Начните консультацию с юристом онлайн
Залишилася лише земельна ділянка а саме пай.
Помер батько рік тому,спадкоємцем залишився 1 син,який після смерті батька через 4 місяці виїхав за кордон і не повертався.тепер він хоче прийняти спадщину.цікавить питання чи справа буде йти через суд чи в нього є поважна причина а саме те що він був за кордоном і не прийняв спадщину.як краще зробити?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Знаходження за кордоном не є поважною причиною пропуску терміну прийняття спадщини, але є багато нюансів, тому треба дивитись на цю ситуацію ближче.
Для відкриття спадкової справи надайте нотаріусу оригінал свідоцтва про смерть людини, яка залишила спадок.
Водночас потрібно документально підтвердити те, що у померлого був пай, який, відповідно, і має перейти Вам у спадщину.
Документи, які підтверджують право спадкодавця на пай
Те, що померлий володів паєм, і тепер його земельна частка може перейти Вам як спадок, засвідчать такі документи:
Державний акт на право власності на пай. Цей документ посвідчує право власності на землю, яка вже сформована у ділянку, тобто закріплено її межі і присвоєно кадастровий номер.
Сертифікат про право на пай. Такий документ надає право на те, щоб виділити і сформувати земельний наділ. Він засвідчує право на витребування паю.
Що робити, якщо спадкодавець не залишив документи на землю
Якщо документи на земельний пай не збереглися, це ускладнює процедуру спадкування. Адже потрібно довести, що у спадкодавця було право на частину колективної землі.
Для цього необхідно звернутися із запитом у земельний відділ і встановити:
чи входив померлий у перелік осіб, які володіли правом на пай. Такий список формувався щодо кожного населеного пункту і додавався до державного акта на право колективної власності на паї;
чи був виданий на ім’я спадкодавця державний акт чи сертифікат на пай.
Як діяти, якщо документи на пай були видані, але втрачені
Якщо вдасться з’ясувати, що документи на частку землі все-таки були видані людині, яка померла, утім, не збереглися, спадкоємцеві потрібно подбати про їх відновлення.
Якщо втрачено державний акт на землю, охочому вступити у спадок на пай треба звернутися у відділ Держгеокадастру – там зберігається архівна копія зазначеного акта.
У разі втрати сертифіката на пай завдання ще ускладнюється – в архіві немає таких даних. Відповідно, єдиний для спадкоємця спосіб вирішити таку проблему – звернутися до суду щодо визнання права власності на пай.
Як оформити перехід права власності на пай
Завершивши підготовку і збір документів у справі спадкування земельної частки, необхідно знову навідатися до нотаріуса. Він зафіксує те, що право на пай перейшло Вам у спадок.
За наявності державного акта на землю, у Державний реєстр речових прав на нерухоме майно нотаріус на прізвище спадкоємця внесе дані щодо переходу права власності на пай.
Якщо на пай у спадок є лише сертифікат, нотаріус надасть свідоцтво про право на спадщину. А спадкодавцеві надалі потрібно здійснити процедуру виділення землі у натурі. Йдеться про присвоєння паю кадастрового номера і реєстрацію права власності на землю.
Отже, щоб оформити спадщину на пай, потрібно не пізніше півроку з дня смерті спадкодавця звернутися до нотаріуса із клопотанням про прийняття земельної частки у спадок.
Нотаріусу потрібно надати документи, які підтверджують те, що у померлого було право на користування паєм.
Якщо документи на пай було втрачено, їх неодмінно треба відновити – отримати копію державного акта на пай у Держгеокадастрі. Якщо втрачено сертифікат на пай, спадкоємцеві слід звертатися до суду.
Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись". Готовий на них відповісти.
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю, Руслане.
Якщо спадкоємець на момент смерті проживав з батьком, він вважається таким, який прийняв спадщину, і у даному випадку потрібно звертатись прямо до нотаріуса.
Якщо ж не проживав, потрібно більш детально ознайомитись із ситуацією. Якщо строк пропущено, тоді треба звертатись до суду.
Всього доброго! Якщо Вам потрібна детальна консультація або алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, 24 года опыта
Доброго дня.
Поважність причин попуску строку подання заяви на прийняття спадщини встановлює виключно суд.
Якщо син мешкав разом з батьком на момент його смерті, то він вважається таким що прийняв спадщину і 6 місячний строк на нього не поширюється.
Факт спільного мешкання підтверджується реєстрацією за спільним місцем реєстрації або встановлюється рішенням суду.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, г. Львов, 9 лет опыта
Добрий вечір. Якщо спадкоємець пропустив термін для прийняття спадщини через поважну причину, то він може за рішенням суду отримати додатковий строк для подання заяви нотаріусу. Зараз термін для прийняття спадщини продовжено з шести місяців до десяти місяців. Поважними причинами пропущення такого строку вважаються істотні непереборні труднощі, які унеможливили прийняття спадкоємцем спадщини протягом терміну, відведеного для цього законодавством. Військовий стан та перебування спадкоємця за межами України можуть вважатись такими поважними причинами, якщо вони справді значно перешкоджали йому звернутись до нотаріуса. Проте Ви написали, що чотири місяці після смерті батька син перебував в Україні, отже міг відвідати нотаріуса.
Ви можете звертатись до мене для надання різноманітних додаткових юридичних послуг з даного питання чи інших запитань. Я можу надати Вам детальну правову консультацію, написати тексти юридичних документів чи надати інші правничі послуги.