Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 14 травня 2024, питання №108780 250₴

Виїзд за кордон з сестрою інвалідом

Добрий день. В мене виникла проблема з оформленням догляду на сестру з 2-год групою інвалідності, мені дали відмову але соцслужба не надіслала її через пошту, тому я не міг надати її ТЦК для оформлення догляду. Мені дали ще раз повістку на 20.05 і час щоб я зібрав документи для оформлення відстрочки. Оскільки соцслужба провинилася а догляд буде робитися заново і займе біля місяця, щоб встигнути до походу в ТЦК вони запропонували мені дати якийсь документ типу дозволу на виїзд за кордон з хворою сестрою на лікування. Вони запевнили, що він еквівалентний догляду і я зможу тимчасово вирішити проблеми з ТЦК і навіть дійсно виїхати з ним за кордон (хоча як це може бути якщо я не знаю куди і на яке саме вони мене із сестрою хочуть відправити). Наскільки цей документ може реально допомогти мені з відстрочкою в ТЦК?

Відповіді юристів (10)

    Корнійчук Євген Іванович
    25.2%

    Доброго дня, у зв'язку зі змінами ви будете мати право на відстрочку у разі відсутності батьків.

    • члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи;

    Можливо мова іде про акт про встановлення факту здійснення постійного догляду, але цей документ видає виконком міської ради а не соціальна служба України.

    Дерій Владислав Олегович
    25.2%

    Доброго дня!

    Цей документ називається Акт встановлення здійснення догляду для виїзду за кордон. Якщо Вам його оформлять Ви можете підтвердити здійснення догляду за сестрою.

    Але, майте на увазі з 18 травня буде змінена підстава для відстрочки.

    Згідно законопроєкту 10449 (який набуде чинності 18 травня) нова підстава для відстрочки виглядає так:

    " не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи.

    Отже, Ви матимете право на відстрочку за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення з Вашою сестрою або якщо вони самі потребують постійного догляду.

    Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої особи, в тому числі усиновлені.

    Тому, якщо у Вас є рідні батьки та вони не потребують постійного догляду - Ви не оформите відстрочку.

    ЩОДО ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН - то, поки що, Ви маєте право на виїзд разом з сестрою.

    Згідно поставнови КМУ «Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України» Ви можете виїхати за кордон за підстав зазначених у п.2-1: у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право: особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Для виїзду за кордон разом з сестрою необхідні такі документи:

    1. Закордонні паспорти

    2. Документ про інвалідність сестри.

    3. Акт встановлення факту здійснення догляду.

    4. Військово-обліковий документ

    Підставою для складання Акту встановлення факту здійснення догляду є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:

    • копія паспортів заявника та особи, яка потребує догляду;
    • свідоцтва про народження Ваш та сстри;
    • Висновок ЛКК/МСЕК де вказана потреба у догляді
    • документ про спільне проживання (витяг про місце проживання або спільна прописка в паспорті-книжечці)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Олександр Клієнт 6 місяців тому

      Добрий день ще раз. В мен батько але він пенсіонер за віком і інвалід 3-ої групи

      • Дерій Владислав Олегович

        На жаль, якщо згідно довідки МСЕК батько не потребує догляду або в нього немає довідки лікарсько-консультативної комісії про потребу у сторонньому догляді - Вам не оформлять відстрочку.

        Можливо, є сенс Вам звернутись до закладу охорони здоров'я та взяти направлення для батька на ЛКК.

        Зміни, які передбачені законопроєктом 10449 взагалі нелогічні, адже для отримання відстрочки потрібно, щоб Ваш батько сам потребував постійного догляду, а те що він являється особою з інвалідністю - для ТЦК та законоворців не має значення.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.2%

    Доброго дня, Олександре!

    Наскільки я зрозумів, то Ви оформлювали компенсацію за догляд на непрофесійній основі? А зараз, скорше за все соцзахист пропонує Вам акт встановлення факту здійснення догляду? Так як саме один з цих документів і надає Вам право виїзду за кордон.

    Згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю І чи ІІ групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки)

    про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд

    або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Акт встановлення факту здійснення догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи складається на підставі звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа з інвалідністю І чи ІІ групи є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи з інвалідністю І чи ІІ групи або особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;".

    Отже, якщо мова йде про акт встановлення факту здіснення догляду, то цей документ, станом на зараз підійде для ТЦК, як доказ того, що Ви здійснюєте постійний догляд за сестрою.

    Проте, врахуйте, що з 18 травня змінюються підстави для відстрочки і Ваша виглядатиме наступним чином:

    Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набере чинності з 18 травня, Ваша підстава для відстрочки виглядатиме наступним чином:

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    14) члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи;".

    Тобто, я говорю, про те, що коли Ви прийдете до ТЦК 20 червня, то відстрочку Вам вже будуть надавати відповідно до нового законодавства. Тому потрібно розбиратесь чи маєте Ви на неї право у зв'язку зі змінами. Чи є в Вас з сестрою батьки?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Олександр Клієнт 6 місяців тому

      Добрий день ще раз. Так, є батько але він пенсіонер за віком і інвалід 3-ої групи

      • Айвазян Юрій Климентійович

        За таких обставин, аби мати право на відстрочку, необхідно щоби Ваш батько потребував постійного догляду. Без цього Ви не матимете права на відстрочку.

        • Олександр Клієнт 6 місяців тому

          Чи є можливість виїхати з цим документом на сестру за кордон якщо в неї немає закордонного паспорта?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Ми з Вами обговорювали цю обставину у Вашому попередньому питанні. На мій погляд буде доволі складно. Також врахуйте, що після 18 травня на крдоні будуть вже офіційно вимагати військово-обліковий документ.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    24.4%

    Вітаю Вас, Олександре!

    Добрий день. В мене виникла проблема з оформленням догляду на сестру з 2-год групою інвалідності, мені дали відмову але соцслужба не надіслала її через пошту, тому я не міг надати її ТЦК для оформлення догляду. Мені дали ще раз повістку на 20.05 і час щоб я зібрав документи для оформлення відстрочки. Оскільки соцслужба провинилася а догляд буде робитися заново і займе біля місяця, щоб встигнути до походу в ТЦК вони запропонували мені дати якийсь документ типу дозволу на виїзд за кордон з хворою сестрою на лікування. Вони запевнили, що він еквівалентний догляду і я зможу тимчасово вирішити проблеми з ТЦК і навіть дійсно виїхати з ним за кордон (хоча як це може бути якщо я не знаю куди і на яке саме вони мене із сестрою хочуть відправити). Наскільки цей документ може реально допомогти мені з відстрочкою в ТЦК?

    По-перше, не зовсім зрозуміло, про який документ йде мова. Скоріше за все, про АКТ встановлення факту здійснення догляду. Якщо Вам його видадуть до 18 травня і Ви зможете до даної дати зробити спробу виїзду - теоретичні шанси на успіх є.

    Загалом питання перетинання державного кордону, принаймні до 18 травня 2024 року, кардинально відрізняються від підстав оформлення відстрочки від мобілізації. Якщо для других обов'язково потрібно доводити факт родинних стосунків, то для виїзду - ні. З приводу виїзду за кордон, все залежить від наявності або відсутності у Вас певних документів, зокрема про інвалідність особи.

    Якщо є висновок ЛКК про потребу в догляді, залишається оформити лише Акт встановлення факту здійснення догляду (АВФЗД). Теоретично підходить по суті 2 підстави.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають

    ...

    особи, які здійснюють постійний догляд за особами з інвалідністю I чи II групи і супроводжують таких осіб для виїзду за межі України, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або документів, що підтверджують інвалідність, та акта встановлення факту здійснення догляду.

    особи, які потребують постійного догляду, - у супроводі одного із членів сім’ї першого ступеня споріднення (у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки, та висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді або у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними особами, за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу у постійному сторонньому догляді та акта встановлення факту здійснення догляду.

    Що стосується нюансів отримання АВФЗД, то відповідь на це питання надасть Вам Положення про порядок видачу актів встановлення факту здійснення догляду, прийняте органом місцевого самоврядування за місцем Вашого проживання. Там прописані всі основні моменти з видачею актів, можливо також затверджена його форма.

    Наприклад, по місцю мого проживання наявність реєстрації за одним місцем проживання - взагалі не обов'язкова. В тому то і сенс АВФЗД, оскільки він видається, наприклад, для встановлення такого факту при відсутності спільної реєстрації (зокрема для тих, хто супроводжує одного із батьків з 1 або 2 групою інвалідності).

    Потрібно також зважати на те, що трапилося 29-30 грудня, зокрема випадки відмов у виїзді без оформленої відстрочки. Саме тому радив би Вам оформити мету виїзду, наприклад, потреба брата у проходженні лікування або обстеження за кордоном.

    Змін до Правил перетинання державного кордону громадянами України офіційно їх не було, жодних постанов Кабінет Міністрів з приводу цього не ухвалював.

    Втім, починаючи з 30 грудня 2023 року, громадянам масово почали відмовляти у перетині кордону. Офіційна версія – відсутність всіх документів, які вимагаються чинним законодавством. Хоча по факту це відбувається через відсутність оформлених у ТЦК та СП відстрочок від призову під час мобілізації. Відомо і чимало кейсів, коли люди виїздили, що ще більше ставить ситуацію в невизначеність.

    Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?

    1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.

    2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.

    3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.

    4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).

    5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови, оформленої у порядку статті 14 Закону України "Про прикордонний контроль".

    Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України

    Щодо відстрочки в ТЦК - з 18 травня Ви зможете її оформити виключно за умови відсутності інших осіб у сестри, у першу чергу, Ваших батьків. Тому питання доволі складне. Треба розбиратися наявні вже у Вас документи і думати про алгоритм дій.

    З повагою!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024