Задайте вопрос юристу

833 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Интеллектуальная собственность, 12 июля 2022, вопрос №69064 150₴

Печать изображений известных личностей или персонажей из спорта, фильмов, игр с последующей продажей.

Могу ли я печатать плакаты или карточки с изображением известных личностей или персонажей из спорта, фильмов, игр с последующей продажей?

Если нет, то какое наказание (административное или уголовное) будет за то, если я к примеру начну продавать плакаты Гарри Поттера через инстаграм?

Ответы юристов (7)

    Винограденко Антон Анатолійович
    40%

    Доброго дня!

    Пункт 10 частини першої статті 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права" зараховує фотографічні твори, зокрема твори, виконані способами, подібними до фотографії, до об’єктів авторського права. Виключне право на дозвіл або заборону використання твору іншими особами відповідно до частини першої статті 15 закону належить автору. Частина перша статті 11 Закону України "Про авторське право і суміжні права" каже, що автором твору вважається особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору (презумпція авторства), за відсутності доказів іншого. Без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається відтворення творів лише у випадках, передбачених у статті 21 Закону України "Про авторське право і суміжні права". І ці випадки досить обмежені:

    Відповідно до підпункту "а" частини першої статті 10 Закону України "Про авторське право і суміжні права" повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної пресінформації, не належать до об’єктів авторського права. На підставі цього часто пояснюється використання так званого "репортажного" фото без згоди автора і без повідомлення його авторства. Таке тлумачення є неправильним. Судова практика показує, що під час захисту авторського права на фотографії будь-яка світлина вважається об’єктом авторського права, створеного творчою працею, і підпадає під охоронювані законом об’єкти авторського права. Лише у випадках, коли буде доведено, що фотографія зроблена автоматичними пристроями без використання творчої праці людини (наприклад, результати автоматичної фотофіксації порушень правил дорожнього руху, кадри з відеофіксації камер зовнішнього спостереження тощо) суди можуть визнати, що в цьому разі фотографія не є об’єктом авторського права. Постанова Пленуму Вищого Господарського суду України від 17.10.2012 № 12 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із захистом прав інтелектуальної власності" визначає:

    "У вирішенні питань про те, чи є конкретний результат об'єктом авторського права, суду слід враховувати, що:

    – за змістом статей 421, 433, 435 ЦК України, статей 7 і 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права" в їх взаємозв'язку таким є лише той результат, який створено творчою працею;

    – доки не доведено інше, результат інтелектуальної діяльності вважається створеним творчою працею;

    – правовій охороні як об'єкт авторського права підлягає твір, виражений в об'єктивній формі, а не його зміст. Не охороняються авторським правом, зокрема, ідеї, методи, концепції, принципи, способи, відкриття (наприклад, шахові партії, методики навчання тощо); разом з тим підлягають охороні літературні та інші твори, в яких викладено (описано, проілюстровано) відповідні ідеї, методики тощо. До об'єктів авторського права можуть належати окремі речення, словосполучення та інші частини твору, які є творчими й оригінальними і можуть використовуватися самостійно;

    – майнове право інтелектуальної власності на твір не пов'язане з правом власності на матеріальний об'єкт, в якому твір виражено; передання прав на матеріальний об'єкт не тягне за собою передання прав на використання твору".

    Тож фотографія – об’єкт авторського права, що охороняється законом, і використання світлини без згоди автора в сюжеті телеорганізації є порушенням законодавства про авторське право.

    Якщо ж все ж таки відбулося використання фотографії без згоди автора і автор хоче захистити своє право, він (автор) може скористатися декількома способами. Основним способом є цивільно-правовий захист порушеного авторського права відповідно до статей 52 і 52-1 Закону України "Про авторське право і суміжні права". Такий захист передбачає:

    • звернення з вимогою про припинення протиправних дій;
    • подання позову до суду;
    • у разі поширення твору в мережі Інтернет – позасудовий порядок реагування (зокрема, блокування сайту)

    Судовий захист є тривалим процесом і вимагає сплати судового збору та інших судових витрат. Окрім іншого, відповідно до процесуального законодавства, законно представляти інтереси в суді зараз може або сам автор особисто, або адвокат з адвокатським посвідченням за дорученням автора. Інша особа, включно з юристами з нотаріально посвідченим дорученням, представляти інтереси автора в суді не може.

    Тож зазвичай використовується досудовий спосіб врегулювання спору. Таким способом є подання письмового звернення до порушника з вимогами:

    • визнання та поновлення своїх прав,
    • забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їхнього порушення;
    • припинення підготовчих дій до порушення авторського права і (або) суміжних прав;
    • вимагати публікації в засобах масової інформації даних про допущені порушення авторського права і (або) суміжних прав та судові рішення щодо цих порушень;
    • вимагати від осіб, які порушують авторське право, надання інформації про третіх осіб, задіяних у виробництві та розповсюдженні контрафактних примірників творів та про канали їхнього розповсюдження.
    • виплати авторської винагороди за використання творів.

    Письмове звернення бажано подавати на паперовому носії за допомогою надсилання листа з повідомленням про вручення і описом вкладеного. Такий спосіб дозволить мати докази в майбутньому факту надсилання і вручення звернення, а також дати цих подій.

    Відсутність відповіді порушника на вимогу або відмова задовольнити вимоги автора надалі буде важливим документом для суду, зокрема під час визначення розміру грошової компенсації за порушення авторського права.

    Щодо відповідальності:

    Кримінальний кодекс встановлює відповідальність за порушення авторських і суміжних прав у статті 176; відповідальність настає за незаконні відтворення, розповсюдження чи інше використання творів, які є об'єктом авторського права, без дозволу авторів, якщо ці дії спричинили шкоду у значному розмірі (понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян):

    Стаття 176. Порушення авторського права і суміжних прав

    1. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, -

    караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі, -

    караються штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

    3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі, -

    караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    30%
    Айвазян Юрий Климентьевич год назад

    Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Богдане!

    Згідно зі ст. 2 Бернської конвенції "Про охорону літературних і художніх творів" та п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України "Про авторське право і суміжні права" фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії, охороняються як об'єкти авторського права.

    За змістом статей 420, 433, 435 Цивільного Кодексу України, статей 8 і 10 Закону України "Про авторське право і суміжні права" вбачається, чи є конкретний результат об'єктом авторського права, а саме:

    • доки не доведено інше, результат інтелектуальної діяльності вважається створеним творчою працею і таким, що охороняється авторським правом;
    • правовій охороні як об'єкт авторського права підлягає твір, виражений в об'єктивній формі, а не його зміст;
    • фотографічні твори є об'єктами авторського права без виконання будь-яких формальностей щодо них та незалежно від їх завершеності, призначення, цінності тощо, а також способу чи форми їх вираження.

    Авторське право поширюється тільки на форму вираження твору і не поширюється на будь-які ідеї, теорії, принципи, методи, процедури, процеси, системи, способи, концепції, відкриття, навіть якщо вони виражені, описані, пояснені, проілюстровані у творі.

    За порушення авторського права передбачена кримінальна відповідальність.

    Стаття 176 Кримінального кодексу України (Порушення авторського права і суміжних прав).

    1. Незаконне відтворення, розповсюдження творів науки, літератури і мистецтва, комп’ютерних програм і баз даних, а так само незаконне відтворення, розповсюдження виконань, фонограм, відеограм і програм мовлення, їх незаконне тиражування та розповсюдження на аудіо- та відеокасетах, дискетах, інших носіях інформації, камкординг, кардшейрінг або інше умисне порушення авторського права і суміжних прав, а також фінансування таких дій, якщо це завдало матеріальної шкоди у значному розмірі, -

    караються штрафом від двохсот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк.

    2. Ті самі дії, якщо вони вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, або завдали матеріальної шкоди у великому розмірі, -

    караються штрафом від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

    3. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені службовою особою з використанням службового становища або організованою групою, або якщо вони завдали матеріальної шкоди в особливо великому розмірі, -

    караються штрафом від двох тисяч до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від трьох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

    Примітка. У статтях 176 та 177 цього Кодексу матеріальна шкода вважається завданою в значному розмірі, якщо її розмір у двадцять і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, у великому розмірі - якщо її розмір у двісті і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а завданою в особливо великому розмірі - якщо її розмір у тисячу і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

    {Стаття 176 в редакції Закону № 850-IV від 22.05.2003 ; із змінами, внесеними згідно із Законами № 3423-IV від 09.02.2006 , № 111-V від 31.05.2007 , № 1019-VIII від 18.02.2016 , № 1977-VIII від 23.03.2017

    Будуть питання, звертайтесь до мене особисто, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого фото. Буду радий допомогти.

    Гончаренко Константин

    Доброго дня!

    Повідомляю наступне:

    Публічна інформація у формі відкритих даних - це систематизована інформація, доступна через мережу Інтернет у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання.

    Публічна інформація у формі відкритих даних публікується за відкритою ліцензією і є дозволеною для її подальшого вільного використання та поширення. Будь - яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов’язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.

    Фото ,опис можете брати з публічних джерел сайтів , проте торгову марку не можете використовувати без погодження з власником її ,аби це не порушувало ст. 8 ЗУ" Про авторське право та суміжні права"

    Стокові фото без упізнання обличчя осіб , можете використовувати дозвіл не треба.

    Якщо людину, чи торгову марку можливо ідентифікувати ,то потрібна письмова згода особи на фото чи власника марки товару.

    Зазначте, що Ваш товар є аналоговим до відомого бренду, додайте порівняльну характеристику та зазначте,що якість виробу на рівні бренду, але продавайте під своєю назвою та торговою маркою ,якщо є на сайті ,повинні бути опис ,порівняльні характеристики обох виробів та зазначено, що у Вас саме аналоговий продукт.

    При великому бажанні та повідомленні від споживачів власник бренду може дізнатися про Ваш сайт з продуктом та подати позов проти Вас у рамках міжнародного права, це мало ймовірно проте можливо тому убезпечити себе необхідно.

    Оформіть як аналог бренду з порівняльною характеристикою та від свого імені /марки , не вказуючи оригінальну торгову марку/бренд.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Крикун Сергій  Павлович

    Закон України " Про авторське право і суміжні права" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3792-12#n141):

    "Стаття 8. Об’єкти авторського права

    1. Об’єктами авторського права є твори у галузі науки, літератури і мистецтва, а саме:..

    10) фотографічні твори, у тому числі твори, виконані способами, подібними до фотографії;...

    Стаття 21. Вільне використання твору із зазначенням імені автора

    Без згоди автора (чи іншої особи, яка має авторське право), але з обов’язковим зазначенням імені автора і джерела запозичення, допускається:...

    3) відтворення у пресі, публічне виконання чи публічне сповіщення попередньо опублікованих у газетах або журналах статей з поточних економічних, політичних, релігійних та соціальних питань чи публічно сповіщених творів такого ж самого характеру у випадках, коли право на таке відтворення, публічне сповіщення або інше публічне повідомлення спеціально не заборонено автором;..".

    Закон України " Про інформацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2657-12#Text):

    "Стаття 5. Право на інформацію

    1. Кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

    Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб...

    Стаття 11. Інформація про фізичну особу

    1. Інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

    2. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження...".

    ---

    Доброго дня, Богдане! Як я вважаю, за умови повідомлення про ім'я особи, зображеної на фотографії та джерела походження фотографії Ви маєте право на розповсюдження, продаж таких фотографій.

    Карпенко Андрей Владимирович
    30%

    Здравствуйте!

    Согласно статье 2 Бернской конвенции об охране литературных и художественных произведений, статье 8 Закона Украины "Об авторском праве и смежных правах" (далее – Закон) и статье 433 Гражданского кодекса Украины фотографические произведения охраняются как объекты авторского права. Причем факт публикации, завершенности, назначения или жанра фотографии не влияет на объем правовой охраны.

    Для любого использования фотографий (за исключением отдельных случаев свободного использования произведений) необходимо получить согласие владельца авторских прав с одновременной выплатой ему авторского вознаграждения. Но даже если такое использование подпадает под случаи свободного, Закон обязывает указывать имя автора и источник такого заимствования.

    Потому если просто найти в Интернете понравившуюся картинку и использовать ее за спиной автора произведения, то можно оказаться в статусе правонарушителя и получить претензию от автора с требованием выплаты компенсации за такое нарушение.

    Общие правила:

    – не использовать изображения и фотографии без законных на то оснований, особенно в коммерческих целях;

    – использовать изображения и фотографии из свободных и бесплатных библиотек;

    – помнить (или изучить вопрос) об авторском праве и свободных публичных лицензиях;

    – ссылаться на автора и источник заимствования, если использование подпадает под свободное;

    – творить свои объекты авторского права.

    Рекомендую попросить у владельца интересующего аккаунта разрешение на публикацию фотографий, указав существенные условия (в формате email):

    • где и как будет использоваться фото (например, публикация фото в качестве иллюстраций к статьям на сайте www или для печати плакатов и т.д.);
    • срок и территория действия разрешения (например, разрешение действует со дня выдачи сроком на один год на территории всех стран мира);
    • разрешение выдано бесплатно, или в качестве оплаты вы даете взаимное разрешение использовать фото вашего аккаунта.

    Главное – не выйти за пределы полученного разрешения и прекратить использование, если владелец отзовет свое разрешение. Этот вариант подойдет в случае, если вы хотите постоянно и в больших количествах заимствовать фото из чужого аккаунта.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Не всяке фото – твір. Перше, що кидається в око – це фотографії, що не мають ознаки оригінальності. Така норма може обурити людей з фотоапаратом, мовляв “наші фото не будуть охоронятися?!”, але насправді вона належно формлює те, що вже є у чинному законі.

    Розміщення громадянином фотографій в Інтернеті не надає права іншим особам використовувати їх без згоди правовласника.

    Згода на використання зображення не потрібна, якщо громадянин є публічною фігурою. Правда, тільки у тому випадку, якщо метою їх поширення не є обнародування приватного життя особи та для отримання прибутку. Не потрібно згоду відомої особи, якщо знімок зроблений в публічному місці, у тому числі у відкритих судових засіданнях або на різноманітних заходах.

    Відповідно до статті 307 ЦКУ “Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок” фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

    Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов’язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою.

    Стаття 308 ЦКУ “Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах” передбачає, що фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи.

    Якщо фізична особа позувала авторові за плату, фотографія або інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди.

    Фізична особа, яка позувала авторові фотографії за плату можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов’язаних із цим збитків.

    Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

    Успіхів

    Рибінцев Сергій Сергійович

    Добрый день!

    Незаконно, и вы я думаете про это знаете.

    В рамках гражданского ущерба- это сумма от 50 тыс/грн. штрафа, но она будет зависеть от объема продаваемой продукции с незаконным использованиям прав ИС.

    Также и административная ответственность.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України