Задайте вопрос юристу

733 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 23 мая 2023, вопрос №85739 150 грн.

Звільнення інваліда з ЗСУ через суд.

Доброго дня. Служу в ЗСУ, вступив до ТРО на початку війни. Був призваний без проходження мед.комісії, ну і без військомата, тобто, напряму мене призвала військова частина. Призвався я за своєю ВОС - "бухгалтер фінансової служби", а кинули мене у звичайну роту "стрільцем"! Стрільцем рахуюсь і досі, хоч і не перебуваю на "передку".
Я маю інвалідність ІІІ гр. з дитинства - стан здоров'я за більш ніж рік служби у мене погіршився, через що власне хочу звільнитись. Писати рапорт і йти на ВЛК не хочу, так як це 7 кіл пекла...
На жаль у нашій державі є багато правових казусів - маючи родичів з інвалідністю можна звільнитись з лав ЗСУ, а будучи самим з інвалідністю - ні. Проте, я чув, що такі як я звільняються через рішення суду. Буду вдячний за пораду і, можливо, приклади судових рішень щодо аналогічних ситуацій, та алгоритм дій.

Ответы юристов (10)

  Антоненко Вячеслав Володимирович
  Антоненко Вячеслав Володимирович 5 дней назад

  Юрист, г. Чернигов, 5 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Вітаю, Алекс!

  Насправді, на жаль, наявність у Вас групи інвалідності не надає права на звільнення. Тому інформація, яку Ви чули, не відповідає дійсності. Законопроєкт 8412, який надасть право на демобілізацію особам з інвалідністю, наразі тільки пройшов комітет і не дуже просувається по парламентським кабінетам.

  Тому у Вашому випадку звільнення можливо як раз на підставі висновку ВЛК про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку. Без подання рапорту на ВЛК ніяк не обійтись, на жаль, принаймні зараз.

  ЗАКОН УКРАЇНИ «ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБОВ’ЯЗОК І ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

  Стаття 26. Звільнення з військової служби

  ...

  4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

  ...

  2) під час воєнного стану:

  а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

  б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

  в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

  г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

  у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;

  у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

  у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

  у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;

  у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

  військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;

  військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;

  один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;

  військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років

  перебування на утриманні військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

  ...

  ЩО СТОСУЄТЬСЯ ВАШОЇ МОБІЛІЗАЦІЇ БЕЗ МЕДИЧНОГО ОГЛЯДУ, В ЦІЛОМУ ПОДАТИ ДО СУДУ МОЖНА, АЛЕ 100 % ГАРАНТІЙ, ЩО ВОНО НА ВАШУ КОРИСТЬ, Я НЕ ДАЮ. ПЛЮС СПРАВА ЗАТЯГНЕТЬСЯ, ЯК МІНІМУМ, НА ПІВРОКУ.

  Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.

  +2 / 0
  Алекс Клиент 5 дней назад

  Дякую за узагальнену відповідь, я це все знаю. Можливо я неправильно поставив запитання - не звільнитись, а визнати призов протиправним.

  • Антоненко Вячеслав Володимирович
   Антоненко Вячеслав Володимирович 5 дней назад

   Юрист, г. Чернигов, 5 лет опыта

   Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

   Алекс!

   МОЖНА СПРОБУВАТИ, АЛЕ ГАРАНТІЙ ПОЗИТИВНОГО СУДОВОГО РІШЕННЯ НЕ ДАЮ.

   НАПРИКЛАД, МЕНІ ВІДОМІ ЯК ПОЗИТИВНИЙ, ТАК І НЕГАТИВНИЙ ВИСНОВОК СУДУ У СХОЖІЙ СИТУАЦІЇ. ПОСИЛАННЯ ТУТ:

   https://youcontrol.com.ua/catalog/court-document/1...

   https://reyestr.court.gov.ua/Review/110091054

   АЛЕ СПРОБУВАТИ ОДНОЗНАЧНО МОЖЛИВО.

   Успіхів Вам!

   +3 / 0
  Адвокат Евгений Александрович
  Адвокат Евгений Александрович 5 дней назад

  Адвокат, г. Киев, 29 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго вечора, Алекс!

  ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), Є НЕЗАКОННИМИ.

  НА НЕЗАКОННІ ДІЇ ПРАЦІВНИКІВ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ), ВИ МАЄТЕ ПРАВО:

  1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

  - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

  - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

  2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

  - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

  0 800 50 04 42

  Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

  - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

  Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

  Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

  ТАКОЖ ШЛЯХОМ: "подачи административного иска в Окружной административный суд, в порядке Кодекса административного судопроизводства Украины":

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15

  При наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

  Всього доброго!

  +2 / 0
  Айвазян Юрий Климентьевич
  Айвазян Юрий Климентьевич 5 дней назад

  Адвокат, г. Николаев, 32 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня!

  Абсолютно очевидно, що Вас мобілізували з грубим порушення закону!

  Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

  надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

  Зокрема в ній зазначено:

  «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)".

  Тому у Вас є всі підстави для оскарження у адміністративному суді наказу воєнкому про Вашу мобілізацію, як також наказу командира частини про зарахування Вас до особового складу військової частини, як незаконних!

  ПРИ ТОМУ Я ГАРАНТУЮ ВАМ, ЩО ТАКЕ ОСКАРЖЕННЯ БУДЕ УСПІШНИМ, БО СПРАВИ ЦІЄЇ КАТЕГОРІЇ ВЖЕ БУЛИ У МОЇЙ ПРАКТИЦІ!

  Визнання наказів ТЦК та військової частини незаконними в судовому порядку автоматично матиме наслідком Ваше звільнення з лав ЗСУ.

  Буде бажання продовжити цю розмову зі мною персонально чи задати меня додаткові питання, натискайте кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче займусь Вашою справою!

  0 / 0
  Гіммельфарб Станіслав Олегович
  Гіммельфарб Станіслав Олегович 5 дней назад

  Адвокат, 23 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня.

  Дійсно в судовій практиці є декілька прецедентів, щодо скасування наказів про мобілізацію в зв'язку з порушенням процедури призову.

  І в Вашому випадку такі підстави також є.

  Але головна проблема в Вашому випадку - це пропуск строків звернення з адміністративним позовом.

  За загальним правилом, звернутися до суду з адміністративним позовом можна протягом 6 місяців з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАСУ).

  Такий строк може бути поновлений і позов допущений до судового розгляду у випадку поважності підстав пропуску. Сам факт воєнного стану не є такою підставою. Тобто необхідно надати докази того, що існували об'єктивні обставини що перешкоджали зверненню до суду - перебування в зоні безпосередніх бойових дій, хвороба тощо.

  Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.

  0 / 0
  Гончаренко Константин
  Гончаренко Константин 5 дней назад

  Юрист, г. Сумы, 4 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня!

  Скаргу до військової служби правопорядку можна подавати у вільній формі на папері у канцелярію, або поштою з врученням рекомендованим листом - це можуть робити , як службовці так і їх родичі чи інші особи , яким відомо про порушення.

  Контакти Центрального управління військової служби правопорядку для листування: Проспект Перемоги, буд. 55/2, Kyiv, Ukraine електронна пошта och_vsp@post.mil.gov.ua

  https://www.mil.gov.ua/kontakti/telefoni-doviri.html?fbclid=IwAR2ygGrxP7mARwJSpxWTQ6eYENji_rkiD0N11WGhZ_1N0rShk8Ra33AJJAQ

  Тут зможете знайти приватного адвоката по Києву та області https://www.plc.vn.ua/оскарження-наказів-військовослужбовцем Вам треба залучити адвоката для представництва у суді , за посиланням є контакти та вартість, або залучити регіонального адвоката системи безоплатної допомоги у регіоні проходження служби. 0800 213 103

  Образцы рапортов здесь https://legal100.org.ua/uchasnykam-rosiisko-ukrainskoi-viiny/zrazky-raportiv-ta-zaiav/ --- Військовослужбовці мають право самостійно захистити порушені права під час проходження служби двома способами: - зверненням з позовом до суду - поданням скарги відповідній посадовій особі. Зазначене питання регулюється Дисциплінарним статутом Збройних Сил України та Законом України «Про звернення громадян». Військовослужбовець має право подати скаргу, ЯКЩО ВВАЖАЄ, що його ПРАВА, ЗАКОННІ ІНТЕРЕСИ БУЛИ ПОРУШЕНІ: • незаконним рішенням, діями або бездіяльністю командирів; • незаконним покладенням на нього обов'язків; • незаконним притягненням до відповідальності; • незаконними діями інших військовослужбовців. Залежно від виду порушення СКАРГА ПОДАЄТСЬЯ ДО: • органів військового управління; • посадових осіб; • Військової служби правопорядку; • органів, які проводять досудове слідство; • інших державних органів. З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються. Якщо військовослужбовець, який подає скаргу, не знає, з чиєї вини порушені його права, скарга подається у порядку підпорядкованості безпосередньому командиру. СКАРГА МОЖЕ ПОДАВАТИСЬ УСНО і ПИСЬМОВО: - військовослужбовцем, -членом сім’ї військовослужбовця -іншою заінтересованою особою. Усі скарги у день їх надходження заносяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян. Усну скаргу військовослужбовці, члени їх сімей та інші громадяни мають право подати командирам військових частин під час особистого прийому, що визначено у кожній військовій частині, установі, організації. ПИСЬМОВУ СКАРГУ бажано подавати у двох примірниках до відділу військової частини або іншого державного органу, у компетенції якого розгляд вашого питання. Другий примірник з відміткою про отримання залишається у особи, яка подала скаргу. Він є підтвердженням того, що військова частина або інший орган отримали скаргу, і може бути використаний як доказ факту звернення, якщо виникне потреба оскаржити затримку або незадовільні результати розгляду скарги. У письмовій скарзі слід вказати: -прізвище, ім’я і по батькові, -адресу місця проживання і номер телефону, -посадову особу або орган державної влади, якому адресована скарга, -ясно і докладно описати обставини порушення вашого права, суть порушення, -зазначити, які дії ви просите відповідальну посадову особу вчинити для відновлення цього права, вказати дату і поставити підпис. Якщо ви бажає бути присутнім при розгляді скарги, про це теж варто зазначити у нійЗРАЗОК СКАРГИ ДОДАЄТЬСЯ. ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, які подали заяву чи скаргу, МАЮТЬ ПРАВО: • особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків; • подати додаткові матеріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав командир або орган, який розглядає заяву або скаргу; • бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги; • одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; • ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги; • оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді; • вимагати відшкодування збитків у встановленому законом порядку. Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси.

  ст. 20 ЗУ Про звернення громадян передбачає:

  СТРОКИ РОЗГЛЯДУ УСІ пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ з часу їх отримання, а ті, що НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ДОДАТКОВОГО ВИВЧЕННЯ й перевірки, - невідкладно, але НЕ ПІЗНІШЕ П'ЯТНАДЦЯТИ ДНІВ з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ. Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.

  Скарги та роз яснення приймають тут:

  Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.Или же подайте обращение на урядовий контакт -центр 15-45 https://ukc.gov.ua/portal/appeals/ лучше письменно на министра обороны и загрузите в форму фото копии ответов командира части.

  С уважением, Константин Гончаренко

  +1 / 0
  Гончаренко Константин
  Гончаренко Константин 5 дней назад

  Юрист, г. Сумы, 4 года опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  Доброго дня!

  По Вашому питанню повідомляю наступне:

  Спочатку зверніться до місцевої ВЛК отримайте їх рішення потім подайте скарггу до обласної ВЛК У канцелярію з копіями медичних довідок та очікуйте рішення , далі оскаржуват у центральну ВЛК при Міноборони та до суду.

  Ви маєте 90 днів для оскарження міської, обласної комісії ВЛК. До вищестоящого органу.

  За цей час Вам необхідно письмово у довільній формі з зазначенням контактних даних на ім я начальника військомату звернутися з вимогою надати Вам копію висновку ВЛК про Ваше обстеження та придатність до служби, адже комісіямала відбуватись за вашої безпосередньої участі з видачею документів згідно Наказу Міністерства оборони № 402.

  В термін 15-ти днів Вам мають надати письмову відповідь згідно ст.11 ЗУ Про звернення громадян.

  Надалі необхідно оскаржити отримані документи у судовому порядку у адміністративному суді.

  Попередньо подаэте скаргу до обласного ТЦК СП та Міноборони, а також зафіксуйте скаргу через урядовий контакт –центр за тел.. 15-45 або письмово через сайт онлайн кабінет https://ukc.gov.ua/portal/appeals/

  Паралельно подаєте заяву до поліції про підробку документів посадовими особами кримінальний злочин за ст. 358 КК реєструєте у ЕРДР в порядку ст. 214 КПК України отримуєте довідку про прийняття заяви.

  до військомату направляєте заяву поштою рекомендованим листом, або особисто з відміткою штампу та вхідного номеру на заяві копію зі штампом вимагаєте надати Вам.

  Всі документи зберігаєте листування проводите письмово для доказів у суді.

  Наразі процесуальні строки призупинено у зв язку з воєнним станом у державі , суди призупинили діяльність до завершення воєнногоо станну , розгляд проводиться лише невідкладних справ, переважно у дистанційному форматі ЧЕРЕЗ СИСТЕМУ ЕЛЕКТРОННИЙ СУД https://www.kmu.gov.ua/service/elektronnij-sud Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. Якщо ви помітили порушення під час мобілізації, то можна звертатися до правоохоронних органів.

  З повагою,

  Костянтин Гончаренко

  +1 / 0
  Крикун Сергій Павлович
  Крикун Сергій Павлович 4 дня назад

  Юрист, г. Днепр, 29 лет опыта

  Обратиться Бесплатная оценка вашей ситуации

  "ПОЛОЖЕННЯ про добровольчі формування територіальних громад" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1449-2021-%D0%...(:

  " 16. Членом добровольчого формування може бути громадянин України віком від 18 років, який проживає на території громади, де діє добровольче формування, пройшов медичний, професійний та психологічний відбір (перевірку) і уклав контракт добровольця територіальної оборони...

  19. Особа, яка виявила бажання стати членом добровольчого формування, подає заяву на ім’я командира добровольчого формування. У заяві зазначається прізвище та власне ім’я особи, інформація про реєстрацію місця проживання (перебування) особи, інформація про освіту, інформація про місце роботи або вид діяльності, інформація про військово-облікову спеціальність (за наявності), обґрунтування бажання стати членом добровольчого формування...

  21. Контракт добровольця територіальної оборони укладається між командиром добровольчого формування та особою, яка подала заяву щодо членства в добровольчому формуванні. Такі особи укладають контракт добровольця територіальної оборони строком на три роки. Форма контракту добровольця територіальної оборони затверджується Міноборони...

  23. Підставами припинення контракту добровольця територіальної оборони є:...

  заява добровольця територіальної оборони про припинення контракту;..

  24. Припинення контракту добровольця територіальної оборони має наслідком припинення членства в добровольчому формуванні.".

  ---

  Доброго дня, пане Алексу! Якщо Ви дійсно були прийняті до добровольчого формування ТРО, то, по-перше, є не призваним, а добровольцем ТРО; по-друге, маєте право в будь-який час подати командиру заяву (не рапорт) про припинення контракту та звільнення з формування ТРО. Щодо відстутності контракту, то це порушення командування ТРО і не позбавляє Вас статусу добровольця ТРО та права на звільнення зі служби ТРО.

  0 / -1
  • Алекс Клиент 4 дня назад

   Це не те ТРО...


Похожие вопросы