Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 29 червня 2024, питання №113777 500₴

Власник квартири син, як здати її в оренду через маму-ФОП(3група)

Доброго дня.
Скажіть будь ласка я власник квартири (син) яку хочу здати в оренду, моя мама є ФОПом(3 група), як можна передати мамі квартиру в користування, щоб вона здала її в оренду як ФОП. Розглядаю два варіанти договір оренди і договір позички (який є простіший і безпечніший) -ці договора підписуються з ФОПом чи з фізичною особою (мамою)? Чи підписавши договір оренди з мамою податок 18% і1. 5% плачу я чи мама Фоп як податковий агент?

Відповіді юристів (5)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Більш прийнятним варіантом для Вас є договір позички.

    За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом встановленого строку.

    Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними.

    Тобто ПДФО = 0

    В договорі необхідно передбачити право суборенди.

    Договір укладається між Вами - ФО та ФОП.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    У вказаній ситуації є кілька способів передання квартири матері.

    Так, зокрема, нерухомість можна:

    • подарувати,
    • здати в оренду,
    • надати у безоплатне користування
    • або передати в управління (найкраще).

    Порядок укладення договору управління майном регламентує глава 70 "Управління майном" ЦКУ.

    Згідно з ч. 1 ст. 1029 ЦКУ за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

    Договір управління майном може засвідчувати виникнення в управителя права довірчої власності на отримане в управління майно. Довірча власність на отримане в управління нерухоме майно, об'єкт незавершеного будівництва, майбутній об'єкт нерухомості виникає з моменту її державної реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (ч. 2 ст. 1029 ЦКУ).

    Предметом договору управління майном можуть бути підприємство як єдиний майновий комплекс, нерухома річ, цінні папери, майнові права, крім майнових прав інтелектуальної власності, та інше майно (ч. 1 ст. 1030 ЦКУ).

    Морозова Олександра Геннадіївна
    25%

    Добрий день, Петре!

    Ключова різниця між орендою та позичкою - відплатність. За договором оренди Ви передаєте в оренду за плату, а за договором позички - безоплатно. Загалом обидва договори прості та безпечні. Зміст по суті буде схожий, за виключенням умов щодо оплати.

    Мамі варто підписувати як ФОП, тому що вона буде використовувати квартиру у підприємницькій діяльності, а не для особистого користування.

    Якщо укладаєте договір оренди і визначаєте вартість, то у такому випадку Ваша мама, як ФОП, дійсно буде Вашим податковим агентом.

    Якщо Ви не хочете вказувати вартість здачі в оренду, тоді Вам краще підійде договір позички. Він буде безоплатний

    З повагою

    адвокат Олександра Морозова

    Карпенко Андрій Володимирович

    За договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати іншій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку.Відносинам безоплатного користування майном або позички присвячено гл. 60 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Позичку нерідко плутають із позикою, хоча ЦК чітко розрізняє ці види правовідносин та встановлює як основний критерій їх розмежування відповідні об’єкти таких договорів. Так, якщо за договором позики можуть передаватися лише гроші та речі, визначені родовими ознаками, об’єктом позички можуть бути лише індивідуально визначені неспоживні речі. Тим часом інша назва договору позички (яка на сьогодні в ЦК не використовується) – «договір безоплатного користування майном» саме й виражає основну його суть. Слід зазначити, що ч. 3 ст. 827 ЦК поширює на договір позички норми гл. 58 ЦК, присвячені врегулюванню орендних відносин.

    Попри це, варто враховувати, що деякі правила, властиві орендним відносинам, для договору позички застосовуватися не можуть через суть самого договору, наприклад щодо плати за користування майном (ст. 762 ЦК).

    Правову суть позички визначено у ч. 1 ст. 827 ЦК, згідно з якою за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов’язується передати іншій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку.

    Розглянемо більш детально законодавче визначення позички, оскільки це сприяє розумінню її особливостей. Безоплатність є основною ознакою позички, яка і відрізняє позичку від оренди. Однак варто пам’ятати, що користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. Тому, укладаючи договір позички, слід прямо зазначати в ньому умову про безоплатність користування річчю, яка надається в позичку. В іншому разі такі відносини можуть бути визнані орендними.

    Дерій Владислав Олегович
    75%

    Доброго дня!

    Розглядаю два варіанти договір оренди і договір позички (який є простіший і безпечніший) -ці договора підписуються з ФОПом чи з фізичною особою (мамою)?

    Для передачі жилого приміщення фізична особа та ФОП повинні укласти договір позички (безоплатного користування майном) або договір оренди (але в такому випадку, якщо фізособа буде отримувати дохід - вона може отримати штраф).

    Тобто, якщо Ви укладете договір оренди з мамою та будете отримувати дохід - з точки зору податкової буде вважатися, що Ви займаєтесь підприємницькою діяльністю без державної реєстрації. За це передбачена адміністративна відповідальність за статтею 164 КУпАП (штраф від 17 тис грн)

    Тому, Вам краще оформити договір позички, де в умовах договору вкажіть, що ФОП має право передавати нерухомість у користування іншим особам. Потім ФОП може на основі даного договору здавати в суборенду житлове приміщення.

    Згідно роз'яснення ДПСУ "Фізична особа – підприємець 2 та 3 групи спрощеної системи оподаткування може здавати в оренду (найм) власне та орендоване нерухоме майно.

    Однак, Податковим кодексом встановлено обмеження площі об’єктів, що надаються в оренду та можливості при цьому сплачувати єдиний податок.

    Так, пунктом 291.5.3 статті 291 ПКУ встановлено, що фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів не можуть бути платниками єдиного податку.

    При здійсненні такої діяльності підприємець обирає Код виду економічної діяльності ( КВЕД) 68.20 «Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна»".

    Тому,

    Чи підписавши договір оренди з мамою податок 18% і1. 5% плачу я чи мама Фоп як податковий агент?

    Договір оренди, на відміну від договору позички, завжди оплатний. Тому систематично отримуючи дохід - Ви здійснюєте підприємницьку діяльність. Якщо податкова про це дізнається, а Ви не ФОП - на Вас чекатиме штраф.

    Тому, краще оформіть договір безоплатної позички, а мама потім як ФОП здаватиме житло в оренду та сплачуватиме 5 % від доходу. Мамі головне - добавити відповідний КВЕД та не виходити за ліміти ФОП.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України