Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Автомобильное право, 23 ноября 2023, вопрос №97295

Аренда машины у частного лица

Хочу арендовать машину у частного лица (ее собственника). Как правильно заключить договор/расписку ?

Ответы юристов (6)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так треба мати договір оренди транспортного засобу.

    З повагою, Правозахисник Корнійчук Євген Іванович маю всі необхідні знання та навички для вирішення питань будь якої складності.

    Гордієнко Юрій Петрович
    Гордієнко Юрій Петрович год назад

    Адвокат, г. Киев, 21 год опыта

    Добрий день, Кирил!

    Для укладення договору оренди транспортного засобу зверніться до будь-якого нотаріуса.

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович год назад

    Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта

    Общаться в чате

    Доброго дня, Кириле!

    Згідно з Цивільним кодексом України транспортні засоби можна орендувати у фізичних або юридичних осіб. У результаті такої співпраці оформлюється договір оренди автомобіля, зразок якого доступний на сервісі FastDoc. Такий документ регулює права та обов’язки двох сторін: наймодавця (власника транспортного засоба) та наймача.

    Щоб документ набув чинності, потрібно правильно його заповнити. Договір оренди повинен містити таку основну інформацію:

    • Назву документа.
    • Дату та місце оформлення.
    • Інформацію про сторони. ПІБ, паспортні дані та РНОКПП для фізичних осіб, назва компанії та ПІБ, паспортні дані та посада представника для юридичної особи.
    • Реквізити сторін. До них варто віднести банківські рахунки, адресу проживання, контактні дані тощо.

    Договір оренди автомобіля містить низку істотних умов. До них відносяться:

    • предмет договору (об’єкт оренди);
    • інформація про транспортний засіб: марка автомобіля, модель, номер, рік випуску, модифікація ДВС тощо;
    • термін дії договору;
    • орендна плата (з урахування індексації або без);
    • порядок проведення дій, що направлені на обслуговування транспортного засобу;
    • порядок повернення та умови викупу транспортного засобу;
    • додаткові умови.

    Предметом договору є послуга оренди транспортного засобу, яка надається наймодавцем наймачу. Документ має визначати повну вартість майна з урахуванням індексації та амортизації, щоб у майбутньому була можливість створити механізм виплат у разі аварій.

    Зразок договору оренди автомобіля може бути з визначеним терміном дії або невизначеним. У першому випадку чітко зазначається, на який час транспортний засіб передається наймачу. По закінченню такий договір може бути подовжено на колишніх або на нових умовах.

    Якщо документ не має визначеного терміну, він вважається дійсним, допоки одна зі сторін не відмовиться від нього. У такому разі наймач чи наймодавець повинен попередити іншу сторону за 1 місяць до припинення дії договору.

    Найчастіше послуги наймодавцю оплачуються раз на місяць, якщо це не суперечить укладеному зразку договору оренди автомобіля. Орендна плата встановлюється у вигляді фіксованої суми, яка за умовами документа може бути змінена через деякий час або за умов індексації (як наслідок інфляції та девальвації національної валюти).

    Наймач може вимагати зменшення орендної плати, якщо з незалежних від нього причин він не може користуватися транспортним засобом деякий час..

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович

    Договір найму транспортного засобу укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню.

    Договір повинен містити всі істотні умови, що передбачені законодавством.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Вам потрібно укласти договір оренди автомобіля.

    Під час оренди автомобіля у фізособи зверніть увагу, що договір оренди ОБОВ’ЯЗКОВО:

    • укладають у письмовій формі (ч. 1 ст. 799 ЦК);
    • нотаріально засвідчують (ч. 2 ст. 799 ЦК). Детальніше про його особливості – читайте нижче;
    • має мати погоджені предмет, ціну і строк дії договору (ч. 3 ст. 180 ГК, ч. 1 ст. 759 ЦК).

    Щодо періодичності платежів, то орендна плата, якщо інше не визначено договором, сплачується щомісяця (ч. 5 ст. 762 ЦК). Рекомендую теж обов’язково зазначити її періодичність у договорі, а також прописати яким чином буде здійснюватися документальне оформлення результату наданої послуги. Зазвичай це акт приймання-передачі наданих послуг.

    Крім того, існують ще такі важливі юридичні особливості договору оренди автомобіля:

    • по предмету договору, тобто автомобілю, мають бути визначені його індивідуальні ознаки, наприклад так вказаний його VIN-код (номер кузова) або номер державної реєстрації, по якому теж можна встановити інші індивідуальні ознаки автівки по базі даних МВС;
    • автомобіль – це неспоживна річ. Це означає, що орендар не може розібрати такий автомобіль на запчастини та використати їх для інших своїх чи не своїх автомобілей;
    • якщо в договорі вказано про перевезення з одного місця в інше, але не визначені індивідуальні ознаки автомобіля – це договір перевезення, а не оренди. У таких договорах виконавець може надати будь-який автомобіль, який відповідає заявленим потребам замовника;
    • якщо орендар не зміг користуватися автівкою через обставини, за які він не відповідає, то тоді орендар звільняється від орендної плати за весь такий час. Так, наприклад, якщо автомобіль вийшов з ладу з незалежних від орендаря обставин, то немає підстав дану орендну плату за цей місяць ані нараховувати, ані сплачувати (ч. 6 ст. 762 ЦК).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    Раджу укласти договір та нотаріально посвідчити даний правочин.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA