберігається лише робоче місце) і страхові внески відповідно не сплачуються.
Дізнатися актуальну інформацію щодо свого страхового стажу можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.
Тепер з приводу Ваших питань:
В период войны я выехала из Киева в другую страну. Все ещё числюсь на своей работе в Киевтеплоэнерго. Два раза я находилась в отпуске за свой счёт, и один раз брала отпуск основной. Сейчас требуют, чтобы я решилась и написала о Приостановлении трудового договора в период войны, так как компании нужны сотрудники которые будут работать. У меня 12 недель беременности, а декретный начинается с 30-ой недели. Что мне делать?
Не соглашайтесь ни на какие "приостановления" трудового договора. Администрация просто не имеет права Вас уволить! В період дії воєнного стану допускається:
звільнення працівників за власним бажанням (але якщо справді є волевиявлення працівника) згідно зі ст. 38 КЗпП;
звільнення відповідно до ст. 36 КЗпП (найпоширеніше ― це припинення трудових відносин за п. 1 (угода сторін), п. 2 (звільнення після закінчення строку дії трудового договору));
скорочення чисельності та штату працівників, якщо процедура була розпочата до 24.02.2022 р. і працівників належним чином попередили про звільнення;
звільнення в разі ліквідації підприємства.
У період дії воєнного часу не рекомендовано звільняти працівників за прогул, адже багато людей виїжджали в надзвичайних умовах і були змушені залишити свої домівки через військову агресію РФ!
Подскажите, пожалуйста, можно ли решить эту ситуацию, как остаться на работе и дождаться декретных, но при этом оставаться в безопасной стране в период войны.
Не предпринимайте никаких самостоятельных действий и не идите на поводу у администраци. Дождитесь срока ухода в декрет и напишите заявление на имя руководителя, полчив после этого все соответствующие выплаты!
Виникнуть питання, тисніть кнопку "звернутись", поговоримо детальніше.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Закон України " Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2136-20#Text):
" Стаття 1. Дія норм законодавства про працю в умовах воєнного стану
1. Цей Закон визначає особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
2. На період дії воєнного стану вводяться обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина відповідно до статей 43, 44 Конституції України.
3. У період дії воєнного стану не застосовуються норми законодавства про працю у частині відносин, врегульованих цим Законом.
Стаття 4. Особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника
1. У зв’язку з веденням бойових дій у районах, в яких розташоване підприємство, установа, організація, та існування загрози для життя і здоров’я працівника він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, зазначений у його заяві (крім випадків примусового залучення до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану, залучення до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури).
Стаття 5. Особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця
1. У період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
2. У період дії воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю України не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів...
Стаття 12. Відпустки...
3. Протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".
Стаття 13. Призупинення дії трудового договору
1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
2. Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.
3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.".
Закон України " Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1105-14#n321):
"Стаття 20. Види матеріального забезпечення та соціальних послуг за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності
1. За страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг:...
2) допомога по вагітності та пологах;..
Стаття 26. Розмір допомоги по вагітності та пологах
1. Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі (крім працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу."
---
Доброго дня, Катерино! По-перше, відповідно до наведеного Закону про трудові відносини в умовах воєнного стану право на призупинення трудового договору має не тільки працівник, а й роботодавець - інша справа, що у Вашому випадку адміністрація не нехтує Вашими інтересами, відкрито повідомляє, що підприємству потрібні працівники на Вашому робочому місці. По-друге, призупинення дії трудового договору, як передбачено ст.13 Закону, не тягне за собою припинення трудових відносин, а отже не тягне припинення нарахування заробітної плати, сплати підприємством єдиного внеску соціального страхування. Вважаю за можливе та доцільне (піти назустріч адміністрації) подання заяви про призупинення трудового договору на строк до моменту оформлення Вами декретної відпустки (у зв'язку з вагітністю та пологами), нарахування заробітної плати та сплати страхових вгнесків. У випадку Вашої відмови не виключно, як я вважаю, адміністрація зі свого боку може застосувати призупинення дії трудового договору, але в цьому випадку строк призупинення буде інший (якщо взагалі буде), крім того, адміністрація може чинити перепони для оформлення декретної відпустки.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Вам не треба писати жодних заяв - директор самостійно має прийняти наказом на яку форму праці ви перейдете. Зокрема, можна перевести на дистанційку, простій або надати відпустку згідно графіку відпусток ( тарифну), або без збереження заробітної плати(за свій рахунок)
До того ж вагітних працівниць заборонено звільняти , нехай директор продумає варіанти.
Через загрозу життя працівники не можуть доїхати до роботи. У такому випадку можна встановити дистанційний варіант роботи, а у разі неможливості – простій. Також можна відправити працівників у відпустки або надати їм відпустку без збереження зарплати на час карантину це можна зробити у строк до 23.08.22 включно.
Дистанційна робота
Якщо працівники не можуть доїхати на роботу, але можуть виконувати свою роботу дистанційно можна перевести їх на дистанційну роботу. Поки триває карантин (до 31 серпня включно), щоб дозволити працівникам працювати дистанційно, достатньо наказу. Це передбачено ч. 11 ст. 60-2 КЗпП. В наказі також треба вказати контактні номери телефонів відділу кадрів та керівників у разі виникнення екстреної ситуації.
Ознайомити працівників з наказом можна через електронну-почту.(з підтвердженням доставки)
Простій
Для працівників, які не можуть працювати дистанційно, оголосіть простій.
Оплатіть простій слід буде в розмірі не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) (ч. 1 ст. 113 КЗпП).
Відпустки
Якщо працівники не можуть працювати дистанційно, але не хочуть втрачати зарплати, їм можна оформити щорічні або соціальні відпустки. Також можна запропонувати працівникам відпустки без збереження зарплати. На час карантину термін перебування у відпустці без збереження заробітної плати за згодою сторін не обмежується 15 календарними днями. Цю відпустку можна оформити до 31 березня.
Відсутній зв’язок з працівником
Якщо не можна зв‘язатись з працівником, який не прийшов на роботу, через відсутність зв’язку або інші причини, — табелюйте відсутність кодом «НЗ» («відсутність з нез’ясованих причин»).
Мобілізація
Наразі діє призов резервістів. Але вже є на сайті ВРУ закон про загальну мобілізацію. За ним на мобілізованих працівників поширюються гарантії, встановлені ст. 119 КЗпП. Тобто за ними зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, 19 років досвіду
Доброго дня Катерино.
Раджу Вам до того часу як підете у відпустку у зв"язку з вагітністю та пологами написати заяву про надання Вам щорічної оплачуваної відпустки, а якщо вона вже використана, то відпустки без збереження заробітної плати. Заяву відсканувати та відправити на електронну пошту підприємства, бажано завірити сканкопію електронним цифровим підписом. Відпустка без збереження з/п зараз не обмежена будь-яким строком поки не закінчиться війна. Це збереже Вам місце роботи (хоча вагітних жінок законом і так заборонено звільняти), а потім підете у декрет. Можна також написати і заяву про призупинення дії трудового договору - це також збереже місце роботи. При цьому підприємство має нараховувати заробітну плату, але не виплачувати. Відшкодування заробітної плати відбуватиметься за рахунок країни-агресора.
Це передбачено Законом України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану".
Зокрема, стаття 12 передбачає, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, встановленого частиною першою статті 26 Закону України "Про відпустки".
Стаття 13. Призупинення дії трудового договору
1. Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.
Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.
2. Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.
3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день шановна Катерина. Звільнення вагітних жінок з ініціативи роботодавця не допускається. Ст. 184 кодексу законів про працю. Тому ви повинні сповістити свого роботодавця про свою вагітність, і ні у якому разі не писати ні яких заяв про звільнення, якщо вам було надано довідку про те що ви вагітні, якщо ні отримайте її перекладіть на Укр. Мову, завірте нотаріусом та відправте її на. Електронну і поштову адресу свого підприємства, а також на усі месенджери (вайбер, телеграми і т.д) коли настане 30 неділя ви отримаєте лікарняний перекладіть його на Укр. Мову завірте нотаріусом та відправте його на. Електронну і поштову адресу свого підприємства, а також на усі месенджери. Моя думка, якщо ви так зробите то вам повинні заплатити, якщо ж ні то це буде не важко зтянути у судовому порядку!
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Рекомендую до 30-тої неділі піти у відпустку без збереження та у простій (2/3 оплати), найкращий варіант рекомендую узгодити з кадровим відділом Вашого роботодавця.
Простій – це призупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами (стаття 34 Кодексу законів про працю України).
Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи (частина 1 ст. 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану»).
- Підстави запровадження:
простоєм є будь-які обставини, яку зумовили призупинення роботи;
призупиненням дії трудового договору є відсутність роботи та її виконання працівником під час воєнного стану;
- Тривалість:
простій може тривати без обмеження часу доки існують обставини, на підстави яких його запроваджено;
призупинення трудового договору можливе лише на період дії воєнного стану;
Рішення про простій приймає роботодавець;
ініціатором призупинення дії трудового договору можуть бути як роботодавець, так і працівник;
- Коло осіб, на яких поширюється дія відповідного рішення:
простій може запроваджуватися щодо всього підприємства, або відділу або конкретного працівника;
призупинення дії трудового договору носить індивідуальний характер, тобто щодо кожного працівника приймається окремий наказ;
- Оплата:
під час простою виплачується не нижче 2/3 тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу). Водночас час простою з вини працівника не оплачується;
при призупиненні дії трудового договору заробітна плата не виплачується;
Працевлаштування під час призупинення трудових відносин на основному підприємстві можливе. Згода роботодавця не потрібна. Обов’язок працівника повідомити нового роботодавця про наявне основне місце роботи та укладення трудового договору тимчасово на час до скасування воєнного стану.
Щодо включення періоду призупинення дії трудового договору до страхового стажу роботи, підстави для зарахування даного періоду до страхового стажу відсутні. Зміни до ст.. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» не внесені.
Надання працівнику відпусти без збереження заробітної плати здійснюється за його бажанням. Роботодавець не може застосовувати будь-які форми тиску на працівника з метою змусити його написати заяву про надання відпустки без збереження заробітної плати. Такі дії є протиправними. В залежності від форми впливу на працівника (адміністративний, психологічний, моральний, фізичний), роботодавця може бути притягнуто до дисциплінарної, адміністративної та, навіть, кримінальної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.12 Закону України «Про організацію трудових відносин у період дії воєнного стану» у період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури.
Однак, якщо працівник не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури роботодавець не може йому відмовити у наданні відпустки, передбаченої статтею 25 Закону України «Про відпустки».
Якщо ж працівник, який не залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури просить надати йому відпустку без збереження заробітної плати, передбачену статтею 26 Закону України «Про відпустки» роботодавець цілком законно може йому відмовити у наданні такої відпустки, адже для одержання такої відпустки одного тільки бажання працівника замало. Обов’язковою умовою у цьому випадку є згода обох сторін.
Успіхів
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
Что мне делать? Подскажите, пожалуйста, можно ли решить эту ситуацию, как остаться на работе и дождаться декретных, но при этом оставаться в безопасной стране в период войны.
Вам ничего не нужно писать - пусть работодатель сам решает и отправьте ему справку о беременности
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня!
Відповідно до ст. 17 Закону України "Про відпустки" на підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю:
1) до пологів - 70 календарних днів;
2) після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.
У даному випадку раджу розглянути наступні варіанти (до моменту оформлення відпустки):
Найпоширенішим варіантом для роботодавців і працівників є надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати. Саме його можна застосувати, якщо працівник оформив за кордоном статус біженця й почав там працювати.
У ч. 3 ст. 12 Закону № 2136 сказано, що протягом періоду дії воєнного стану роботодавець на прохання працівника може надавати йому відпустку без збереження заробітної плати без обмеження строку, установленого в ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки. Згадана норма передбачає, що
за сімейними обставинами та з інших причин працівнику може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.
Відпустку без збереження заробітної плати під час воєнного стану надають лише з ініціативи працівника (див. лист Мінсоцполітики від 19.09.2013 р. № 416/13/116-13). Водночас слід урахувати, що у ст. 26 Закону про відпустки передбачено надання відпустки без збереження заробітної плати за згодою сторін. А це, зокрема, означає, що працівник не може в односторонньому порядку вимагати надання або продовження такої відпустки, якщо роботодавець вважає, що працівник має стати до роботи.
Іншим варіантом є призупинення трудових відносин за порядком, визначеним у ст. 13 Закону № 2136. У такому разі не відбувається припинення трудових відносин, а про призупинення дії трудового договору роботодавець і працівник за можливості мають повідомити один одного в будь-який доступний спосіб. Мінекономіки в Роз'ясненні від 23.03.2022 р. пояснило, що ініціатором призупинення трудового договору може бути як роботодавець, так і працівник. Водночас сторонам доцільно повідомляти одна одну про призупинення трудового договору письмово або в електронній формі з використанням технічних засобів електронних комунікацій.
У разі призупинення трудових відносин роботодавець не здійснює нарахувань заробітної плати, а в табелі обліку робочого часу з дати призупинення вказує код "ІН" або 22 (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством).
Призупинення трудового договору за основним місцем роботи дає змогу працівнику укласти з іншим роботодавцем в Україні трудовий договір за сумісництвом, перебуваючи тим часом за кордоном.
Наведені вище варіанти врегулювання трудових відносин не передбачають отримання працівником заробітної плати, адже працівник не виконує своїх трудових обов'язків. Утім, на відміну від них, є ще один варіант. Мова йде про переведення працівника на дистанційну роботу. Далі про це докладніше.
Дистанційна робота працівника з-за кордону
Виїзд працівника за кордон й одержання статусу біженця не є перешкодою для отримання ним заробітної плати, якщо трудові відносини між працівником і його роботодавцем не було перервано і працівника було переведено на дистанційну роботу. Такий варіант дає змогу працівнику продовжити фактичне виконання своїх обов'язків із відповідною оплатою, а роботодавцю – продовжувати господарську діяльність.
Дистанційна робота – це форма організації праці, за якої працівник виконує роботу поза робочими приміщеннями чи територією власника або вповноваженого ним органу, у будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій (ст. 602 КЗпП). За загальним правилом сторони повинні укласти письмовий трудовий договір про дистанційну роботу. Типову форму такого договору затверджено наказом Мінекономіки від 05.05.2021 р. № 913-21.
Однак у разі виникнення загрози збройної агресії дистанційну роботу можна запроваджувати наказом (розпорядженням) власника або вповноваженого ним органу без обов'язкового укладення трудового договору про дистанційну роботу в письмовій формі. У ст. 602 КЗпП сказано, що з таким наказом працівника ознайомлюють протягом двох днів із дня його видання, але до запровадження дистанційної роботи. Зрозуміло, що працівника, який перебуває за кордоном, неможливо ознайомити з наказом під підпис. Тому йому доцільно надіслати наказ електронною поштою або месенджером. На роздрукованій копії наказу працівник має зробити напис "З наказом ознайомлений", вказати дату, своє ім'я та прізвище і поставити підпис. Фото такої копії наказу працівник надсилає роботодавцю також в електронному форматі.
Ключовими відмінностями дистанційної роботи є те, що:
Слід урахувати, що Постановою № 481 установлено заборону на дистанційну роботу з-за кордону для працівників держпідприємств. Зокрема, передбачено, що за межами України робота працівників, членів виконавчого органу та керівників суб'єктів господарювання є допустимою лише в разі службового відрядження, оформленого в установленому порядку (п. 2 Постанови № 481).
Оплату праці в разі дистанційної роботи здійснюють на умовах, визначених трудовим договором, укладеним між працівником і роботодавцем. Тобто якщо працівник, який працює дистанційно, виконує всю передбачену його посадовими обов'язками роботу, то оплату за виконану роботу (відпрацьований час) йому здійснюють повністю.
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!