Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня!
Маю довідку, видану у 2005 році, яка зазначає, що вона «видана замість військового квитка» і печатку що я «знятий з військового обліку» згідно з наказом №342. Видана у м. Донецьк, де маю прописку, але з 2014 року там не живу, у зв'язку з окупацією міста.
Я мешкаю за кордоном, де стою на консульскому обліку.
Наразі обмежений у отриманні консульских послуг, у зв'язку з новим законом про мобілізацію. Особисті дані через застосунок РЕЗЕРВ+ оновлені, але в реєстрі ОБЕРІГ по мені нічого не знайдено і світиться повідомлення звернутись до ТЦК за місцем реєстрації.
Маю підстави для надання відстрочки.
Чи передбачена можливість стати на облік без особистого візиту до ТЦК, бо розумію що це займе певний час на ВЛК, отримання коду та отримання відстрочки (може бути більш місяця часу). З урахунком того, що наразі розглядають можливість отримання відстрочки у застосунку. За рахунок тривалого часу на оформлення документів доведеться звільнятись з роботи, що призведе до певних наслідків для мене та сім'ї. Я вже мовчу що ця поїздка дорого коштуватиме.
Як наразі врегульовано порядок надання документів для постанови на облік чоловікам, що мешкають за кордоном?
І друге питання, в даному випадку, чи було виканоно вимогу оновлення даних (дата оновлення в межах терміну що вимагався законодавством)? Навіть якщо в реєстрі не знайдено інформації. Та чи є інші вимоги, які зобов'язують особисто звернутись до ТЦК для постанови на облік. Як вийти з цієї ситуації, щоб мати можливість отримувати консульскі послуги?
P.S. консульська установа відмовила у постанові на війсковий облік посилаючись на https://portugal.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/konsulskij-oblik/vijskovij-oblik
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Адвокат, м. Київ, 11 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Маю довідку, видану у 2005 році, яка зазначає, що вона «видана замість військового квитка» і печатку що я «знятий з військового обліку» згідно з наказом №342. Видана у м. Донецьк, де маю прописку, але з 2014 року там не живу, у зв'язку з окупацією міста.Я мешкаю за кордоном, де стою на консульскому обліку.Наразі обмежений у отриманні консульских послуг, у зв'язку з новим законом про мобілізацію. Особисті дані через застосунок РЕЗЕРВ+ оновлені, але в реєстрі ОБЕРІГ по мені нічого не знайдено і світиться повідомлення звернутись до ТЦК за місцем реєстрації.Маю підстави для надання відстрочки.Чи передбачена можливість стати на облік без особистого візиту до ТЦК, бо розумію що це займе певний час на ВЛК, отримання коду та отримання відстрочки (може бути більш місяця часу). З урахунком того, що наразі розглядають можливість отримання відстрочки у застосунку. За рахунок тривалого часу на оформлення документів доведеться звільнятись з роботи, що призведе до певних наслідків для мене та сім'ї. Я вже мовчу що ця поїздка дорого коштуватиме.Як наразі врегульовано порядок надання документів для постанови на облік чоловікам, що мешкають за кордоном?І друге питання, в даному випадку, чи було виканоно вимогу оновлення даних (дата оновлення в межах терміну що вимагався законодавством)? Навіть якщо в реєстрі не знайдено інформації. Та чи є інші вимоги, які зобов'язують особисто звернутись до ТЦК для постанови на облік. Як вийти з цієї ситуації, щоб мати можливість отримувати консульскі послуги?
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
1. Ваша довідка є належним військово-обліковим документом, адже згідно Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3633-IX військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа.
2. "консульська установа відмовила у постанові на війсковий облік посилаючись на https://portugal.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/konsulskij-oblik/vijskovij-oblik" - це застаріла інформація і постанова КМУ 1487 зазнала змін. Військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, а не консульством.
3. Згідно підпункту 10-1 постанови КМУ 1487 Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв’язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк.
Проте, так як Ви були зняті згідно наказу 342, а не у зв'язку з вибуттям за межі України то Вам можуть відмовити у дистанційному взятті на військовий облік.
Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень закону ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» (набув чинності 18 травня) громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
У разі перебування за кордоном уточнити дані можна:
Тому, зареєструвавшись в Резерв + вимоги про оновлення даних Ви виконали.
Згідно постанови КМУ 563 з 18 травня громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані ПРОТЯГОМ 30 ДНІВ з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 стати на військовий облік шляхом особистого прибуття до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів за їх вибором.
Проте, так як Ви були зняті згідно наказу 342, а не у зв'язку з вибуттям за межі України то обов'язку стати на військовий облік протягом 30 днів у Вас не було.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Ні, на жаль, не передбачена така можливість. Знаходячись на території України Ви можете стати на облік тільки за особистої явки. За кордоном взяття на облік дистанційно передбачено лише для громадян, які знімались з обліку в ТЦК у зв'язку із виїздом на ПМП.
Відповідно до Постанови КМУ №1487 "Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів":
"81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова".
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
Громадяни України, які були зняті з військового обліку у зв’язку з вибуттям за межі України на строк більше трьох місяців, зобов’язані протягом 30 днів з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 563 “Про внесення змін до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів” (Офіційний вісник України, 2024 р., № 49, ст. 2980) стати на військовий облік одним з таких способів:
прибуття особисто до територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
шляхом подання заяви про взяття на військовий облік у довільній формі разом із відомостями, визначеними додатком 4 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, та копії першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіонального органу СБУ або відповідного підрозділу розвідувальних органів, яким такого громадянина України знято з військового обліку, через закордонну дипломатичну установу України.
Заява подається громадянином України закордонній дипломатичній установі України особисто разом із паспортом громадянина України для виїзду за кордон, який після прийняття заяви повертається громадянину України, або засобами поштового зв’язку разом з копією першої сторінки паспорта громадянина України для виїзду за кордон.
Закордонна дипломатична установа України надсилає заяву з визначеними документами відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, Центральному управлінню або регіональному органу СБУ або відповідному підрозділу розвідувальних органів на їх адресу електронної пошти, яка розміщена на їх офіційному веб-сайті, у семиденний строк".
Ви не зможете стати на військовий облік знаходячись за кордоном.
Так, вимогу щодо оновлення даних Ви виконали, встановивши Резерв+.
Для постановки на облік Ви повинні були отримати повістку від ТЦК.
ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:
2) прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов’язаних та резервістів".
Крім того, Ви були б зобов'язані стати на облік, якщо би знімались з останнього у зв'язку із виїздом на ПМП.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Чи передбачена можливість стати на облік без особистого візиту до ТЦК, бо розумію що це займе певний час на ВЛК, отримання коду та отримання відстрочки (може бути більш місяця часу). З урахунком того, що наразі розглядають можливість отримання відстрочки у застосунку. За рахунок тривалого часу на оформлення документів доведеться звільнятись з роботи, що призведе до певних наслідків для мене та сім'ї. Я вже мовчу що ця поїздка дорого коштуватиме.
На жаль, але станом на зараз виправити інформацію в реєстрі "Оберіг" Ви можете виключно через особисте звернення до ТЦК та СП. Дистаційно це не спрацює. Аналогічна ситуація у більшості випадків і щодо оформлення відстрочки.
16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі.
Вона передбачає такий порядок оформлення відстрочки від мобілізації:
"...58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) *особисто* подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5 Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.
60. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби..."
І друге питання, в даному випадку, чи було виканоно вимогу оновлення даних (дата оновлення в межах терміну що вимагався законодавством)? Навіть якщо в реєстрі не знайдено інформації. Та чи є інші вимоги, які зобов'язують особисто звернутись до ТЦК для постанови на облік. Як вийти з цієї ситуації, щоб мати можливість отримувати консульскі послуги?
Наразі консульства вже не ведуть військовий облік громадян. Це виключне повноваження ТЦК та СП. На мою точку зору, дані Ви уточнили, адже перед отриманням повідомлення ввели потрібні дані до Резерв +. Але працівники ТЦК та СП явно будуть на позиції, що за таких умов повноцінного уточнення даних не відбулося.
У Міноборони зазначили, що досить часто помилки в даних виникають через людський фактор, адже їх переносять із паперових носіїв до реєстру Оберіг. Тому, якщо напис у додатку Резерв+ Потребує оновлення даних в ТЦК, статус Не на обліку, або з’являються статуси, які не відповідають дійсності, то потрібно звертатися до Центрів комплектування.
Наразі для отримання консульської послуги Ви повинні мати електронний ВОД, згенерувати який можете лише через Резерв +. Виправити інформацію в Резерві + можете лише через ТЦК та СП... На жаль, але замкнуте коло.
Міністерство закордонних справ 17 травня 2024 року опублікували роз'яснення щодо правил надання консульських послуг з 18 травня.
"...
З 18 травня чоловіки віком 18-60 років, які тимчасово перебувають за кордоном, мають можливість подати заяви на отримання консульських послуг.
Згідно з новим законодавством, поряд із документами, які необхідні для отримання обраної консульської послуги, такі заявники мають також подати свій військово-обліковий документ у паперовому (ВОД) або електронному вигляді (е-ВОД).
При цьому слід звернути увагу, що паперовий документ можна буде подавати лише до початку роботи електронного кабінету призовника, в якому кожен зможе самостійно сформувати електронний документ.
Паперовим військово-обліковим документом є посвідчення про приписку до призовної дільниці (видається призовникам) або військовий квиток чи тимчасове посвідчення військовозобов’язаного (видається військовозобов’язаним).
Таким чином, призовникам потрібно мати посвідчення про приписку до призовної дільниці, а військовозобов’язаним і військовослужбовцям – військовий квиток або тимчасове посвідчення.
Паперові військово-облікові документи діятимуть лише до моменту запуску електронного кабінету призовника. Після його запуску діятимуть електронні військово-облікові документи, які кожен заявник зможе самостійно сформувати онлайн в електронному кабінеті.
Це електронний документ, який відображається у застосунку на смартфоні користувача та містить перевірені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.
Починаючи з 18 червня його можна буде сформувати самостійно після актуалізації власних даних в електронному кабінеті призовника
.
Для отримання консульської послуги електронний військово-обліковий документ має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за 3 дні до звернення до консульської установи. Якщо документ старіший за 3 дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті призовника.
Зісканувавши код зі смартфона заявника консул зможе у режимі реального часу отримати підтвердження актуальності військово-облікових даних заявника та можливості отримати консульську послугу.
Громадянин України може скористатися тимчасовою альтернативною опцією: стати на тимчасовий консульський облік чи оновити свої дані консульського обліку, і тоді подати заяву на отримання консульської послуги, не маючи електронного чи паперового військово-облікового документа.
У такому разі не потрібно робити окремий запис в електронній черзі на подання документів для взяття на тимчасовий консульський облік або оновлення даних консульського обліку (такі документи подаються у рамках запису в електронну чергу на відповідну консульську послугу разом із пакетом необхідних для її отримання документів).
Перелік документів, необхідних для взяття на тимчасовий консульський облік або оновлення даних для перебування на ньому міститься у відповідному розділі на сайті закордонної дипломатичної установи, яка надає цю послугу для мешканців свого консульського округу.
У разі наявності дозволу на проживання в іноземній державі, громадянин має також додати копію такого дозволу до документів для взяття на облік.
Важливо уточнити, що загалом така процедура є тимчасовою і діятиме лише до моменту, коли в електронному кабінеті призовника з’явиться можливість самостійного формування електронного військово-облікового документа. З цього моменту прийняття на облік або оновлення даних консульського обліку вже не буде замінювати собою вимогу надання електронного військово-облікового документа.
Паперовий чи електронний військово-обліковий документ для отримання консульських послуг можна не подавати у трьох випадках.
По-перше, якщо йдеться про оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (т.зв. «білий паспорт»).
По-друге, коли консульська дія вчиняється в інтересах дитини, другий з батьків якої є іноземцем або особою без громадянства.
По-третє, якщо за консульською послугою звертається арештований або позбавлений волі заявник.
Для взяття на тимчасовий консульський облік наявність закордонного паспорта обов'язкова. У такому разі громадянин має дочекатися 18 червня, коли, згідно з повідомленням Міністерства оборони, в електронному кабінеті призовника з’явиться можливість сформувати електронний військово-обліковий документ. Сформувавши такий документ, громадянин зможе звернутися з ним до консульської установи для оформлення закордонного паспорта.
Для громадян, які не мають закордонного паспорта, також залишається доступною можливість оформлення посвідчення особи на повернення в Україну (т.зв. «білий паспорт»).
Електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста — один з методів оновлення військово-облікових даних. Згідно з інформацією Міністерства оборони, електронний кабінет буде реалізований у форматі мобільного застосунку “Резерв+”, який можна буде завантажити лише з офіційних маркетів App Store та Google Play.
Застосунок для військовозобов'язаних з'явиться 18 травня, аби в кожного була можливість виконати свій обов'язок та уточнити свої контактні дані. Докладні інструкції щодо роботи мобільного застосунку вже оприлюднюються на ресурсах Міністерства оборони: Facebook, Telegram.
В мобільному застосунку для військовозобов'язаних можна буде уточнити мобільний номер телефону, місце фактичного проживання та адресу електронної пошти, як це визначено законодавством. Детальніші роз’яснення містяться у дописах Міністерства оборони у Facebook та відеоінструкції на YouTube.
З 18 червня у застосунку з'явиться можливість після уточнення своїх даних сформувати витяг з реєстру Оберіг з особистими персональними та службовими даними, які зберігаються в реєстрі (електронний військово-обліковий документ, е-ВОД)..."
З повагою!