Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 18 серпня 2024, питання №117823

зарплата директор при нульовій звітності

Добрий день!
Ситуація:
Маєм ТОВ (нещодавно створену через ДІЮ) з модельним статутом, а також одним засновником та директор (в одній особі), за якою відстуня будь яка активність (не було та не плануються будь які надходження на рахунок чи будь яка діяльність загалом).
Питання:
Чи може директор не нараховувати та невиплачивату собі заработну платню ?

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олексію!

    Виконання засновником обов’язків директора визначено такими нормами законодавства:

    1. ч. 2 ст. 65 та ч. 4 ст. 128 ГКУ, відповідно до якої засновник може здійснювати свої права на управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи на основі статуту або інших установчих документів;
    2. ч. 3 та ч. 4 ст. 8 Закону про бухоблік, відповідно до якої вести бухоблік, а отже, підписувати фінансову, податкову та іншу звітність має право засновник;
    3. п. 48.5.1 ПКУ, відповідно до якої власнок може підписувати податкову декларація сам.

    Укладати трудовий договір із директором-засновником не потрібно.

    Якщо такого договору немає, то нема й обов’язку нараховувати або виплачувати засновнику заробітну плату. Тим більше жодна законодавча норма не зобов’язує власника підприємства укладати угоди з самим собою, в т. ч. і трудовий договір.

    Оскільки згідно із законодавством трудові відносини передбачають оплату працю найманого працівника, то при оформленні повноважень засновника як директора питання про оплату його праці не ставиться.

    Юридично правильне оформлення виконання засновником функцій директора

    1) У статуті підприємства слід зазначити порядок управління підприємством засновником (без оформлення із ним трудових відносин). Таке право засновника необхідно оформити рішенням загальних зборів (або рішенням засновника, якщо він один), в якому потрібно передбачити пункт, що дозволяє виконувати управління підприємством одному з його учасників.

    При цьому на директора-засновника не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку і йому не нараховується винагорода за виконання представницьких функцій.

    У протоколі рішення загальних зборів та статуті підприємства обов’язково необхідно вказати, що:

    1. керівник може діяти від імені підприємства без довіреності,
    2. із керівником не укладається трудовий договір,
    3. керівник не отримує винагороди за виконання своїх обов’язків.

    Якщо таких положень у статуті підприємства немає, слід унести зміни до нього рішенням загальних зборів, оформленим протоколом, та подати зміни до державного реєстратора.

    У постанові апеляційного адміністративного суду від 14.03.2019 у справі № 857/1476/19, розглянуто питання: чи може засновник виконувати функції директора без зарплати?

    По суті, в цій справі засновник підприємства одночасно виконував обов'язки його директора, але йому кілька років поспіль не нараховували і не виплачували зарплату. При цьому статутом підприємства передбачено, що виконавчим органом підприємства є директор без нарахування і виплати заробітної плати, укладання трудового договору та з виплатою йому дивідендів у підвищеному розмірі на 10% в порівнянні з іншими учасниками.

    Апеляційний суд, пославшись на ч. 1 - 3 ст. 65 ГКУ, порахував безпідставним рішення перевіряючих про те, що засновник підприємства, виконуючий обов'язки директора, повинен працювати на підставі трудового договору і повинен був отримувати заробітну плату як найманий працівник. Висновки суду: відносини, що виникають при виконанні засновником функцій директора підприємства без укладення трудового договору, є корпоративними, а значить, відсутній обов'язок укладати трудовий договір, нараховувати та виплачувати зарплату. При цьому суд послався на рішення КСУ від 12.01.2010 р № 1-рп / 2010, де зазначено, що реалізація учасниками товариства корпоративних прав на участь в його управлінні шляхом прийняття компетентним органом рішень про обрання (призначення), усунення, відсторонення, відкликання членів виконавчого органу стосується також наділення їх повноваженнями або позбавлення їх повноважень на управління товариством. Такі рішення уповноваженого на це органу мають розглядатися не в рамках трудових, а корпоративних правовідносин, що виникають між суспільством і особами, яким довірені повноваження з управління ім.

    АЛЕ...

    Єдина ситуація, при якій контролюючі органи допускають виконання власником директорських функцій без трудового договору, - це тимчасове припинення діяльності підприємства. Так, Мінсоцполітики в листі від 07.02.2012 р № 113/13 / 84-12 рекомендувало передбачити в статуті форму участі власника в управлінні підприємством без укладення трудового договору (в тому числі на період часу, коли підприємство не здійснює госпдіяльність), а також спосіб винагороди власнику за таку діяльність.

    У свою чергу, податківці в листі від 01.06.2017 р № 435/6 / 99-99-15-02-02-15 / ІПК дають добро на призначення загальними зборами учасників ТОВ особи, відповідальної за складання, підписання та подання звітності ( за умови, що діяльність на підприємстві не ведеться, штатні працівники відсутні, а дані про особу-підписантів внесені до ЄДР). В категорії 301.04.01 податківці допустили, що на період тимчасового припинення діяльності підприємства функції керівника може виконувати засновник без отримання за це винагороди.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Пользователь не активен
    Пользователь не активен 7 місяців тому

    Юрист, м. Суми, 31 рік досвіду

    Вітаю ! Не треба забувати - корпоративні відносини не виключають обов*язків забезпечити на підприємстві вимоги охорони праці та інші, передбачені законом, в т.ч. щодо ведення бух обліку та інших. Тобто, перебуваючи корпоративним управителем засновник має за гроші організувати на підприємстві ведення звітності і так далі.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025