Задайте вопрос юристу

880 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Бухгалтерский учет, 29 сентября 2023, вопрос №93803 400₴

Гранти для ФОП Єдиного податку

Доброго дня чи може Благодійний фонд надати грант на розробку технічного виробу (БПЛА, дрон, літаки невеликої ваги для виконання завдань ) для ФОП на єдиному податку (2,3 групи) ? Чи краще варіант безповоротної фінансової допомоги, благодійної допомоги? Чи виникає оподаткування у випадку надання гранту з боку БФ, і у ФОПА при отриманні даних коштів на рахунок? З подальшим переданням даного виробу до військової частини/військовим для випробовувань?

Ответы юристов (6)

    Чернишева Антоніна Михайлівна
    12.5%
    Чернишева Антоніна Михайлівна год назад

    Юрист, г. Мукачево, 8 лет опыта

    Добрий день. На жаль, ФОП не може бути бути суб’єктом благодійної допомоги відповідно до статті 1 ЗУ № 5073-VI, тому щодо них застосовується термін та норми щодо “безповоротної фінансової допомоги”. Варто зазначити, що такий дохід в розумінні ПКУ є додатковим благом і включається до оподатковуваного доходу фізичної особи на підставі підпункту ґ) пп.164.2.17, п. 164.2, ст. 164 ПКУ: “ґ) суми безповоротної фінансової допомоги (крім суми процентів умовно нарахованих на таку допомогу)”

    Практика показує, що при виплаті такого доходу благодійник (надавач безповоротної фінансової допомоги) повинен утримати і сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір у встановленому чинним законодавством України порядку, а також відобразити цю операцію в податковій звітності – заповнити додаток 4 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) за відповідний місяць з відображенням сум утриманих і сплачених податків з ознакою доходу “126” – додаткове благо .

    Щодо єдинщиків можна спробувати показати цей дохід саме як дохід ФОП та сплатити податки як ФОП, тоді не має виникати подвійного оподаткування з боку податків фізичної особи.

    Взагалі більш детально це питання розкрили в статті на сайті https://www.uny.org.ua/dopomoga/accounting-and-rep...

    Дякую за увагу!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ФОП не є суб’єктом благодійної допомоги відповідно до статті 1 ЗУ № 5073-VI, тому щодо них можливо лише використовувати термін та норми щодо “безповоротної фінансової допомоги”.

    При цьому, такий дохід в розумінні ПКУ є додатковим благом і включається до оподатковуваного доходу фізичної особи на підставі підпункту ґ) пп.164.2.17, п. 164.2, ст. 164 ПКУ:Підпункт 14.1.257 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (надалі ПКУ) «фінансова допомога – фінансова допомога, надана на безповоротній або поворотній основі. Безповоротна фінансова допомога – це: сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).»

    Айвазян Юрій Климентійович
    50%
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Олександра!

    Умовами договору про надання гранту, укладеного між ФОП та неприбутковою організацією (благодійним фондом або громадською організацією), не передбачено виробництво (виготовлення) та/або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначених організацій, а лише надання фінансової допомоги у реалізації проєкту.

    ПКУ не забороняє платникам єдиного податку отримувати гранти, які для цілей оподаткування розцінюють як безповоротню фінансову допомогу.

    Оскільки дохід у вигляді гранту не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності ФОП, то такий дохід, незалежно від обраної системи оподаткування, оподатковують за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб.

    Відповідно до п.п. 168.1.1 п.168.1 ст. 168 ПКУ податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відсотків, визначену в статті 167 ПКУ, та ставку військового збору 1,5 відс., встановлену в п.п. 1.3 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ.

    Отже, дохід у вигляді гранту, який виплачується благодійним фондом або громадською організацією – резидентами України на користь фізичних осіб – підприємців, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується юридичною особою як податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Олександра Клиент год назад

      А якщо використовувати виняток у вигляді цільової благодійної допомоги на розробку, розумію що не грант (грант не є приницповим питанням його надати), чи виникає тут ПДФО та ВЗ тавідповідно у ФОПА сплата ЄП?:

      Підпункт 170.7.4 пункт 170.7 статті 170 ПКУ. Не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості):

      “д) платнику податку, який проводить наукове дослідження або розробку, для відшкодування вартості обладнання, матеріалів, інших витрат (крім виплат заробітної плати, додаткових благ, інших витрат для особистих потреб) за умови, якщо результати таких досліджень чи розробок оприлюднюються та не можуть бути предметом патентування чи інших обмежень у оприлюдненні чи безоплатному поширенні об’єктів права інтелектуальної (промислової) власності, отриманих у результаті таких досліджень або розробок, а також якщо отримання такої допомоги не буде передумовою для виникнення будь-яких договірних зобов’язань між благодійником або третьою особою та набувачем благодійної допомоги у майбутньому, крім обов’язків з цільового використання такої благодійної допомоги;”

      • Айвазян Юрій Климентійович
        37.5%
        Айвазян Юрій Климентійович год назад

        Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

        Общаться в чате

        Це залежить від того, які саме наслідки матиме розробка та виробництво згаданої Вами техніки. Якщо в майбутньому розробник та одночасно виробник такої техніки має наміри її патентувати та просувати на ринку, то в такому випадку податкова не буде розглядати це як цільову допомогу. Якщо ж це одноразова акція без будь яких, згаданих мною наслідків, то в цьому випадку такий підхід можливий.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин год назад

    Юрист, г. Сумы, 5 лет опыта

    Доброго дня!

    Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що згідно з п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) безповоротна фінансова допомога – це:

    ► сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів;

    ► сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості;

    ► сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності;

    ► основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних).

    Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців (ФОП) визначено ст. 177 ПКУ.

    Об’єктом оподаткування фізичної особи – підприємця на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої ФОП (п. 177.2 ст. 177 ПКУ).

    Відповідно до п. 177.8 ст. 177 ПКУ під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності.

    У разі якщо ФОП отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку – фізичних осіб (п. 177.6 ст. 177 ПКУ).

    Оподаткування доходів платників податку – фізичних осіб регулюються розд. ІV ПКУ, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платниками податку на доходи фізичних осіб є фізична особа – резидент, яка отримує доходи, зокрема з джерел їх походження в Україні.

    Суми безповоротної фінансової допомоги, наданої фізичній особі, включаються до складу оподатковуваного доходу як дохід у вигляді додаткового блага, що визначено п.п. «г» п.п. 164.2.17 п 164.2 ст. 164 ПКУ.

    Оскільки у даному випадку надана безповоротна фінансова допомога не є результатом від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, що проводиться у порядку та за правилами передбаченими законодавством для такої категорії осіб, то така сума допомоги оподатковується за нормами встановленими ПКУ для оподаткування доходів фізичних осіб як додаткове благо.

    При цьому п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок за ставкою, визначеною у ст. 167 ПКУ.

    Крім того відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим.1 ст. 16 прим.1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

    Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого серед іншого включається дохід, отриманий платником податку у вигляді додаткового блага (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ).

    Таким чином, сума отриманої безповоротної фінансової допомоги включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу платника податку – фізичної особи та оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5 %.

    З повагою, Костянтин Гончаренко


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України