Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
885 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
После смерти тещи в 2018 году тесть проживает один в двухкомнатной квартире. Несколько месяцев назад мы с женой узнали что к нему регулярно приезжает женщина, с его слов знакомая, тоже вдова, прописанная в другой области. У нас с женой сложилось впечатление, что она преследует цель завладеть недвижимостью принадлежащей тестю после его смерти. Хотел бы узнать если тесть при жизни не напишет завещание о передаче квартиры в наследство его дочери или внукам либо дарственную на кого либо из них, что произойдет с квартирой после его смерти если он будет проживать в ней вместе с этой женщиной. При этом возможно, что он эту сожительницу может в квартире прописать. Также возможно что он втайне заключит с ней брак. Как моей жене, его законной единственной дочери и нашим внукам не отдать квартиру абсолютно незнакомому нам человеку в данной ситуации в случае смерти тестя?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду
если он женится или оставит завещание или дарение - женщина будет наследницей
при других обстоятельствах - в общем - ей ничего не достанется
пусть тесть оформит дарение на дочь
так как при завещание на дочь если она будет женой - то ей будет положена обязательная часть если она пенсионер или инвалид
"нужна детальная консультация - звоните"
Адвокат, м. Київ
Если они будут в браке то на будет претендовать на 50 % части квартиры.Если даже будет завещание. Лучше сделать дарственную.Более подробно личная консультация
Юрист, м. Харків, 32 роки досвіду
Ваш тесть, если он собственник квартиры, вправе распоряжаться имуществом по своему усмотрению. Он может завещать, подарить, поменять, продать - здесь ограничений нет. Если он подарит или составит завещание, то оспорить такие действия будет очень сложно, хотя и можно. Вы не можете ему запретить что-то предпринять с квартирой, если он вменяемый человек. Если страдает какими-либо заболеваниями, особенно психического характера, то тогда у вас есть возможность.
Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду
Добрий ранок.
1. Якщо не буде договору дарування або заповіту, то процедура спадкування буде проходити за законом.
Відповідно до ст.1258 ЦК України - Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Що стосується питання черг за законом, це регулюється ст. 1261-1265 ЦК України.
Стаття 1261.Перша черга спадкоємців за законом
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Стаття 1262. Друга черга спадкоємців за законом
1. У другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
Стаття 1263. Третя черга спадкоємців за законом
1. У третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Стаття 1265. П'ята черга спадкоємців за законом
1. У п'яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа.
2. У п'яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім'ї.
Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім'ї спадкодавця, але не менш як п'ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Тобто, як бачете, як буде одруження, то жінка зможе набути право власності за законом у ПЕРШУ чергу. Якщо одруження не буде, але вони будуть спільно проживати не маньше 5 років - у порядку ЧЕТВЕРТОЇ черги. Прописка особи у квартирі не має значення. Основні обставини - спільне проживання більше 5 років та офіційний шлюб.
Як вирішити це питання?
1. Складання заповіту.
2. Договір дарування квартири.
3. Слідкувати щоб не було шлюбу.
Якщо надана консультація Вам допомогла, прошу обрати її як найкраща відповідь. Дуякую.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Євгеній, добрий день.
1) Хотел бы узнать если тесть при жизни не напишет завещание о передаче квартиры в наследство его дочери или внукам либо дарственную на кого либо из них, что произойдет с квартирой после его смерти если он будет проживать в ней вместе с этой женщиной.
Згідно ч. 2 ст. 21 Сімейного кодексу України проживання однією сім'єю жінки та чоловіка без шлюбу не є підставою для виникнення у них прав та обов'язків подружжя.
Стаття 1264. Четверта черга спадкоємців за законом (Цивільний кодекс України)
1. У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Тому, якщо тесть не зареєструє з цією жінкою шлюб, та не складе на неї заповіт - то переживати Вам не потрібно.
Адже тоді після смерті тестя квартиру повністю успадкує його донька, яка входить до першої черги спадщини.
Стаття 1261. Перша черга спадкоємців за законом (Цивільний кодекс України)
1. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Якщо ж тесть зареєструє з цією жінкою шлюб, то вона після його смерті успадкує половину квартиру, а іншу половину - донька тестя.
Якщо тесть складе на цю жінку заповіт (договір дарування) - то вона успадкує квартиру повністю.
2) Как моей жене, его законной единственной дочери и нашим внукам не отдать квартиру абсолютно незнакомому нам человеку в данной ситуации в случае смерти тестя?
Необхідно недопустити їхнього шлюбу або просити тестя, щоб він склав заповіт (чи договір дарування) на свою доньку.
При цьому кращим варіантом буде саме дарування, особливо якщо все-таки він одружиться на цій жінці.
Адже, якщо він укладе з нею шлюб, то навіть при наявності заповіту на Вас, вона зможе отримати обов'язкову частку у спадщині, якщо буде непрацездатною.
Стаття 1241. Право на обов'язкову частку у спадщині (Цивільний кодекс України)
1. Малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Якщо надана консультація допомогла, прошу обрати її як найкращу. Дякую.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВаша жена вступила в свою часть наследства, после смертиматери?
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте. Если эта женщина будет жить с ним одной семьёй (вести совместное хозяйство), и будет досматривать его до смерти, если он бун нуждаться в помощи, ей реально по суду признать факт проживания одной семьёй и стать наследницей первой очереди, переплюнув и внуков. Поэтому в вашем случае возможно даже не завещание (его можно отозвать), а дарственная.
Если я помогла Вам разобраться в ситуации, буду рада, если Вы отметить мою консультацию как лучшую. Спасибо
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день!
По Вашему вопросу могу сказать, что для Вас лучшим вариантом будет либо завещание в пользу дочери либо дарение по процедуре оформления дарственной , все эти действия совершаются нотариусом при добровольном согласии.
В завещании можно точно описать , кому и какая доля имущества будет отведена , после смерти Вашего родственника и тем самым обезопасит Вас от посягательств на имущество со стороны 3 -х лиц.
С уважением,
Константин Гончаренко