Начните консультацию с юристом онлайн
Помер чоловік,ліквідатор ЧАЕС,інвалід 2 групи,1 категорія.Маємо експертний висновок,що смерть пов'язана з виконанням обов'язків військовоі служби по ліквідаціі наслідків аваріі на ЧАЕС. В які органи треба звернутися і які потрібні документи,щоб отримати компенсацію по втраті годувальника?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Одноразова компенсація виплачується дружині, якщо вона не одружилася вдруге, або сім’ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті. Для отримання компенсації потрібно звернутись до суб'єкта надання адміністративної послуги із необхідним пакетом документів.
Подати заяву на отримання послуги Ви можете особисто або через законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) або електронною поштою.
Строк надання послуги 30 днів.
Ознайомтесь за посилання https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-odnor...
При виникненні додаткових питань натискайте "Звернутися". Всього доброго!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Валентина!
Серед пільг, передбачених державою для ліквідаторів наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та їхнім родинам, є одноразова компенсація у зв’язку з втратою годувальника, смерть якого пов’язана з цією катастрофою.
Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 року № 760 передбачена одноразова компенсація у зв’язку зі втратою годувальника, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт.
дружині чи чоловікові в разі, коли вони не одружилися вдруге;
сім’ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті.
Належність до непрацездатних осіб та членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років (якщо навчаються – до 23 років, діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні) або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Районні, районні у місті Києві (у разі утворення) та місті Севастополі ради
Районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації
Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад
Центр надання адміністративних послуг
Подаггя заяви на отримання компенсації треба робити персонально або через доручену особу чи законного представника, шляхом відправлення документів поштою (рекомендованим листом) або електронною поштою.
Заява
Копія свідоцтва про смерть
Копія документа, що підтверджує статус громадян із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, учасників ліквідації ядерних аварій
Копія свідоцтва про шлюб
Копія експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє в системі МВС, СБУ чи Міноборони
Копія паспорта громадянина України
Копія пенсійного посвідчення або посвідчення особи, яка одержує державну соціальну допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю"
Копія довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта з відміткою про відмову від прийняття такого номера
Результатом надання послуги є призначення та виплата одноразової компенсації або відмова в призначенні одноразової компенсації.
Виникнуть питання чи наміри отримати персональну консультакцію, натискайте кнопку "звернутись" під моєю відповіддю з фото. Постараюсь Вам допомогти!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю.
Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на отримання одноразової компенсації у зв’язку із втратою годувальника, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, мають право:
При цьому, належність до непрацездатних осіб та членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
Сім’ям, які втратили годувальника, одноразова компенсація виплачується у розмірі 7586 гривень, батькам померлого годувальника – 3792 гривень.
Виплата одноразової компенсації дружинам (чоловікам) померлих громадян здійснюється на банківський рахунок на підставі наступних документів:
Батькам померлого учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, одноразова компенсація (незалежно від того, чи були вони на його утриманні, та незалежно від отримання такої компенсації сім’єю померлого) здійснюється на банківський рахунок на підставі документів:
ВАЖЛИВО! Виплата одноразової компенсації здійснюється протягом шести місяців з дати встановлення смерті годувальника.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Юрист, г. Чернигов, 10 лет опыта
Доброго дня, Валентино!
Для оформлення пенсії у зв'язку з втратою годувальника Вам необхідно подати до Пенсійного Фонду України заяву та пакет документів, перелік яких визначено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі – Порядок):
Документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 Порядку, а саме:
– за періоди до 01.01.2004 – документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а також підтверджуючі документи про стаж за періоди роботи за кордоном, за період роботи до 01.01.1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген.
За період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, використовується інформація, наявна в структурному підрозділі Пенсійного фонду, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі – відділ персоніфікованого обліку).
– для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року (додатки 1, 3 до Положення).
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов’язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім’ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім’ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім’ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім’ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв’язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
11) документи про стаж, визначені підпунктом 2 пункту 2.1 цього розділу, особи, якій призначається пенсія, (для визначення пенсійного віку осіб, зазначених у пункті 1 частини другої статті 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-12):
Відповідно до ст. 20-23 Закону пільги, передбачені пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 статті 20, надаються дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, або опікуну (на час опікунства) дітей померлого. Дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого видається посвідчення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
ПОРЯДОК видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та іншим категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2018 р. № 551 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/551-2018-%D0%BF):
11. Посвідчення видаються уповноваженими органами за місцем проживання (реєстрації) особи на підставі рішень комісій з визначення статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та інших категорій громадян, утворених уповноваженими органами (далі - регіональні комісії).катастрофою” темно-бордового кольору.
Посвідчення видаються дружині (чоловіку) померлого (померлої) громадянина (громадянки) з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, віднесеного (віднесеної) до категорій 1 або 2, або з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3, смерть якого (якої) пов’язана з Чорнобильською катастрофою, а також дружині (чоловіку), якщо та (той) не одружилася (одружився) вдруге, померлого (померлої) громадянина (громадянки), віднесеного (віднесеної) до категорій 1, 2 або 3, смерть якого (якої) пов’язана з участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи, участі у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт, відповідного посвідчення (за наявності) та експертного висновку щодо встановлення причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та проведенні на них регламентних робіт
Отже, для отримання посвідчення (а відповідно і пільг, передбачених пунктами 5, 7, 8, 11, 12, 20, 23 і 27 статті 20 Закону) Вам необхідно звернутися до УСЗН та надати відповідні документи.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-12):
Стаття 48. Компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю, особам, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, сім’ям у зв’язку із втратою годувальника та щорічна допомога на оздоровлення
Одноразова компенсація виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків інших ядерних аварій, особам, які брали участь у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, які стали особами з інвалідністю внаслідок відповідних ядерних аварій та випробувань, участі у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, дружинам (чоловікам), якщо та (той) не одружилися вдруге, померлих громадян, смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, у ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, сім’ям, які втратили годувальника, та батькам померлого із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою, дітям з інвалідністю, інвалідність яких пов’язана з Чорнобильською катастрофою.
Компенсація та допомога, передбачені цією статтею, виплачуються в порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України.
ПОРЯДОК виплати одноразової компенсації за шкоду, заподіяну внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій, ядерних випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та щорічної допомоги на оздоровлення деяким категоріям громадян, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 760 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/760-2016-%D0%BF#n8):
2. Одноразова компенсація та щорічна допомога виплачуються за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на відповідний рік для соціального захисту громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи) за місцем фактичного проживання (перебування) громадян.
4. Одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 285 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”:
сім’ям, які втратили годувальника, - 7586 гривень (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/285-2015-%D0%BF)
7. Одноразова компенсація у зв’язку з втратою годувальника, смерть якого пов’язана з Чорнобильською катастрофою, участю у ліквідації наслідків інших ядерних аварій, ядерних випробуваннях, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, виплачується дружині чи чоловікові в разі, коли вони не одружилися вдруге, сім’ї померлого годувальника з числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, в якій є непрацездатні особи, що були на утриманні померлого на момент його смерті.
Належність до непрацездатних осіб та членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, визначається згідно із статтею 36 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
Виплата одноразової компенсації здійснюється на підставі:
свідоцтва про смерть;
документа, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, складення ядерних зарядів та здійснення на них регламентних робіт, із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС;
свідоцтва про шлюб;
експертного висновку міжвідомчої експертної комісії з установлення причинного зв’язку хвороби, інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінення та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, іншої ядерної аварії, участі в ядерному випробуванні, військовому навчанні із застосуванням ядерної зброї, складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт або військово-лікарської комісії, що діє в системі МВС, СБУ чи Міноборони.
Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/796-12):
Стаття 52. Щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи
Щомісячна компенсація у разі втрати годувальника призначається на кожного непрацездатного члена сім'ї, який був на його утриманні, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Право на щомісячну компенсацію в разі втрати годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи мають непрацездатні члени сім'ї годувальника, які були на його утриманні. При цьому дітям щомісячна компенсація призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ПОРЯДОК обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений постановою Кабінету Міністрів Українивід 23 листопада 2011 р. № 1210 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1210-2011-%D0%BF):
14. Щомісячна компенсація сім’ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначається на кожного непрацездатного члена сім’ї, який був на його утриманні, у розмірі 113,88 гривні.
Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.
ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!
Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта
Добрый день!
По Вашему вопросу сообщаю следующее:
Вопрос определения статуса лиц, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, регулирует Закон от 28.02.91 г. № 796-ХІІ «О статусе и социальной защите граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы» (далее – Закон № 796) и постановление КМУ от 11.07.18 г. № 551 «Об утверждении порядка выдачи удостоверений лицам, пострадавшим в результате Чернобыльской катастрофы, и другим категориям граждан» (далее – Постановление № 551).
Участниками ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС (категория 1, 2, 3) считаются граждане, которые непосредственно принимали участие в устранении Чернобыльской аварии, ее последствий, в том числе в проведении эвакуации людей и имущества из этой зоны, а также временно направленные в командировку в зону отчуждения, включая военнослужащих: лица офицерского состава, прапорщики, мичманы, военнослужащие сверхсрочной службы, военнообязанные, призванные на военные сборы, военнослужащие-женщины, а также сержанты (старшины), солдаты (матросы), которые находятся (находились) на действительной срочной службе в вооруженных силах, руководящий и оперативный состав органов Комитета государственной безопасности, лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел, а также других воинских формирований, работники государственных, общественных, других предприятий, учреждений и организаций независимо от их ведомственной подчиненности, а также те, кто работал в 1986 году на пунктах санитарной обработки населения и дезактивации техники или их строительстве;
Пострадавшими от Чернобыльской катастрофы (категория 1, 2, 3) считаются лица, которые подверглись влиянию радиационного облучения в результате катастрофы на Чернобыльской АЭС, включая детей.
Основанием для определения статуса являются:
Государство обеспечивает социальную защиту лиц, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, в виде предоставления компенсаций и льгот. Перечень, основания и объемы предоставления льгот зависят от категории, к которой относятся «чернобыльцы». Эти категории определены в ст. 14 Закона № 796
ОПРЕДЕЛЕНИЕ СТАТУСА «ЧЕРНОБЫЛЬЦЕВ» В СООТВЕТСТВИИ С КАТЕГОРИЕЙ
Категория
Определение статуса
Категория 1
Лицо с инвалидностью из числа участников ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС и пострадавших от Чернобыльской катастрофы, относительно которых установлена причинная связь инвалидности с Чернобыльской катастрофой, больные в результате Чернобыльской катастрофы лучевой болезнью
Категория 2
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые работали в зоне отчуждения:
– с момента аварии до 01.07.86 г. – независимо от количества рабочих дней;
– с 01.07.86 г. по 31.12.86 г. – не менее 5 календарных дней (далее – к. д.);
– в 1987 году – не менее 14 к. д., а также пострадавшие от Чернобыльской катастрофы;
– эвакуированные в 1986 году из зоны отчуждения (в том числе лица, которые на момент эвакуации находились в состоянии внутриутробного развития, после достижения ими совершеннолетия);
– лица, которые постоянно проживали в зоне безусловного (обязательного) отселения с момента аварии до принятия постановления об отселении
Категория 3
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые работали:
– в зоне отчуждения с 01.07.86 г. по 31.12.86 г. – от 1 до 5 к. д.;
– в зоне отчуждения в 1987 году – от 1 до 14 к. д.;
– в зоне отчуждения в 1988–1990 годах – не менее 30 к. д.;
– на действующих пунктах санитарной обработки населения и дезактивации техники или их строительстве не менее 14 к. д. в 1986 году
Категория 4
Лица, которые постоянно проживают или постоянно работают либо постоянно учатся на территории зоны усиленного радиоэкологического контроля, при условии, что они по состоянию на 1 января 1993 года прожили или отработали либо постоянно учились в этой зоне не менее четырех лет
Льготы для «чернобыльцев» подразделяются на: медицинские; трудовые; жилищно-коммунальные; транспортные; образовательные; налоговые; социальные услуги и сфера обслуживания.
Полный перечень льгот опубликован на сайте Минсоцполитики.
ТРУДОВЫЕ ЛЬГОТЫ ДЛЯ «ЧЕРНОБЫЛЬЦЕВ»
№ п/п
Категория
Трудовые льготы
1
2
3
1
Для всех категорий
Выплата пособия по временной нетрудоспособности в размере 100 % средней зарплаты независимо от страхового стажа
Предоставляется также жене (мужу) умершего гражданина, смерть которого связана с Чернобыльской катастрофой, или опекуну (на время опекунства) детей умершего
2
Для категорий 1, 2
Преимущественное право на оставление на работе в случае увольнения работников в связи с изменениями в организации работы, производства и труда, в т. ч. в случае ликвидации, реорганизации или перепрофилирования предприятия, учреждения, организации, сокращения численности или штата работников, а также на трудоустройство
Предоставляется также жене (мужу) умершего гражданина, смерть которого связана с Чернобыльской катастрофой, или опекуну (на время опекунства) детей умершего
Использование очередного отпуска в удобное для них время, а также получение дополнительного отпуска с сохранением зарплаты продолжительностью 14 рабочих дней в год
П. 22 ст. 20 Закона № 796
3
Для категории 1
Выплата работающим инвалидам пособия по временной нетрудоспособности до 4 месяцев подряд или до 5 месяцев в календарном году
П. 9 ст. 20 Закона № 796
4
Для категории 2
Возмещение в установленном законодательством порядке потерянного заработка, который они имели до повреждения здоровья, если заболевание или увечье, возникшие в связи с выполнением работ, связанных с ликвидацией последствий аварии на ЧАЭС, привели к стойкой потере профессиональной трудоспособности (без установления инвалидности), что установлено уполномоченной медицинской комиссией
П. 8 ст. 21 Закона № 796
5
Для категории 3
Ежегодное получение отпуска до 14 рабочих дней без сохранения зарплаты одному из родителей, которые имеют несовершеннолетних детей и проживают на территориях зон радиоактивного загрязнения
П. 3 ст. 22 Закона № 796
лицам, которые пострадали в результате Чернобыльской катастрофы и имеют в то же время право на другие льготы и компенсации, предусмотренные законодательством Украины, льготы и компенсации предоставляются по их выбору в соответствии с одним из законов Украины (ст. 60 Закона № 796).
ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ НАЗНАЧЕНИЯ КОМПЕНСАЦИИ
В п. 3 Порядка использования средств государственного бюджета для выполнения программ, связанных с социальной защитой граждан, пострадавших в результате Чернобыльской катастрофы, утвержденного постановлением КМУ от 20.09.05 г. № 936, предусмотрено назначение гражданам компенсаций, помощи определенных видов и предоставления льгот, которая осуществляется по единому заявлению в соответствии с постановлением КМУ от 17.08.02 г. № 1146 «О совершенствовании механизма предоставления социальной помощи».
Органы соцзащиты населения, которые проводят начисления и выплаты, предусмотренные Законом № 796, сверяют в случае необходимости полученную от граждан информацию относительно правомерности начисления компенсационных выплат с отделами персонифицированного учета согласно Единому автоматизированному реестру лиц, которые имеют право на льготы в соответствии с постановлением КМУ от 29.01.03 г. № 117.
ДОКУМЕНТЫ ДЛЯ НАЗНАЧЕНИЯ КОМПЕНСАЦИЙ
№ п/п
Кто имеет правона получение компенсации
Документы, которые являются основанием для назначения компенсации
Норма Закона № 796
1
2
3
4
1
Участники ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, которые принимали участие в спасательных работах в зоне отчуждения
Удостоверение о командировке в зону отчуждения.
Военный билет.
Справка командира воинской части или архива об участии в ликвидации последствий аварии в зоне отчуждения.
Справка о повышенной оплате труда в зоне отчуждения (с указанием количества дней и населенного пункта)
Ст. 15
2
Граждане, которые эвакуированы из зоны отчуждения, отселены и самостоятельно переселились
Справка об эвакуации, отселении, самостоятельном переселении
Ст. 4, 15
3
Граждане (пострадавшие), которые проживают или работают на загрязненных территориях
Справка о периоде проживания, работы на этих территориях
Ст. 15
добавлю, что кроме вышеуказанных лиц право на льготы и компенсации имеют жены (мужья), опекуны ребенка умерших граждан, смерть которых связана с Чернобыльской катастрофой, а также граждане, которые принимали участие в ликвидации других ядерных аварий (ст. 20–22 Закона № 796).
Документы необходимо подать в Управление социальной защиты по месту регистрации или проживания.
---
Одноразова компенсація виплачується в розмірах, установлених постановою Кабінету Міністрів України від 14 травня 2015 р. № 285 “Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
- інвалідам I групи - 379,3 гривні;
- інвалідам II групи - 284,4 гривні;
- інвалідам III групи - 189,6 гривні;
- дітям-інвалідам - 1264 гривні;
- сім’ям, які втратили годувальника, - 7586 гривень;
- батькам померлого - 3792 гривні;
Вы можете пойти на пению по чернобылю при наличии 15 лет страхового стажа
Пенсіонування зазначених осіб здійснюється за Законами України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 “Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, якою затверджено порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Ця постанова набрала чинності з 01.01.2012 року.
Вік виходу на пенсію учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визначається відповідно до п.1 ст.55 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”:
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, за наявності відповідного страхового стажу, зменшеного на кількість років зменшення пенсійного віку, але не менше 15 років страхового стажу.
Відповідно до статті 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” загальновстановлений вік виходу на пенсію становить 60 років.
Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1210-2011-%D0%...
С уважением,
Константин Гончаренко
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеhttps://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D0%B...
Умови призначення пенсії у звʼязку з втратою годувальника та особи, які мають право на призначення цієї пенсіїЗгідно ст. 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу.
При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти, у порядку, передбаченому Законом України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти", які були на її утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу годувальника, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника у порядку, встановленому цим Законом, якщо інше не передбачено Законом України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти.
Непрацездатними членами сім'ї померлого годувальника вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування";
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій статті 36 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якщо вони:
1) були на повному утриманні померлого годувальника;
2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
Усиновлені діти мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми.
Пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.
Положення цього Закону, що стосуються сім'ї померлого, відповідно поширюються і на сім'ю особи, визнаної безвісно відсутньою або оголошеною померлою у встановленому законом порядку.
Пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Розмір пенсії у зв'язку з втратою годувальникаДля обчислення розміру пенсії у зв’язку з втратою годувальника необхідно обчислити розмір пенсії за віком померлого годувальника, враховуючи його стаж та заробіток.
Так, пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі:
Дітям-сиротам пенсія призначається виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.
Строки призначення пенсії по втраті годувальникаПенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
Непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника така пенсія призначається на весь період, протягом якого вони вважаються непрацездатними.
Членам сім’ї, які досягли пенсійного віку та мають наявний страховий стаж, визначений статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»), така пенсія призначається довічно.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
Призначення однієї пенсії у зв'язку з втратою годувальника на всіх членів сім'ї. Виділення частки пенсіїНа всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія.На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.
Куди звертатися за призначенням пенсії у разі втраті годувальникаДля призначення пенсії у разі втрати годувальника потрібно звернутися до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, за місцем реєстрації.
Документи, які необхідні для оформлення пенсії у разі втрати годувальникаДокументи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 Порядку, а саме:
- за періоди до 01.01.2004 – документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, а також підтверджуючі документи про стаж за періоди роботи за кордоном, за період роботи до 01.01.1991 року на Крайній Півночі чи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі колишнього СРСР, а також на острові Шпіцберген.
- за період роботи, починаючи з 01.01.2004 року, використовується інформація, наявна в структурному підрозділі Пенсійного фонду, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі – відділ персоніфікованого обліку).
- для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000 року.
Довідково: відповідно до ст. 40 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.Також надаються такі документи:
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім’ї, яким право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
До заяви про призначення пенсії у зв’язку з втратою годувальника сім’ї військовослужбовця строкової служби додається документ, одержаний від військової частини або районного (міського) військового комісаріату чи іншої військової установи, що засвідчує дату та причину смерті військовослужбовця, або документ про визнання військовослужбовця безвісно відсутнім або оголошення його померлим. Якщо смерть настала після звільнення з військової служби, подаються свідоцтво ДРАЦС про смерть, довідка військового комісаріату про проходження військової служби із зазначенням дати призову, дати і підстав звільнення з військової служби та висновок МСЕК про те, що смерть військовослужбовця пов’язана з проходженням військової служби.
Довідково:За документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім’ї, приймаються довідки житлово-експлуатаційних або інших організацій з місця проживання (реєстрації), або довідки органів місцевого самоврядування, або довідки про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою), видані згідно із вимогами статті 3 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні".
У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.
За документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім’ї, а також рішення суду.
За документ, який засвідчує, що чоловік (дружина), а у разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років, приймаються:
- довідки відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. За відсутності зазначеного документа й неможливості його одержання факт здійснення догляду може встановлюватись у судовому порядку;
- довідка органу, що призначає допомогу, про вид отриманої допомоги та період її одержання.
Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім’ї які досягли 18 роківПри досягненні дитиною 18 років, виплата пенсії у зв’язку з втратою годувальника припиняється з першого числа місяця, що настає за місцем, в якому вона досягла 18-річчя. Отже, у разі, якщо дитині виповнилося 18 років, проводити виплату пенсії їй слід особисто, крім випадків, коли над нею встановлено опіку (піклування). Пенсійна справа буде переоформлена на ім’я дитини та виплата пенсії буде провадиться особисто, до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.
Куди звертатися?До управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації
Необхідні документиФайл:Заява про призначення перерахунок пенсії.doc
Надано можливість одержувати пенсію у зв’язку з втратою годувальника дітям померлого годувальника в період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців.
Порядок виділення частки пенсії на повнолітню особуЯкщо пенсія у зв’язку з втратою годувальника виплачується на двох та більше непрацездатних членів сім’ї, та одному з непрацездатних членів сім’ї виповнилося 18 років, то виплата пенсії припиняється у зв’язку з необхідністю подальшого виділення частки пенсії на повнолітнього одержувача (за умови його навчання за денною формою). Виплата пенсії у зв’язку з втратою годувальника на молодших утриманців продовжується після з’яснування підстави для виплати на повнолітнього утриманця.
Куди звернутися?До управління Пенсійного фонду України за місцем реєстрації
Необхідні документиЯкщо член сім’ї, якому виповнилось 18 років, не продовжує навчання за денною формою, то він повинен повідомити про цей факт управління Пенсійного фонду України для продовження виплати пенсії у зв’язку з втратою годувальника на молодших дітей в повному обсязі.
Якщо протягом місяця після припинення виплати пенсії повнолітній член сім’ї, що одержував пенсію із іншими дітьми померлого годувальника, не звернувся до управління Пенсійного фонду України в районі, то виплата пенсії у зв’язку з втратою годувальника продовжується на молодших дітей.