Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Хозяйственное право, 06 января 2023, вопрос №78078 150₴

Хто власник водяного стояка в багатоквартирному будинку?

Добрий вечір .В квартирі прорвало водяний стояк затопили сусідів з знизу 2 кв.Згідно постанови КМУ 529 від 20.05.2009р Це власнісиь ЖЕКа але вони відмовляються відшкодовувати збитки як нам так і сусідам та замінити стояк.Що робити в даній ситуації?

Ответы юристов (10)

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Михайло!

    Ось Вам чіткий алгоритм дій в такому випадку:

    Перш за все, слід відразу зафіксувати факт затоплення. Це можна зробити шляхом детальної фото- та відеозйомки. Про факт залиття квартири, в першу чергу, буде свідчити головний документ – акт. Необхідно відразу звернутися із заявою в довільній формі до ЖЕКу чи створеного ОСББ про складення акту про залиття квартири. Даний акт оформлюється відповідно до затвердженої форми. У документі повинні міститись наступні відомості:

    – дата та місце складання;

    – ПІБ членів комісії;

    – адреса, за якою відбулося затоплення;

    – перелік пошкодженого майна, види та обсяги пошкоджень;

    – причини залиття.

    Акт підписується членами відповідної комісії та з його змістом мають бути ознайомлені мешканці квартир, які мають відношення до цієї події.

    2. Встановлення розміру шкоди, завданої залиттям квартири

    Після усіх цих процедур необхідно підрахувати суму завданих збитків. Для цього можна запросити експертів-оцінювачів або самостійно скласти кошторис з описом всіх пошкоджених речей і майбутніх ремонтних робіт. Експертний висновок у разі звернення до суду буде підтверджувати понесені Вами збитки та визначати їх розмір.

    3. Встановлення винуватого у затопленні

    Статтею 1166 Цивільного кодексу України передбачено, що майнова шкода, яка була заподіяна внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльності особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, що була заподіяна майну фізичної чи юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її спричинила. Звідси виходить, що в разі доведення вини сусідів, саме вони відшкодовуватимуть збитки. У разі залиття квартири внаслідок, наприклад, протікання даху, відповідачами можуть стати ЖЕК чи ОСББ.

    4. Мирне вирішення питання

    У разі коли винуватцем затоплення виявився сусід, слід звернутися до нього для відшкодування збитків мирним шляхом. Проте, для уникнення неприємностей краще оформити письмову домовленість – скласти розписку, в якій зазначити суму переданих грошей та відсутність претензій у разі повного відшкодування.

    5. Звернення до суду

    Якщо мирне вирішення конфлікту не відбулось, необхідно звертатися до суду. Порядок звернення до суду з позовною заявою врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України. Саме відповідач буде доводити в суді свою непричетність.

    До позовної заяви слід додати такі документи:

    – копія акту про затоплення;

    – перелік вартості пошкодженого майна, витрат на реставраційні чи оздоблювальні роботи;

    – кошторис відновлювальних робіт служб ЖКГ під час проведення заходів з припинення потопу;

    – правовстановлюючі документи на квартиру.

    Подаючи позов про відшкодування майнової шкоди до сусіда, який затопив вашу квартиру, слід належним чином довести факт затоплення. Крім того, Ви маєте право на відшкодування і моральної шкоди.

    Загалом, затоплення квартири – ситуація дуже неприємна. Але не слід панікувати, необхідно дотримуватися вищезазначеного алгоритму дій, що надалі допоможе Вам отримати відшкодування завданого збитку.

    Будуть питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого профілю. Я поясню, що і як треба зробити.

    Михайло Ференець Клиент год назад

    Дякую за відповідь.Але по суті немає відповіді.Це у нашій квартирі прорвало стояк і до нас претензії.Нас цікавить чи дійсно водяний стояк в будинку це власність ЖЕка і чи повинен ЖЕК сам його замінити?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович год назад

      Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

      Общаться в чате

      Дивний висновок! Тобто Ви себе не вважаєте потерпілим, а вважаєте причиною залиття?!

      Всі зовнішні мережі є колективною власнітю власників багатоповерхівокобслуговуються підприємством, яке займається експлуатацією багатооповерхових будинків (залежить від форми організації власників буждинків). Тобто, якщо це прорив саме стояка водопостачання, то відповідальність несе той, хто обслуговує певну мережу, якщо прорив стався в квартирі, то відповідальність Ваша.

      Що стосується моєї відповіді, то Вам варто було б просто уважніше її прочитати.

      • Михайло Ференець Клиент год назад

        Зрозумів.Дуже дякую .

        • Айвазян Юрій Климентійович
          Айвазян Юрій Климентійович год назад

          Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

          Общаться в чате

          Прошу! Звертайтесь за потреби. Христос народився!

    Корнійчук Євген Іванович
    100%

    Доброго дня, Все залежить від того, де цей стояк проходить. Якщо він проходить в квартирі, це є внутрішньоквартирна мережа, то, безумовно, відповідальність несе власник. Якщо ж це внутрішньобудинкові загальні мережі, то їх обслуговує підприємство, яке здійснює утримання будинку, тобто жек, ОСББ або керуюча компанія. Саме вони повинні виконати ремонт чи заміну стояка. А те, що відходить від основного стояка до квартири, то з цього місця починається відповідальність власника квартири. А якщо стояк загальний, той, що проходить з 1 по 9 поверх, то ремонтні роботи виконує ЖЕК, а власник зобов'язаний надати його працівникам доступ, для того, щоб вони зробили цей ремонт. Якщо від цієї труби каналізаційної відхід вже в вартиру і він зіпсувався, то ремонт виконує власник.

    Тому ви зафіксуйте факт, склавши акт разом з сусідами, за просіть голову осбб або спеціаліста жеку для складання акту, після чого треба звертатися до суду.

    Якщо я допоміг вирішити ваше питання ставте ✅ біля фото підтримайте лайком залиште відгук.

    Для детальної консультації натискайте кнопку звернутися.

    Михайло Ференець Клиент год назад

    Я вас завтра наберу.Дякую

    • Корнійчук Євген Іванович

      Натискайте кнопку звернутися.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    незалежно від обставин та причин затоплення квартири Ви маєте право на відшкодування завданих Вам збитків. Це передбачено ч. 1 ст. 22 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), де зазначається, що фізична особа, яка отримала збиток внаслідок порушення її цивільного права, має право на відшкодування таких збитків. Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, яка була заподіяна внаслідок неправомірних рішень, дій чи бездіяльності особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, що була заподіяна майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується у повному обсязі особою, яка її спричинила.

    Законодавчо дане питання регулюють наступні нормативно-правові акти:

    Цивільний кодекс України;

    Цивільний процесуальний кодекс України;

    Правила утримання жилих будинків та прибудинкових територій, які затвердженні Наказом Держжитлокомунгоспу України від 17.05.2005 № 76;

    Інструкція про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, яка затверджена Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.

    У процесі відшкодування шкоди внаслідок залиття можна виділити наступні етапи:

    Етап 1. Відразу зафіксувати акт залиття квартири. Це можна зробити шляхом детальної фото- чи відеозйомки.

    Етап 2. Документально зафіксувати факт затоплення квартири. При виникненні такої ситуації необхідно відразу ж звернутися в ЖЕК (чи створене ОСББ) для перекриття подачі води та оформлення акту. Акт затоплення квартири є основним підтвердженням та доказом залиття Вашої квартири. Для цього потрібно відразу звернутися з заявою в довільній формі до обслуговуючої організації про складення Акту про залиття квартири. Даний Акт оформляється відповідно до затвердженої форми.

    В Акті вказуються дата події, перелік пошкоджень, нанесених залиттям квартири та речам, які знаходяться в ній. Акт підписується членами відповідної комісії та з його змістом мають бути ознайомлені мешканці квартир, які мають відношення до цієї події.

    Етап 3. Встановлення розміру шкоди, завданої залиттям квартири.

    Для оцінки збитків затоплення квартири краще провести оцінку збитків та отримати експертний висновок вартості майнової шкоди, який у разі звернення до суду буде підтверджувати понесені Вами збитки та визначати їх розмір. Так, згідно з ч. 1 ст. 110 Цивільного процесуального кодексу України висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами.

    Правила виконання дослідження чітко регламентовані в «Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень».

    Орієнтовний перелік питань, які вирішуються експертом під час експертизи:

    які пошкодження об’єкта виникли внаслідок залиття?

    яка технічна причина пошкоджень та руйнувань об’єкта нерухомого майна?

    яка вартість ремонтно-будівельних робіт, проведення яких необхідне для усунення пошкоджень унаслідок затоплення?

    який розмір завданої матеріальної шкоди об’єкту унаслідок його залиття?

    Етап 4. Визначення винних осіб. Наступним для Вас має бути встановлення винних осіб. Не обов’язково ними можуть бути Ваші сусіди, затоплення може відбутися і з вини експлуатаційної організації (ЖЕКу, ОСББ), яка обслуговує будинок та внутрішні комунікації в ньому.

    Винна сторона визначається за місцем знаходження точки протікання відповідно до точки розподілу, в якій здійснюється передача послуг від виконавця споживачеві. А саме:

    централізованого опалення – відгалуження від стояків у межах квартири;

    постачання холодної та гарячої води – після першої водозапірної арматури на відгалуженні від стояка у квартирі споживача;

    водовідведення – зливний отвір санітарно-технічних приладів;

    у будинках садибного типу – місце підключення відповідної інженерної мережі будинку до мережі виконавця.

    Етап 5. Відшкодування: добровільно чи в судовому порядку. У разі, якщо винуватцем затоплення виявився сусід, перш за все радимо спробувати домовитися особисто.

    У випадку, якщо винуватець у залитті квартири, добровільно не відшкодовує збитки, заподіяні затопленням, власнику слід звернутися за захистом своїх прав до суду. Порядок звернення до суду з позовною заявою врегульовано Цивільним процесуальним кодексом України.

    Пам’ятайте, що подаючи позов про відшкодування майнової шкоди до сусіда, який затопив Вашу квартиру, слід належним чином довести факт затоплення. Крім того, Ви маєте право вимагати відшкодування і моральної шкоди.

    Додатково повідомляємо, що при виникненні додаткових запитань та необхідності більш детальних роз’яснень законодавства, Ви маєте можливість зателефонувати за номерами телефонів центру БВПД та залучити державного адвоката для представництва 0800 213 103

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Михайло Ференець Клиент год назад

      Дякую дуже вичерпна відповідь.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України