Задайте вопрос юристу

828 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 23 мая 2023, вопрос №85739 150₴

Звільнення інваліда з ЗСУ через суд.

Доброго дня. Служу в ЗСУ, вступив до ТРО на початку війни. Був призваний без проходження мед.комісії, ну і без військомата, тобто, напряму мене призвала військова частина. Призвався я за своєю ВОС - "бухгалтер фінансової служби", а кинули мене у звичайну роту "стрільцем"! Стрільцем рахуюсь і досі, хоч і не перебуваю на "передку".
Я маю інвалідність ІІІ гр. з дитинства - стан здоров'я за більш ніж рік служби у мене погіршився, через що власне хочу звільнитись. Писати рапорт і йти на ВЛК не хочу, так як це 7 кіл пекла...
На жаль у нашій державі є багато правових казусів - маючи родичів з інвалідністю можна звільнитись з лав ЗСУ, а будучи самим з інвалідністю - ні. Проте, я чув, що такі як я звільняються через рішення суду. Буду вдячний за пораду і, можливо, приклади судових рішень щодо аналогічних ситуацій, та алгоритм дій.

Ответы юристов (11)

  Кирда Вячеслав Володимирович

  Вітаю, Алекс!

  Насправді, на жаль, наявність у Вас групи інвалідності не надає права на звільнення. Тому інформація, яку Ви чули, не відповідає дійсності. Законопроєкт 8412, який надасть право на демобілізацію особам з інвалідністю, наразі тільки пройшов комітет і не дуже просувається по парламентським кабінетам.

  Тому у Вашому випадку звільнення можливо як раз на підставі висновку ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Без подання рапорту на ВЛК ніяк не обійтись, на жаль, принаймні зараз.

  ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБОВ’ЯЗОК І ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

  Стаття 26. Звільнення з військової служби

  ...

  4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

  ...

  2) під час воєнного стану:

  а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

  б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

  в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

  г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

  у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;

  у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

  у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

  у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

  військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;

  військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;

  один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;

  військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років

  перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

  ...

  ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВАШОЇ МОБІЛІЗАЦІЇ БЕЗ МЕДИЧНОГО ОГЛЯДУ, В ЦІЛОМУ ПОДАТИ ДО СУДУ МОЖНА, АЛЕ 100 % ГАРАНТІЙ, ЩО ВОНО НА ВАШУ КОРИСТЬ, Я НЕ ДАЮ. ПЛЮС СПРАВА ЗАТЯГНЕТЬСЯ, ЯК МІНІМУМ, НА ПІВРОКУ.

  Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

  Алекс Клиент 10 месяцев назад

  Дякую за узагальнену відповідь, я це все знаю. Можливо я неправильно поставив запитання - не звільнитись, а визнати призов протиправним.

  • Кирда Вячеслав Володимирович

   Алекс!

   МОЖНА СПРОБУВАТИ, АЛЕ ГАРАНТІЙ ПОЗИТИВНОГО СУДОВОГО РІШЕННЯ НЕ ДАЮ.

   НАПРИКЛАД, МЕНІ ВІДОМІ ЯК ПОЗИТИВНИЙ, ТАК І НЕГАТИВНИЙ ВИСНОВОК СУДУ У СХОЖІЙ СИТУАЦІЇ. ПОСИЛАННЯ ТУТ:

   https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/1...

   https://reyestr.court.gov.ua/Review/110091054

   АЛЕ СПРОБУВАТИ ОДНОЗНАЧНО МОЖЛИВО.

   Успіхів Вам!

  Адвокат Евгений Александрович
  26.7%

  Доброго вечора, Алекс!

  ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), Є НЕЗАКОННИМИ.

  НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:

  1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

  - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

  - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

  2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

  - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

  0 800 50 04 42

  Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

  - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

  Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

  Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

  ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

  При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

  Всього доброго!

  Айвазян Юрий Климентьевич
  30%

  Доброго дня!

  Абсолютно очевидно, що Вас мобілізували з грубим порушення закону!

  Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

  надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

  Зокрема в ній зазначено:

  «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)".

  Тому у Вас є всі підстави для оскарження у адміністративному суді наказу воєнкому про Вашу мобілізацію, як також наказу командира частини про зарахування Вас до особового складу військової частини, як незаконних!

  ПРИ ТОМУ Я ГАРАНТУЮ ВАМ, ЩО ТАКЕ ОСКАРЖЕННЯ БУДЕ УСПІШНИМ, БО СПРАВИ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ ВЖЕ БУЛИ У МОЇЙ ПРАКТИЦІ!

  Визнання наказів ТЦК та військової частини незаконними в судовому порядку автоматично матиме наслідком Ваше звільнення з лав ЗСУ.

  Буде бажання продовжити цю розмову зі мною персонально чи задати меня додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче займусь Вашою справою!

  Гіммельфарб Станіслав Олегович
  23.3%

  Доброго дня.

  Дійсно в судовій практиці є декілька прецедентів, щодо скасування наказів про мобілізацію в зв'язку з порушенням процедури призову.

  І в Вашому випадку такі підстави також є.

  Але головна проблема в Вашому випадку - це пропуск строків звернення з адміністративним позовом.

  За загальним правилом, звернутися до суду з адміністративним позовом можна протягом 6 місяців з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАСУ).

  Такий строк може бути поновлений і позов допущений до судового розгляду у випадку поважності підстав пропуску. Сам факт воєнного стану не є такою підставою. Тобто необхідно надати докази того, що існували об'єктивні обставини що перешкоджали зверненню до суду - перебування в зоні безпосередніх бойових дій, хвороба тощо.

  Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

  Гончаренко Константин

  Доброго дня!

  Скаргу до військової служби правопорядку можна подавати у вільній формі на папері у канцелярію, або поштою з врученням рекомендованим листом - це можуть робити , як службовці так і їх родичі чи інші особи , яким відомо про порушення.

  Контакти Центрального управління військової служби правопорядку для листування: Проспект Перемоги, буд. 55/2, Kyiv, Ukraine електронна пошта och_vsp@post.mil.gov.ua

  https://www.mil.gov.ua/kontakti/telefoni-doviri.html?fbclid=IwAR2ygGrxP7mARwJSpxWTQ6eYENji_rkiD0N11WGhZ_1N0rShk8Ra33AJJAQ

  Тут зможете знайти приватного адвоката по Києву та області https://www.plc.vn.ua/оскарження-наказів-військовослужбовцем Вам треба залучити адвоката для представництва у суді , за посиланням є контакти та вартість, або залучити регіонального адвоката системи безоплатної допомоги у регіоні проходження служби. 0800 213 103

  Образцы рапортов здесь https://legal100.org.ua/uchasnykam-rosiisko-ukrainskoi-viiny/zrazky-raportiv-ta-zaiav/ --- Військовослужбовці мають право самостійно захистити порушені права під час проходження служби двома способами: - зверненням з позовом до суду - поданням скарги відповідній посадовій особі. Зазначене питання регулюється Дисциплінарним статутом Збройних Сил України та Законом України «Про звернення громадян». Військовослужбовець має право подати скаргу, ЯКЩО ВВАЖАЄ, що його ПРАВА, ЗАКОННІ ІНТЕРЕСИ БУЛИ ПОРУШЕНІ: • незаконним рішенням, діями або бездіяльністю командирів; • незаконним покладенням на нього обов'язків; • незаконним притягненням до відповідальності; • незаконними діями інших військовослужбовців. Залежно від виду порушення СКАРГА ПОДАЄТСЬЯ ДО: • органів військового управління; • посадових осіб; • Військової служби правопорядку; • органів, які проводять досудове слідство; • інших державних органів. З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються. Якщо військовослужбовець, який подає скаргу, не знає, з чиєї вини порушені його права, скарга подається у порядку підпорядкованості безпосередньому командиру. СКАРГА МОЖЕ ПОДАВАТИСЬ УСНО і ПИСЬМОВО: - військовослужбовцем, -членом сім’ї військовослужбовця -іншою заінтересованою особою. Усі скарги у день їх надходження заносяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян. Усну скаргу військовослужбовці, члени їх сімей та інші громадяни мають право подати командирам військових частин під час особистого прийому, що визначено у кожній військовій частині, установі, організації. ПИСЬМОВУ СКАРГУ бажано подавати у двох примірниках до відділу військової частини або іншого державного органу, у компетенції якого розгляд вашого питання. Другий примірник з відміткою про отримання залишається у особи, яка подала скаргу. Він є підтвердженням того, що військова частина або інший орган отримали скаргу, і може бути використаний як доказ факту звернення, якщо виникне потреба оскаржити затримку або незадовільні результати розгляду скарги. У письмовій скарзі слід вказати: -прізвище, ім’я і по батькові, -адресу місця проживання і номер телефону, -посадову особу або орган державної влади, якому адресована скарга, -ясно і докладно описати обставини порушення вашого права, суть порушення, -зазначити, які дії ви просите відповідальну посадову особу вчинити для відновлення цього права, вказати дату і поставити підпис. Якщо ви бажає бути присутнім при розгляді скарги, про це теж варто зазначити у нійЗРАЗОК СКАРГИ ДОДАЄТЬСЯ. ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, які подали заяву чи скаргу, МАЮТЬ ПРАВО: • особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків; • подати додаткові матеріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав командир або орган, який розглядає заяву або скаргу; • бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги; • одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; • ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги; • оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді; • вимагати відшкодування збитків у встановленому законом порядку. Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси.

  ст. 20 ЗУ Про звернення громадян передбачає:

  СТРОКИ РОЗГЛЯДУ УСІ пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ з часу їх отримання, а ті, що НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ДОДАТКОВОГО ВИВЧЕННЯ й перевірки, - невідкладно, але НЕ ПІЗНІШЕ П'ЯТНАДЦЯТИ ДНІВ з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ. Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.

  Скарги та роз яснення приймають тут:

  Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.Или же подайте обращение на урядовий контакт -центр 15-45 https://ukc.gov.ua/portal/appeals/ лучше письменно на министра обороны и загрузите в форму фото копии ответов командира части.

  С уважением, Константин Гончаренко

  Гончаренко Константин

  Доброго дня!

  По Вашому питанню повідомляю наступне:

  Спочатку зверніться до місцевої ВЛК отримайте їх рішення потім подайте скарггу до обласної ВЛК У канцелярію з копіями медичних довідок та очікуйте рішення , далі оскаржуват у центральну ВЛК при Міноборони та до суду.

  Ви маєте 90 днів для оскарження міської, обласної комісії ВЛК. До вищестоящого органу.

  За цей час Вам необхідно письмово у довільній формі з зазначенням контактних даних на ім я начальника військомату звернутися з вимогою надати Вам копію висновку ВЛК про Ваше обстеження та придатність до служби, адже комісіямала відбуватись за вашої безпосередньої участі з видачею документів згідно Наказу Міністерства оборони № 402.

  В термін 15-ти днів Вам мають надати письмову відповідь згідно ст.11 ЗУ Про звернення громадян.

  Надалі необхідно оскаржити отримані документи у судовому порядку у адміністративному суді.

  Попередньо подаэте скаргу до обласного ТЦК СП та Міноборони, а також зафіксуйте скаргу через урядовий контакт –центр за тел.. 15-45 або письмово через сайт онлайн кабінет https://ukc.gov.ua/portal/appeals/

  Паралельно подаєте заяву до поліції про підробку документів посадовими особами кримінальний злочин за ст. 358 КК реєструєте у ЕРДР в порядку ст. 214 КПК України отримуєте довідку про прийняття заяви.

  до військомату направляєте заяву поштою рекомендованим листом, або особисто з відміткою штампу та вхідного номеру на заяві копію зі штампом вимагаєте надати Вам.

  Всі документи зберігаєте листування проводите письмово для доказів у суді.

  Наразі процесуальні строки призупинено у зв язку з воєнним станом у державі , суди призупинили діяльність до завершення воєнногоо станну , розгляд проводиться лише невідкладних справ, переважно у дистанційному форматі ЧЕРЕЗ СИСТЕМУ ЕЛЕКТРОННИЙ СУД https://www.kmu.gov.ua/service/elektronnij-sud Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  Крикун Сергій Павлович

  "ПОЛОЖЕННЯ про добровольчі формування територіальних громад" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1449-2021-%D0%...(:

  " 16. Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони...

  19. Особа, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого формування. У заяві зазначається прізвище та власне ім’я особи, інформація про реєстрацію місця проживання (перебування) особи, інформація про освіту, інформація про місце роботи або вид діяльності, інформація про військово-облікову спеціальність (за наявності), обґрунтування бажання стати членом добровольчого формування...

  21. Контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони...

  23. Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони є:...

  заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту;..

  24. Припинення контракту добровольця територіальної оборони має наслідком припинення членства в добровольчому формуванні.".

  ---

  Доброго дня, пане Алексу! Якщо Ви дійсно були прийняті до добровольчого формування ТРО, то, по-перше, є не призваним, а добровольцем ТРО; по-друге, маєте право в будь-який час подати командиру заяву (не рапорт) про припинення контракту та звільнення з формування ТРО. Щодо відстутності контракту, то це порушення командування ТРО і не позбавляє Вас статусу добровольця ТРО та права на звільнення зі служби ТРО.

  • Алекс Клиент 10 месяцев назад

   Це не те ТРО...

  Савченко Олександр
  20%

  Доброго дня!

  На жаль, 3 група інвалідності не є підставою для звільнення з військової служби. Для цього потрібно проходити ВЛК та отримувати висновок про непридатність з виключенням з військового обліку (згідно підпункту "б" пункту 2 частини четвертої статті 26 ЗУ "Про військовий обовязок і військову службу"). Крім того, мобілізація проведена законно, так як на момент мобілізації Ви ще не мали права на відстрочку відповідно до діючої на той момент норми Закону (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12/ed2021...):

  "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

  Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  визнані відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);"

  визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);{Абзац третій частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

  Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2011-12/conv#n...):

  Стаття 2. Заборона обмежень прав військовослужбовців

  Ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

  Стаття 11. Право військовослужбовців на охорону здоров'я та медичну допомогу

  1. Охорона здоров'я військовослужбовців забезпечується створенням сприятливих санітарно-гігієнічних умов проходження військової служби, побуту та системою заходів з обмеження дії небезпечних факторів військової служби, з урахуванням її специфіки та екологічної обстановки, які здійснюються командирами (начальниками) у взаємодії з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

  Турбота про збереження та зміцнення здоров'я військовослужбовців - обов'язок командирів (начальників). На них покладається забезпечення вимог безпеки при проведенні навчань, інших заходів бойової підготовки, під час експлуатації озброєння і військової техніки, проведення робіт та виконання інших обов'язків військової служби.

  Військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, мають право на безоплатну кваліфіковану медичну допомогу у військово-медичних закладах охорони здоров'я. Військовослужбовці щорічно проходять медичний огляд, щодо них проводяться лікувально-профілактичні заходи.

  За відсутності за місцем проходження військової служби, навчальних (або перевірочних) і спеціальних зборів або за місцем проживання військовослужбовців військово-медичних закладів охорони здоров'я чи відповідних відділень або спеціального медичного обладнання, а також у невідкладних випадках медична допомога надається державними або комунальними закладами охорони здоров'я за рахунок Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів.

  СТАТУТ ВНУТРІШНЬОЇ СЛУЖБИ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/548-14#Text):

  Лікувально-профілактичні заходи

  254. Військовослужбовці зобов’язані негайно повідомити про захворювання безпосередньому начальникові, який зобов’язаний направити хворого до медичного пункту частини.

  255. Амбулаторний прийом проводиться в медичному пункті військової частини лікарем (фельдшером) у години, встановлені розпорядком дня військової частини.

  Військовослужбовці, які захворіли раптово або дістали травму, направляються до медичного пункту частини негайно, у будь-який час доби.

  260. На стаціонарне лікування поза розташуванням військової частини військовослужбовці направляються за висновком лікаря військової частини, а для подання невідкладної допомоги за відсутності лікаря - черговим фельдшером (санітарним інструктором) медичного пункту з одночасним доповіданням про це начальникові медичної служби і черговому військової частини. До лікувальних закладів хворі доставляються у супроводі фельдшера (санітарного інструктора).

  У разі направлення на лікування поза розташуванням частини військовослужбовці повинні бути одягнені відповідно до пори року і мати при собі направлення, підписане командиром військової частини, медичну книжку, документ, який посвідчує особу, необхідні особисті речі, атестат на продовольство, довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) і медичну характеристику, а в разі вибуття на лікування за межі гарнізону - додатково атестат на речове і грошове забезпечення, проїзні документи до місця розташування лікувального закладу і назад.

  У разі якщо обстановка не дозволяє надати довідку про травму (каліцтво, поранення, контузію) до направлення пораненого військовослужбовця на лікування поза розташуванням військової частини, вона надсилається до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, до якого приписаний військовослужбовець, який отримав травму (каліцтво, поранення, контузію), протягом 30 днів з дня отримання травми (каліцтва, поранення, контузії) або протягом 30 днів з дня надходження відповідної вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

  261. Про прибуття військовослужбовців, яких направлено до військового закладу охорони здоров’я на стаціонарне лікування, начальник військового закладу охорони здоров’я зобов’язаний у той самий день повідомити командира військової частини, з якої вони прибули, а про військовослужбовців, які прибули з інфекційними захворюваннями, - також найближчий санітарно-епідеміологічний заклад охорони здоров’я. Військовослужбовці, які захворіли в період відпустки або відрядження, на стаціонарне лікування направляються начальниками відповідних органів управління Служби правопорядку в гарнізонах або керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

  262. Начальник військового закладу охорони здоров’я зобов’язаний за п’ять днів до виписки військовослужбовців повідомити про це командира військової частини, з якої вони прибули. У день виписки із військового закладу охорони здоров’я військовослужбовцям видаються відповідні документи і вони самостійно (якщо не прибув супроводжуючий із військової частини) направляються до військової частини, з якої прибули. Після повернення до військової частини і доповіді безпосередньому командирові (начальникові) військовослужбовці направляються до медичного пункту військової частини, де здають медичні документи; інші документи здаються сержантові із матеріального забезпечення (старшині) роти.

  Порядок медичного огляду військовослужбовців визначений главою 6 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/conv#...):

  6. Медичний огляд військовослужбовців

  6.1. Направлення на медичний огляд проводиться:

  а) військовослужбовців строкової служби: командирами військових частин, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комісарами, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, а осіб, які перебувають на обстеженні та лікуванні у цивільному лікувально-профілактичному закладі психіатричного профілю, крім того, - головними лікарями цих закладів;

  б) військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.

  6.35. У воєнний час лікування військовослужбовців має бути закінчене у військовому лікувальному закладі (солдатів, матросів, сержантів і старшин - у батальйонах (командах) видужуючих). У виняткових випадках військовослужбовцям може бути надана відпустка за станом здоров'я на 30 календарних днів. За постановою ВЛК відпустка за станом здоров'я може бути продовжена на такий самий строк, а за відповідних медичних показань - повторно продовжена ще на 30 календарних днів. Постанова ВЛК про продовження відпустки за станом здоров'я записується в книгу протоколів засідань ВЛК та в довідку ВЛК, на підставі якої була надана перша відпустка за станом здоров'я, і підписується головою, членами комісії (не менше двох), секретарем комісії та скріплюється гербовою печаткою.

  Якщо після продовження відпустки за станом здоров'я військовослужбовець не може приступити до виконання службових обов'язків, то він оглядається ВЛК для визначення ступеня придатності до військової служби.

  6.36. Щодо військовослужбовців строкової військової служби, курсантів ВВНЗ, ліцеїстів, у яких зріст 190 см та вище, ВЛК приймає постанову про надання їм додаткового харчування у межах половини передбаченого для них продовольчого пайка на весь термін строкової служби, навчання у ВВНЗ (крім курсантів випускного курсу) та у військовому ліцеї.

  Отже, чоловіку потрібно повідомити начальника в/ч про стан здоров'я, через який він не може приступити до виконання службових обов'язків, та просити направити його на ВЛК.

  Зразки рапортів - https://legal100.org.ua/uchasnykam-rosiisko-ukrain...

  Чи можна потрапити на медичну комісію без направлення військового начальника:

  У структурі військово-лікарських комісій передбачено контрольні функції вищих щодо нижчих та можливість подавати скарги.

  Так, Центральна військово-лікарська комісія (на базі військово-медичного клінічного центру) перевіряє роботу підпорядкованих їй ВЛК з питань військово-лікарської експертизи, скеровує до військових лікувальних закладів на контрольне обстеження та медичний огляд військовослужбовців.

  А ВЛК регіону (дислокуються на базі військово-медичних клінічних центрів регіону) мають право розглядати скарги з питань військово-лікарської експертизи, здійснюють контроль за організацією та проведенням медичного огляду військовослужбовців, перевіряють роботу підпорядкованих ВЛК та можуть давати їм роз’яснення.

  Крім цього, штатні ВЛК (центральна, регіону, евакуаційного пункту та госпітальної бази) можуть видавати рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду.

  На ВЛК евакуаційного пункту покладається організація військово-лікарської експертизи в госпітальних базах, а на ВЛК місцевого евакуаційного пункту – у лікувально-профілактичних закладах, підпорядкованих місцевому евакуаційному пункту.

  Отже, звернення до вищих за рангом ВЛК може допомогти обійти початок процедури для звільнення, а саме скерування на медичний огляд військовими начальниками на підставі рапорту.

  Чи можна притягнути до відповідальності керівництво, яке не відпускає військовослужбовця на медогляд:

  Дії військових начальників, які відмовляються скерувати військовослужбовця на медичний огляд для встановлення придатності до військової служби, можуть кваліфікуватися як адміністративне правопорушення, зокрема за статтями 172-13 (інше зловживання владою або службовим становищем, вчинене з корисливою метою чи в інших особистих інтересах або в інтересах третіх осіб) та 172-16 (інше умисне невиконання військовою службовою особою покладених на неї службових обов’язків) КУпАП.

  Протокол про адмінпорушення може складати прокурор або органи управління Військової служби правопорядку ЗСУ. Далі такі справи розглядає загальний суд.

  Звертатися до прокурора можна в такий спосіб (з урахуванням згаданих вище вимог до звернення).

  Центральний регіон: за допомогою заповнення форми на сайті, телефоном на гарячу лінію (044) 286-37-89 або електронним листом на пошту zvernennya@vppnr.gp.gov.ua, а також звернувшись на окремі пошти та контакти прокуратур за областями регіону.

  Південний регіон: за допомогою заповнення форми на сайті або листом на електронну пошту vp.pru.vp@gmail.com, а також звернувшись на окремі пошти прокуратур за областями регіону.

  Зона об’єднаних сил: телефоном на гарячу лінію (068) 366 01 02 (Viber, WhatsApp, Telegram), електронним листом на пошти 08@ato.gp.gov.ua, specprokuraturaos@gmail.com, а також звернувшись на окремі пошти прокуратур за областями.

  Західний регіон: за допомогою заповнення форми на сайті, телефоном на гарячу лінію (032) 233-31-18. Офіс генерального прокурора: за допомогою заповнення форми на сайті, телефоном на гарячу лінію (044) 200-76-24.

  Водночас, на мою думку, цей варіант потрібно використовувати з обережністю та як крайній захід, зважаючи на складність обставин збройної агресії РФ, а також на характер дій військових начальників у конкретній ситуації.

  Начальника, який відмовляється видати скерування на медкомісію, можна також спробувати притягти до відповідальності за дисциплінарний проступок.

  Дисциплінарний статут ЗСУ передбачає, що в разі невиконання (неналежного виконання) військовослужбовцем своїх службових обов’язків командир повинен нагадати йому про обов’язки служби, а за потреби – накласти дисциплінарне стягнення.

  Дисциплінарна відповідальність та відповідальність за адміністративні правопорушення в цьому разі взаємозаперечні, оскільки це прямо передбачено абзацем 4 ст. 15 КУпАП та абзацем 2 п. 45 Дисциплінарного статуту ЗСУ.

  Як звільнитись із ЗСУ за станом здоров`я:

  Військовослужбовець може бути звільнений з військової служби за станом здоров’я або йому може бути надана відпустка за станом здоров’я. Підставою для звільнення за станом здоров’я є висновок (постанова) ВЛК про непридатність до військової служби з вилученням із військового обліку.

  Законодавство прямо встановлює таку норму: звільнення військовослужбовців, які не підлягали призову на військову службу за станом здоров'я, без стаціонарного обстеження та медичного огляду забороняється.

  Тому якщо хвору людину призвали до лав ЗСУ без проведення медичного огляду або проігнорували якісь довідки про її хвороби, то потрібно вимагати проведення нового огляду, щоб отримати можливість звільнитись із ЗСУ за станом здоров'я.

  Рекомендую такий порядок дій для звільнення:

  1. Подання військовослужбовцем рапорту про звільнення за станом здоров’я з документами, що підтверджують підставу для звільнення.

  2. Направлення військовослужбовця на медичний огляд від його прямих керівників. Це можуть бути, зокрема, командир окремої частини, рівні йому та вище, начальник гарнізону, військовий комендант гарнізону.

  3. Проведення медичного огляду ВЛК та прийняття нею постанови у формі довідки про непридатність до військової служби за станом здоров’я на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби.

  4. Якщо в період оформлення звільнення з військової служби особа не може за станом здоров'я виконувати службові обов'язки, то потрібно оформити постанову про звільнення від виконання службових обов’язків до 30 календарних днів.

  5. Скерування висновків ВЛК до військової частини, де в службі персоналу оформлюються та надсилаються документи відповідній посадовій особі.

  6. Негайне видавання наказу про звільнення командиром бригади, полку (щодо осіб у військових званнях до майстер-сержанта) та оголошення його командиром (начальником) військової частини.

  7. Відправлення у відставку – здавання посади, вилучення зі списків особового складу військової частини й скерування до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за вибраним місцем проживання, куди особа має прибути в п’ятиденний строк для взяття на військовий облік.

  Цей порядок докладно описано в Положенні про проходження військової служби в ЗСУ.

  У цьому документі вказано, що якщо приймається висновок про тимчасову непридатність, то процедура така сама, але визначається наступна дата повторного медичного обстеження (через 6 або 12 місяців), а особа звільняється в запас за станом здоров’я, а не у відставку.

  Альтернативним варіантом може бути відпустка за станом здоров’я, що передбачає відсутність підстав для звільнення. Згідно із Законом "Про соціальний захист військовослужбовців", така відпустка може бути надана навіть в умовах особливого періоду.

  Порядок дій для отримання відпустки такий:

  1. Подання рапорту про звільнення за станом здоров’я з документами, що підтверджують підставу для звільнення.

  2. Направлення військовослужбовця на медичний огляд від його прямих керівників. Це можуть бути, зокрема, командир окремої частини, рівні йому та вище, начальник гарнізону, військовий комендант гарнізону.

  3. Проведення медичного огляду ВЛК та прийняття нею висновку у формі довідки, де буде зазначено про необхідність надання військовослужбовцю відпустки на визначену кількість календарних днів, зокрема на 30 календарних днів (може бути подовжена ще на стільки ж).

  4. Надання відпустки командиром військової частини.

  5. Під час вибуття у відпустку висновок ВЛК видається військовослужбовцю на руки.

  Ця відпустка може бути надана, якщо в цей момент у частині одночасно відсутні не більш ніж 30% військовослужбовців такої самої категорії. Якщо є дані, що під час відпустки здатність до проходження служби відновити не вдасться, тоді постанова ВЛК про відпустку не приймається, а розглядається питання про придатність до служби.

  Відмова в направленні особи на медичний огляд для отримання висновку про непридатність до служби неправомірна. Тому, якщо керівництво відмовляється відправляти вас у відпустку для проходження медкомісії, ці дії можна оскаржувати.

  Раджу такі шляхи оскарження:

  Усна скарга на гарячі лінії Міністерства оборони України за цими номерами: 0-800-500-442, 0-800-500-410, 044-454-44-99.

  Звернення на електронну пошту Міністерства оборони України: zvernmou@post.mil.gov.ua, vzg@mil.gov.ua. У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання військовослужбовця, викладено суть скарги. На письмовому зверненні має бути підпис заявника та дата. Строк розгляду – один місяць. Контролювати процес можна за номером (044) 253-11-56.

  Звернення до регіональних приймалень Міноборони України.

  Звернення до Командування медичних сил ЗС України, яке об'єднує під своїм управлінням усі військові шпиталі, санаторії, медичні служби військових частин тощо: +38 (044) 230-73-64, kms_zsu@post.mil.gov.ua.

  У тексті звернення потрібно зазначити, що скарга подається на підставі п. 110 Дисциплінарного статуту ЗСУ на неправомірні дії / бездіяльність стосовно військовослужбовця з боку командирів або інших військовослужбовців. Це важливо зазначити, оскільки ст. 1 Закону "Про звернення громадян" забороняє звертатися військовослужбовцям щодо питань службової діяльності.

  За Дисциплінарним статутом ЗСУ звернутись особисто або подати скаргу можна також до:

  – посадових осіб, органів військового управління, органів управління Служби правопорядку та інших державних органів;

  – з інших питань службової діяльності, крім зазначених, до безпосереднього командира (начальника), дії якого оскаржуються;

  – якщо особа, яка порушує права, невідома, то скарга подається в порядку підпорядкованості.

  Зокрема, командири військових частин, начальники органів військового управління зобов’язані проводити особисте приймання військовослужбовців, членів їхніх сімей з питань, що стосуються діяльності військової частини.

  Варто проконтролювати внесення скарги до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг, а також мати в себе підписану копію скарги, якщо подання здійснюється в письмовому вигляді.

  Військовослужбовець має право на отримання письмової відповіді на скаргу. Подання скарги не звільняє від виконання службових обов’язків і наказів командирів (начальників). Таку скаргу можна спробувати подати до Військової служби правопорядку в ЗСУ (och_vsp@mil.gov.ua, (044) 454-73-08, (044) 454-73-03) з проханням видати подання відповідним державним органам чи посадовим особам щодо усунення порушень закону, причин і умов, що їм сприяють.

  ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України