Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Працюю неврологом в поліклініці та в інсультному блоці чергую по ночам.Завідувач інсультного блоку хоче щоб в мене було меньше годин в поліклініці,а більше в інсультному блоці.Пішла нарахунок цього говорити з головним лікарем.За яким законом мені пояснити головному лікарю що не мають права мені давати ставку чергувань ,а зменшити години в поліклініці?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Звертайтесь до профспілки у разі її наявності або з скаргою до держпраці.
Також можете захистити свої права в суді.
Я ж Вам рекомендую змінити місце роботи.
Ви неодноразово задаєте подібні питання.
Атмосфера де Ви працюєте токсична.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Лана!
За яким саме режимом працюватиме підприємство, установа, організація, вирішує роботодавець та трудовий колектив за погодженням із відповідною профспілкою.
Згідно з ст. 57 КЗпП час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) передбачається правилами внутрішнього трудового розпорядку та графіками змінності.
Тривалість нічної зміни має дорівнювати денній та становити не більше ніж 12 годин.
Встановлення добового чергування медпрацівників можливе за рішенням колективу медзакладу. Для кожного конкретного працівника керівник встановлює таку тривалість лише за його згодою, а також за згодою профспілкового органу медзакладу.
Стаття 58. Робота змінами.
При змінних роботах працівники чергуються в змінах рівномірно в порядку, встановленому правилами внутрішнього трудового розпорядку.
Перехід з однієї зміни в іншу, як правило, має відбуватися через кожний робочий тиждень в години, визначені графіками змінності.
Стаття 59. Перерви між змінами.
Тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи і час перерви на обід).
Призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється.
Умови роботи закладу охорони здоров’я затверджуються правилами внутрішнього трудового розпорядку за погодженням із профспілковим комітетом. Один з розділів цих правил присвячується організації праці колективу для забезпечення надання цілодобової та якісної медичної допомоги населенню (згідно наказу МОЗ України «Про затвердження Галузевих правил внутрішнього трудового розпорядку» від 18 грудня 2000 р. № 204-о, далі — Наказ № 204-о). У цьому розділі адміністрація може передбачити залучення до чергувань у стаціонарі лікарів амбулаторно-поліклінічних підрозділів.
Виконання цієї роботи має бути включено до посадових обов’язків зазначених працівників.Застосування підсумованого обліку робочого часу регулюється статтею 61 КЗпП і допускається за погодженням із профспілковим комітетом на безперервно діючих підприємствах, в організаціях та установах, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях та на деяких видах робіт, де за умовами виробництва не може бути додержана встановлена для цієї категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу.В охороні здоров’я такий режим застосовується на роботах, пов’язаних із наданням цілодобової медичної допомоги населенню. Згідно з розділом V Наказу № 204-о в закладах охорони здоров’я із цілодобовим режимом роботи застосовується щомісячний облік робочого часу за погодженням із профспілковим комітетом з дотриманням норми робочого часу за обліковий період (місяць, квартал, півріччя). Під час складання графіків роботи та встановлення тривалості змін роботодавець має ураховувати характер і умови праці. При цьому тривалість нічної роботи дорівнює денній і становить до 12 годин у зміну. Призначати працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється.
Графіки змінності доводяться до відома працівників, як правило, не пізніше ніж за один місяць до введення в дію. За рішенням трудового колективу дозволяється встановлювати тривалість зміни до 24 годин (крім водіїв санітарного транспорту). У кожному конкретному випадку питання встановлення тому чи іншому працівнику тривалості робочої зміни до 24 годин має вирішуватися лише за згодою працівника і профспілкового органу закладу охорони здоров’я.
Як передбачено ст. 33 Основ законодавства України про охорону здоров’я (далі – Основи), меддопомога має надаватися відповідно до показань професійно підготовленими медпрацівниками, які перебувають у трудових відносинах із ЗОЗ, що забезпечують надання меддопомоги згідно з одержаною ліцензією.
Кваліфікаційні вимоги до посад медпрацівників визначено Довідником кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 78 «Охорона здоров’я»), затвердженим наказом МОЗ від 29.03.02 р. № 117 (далі – Довідник № 117), що зазнав відповідних змін у зв’язку з медреформою. Медпрацівники згідно з п. «з» ч. 1 ст. 77 Основ мають право, зокрема, на скорочений робочий день.
Наказом МОЗ від 25.05.06 р. № 319 (далі – Наказ № 319) затверджено норми робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я, а саме:
38,5 год. на тиждень – для деяких керівних працівників з-поміж лікарів та фахівців із базовою та неповною вищою освітою (за винятком тих, хто працює у шкідливих умовах праці);
33 год. на тиждень – для лікарів, зайнятих лише амбулаторним прийомом, у визначених Наказом № 319 закладах. У працівників деяких категорій тижнева тривалість роботи становить 18 год., 20 год., 24 год. тощо.
Згідно з Довідником № 117 до числа фахівців з базовою та неповною вищою освітою, зокрема, належать: акушерка стаціонару; рентгенлаборант; сестра медична стаціонару; фельдшер..
Зазвичай позиції щодо норм робочого часу заклад охорони здоров’я (далі – ЗОЗ) або ж комунальне некомерційне підприємство (далі – КНП) передбачають у локальному документі, тобто в розділі «Режим роботи» колдоговору. У ньому також розмежовуються посади, за якими працівники виконуватимуть роботу відповідно до встановлених правилами трудового розпорядку умов та правил, а які – згідно з ухваленими графіками змінності. Звичайно, кожен штатний працівник про режим роботи, а також тривалість робочого часу, передбаченої законодавством за посадою, яку він обіймає, має бути повідомлений ще під час укладання з ним трудового договору.
З повагою, адвокат Айвазян.
А якщо хочуть змінити скоротити години поліклініки а більше дати годин чергування це є порушенням?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
У ВАС ПОВИНЕН БУТИ ТРУДОВИЙ ДОГОВІР, А ТАКОЖ ПОСАДОВІ ОБОВ'ЯЗКИ.
ТІЛЬКИ ВИВЧИВШИ ЇХ, МОЖНА ЩОСЬ КАЗАТИ ПРО ПОРУШЕННЯ ВАШИХ ПРАВ.
А якщо писала заяву про ставку в поліклініці і пів ставки чергувань нічних,а тут хочуть скоротити поліклініку мені,а добавить більше чергувань то як?
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіРОБОТОДАВЕЦЬ НЕ МАЄ ПРАВА ЗМІНЮВАТИ УМОВИ ПРАЦІ БЕЗ ВАШОЇ ЗГОДИ.
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю,
У вашому випадку важливо розуміти, що ваші трудові права регулюються законодавством України, зокрема Кодексом законів про працю України (КЗпП) та іншими нормативними актами, які стосуються праці медичних працівників.
Основні положення, на які можна звернути увагу:- Трудовий договір: Згідно з КЗпП України, зміна істотних умов праці, до яких належить зміна режиму роботи, місця роботи, розмірів заробітної плати та інші, може відбуватися лише за згодою працівника. Це означає, що ви не зобов'язані погоджуватися на зміну годин роботи, якщо це не передбачено вашим трудовим договором або ви не надавали згоду на таку зміну.
- Робочий час: Відповідно до ст. 52 КЗпП, нормальна тривалість робочого часу для працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Зміна кількості годин роботи в одному підрозділі (наприклад, у поліклініці) та збільшення їх в іншому (наприклад, в інсультному блоці) також повинна відбуватися за вашою згодою.
- Медичні працівники: Для медичних працівників передбачені особливі умови праці, враховуючи специфіку роботи. Згідно з наказом Міністерства охорони здоров'я України від 05.10.2005 № 308, що регулює порядок роботи лікарів, зміни в режимі роботи також повинні бути погоджені з працівником.
Рекомендації:Захист своїх трудових прав — важливий аспект, і ви маєте право відстоювати свою позицію відповідно до законодавства.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Посилайте на те, що це істотна зміна умов праці, яка можлива виключно за умови Вашого попередження.
Кодекс законів про працю України
{Затверджується Законом № 322-VIII від 10.12.71 ВВР, 1971, додаток до № 50, ст. 375}
Стаття 32. Переведення на іншу роботу. Зміна істотних умов праці
Переведення на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації, а також переведення на роботу на інше підприємство, в установу, організацію або в іншу місцевість, хоча б разом з підприємством, установою, організацією, допускається тільки за згодою працівника, за винятком випадків, передбачених у статті 33 цього Кодексу та в інших випадках, передбачених законодавством.
Не вважається переведенням на іншу роботу і не потребує згоди працівника переміщення його на тому ж підприємстві, в установі, організації на інше робоче місце, в інший структурний підрозділ у тій же місцевості, доручення роботи на іншому механізмі або обладнанні у межах спеціальності, кваліфікації чи посади, обумовленої трудовим договором. Роботодавець не має права переміщати працівника на роботу, протипоказану йому за станом здоров’я.
У зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
{У період дії воєнного стану норми частини третьої статті 32 щодо повідомлення працівника про зміну істотних умов праці не застосовуються згідно із Законом № 2136-IX від 15.03.2022}
Якщо колишні істотні умови праці не може бути збережено, а працівник не згоден на продовження роботи в нових умовах, то трудовий договір припиняється за пунктом 6 статті 36 цього Кодексу.
Переведення прокурорів відбувається з урахуванням особливостей, визначених законом, що регулює їхній статус.
Працівник, який повідомив про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", вчинених іншою особою, не може бути звільнений чи змушений до звільнення, притягнутий до дисциплінарної відповідальності у зв’язку з таким повідомленням або підданий іншим негативним заходам впливу, або загрозі таких заходів впливу. Викривачі корупції користуються також іншими правами та гарантіями захисту, встановленими Законом України "Про запобігання корупції".
З повагою!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, зменьшити години можуть тільки за вашої згоди.
Види переведеньзалежно від строку:
за місцем виконання роботи:
за ініціативою:
за причиною:
- з ліквідацією організації, скороченням чисельності або штату працівників;
- з простоєм;
- з тимчасовою відсутністю працівника;
- за станом здоров’я працівника;
- поновлення на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу, а також з інших причин, установлених чинним законодавством про працю.
Порядок переведення працівників1. Визначення роботодавцем виробничої необхідності та можливості переведення конкретного працівника на іншу роботу.
2. Отримання згоди, заяви працівника на переведення.
3. Роботодавець має видати наказ (розпорядження) щодо переведення працівника й проінструктувати його під розпис про умови праці (ст. 24, 29 КЗпП).
4. Внесення відповідного запису до трудової книжки працівника.
Переведення на легшу роботуПрацівників, які потребують за станом здоров'я надання легшої роботи, роботодавець повинен перевести, за їх згодою, на таку роботу відповідно до медичного висновку тимчасово або без обмеження строку.
При переведенні за станом здоров'я на легшу нижчеоплачувану роботу за працівниками зберігається попередній середній заробіток протягом двох тижнів з дня переведення, а у випадках, передбачених законодавством України, попередній середній заробіток зберігається на весь час виконання нижчеоплачуваної роботи або провадиться виплата допомоги з державного соціального страхування.
Працівник, який відмовився від переведення на легшу роботу, якої він відповідно до медичного висновку потребував за станом здоров'я, не може бути звільнений за п. З або п. 4 ст. 40 КЗпП. Роботодавець може у зв'язку з цим розірвати трудовий договір за п. 2 ст. 40 КЗпП, якщо наявні передбачені ним умови.
Переведення на легшу роботу вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох роківВагітним жінкам відповідно до медичного висновку знижуються норми виробітку, норми обслуговування або їх переводять на іншу роботу, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою. До вирішення питання про надання вагітній жінці відповідно до медичного висновку іншої роботи, яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів, вона підлягає звільненню від роботи із збереженням середнього заробітку за всі пропущені внаслідок цього робочі дні за рахунок підприємства, установи, організації.
Жінки, які мають дітей віком до трьох років, у разі неможливості виконання попередньої роботи, переводяться на іншу роботу із збереженням середнього заробітку за попередньою роботою до досягнення дитиною віку трьох років. Якщо заробіток осіб, зазначених у частинах першій і третій цієї статті, на легшій роботі вищий, ніж той, який вони одержували до переведення, їм виплачується фактичний заробіток.
Тимчасові переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договоромПереведення на іншу тимчасову роботу характеризуються строками, протягом яких працівники виконують іншу роботу, і провадяться як з ініціативи роботодавця, так і працівника за угодою сторін трудового договору.
Як правило, такі переведення допускаються за згодою працівника. І тільки у випадках, безпосередньо визначених законом; тимчасові переведення можуть бути здійснені без згоди працівника (у виняткових випадках та при простої).
Тимчасові переведення з ініціативи роботодавця відрізняються строком, порядком переведення і залежать від причини переведення. Тимчасові переведення на іншу роботу є обов'язковими для працівників, а відмова від виконання розпорядження роботодавця щодо переведення (у разі відсутності поважних причин) розглядається як порушення трудової дисципліни. Тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, характеризується такими ознаками:
- по-перше, тимчасове переведення здійснюється в інтересах роботодавця;
- по-друге, викликане винятковими, непередбаченими обставинами, що впливають на нормальний хід виробництва;
- по-третє, відрізняється порядком оплати та строком переведення.
Частиною 1 ст. 33 КЗпП встановлено загальне правило, за яким тимчасове переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, допускається лише за його згодою.
Згідно з ч. 2 ст. 33 КЗпП роботодавець має право переводити працівників строком до одного місяця на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди. З огляду на те, що ст. 153 КЗпП зобов'язує роботодавця створювати належні, безпечні і здорові умови праці, то роботодавець не має права навіть тимчасово переводити на іншу роботу працівника, якщо вона протипоказана йому за станом здоров'я.
Слід звернути увагу, що закон не обмежив кількість таких переведень та їх загальну тривалість протягом календарного року. Тимчасові переведення без згоди працівника допускаються:
- по-перше, лише для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, епізоотій, виробничих аварій;
- по-друге, внаслідок інших виняткових обставин, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей.
Закон не містить вичерпного переліку випадків тимчасового переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, і переведення на іншу тимчасову роботу можливі при інших виняткових обставинах.Потрібно наголосити, що забороняється тимчасове переведення на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, вагітних жінок, жінок, які мають дитину з інвалідністю або дитину віком до шести років, а також осіб віком до вісімнадцяти років без їхньої згоди.
В усіх випадках тимчасового переведення працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, оплата праці здійснюється за виконану роботу, але вона не може бути нижчою, ніж середній заробіток за попередньою роботою.
У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою на іншу роботу. Відмова працівника від переведення на іншу роботу в разі простою не може бути підставою для притягнення його до дисциплінарної відповідальності.
У разі простою працівники переводяться на іншу роботу з урахуванням їх спеціальності та кваліфікації. Переведення можливе:
- по-перше, на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою;
- по-друге, на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.
Слід звернути увагу, що законодавством не встановлені обмеження щодо кількості переведень протягом календарного року у зв'язку з простоєм чи їх загальної тривалості. При простої роботодавець має право неодноразово переводити працівника на іншу роботу протягом календарного року. Простій—це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. Про початок простою, крім простою структурного підрозділу чи всього підприємства, працівник повинен попередити власника або уповноважений ним орган чи бригадира, майстра, інших посадових осіб. Порядок оплати часу простою визначений ст. 113 КЗпП.
Відомості про тимчасові переведення на іншу роботу до трудової книжки працівника, як правило, не заносяться.