Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Трудове право, 28 серпня 2024, питання №118447 340₴

Чи може студентка 2 курсу працювати ?

Чи може студентка 2 курсу ВНЗ спеціальність (вчитель початкових класів,практичний психолог)працювати педагогом організатором чи керівником гуртка у закладі загальної середньої освіти зв'язку з виробничою необхідністю?

Відповіді юристів (12)

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Вітаю Вас!

    Згідно ч. 1 ст. 53 Закону України «Про освіту» здобувачі освіти мають право натрудову діяльність у позанавчальний час.

    Згідно п.п. 3 п. 1 ст. 62 Закону України «Про вищу освіту» особи, які навчають в закладах вищої освіти мають право трудову діяльність у позанавчальний час (крім здобувачів вищої освіти вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким присвоєно військове або спеціальне звання).

    Отже, Ви можете без проблем одночасно навчатися у ВНЗ та працювати в закладі загальної середньої освіти якщо:

    1. Ви будете працювати у позанавчальний час

    2. Ви домовитесь з ВНЗ про індивідуальний графік навчання

    З повагою, Дерій В.О.!

    Всього доброго!

    • Ольга Клієнт 2 місяці тому

      Велике дякую!

      • Дерій Владислав Олегович

        Будь ласка! Успіхів Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Ольга!

    Згідно із Постановою КМУ " Про затвердження переліку посад педагогічних та науково-педагогічних працівників " керівник гуртка та педагог-організатор - є посадами педагогічного працівника.

    Відповідно до статті 58 Закону України "Про освіту"

    "1. Педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників".

    2. На посади педагогічних працівників приймаються особи, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.

    3. Особам, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за педагогічною спеціальністю (педагогічну освіту), відповідний заклад освіти присвоює професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Педагогічна освіта передбачає підготовку особи, результатом якої є набуття компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, у тому числі шляхом проходження педагогічної практики, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості, у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, моніторингу педагогічної діяльності та аналізу педагогічного досвіду, проведення освітніх вимірювань, застосування освітніх технологій і методів навчання, ефективних способів взаємодії всіх учасників освітнього процесу.

    4. Особам, які здобули у закладі освіти вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю, цей заклад може присвоїти професійну кваліфікацію педагогічного працівника у разі, якщо це передбачено відповідною освітньою програмою.

    5. Особи, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік.

    Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.

    Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійна кваліфікація педагогічного працівника може бути присвоєна закладом вищої чи післядипломної освіти або відповідним кваліфікаційним центром після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності)".

    Згідно із статтею 22 Закону України "Про повну загальну середню освіту"

    Педагогічні працівники.

    1. На посади педагогічних працівників приймаються особи, які мають педагогічну освіту, вищу освіту та/або професійну кваліфікацію, вільно володіють державною мовою (для громадян України) або володіють державною мовою в обсязі, достатньому для спілкування (для іноземців та осіб без громадянства), моральні якості та фізичний і психічний стан здоров’я яких дозволяють виконувати професійні обов’язки.

    Перелік посад педагогічних працівників встановлюється Кабінетом Міністрів України.

    2. Педагогічні працівники мають права, визначені Законом України "Про освіту", цим Законом, законодавством, колективним договором, трудовим договором та/або установчими документами закладу освіти.

    Педагогічні працівники закладів освіти приймаються на роботу за трудовими договорами відповідно до вимог цього Закону та законодавства про працю.

    Засновники приватних та корпоративних закладів освіти самостійно визначають порядок укладання трудових договорів, у тому числі строкових, з особами, які приймаються на посади працівників відповідних закладів освіти відповідно до вимог цього Закону та законодавства про працю".

    Отже, виходячи з норми Закону, особа, яка має повну загальну середню освіту не може працювати на посаді педагогічного працівника, оскільки не здобула вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Ольга Клієнт 2 місяці тому

      Дякую за відповідь!

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Прошу, Ольга! Вдачі Вам!

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю Вас!

    Так, студентка 2 курсу вищого навчального закладу, яка навчається за спеціальністю "вчитель початкових класів" та "практичний психолог", може працювати педагогом-організатором або керівником гуртка в закладі загальної середньої освіти. В Україні законодавство дозволяє студентам вищих навчальних закладів працювати в освітніх установах за умови, що вони мають достатній рівень підготовки і навчання не перешкоджає виконанню трудових обов'язків.

    Основні моменти, які слід врахувати:

    1. Рівень підготовки: Студентка повинна мати достатній рівень знань і навичок, щоб виконувати обов'язки педагога-організатора або керівника гуртка.
    2. Згода навчального закладу: Робота студентки не повинна суперечити розкладу її занять у ВНЗ. У деяких випадках може знадобитися погодження з керівництвом навчального закладу.
    3. Законодавчі вимоги: Є певні нормативи, які можуть вимагати від працівників освітніх закладів мати певний рівень освіти або кваліфікацію. В даному випадку студентка має право працювати, якщо вона виконує ці вимоги, навіть якщо не має завершеної вищої освіти.

    Варто також проконсультуватися з адміністрацією закладу, де планується робота, щоб узгодити всі деталі і переконатися, що всі вимоги дотримані.

    З повагою, адвокат Середницький

    Бережіть себе!

    • Ольга Клієнт 2 місяці тому

      Дякую за відповідь!

    Богун Сергій Павлович
    20.6%

    Доброго дня.

    Відповідно до статті 62 Закону України “Про вищу освіту” особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на: безпечні і нешкідливі умови навчання, праці, побуту та трудову діяльність у позанавчальний час.

    Тобто законодавство не забороняє роботодавцям за бажанням приймати на роботу студентів незалежно від форми їх навчання.

    При цьому право на працю працівника реалізується саме через укладення трудового договору про роботу на пiдприємствi, в установi, органiзацiї або з фiзичною особою (ст. 2 КЗпП України).

    Тобто саме на підставі укладення трудового договору виникають трудові відносини, а також і відповідні обов’язки роботодавця надавати оплачувану щорічну відпустку, систематично виплачувати заробітну плату за процес праці тощо. За цивільно-правовим договором (підряду, надання послуг) трудових відносин не виникає, особа позбавлена права на оплачувану відпустку, нарахування компенсації за невикористані дні відпустки, проведення індексації заробітної плати тощо, хоча має право на право на оплату тимчасової непрацездатності та допомоги по вагітності та пологах.

    Трудові відносини між роботодавцем і студентом починаються з моменту укладення трудового договору. Якщо працівник-студент є неповнолітньою особою, то додержання письмової форми при укладенні трудового договору є обов’язковим (п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП України).

    Студента, навіть якщо він навчається на денній формі, приймають тільки на основне місце роботи, якщо, звичайно, він не працює за основним місцем роботи в іншого роботодавця. Під час навчання між ним та навчальними закладами не виникають трудові відносини і не укладається трудовий договір. Навчання для студента є основним видом діяльності, але не основним місцем роботи. Адже в цьому випадку відсутній сам факт роботи.

    Така позиція висловлена, зокрема, у ч. 3 п. 14 постанови Верховного Суду України від 24.12.99 р. № 13 “Про практику застосування судами законодавства про оплату праці”, у якій визначено, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

    • Ольга Клієнт 2 місяці тому

      Дякую за відповідь!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    29.4%

    Вітаю Вас.

    Чи може студентка 2 курсу ВНЗ спеціальність (вчитель початкових класів,практичний психолог)працювати педагогом організатором чи керівником гуртка у закладі загальної середньої освіти зв'язку з виробничою необхідністю?

    Ви маєте бодай якусь освіти? Якщо так, можете працювати, жодних заборон проти цього немає, але скоріше за все - не більше одного року.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про вищу освіту

    (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2014, № 37-38, ст.2004)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18#Text

    Стаття 62. Права осіб, які навчаються у закладах вищої освіти

    1. Особи, які навчаються у закладах вищої освіти, мають право на:

    ...

    3) трудову діяльність у позанавчальний час (крім здобувачів вищої освіти вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, яким присвоєно військове або спеціальне звання);

    Щодо трудової книжки, Вам можуть внести запис до ТК, не більше.

    МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ УКРАЇНИ

    МІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ

    МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ УКРАЇНИ

    Н А К А З № 58 від 29.07.1993 р.

    Про затвердження Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників

    2.16. Для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів, та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів.

    Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів.

    Період роботи зазначених студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів у студентських таборах, при проходженні виробничої практики і при виконанні науково-дослідної госпдоговірної тематики і при проходженні стажування підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади та часу роботи. На підставі цих довідок навчальні заклади (наукові установи) забезпечують занесення до трудових книжок студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів відомостей про роботу та стажування згідно з одержаними даними. Довідки зберігаються в особистих справах зазначених осіб, як документи суворої звітності.

    Водночас враховуючи відсутність педагогічної освіти, наразі Вас мають право призначити не більше, ніж на 1 рік.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про освіту

    (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2017, № 38-39, ст.380)

    Стаття 58. Вимоги до освіти та професійної кваліфікації педагогічного працівника закладу освіти

    1. Педагогічну діяльність у закладах освіти здійснюють особи, які працюють на посадах педагогічних працівників.

    2. На посади педагогічних працівників приймаються особи, фізичний і психічний стан яких дозволяє здійснювати педагогічну діяльність та які мають освітню та/або професійну кваліфікацію, що відповідає встановленим законодавством, зокрема професійним стандартом (за наявності), кваліфікаційним вимогам до відповідних посад педагогічних працівників.

    3. Особам, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за педагогічною спеціальністю (педагогічну освіту), відповідний заклад освіти присвоює професійну кваліфікацію педагогічного працівника. Педагогічна освіта передбачає підготовку особи, результатом якої є набуття компетентностей зі спеціальності (предметної спеціальності, спеціалізації), педагогіки, психології, у тому числі шляхом проходження педагогічної практики, необхідних для забезпечення процесу навчання, виховання і розвитку особистості, у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, моніторингу педагогічної діяльності та аналізу педагогічного досвіду, проведення освітніх вимірювань, застосування освітніх технологій і методів навчання, ефективних способів взаємодії всіх учасників освітнього процесу.

    4. Особам, які здобули у закладі освіти вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю, цей заклад може присвоїти професійну кваліфікацію педагогічного працівника у разі, якщо це передбачено відповідною освітньою програмою.

    5. Особи, які здобули вищу, фахову передвищу чи професійну (професійно-технічну) освіту за іншою спеціальністю та яким не було присвоєно професійну кваліфікацію педагогічного працівника, можуть бути призначені на посаду педагогічного працівника строком на один рік.

    Особи можуть продовжити працювати на відповідних посадах педагогічних працівників системи дошкільної, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти після їх успішної атестації у порядку, визначеному законодавством.

    Особам, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, професійна кваліфікація педагогічного працівника може бути присвоєна закладом вищої чи післядипломної освіти або відповідним кваліфікаційним центром після одного року роботи на посадах педагогічних працівників, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти, за умови успішного складення кваліфікаційного іспиту відповідно до кваліфікаційних вимог до педагогічного працівника чи відповідного професійного стандарту (за наявності).

    ЯКЩО НА ДАНИЙ ЧАС ВИ ВЗАГАЛІ НЕ МАЄТЕ ОСВІТИ, НА МОЮ ТОЧКУ ЗОРУ, ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА ПРАЦЕВЛАШТУВАТИ. ХОЧА, МОЖНА СПИРАТИСЯ НА ЧАСТИНУ ДРУГУ СТАТТІ 58 ЗАКОНУ УКРАЇНИ " ПРО ОСВІТУ" І ЗА БАЖАННЯ МОЖНА ПРИЗНАЧИТИ НА ПОСАДУ. АЛЕ ПИТАННЯ ВАШОЇ АТЕСТАЦІЇ ВИХОДИТЬ НА ПЕРШИЙ ПЛАН У ТАКОМУ ВИПАДКУ. ДЛЯ АТЕСТАЦІЇ ВИ ПОВИННІ МАТИ ДОСВІД РОБОТИ. ЗАГАЛОМ ЗАКЛАДУ ОСВІТИ ТА ЙОГО ЗАСНОВНИКУ ПОТРІБНО ДУЖЕ СИЛЬНЕ БАЖАННЯ НА ВАШЕ ПРИЗНАЧЕННЯ.

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    НАКАЗ

    09.09.2022 № 805

    Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників

    9. ...

    Особи, які не мають педагогічної освіти, але мають стаж роботи в одній із галузей економіки (крім освітньої) та працюють на посадах педагогічних працівників, атестуються як педагогічні працівники без дотримання послідовності на присвоєння кваліфікаційної категорії:

    «спеціаліст другої категорії» за наявності не менше двох років стажу роботи;

    «спеціаліст першої категорії» - не менше п’яти років;

    «спеціаліст вищої категорії» - не менше семи років.

    З повагою!

    • Ольга Клієнт 2 місяці тому

      Дякую за відповідь!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України