Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 02 серпня 2024, питання №116879 500₴

Гражданин России хочет обновить паспорт Украины в условиях войны

Здравствуйте! Ситуация такая. У меня есть знакомая которая раньше жила на Донбассе, имела Украинское гражданство. Но во времена АТО выехала с него и переехала в Санкт-Петербург. Уехала она в возрасте 20 лет, ни в каких политических историях не участвовала, но при этом попала в список "Миротворец". За время проживания в Питере её паспорт был просрочен, но уже в период с 22 февраля 2022 года. И вот этот человек в нынешних реалиях, хочет приехать в Украину и обновить свой паспорт гражданина Украины и сделать заграник, воспользовавшись зеленым коридором между Россией и Украиной в Сумской области( если не ошибаюсь возле с.Колотиловки ). И вот вопрос в том насколько ей как гражданки РФ безопасно ехать пробовать восстанавливать свой Укр паспорт, во время войны. Имеет ли она вообще на это право и оформят ли его? Не будет ли она считаться нарушителем закона ? И тут вопрос не только в том как это должно быть по закону, а хотелось бы услышать рекомендации, что может быть на практике. Так как мне кажется это очень плохой идеей и есть определенное беспокойство за человека, чтобы он случайно не попал в жернова политических разборок. Очень благодарен Вам за помощь

Відповіді юристів (14)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    20%

    Вітаю Вас.

    Доволі авантюрна ідея. На сьогодні в'їзд громадян РФ на територію України можливий виключно у візовому режимі.

    Для громадян РФ з літа минулого року було встановлено візовий режим для в’їзду і на цей момент трохи більш як російських 70 громадян отримали візу, яка дозволяє їм перетнути кордон на в’їзд в Україну, але не всі ще цим правом скористалися. Тобто менше, ніж 70 громадян РФ, які отримали візу, перетнули кордон на в’їзд в Україну.

    Отримання візи не є безумовним дозволом на в’їзд громадян РФ. Вони повинні також відповідати іншим критеріям перетину кордону. Зокрема, мати підтвердження мети своєї поїздки в Україну.

    Водночас особа є і громадянином України, і у відносинах з Україною має визнаватися саме її громадянином. Це підвищує шанси, але на мою точку зору, ідея все одно виглядає доволі ризикована. На моє глибоке переконання, це не найкращий час для цього, тим паче через Сумську область.

    З повагою!

    • Дмитрий Клієнт 3 місяці тому

      А как же зеленый коридор, там ведь очевидно проверят не станут документы. Насколько я знаю им пользуются беженцы с Российской стороны и пункт все еще работает.

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Дмитро!

        Мова йде про українці, які евакуйовуються з окупованих територій.

        За даними Мінреінтеграції, в Сумській області поновив роботу гуманітарний коридор Колотилівка – Покровка.

        «Від вчорашнього дня, пункт перетину на кордоні Бєлгородської та Сумської областей знову відновив свою роботу», - розповіли в міністерстві. На українському кордоні діє волонтерський гуманітарний центр, де українці можуть отримати безкоштовну психологічну, юридичну та гуманітарну допомогу, а також переночувати та дістатися до Сум або інших міст України.

        Як громадянин України вона може спробувати повернутися до України через даний пункт, але наявність у неї громадянства рф може бути ускладнюючим моментом.

        • Дмитрий Клієнт 3 місяці тому

          Вот да, тут дело в том, что она хочет именно как гражданин Украины пересечь границу. При этом у нее есть гражданство России, очевидно к ней отнесутся не очень хорошо и главное имеет ли она вообще на это право.

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            В цілому, як громадянин України, у відносинах з Україною вона визначається саме її громадянином. Але у даній ситуації можливо їй доведеться приховати наявність у неї громадянства РФ.

            Загалом ситуація ризикована, повторюся. Ніхто не знаю про порядок перевірки осіб, що проходять через зелений коридор. Впевнений, певна фільтрація може відбуватися.

            З повагою!

    Богун Сергій Павлович
    10%

    Доброго дня.

    Наразі між Україною та російською федерацією візовий режим.

    Виходячи з зазначених вами обставин -це не можливо.

    Нехай ваша знайома не витрачає ні час ні гроші.

    Результату не отримає.

    • Дмитрий Клієнт 3 місяці тому

      То-есть вы считаете что она не сможет воспользоваться зеленым коридором, который работает?

      • Богун Сергій Павлович

        Человек в миротворце, гражданин рфии - нет.

    Дерій Владислав Олегович
    20%

    Вітаю Вас!

    На якій підставі знайому внесли в базу "Миротворець"?

    Був випадок коли клієнт намагався виїхати з України, але прикордонникам стало відомо, що в довоєнний стан він відвідував РФ, після цього він мав 2-годинну розмову з СБУ.

    Загалом, про те, що знайома отримала громадянство РФ правоохоронні органи можуть і не дізнатися, але є ризик того, що до неї можуть бути питання чому вона раніше не повернулася до України та ін.

    Можливо знайомій краще звернутися в консульство або ДП "Документ" на території третіх країн (Турція, Грузія) та спробувати оформити український закордонний паспорт саме там.

    Якщо термін дії паспорту громадянки України закінчився у період воєнного стану він залишається чинним https://minre.gov.ua/2023/07/23/osoblivosti/

    Крім того в ДП "Документ" можна формити новий паспорт України (ID-картку)

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НЕ РАДЖУ ЦЬОГО РОБИТИ.

    ДОНБАС + ГРОМАДЯНСТВО рф + МИРОТВОРЕЦЬ = ЗАТРИМАННЯ, ФІЛЬТРАЦІЯ...

    НЕХАЙ ВИЇДЖАЄ ЗА КОРДОН, А ТАМ СПРОБУЄ ЗРОБИТИ ПАСПОРТА В ПОСОЛЬСТВІ УКРАЇНИ.

    Айвазян Юрій Климентійович
    20%

    Доброго дня, Дмитро!

    Так как мне кажется это очень плохой идеей и есть определенное беспокойство за человека, чтобы он случайно не попал в жернова политических разборок.

    Звичайно, що Ви праві. Це дуже поганою ідеєю та може закінчиться для Вашої знайомої допитом у СБУ. Вона не зможе просто так перетинути кордон з Україною, оскільки її обов'язково чекатимуть відповідні заходи фільтрації. З громадянством рф та наявністю в базі "Миротворець" - це обернеться великою проблемою для жінки з невідомим результатом у подальшому.

    Я одназначно не раджу навіть думати про це, а не те, що пробувати втілити план у життя.

    Перетинаючи українсько-російський чи білоруський кордон громадяни України зобов’язані пройти фільтрацію.

    Українська сторона ретельно перевіряє документи та телефони, просить заповнити спеціальні анкети, бере відбитки пальців та робить фото.

    У окремих випадках, коли виникають питання щодо статусу людини чи її намірів, Національна поліція України та працівники Служби безпеки проводять особисту бесіду.

    Важливу роль відіграють обставини, за яких людина потрапила на територію рф та наявність російських документів. Це необхідно для встановлення фактів можливої причетності громадян до колабораційної діяльності або співпраці зі спецслужбами інших країн.

    У тих випадках, коли фіксуються порушення законодавства України, людину відправляють на більш ретельний контроль, або затримують та направляють до правоохоронних органів для подальшого розгляду справи.

    Як варіант, Ваша знайома може виїхати з території рф у третю країну та звернутись до цим питанням до консульства України.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Олександрович
    20%

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ДМИТРИЙ!

    Во-первых, 100 лет, а именно с осени 2022 года - нет никаких коридоров вообще. Ни в Сумской, ни в Запорожской, ни в Черниговский ни в каких других областях Украины.

    Этому бреду верить не собираюсь. "Коридор", а по факту маленькая пещано-щебенчатая тропка в "серой зоне" ориентировочно без минных полей - действует в одностороннем порядке в сторону Украины. То есть выехать в сторону РФ нельзя. Чтоб ей потом вернуться в РФ при таком желании - ей нужно будет ехать через Европу и вьезжать в РФ по паспорту РФ, т.к. по паспорту Украины ее отправят в общей очереди в Шереметьево на фильтрацию ФСБ. По такой же логике Вы можете идти через минные поля в любой точке границы между Украиной и РФ. через ПП Колотиловка - нужно идти пешком больше 2 км. Без вещей особых, т.к. не всякая девушка дотянет на себе много вещей. Вещи будут проверять. Могут и дроном нечаянно бахнуть, подозревая всякое. Ограничения по деньгам известные. Любая СКВ кроме рублей на сумму эквивалентную 10 тысячам евро.

    Будут ли Вашу знакомую проверять через Миротворец. Если при Авакове еще на это смотрели, то сейчас это беззаконное издание превратилось в маргинализированный сайт типа ОРД.UA и других общественных изоблачателей.

    Там вон куча нардепов Украины и руководителей силовых структур находятся. Но, бывает всякое. Ожидание от встречи с Родиной может быть и испорчено данным фактом, т.к. на границе работают спец. следственно-оперативные группы СБУ и проверяют - не засланные ли казачки переходят границу. Могут ориентироваться в векторе поиска и на Миротворец. Проверят телефон и т.д. Связь в этой зоне не работает, т.к. работают средства РЭБ и глушат любой сигнал. Сьемка запрещена.

    Во-вторых. Если у нее на руках внутренний паспорт Украины, то если бы пункт пропуска / коридор был, то ее бы конечно пропустили. Но, учтите, что в 2022 году закрыли коридоры потому что очень часто устраивали обстрелы этих коридоров и движущихся транспортных средств и людей - мишеней. Стоит ли паспорт жизни? Тем более женщина не военнообязанный и может выехать в любое Консульство Украины в Армении, Грузии, Казахстане и т.д., странах ЕС, в т.ч. Прибалтики, Финляндии и оформить себе паспорт там.

    Внутренний паспорт Украины, срок действия которого окончен после 24.02.2022 г. - действует для Украины и сейчас. Срок действия - месяц после окончания военного положения.

    Срок действия загранпаспорта тоже можно продлить в любом консульстве Украины, или заказать его там же через Консульство или представительства ГП "ДОКУМЕНТ". Например в той же Турции (Стамбул), или странах ЕС.

    https://finland.mfa.gov.ua/konsulski-pitannya/pasp...

    https://pasport.org.ua/centers

    Внесення інформації до паспорта громадянина України для виїзду за кордон здійснюється Посольством України в Фінляндській Республіці відповідно до Тимчасового порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 170 (https://bit.ly/3ibjgcw). Для внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину законний представник подає такі документи:

    • паспорт для виїзду за кордон;
    • заяву про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину;
    • свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави;
    • дві фотокартки дитини розміром 3,5 х 4,5 сантиметра;
    • документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника.

    Продовження строку дії паспорта для виїзду за кордон відбувається на підставі заяви про внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про продовження строку його дії за наявності біометричного паспорту, термін дії якого виходить не раніше двох місяців з дня подання заяви. Закордонні паспорти, бланки яких не відповідають технічному опису, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України №1725 від 23.12.2004, не продовжуються. Внесення до паспорта для виїзду за кордон інформації про дитину та продовження строку його дії здійснюється безоплатно в день звернення особи, на чиє ім’я оформлено паспорт, чи її законного представника.

    С уважением, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, НАДАЮ ВІДПОВІДЬ НА ВАШЕ ЗАПИТАННЯ:

    Здравствуйте! Ситуация такая. У меня есть знакомая которая раньше жила на Донбассе, имела Украинское гражданство. Но во времена АТО выехала с него и переехала в Санкт-Петербург. Уехала она в возрасте 20 лет, ни в каких политических историях не участвовала, но при этом попала в список "Миротворец". За время проживания в Питере её паспорт был просрочен, но уже в период с 22 февраля 2022 года. И вот этот человек в нынешних реалиях, хочет приехать в Украину и обновить свой паспорт гражданина Украины и сделать заграник, воспользовавшись зеленым коридором между Россией и Украиной в Сумской области( если не ошибаюсь возле с.Колотиловки ). И вот вопрос в том насколько ей как гражданки РФ безопасно ехать пробовать восстанавливать свой Укр паспорт, во время войны. Имеет ли она вообще на это право и оформят ли его? Не будет ли она считаться нарушителем закона ? И тут вопрос не только в том как это должно быть по закону, а хотелось бы услышать рекомендации, что может быть на практике. Так как мне кажется это очень плохой идеей и есть определенное беспокойство за человека, чтобы он случайно не попал в жернова политических разборок. Очень благодарен Вам за помощь

    Незважаючи на те, що в цьому документі зафіксовано принцип “єдиного громадянства”, у ньому відсутня норма про недопустимість випадків множинного громадянства. У п. 1 частини першої ст. 2 Закону України “Про громадянство України” зазначено, що “якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визначається лише громадянином України…”.

    Отже, закон не забороняє подвійне громадянство, а лише не визнає його: за наявності в громадянина України громадянства іншої держави до нього застосовуються всі закони України, як і до решти громадян. Це порушує ст. 4 Конституції України, породжує факти існування в Україні явища біпатризму й суперечить міжнародним зобов’язанням, взятим Україною на себе, в яких проголошений курс на уникнення випадків подвійного громадянства.

    Тому ви вважаєтесь громадянином УКРАЇНИ, ви зможете заїхати на территорію УКРАЇНИ маючи лише свідоцтво про народження, якщо ваш паспорт втратив чинність, нічого страшного. Ви з легкістю все поновите. Повернутись в УКраїни ви зможете через Польша, Білорусь, Россія.

    Поновити документи ви також можете, у інших країнах де є відділ ДП Документ.

    Проаналізуйте їх знаходження за посиланням:

    https://pasport.org.ua/

    Токмач Галина Миколаївна
    10%

    Добрий день!

    Відповідно до Інструкції з організації і здійснення перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1083-12#Text):

    1.4. Система перевірки документів громадян України, іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон, складається з трьох рівнів:

    перший рівень - стандартна перевірка документів;

    другий рівень - поглиблена перевірка документів;

    третій рівень - експертне дослідження паспортних документів.

    2.8. Під час здійснення стандартної перевірки документів іноземців та осіб без громадянства потрібно додатково перевіряти:

    2.8.1. Під час в’їзду в Україну:

    документи, передбачені частиною першою статті 15 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”;

    інші документи, передбачені законодавством;

    відповідність відомостей, зазначених у візі або іншому документі, пред’явленому паспортному документу;

    чи всі особи, вписані в паспортний документ і візу, прямують через державний кордон;

    виконання вимог щодо дотримання встановлених законодавством правил і строків перебування на території України (підраховується автоматизовано відповідно до Положення про базу даних „Відомості про іноземців та осіб без громадянства, які перевищили термін реєстрації паспортних документів в Україні”, затвердженого наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 27 травня 2008 року № 444, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2008 року за № 549/15240 (далі - Положення)).

    2.8.2. Під час виїзду з України:

    документи, передбачені частиною першою статті 15 Закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”;

    виконання вимог щодо дотримання встановлених законодавством правил і строків перебування в Україні (підраховується автоматизовано відповідно до Положення).

    Після завершення стандартної перевірки документів у іноземця чи особи без громадянства у випадках заповнення імміграційної картки її частина „Прибуття” (під час в’їзду в Україну) чи „Вибуття” (під час виїзду з України) відбирається.

    3.7. Поглиблена перевірка документів включає:

    додаткове вивчення дійсності паспортного документа, візи та інших документів із застосуванням спеціальних технічних засобів контролю для пошуку ознак підробки в документах;

    додаткове вивчення паспортного та інших документів з метою визначення приналежності громадянину України, іноземцю чи особі без громадянства (далі - особа);

    уточнення відомостей щодо відсутності стосовно особи доручень правоохоронних і розвідувальних органів України.

    3.9. Поглиблена перевірка документів забезпечується шляхом:

    використання наявних баз даних та інформаційно-довідкових матеріалів описів зразків паспортних та інших документів та можливих способів їх підроблення;

    опитування осіб, які перетинають державний кордон.

    Здійснення експертних досліджень паспортних документів.

    4.1. За рішенням начальника органу охорони державного кордону паспортний документ, вилучений за результатами проведення поглибленої перевірки, з копією висновку направляється на експертне дослідження.

    4.2. Підставою для проведення експертного дослідження паспортного документа є письмова заява (лист) начальника органу охорони державного кордону.

    4.3. Експертні дослідження паспортних документів здійснюються відповідно до Інструкції про порядок призначення і проведення судових експертиз та експертних досліджень паспортних документів експертною службою Державної прикордонної служби України, затвердженої наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07 серпня 2009 року № 594, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 02 вересня 2009 року за № 824/16840.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України