Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
880 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Здравствуйте. У моего знакомого сложилась ситуация, что его сделали фиктивным дирректором часткого предприятия. Документы по предприятию у него нет, просто он числится в реестрах как дирректор. Как ему можно уволиться с этой должности? Говорит мне, что его "не отпускают". Что мне ему посоветовать, какой алгоритм действий сделать, чтобы выйти из этой мутной схемы?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Згідно зі статтею 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.
В установчому документі юридичної особи визначають повноваження загальних зборів учасників юридичної особи, у тому числі щодо призначення та звільнення керівника, а також порядок прийняття відповідних рішень.
Призначення та звільнення керівника (директора) відбувається на підставі прийнятого рішення загальних зборів учасників юридичної особи.
Згідно з нормами Кодексу законів про працю України право директора на звільнення за власним бажанням він може реалізувати за умови подання/надіслання за два тижні до дати звільнення відповідної заяви про звільнення за власним бажанням, письмового повідомлення усіх учасників Товариства про його наміри щодо звільнення з посади та скликання загальних зборів учасників Товариства, на яких і повинно бути вирішено питання щодо його звільнення.
На директора, який ініціює питання про проведення загальних зборів учасників Товариства, покладено обов’язок щодо належного повідомлення всіх учасників Товариства про скликання і проведення загальних зборів учасників у порядку, який передбачено нормами чинного законодавства і Статутом Товариства.
Тож, за умови дотримання директором вказаного порядку та вчинення ним відповідних дій, учасники товариства зобов’язані розглянути відповідну заяву директора і прийняти рішення щодо його звільнення.
ВС у справі № 911/719/21 ВС наголосив, що відповідно до статуту ТОВ та Закону про ТОВ/ТДВ питання щодо звільнення директора вирішується тільки за рішенням загальних зборів, тому директор товариства не має самостійних повноважень щодо вирішення питань про своє звільнення з посади директора.
Відтак, єдиний можливий шлях у випадку відсутності рішення учасників — це звернення до суду з позовом про визнання трудових відносин припиненими у зв`язку зі звільненням за власним бажанням, із записом до трудової книжки про звільнення на підставі ч. 1 ст. 38 КзпП
При цьому, суду доведеться надати всі докази дотримання порядку повідомлення про своє звільнення та про скликання загальних зборів.
У випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення Директора, зокрема через неможливість зібрати кворум для проведення загальних зборів, керівнику із метою захисту свої прав надано можливість звернутися до суду із вимогою про визнання трудових відносин припиненими.
Судова практика визначає, що не вирішення загальними зборами учасників товариства питання про звільнення працівника з посади директора є порушенням його права щодо вільного вибору праці.
Окрім того, суди вважають, що процедура звільнення директора із займаної посади не може вважатись завершеною внаслідок припинення лише трудових відносин з товариством. Оскільки повноваження директора як посадової особи припиняються з моменту прийняття відповідного рішення засновниками та внесення змін до ЄДР.
Таким чином, по-перше, трудові відносини директора з товариством мають бути припинені з дотриманням законодавства. По-друге, директора має бути виключено з ЄДР як керівника товариства.
Директор може звільнитись з підстав, визначених контрактом, або за загальними правилами, передбаченими КЗпП, а саме ст. 38 КЗпП (за власним бажанням). Причому, свою заяву він повинен надіслати учасникам ТОВ разом з повідомленням про проведення загальних зборів та порядком денним.
Верховний Суд у постанові від 24.12.2019 у справі №758/1861/18 дійшов висновку, що відповідно до трудового законодавства України, керівник товариства (директор), як будь-який інший працівник, має право звільнитися за власним бажанням, попередивши власника або уповноважений ним орган попередивши власника письмово за два тижні. Разом з тим особливість звільнення директора полягає в тому, що воно відбувається за рішенням загальних зборів учасників товариства.
Якщо засновники ігнорують загальні збори - Директор ТОВ може звернутись до суду з позовом про припинення трудових відносин та про виключення запису про нього як про керівника ТОВ з ЄДР.
Цілком можливо, що згідно статуту загальні збори можна провести онлайн, тому відсутність власника не повинно бути перешкодою у звільненні директора.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю Вам успіхів!
Мій знайомий не в ТОВ, він в ПП.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіЗнайомий укладав трудовий договір?
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДиректор призначається і відкликається рішенням загальних зборів або іншого уповноваженого органу, зокрема, власником приватного підприємства. Водночас директор є і найманим працівником. Отже, стосовно нього повною мірою працює трудове законодавство.
На практиці непоодинокі випадки, коли власники підприємства відмовляються звільняти директора.
Тут виходимо з того, що примусову працю в Україні заборонено (стаття 43 Конституції України, ст. 2 КЗпП)
Тому якщо знайомий подав заяву про звільнення особисто або відправив її рекомендованим листом з описом вкладеного, а її не розглянули то йому необхідно буде відстоювати свої права в судовому порядку, але потрібно врахувати такі нюанси:
1. Директорові доведеться довести суду те, що він зробив усе від нього залежне для повідомлення власників або загальних зборів/уповноваженого органу про намір розірвати трудовий договір/контракт (наприклад, письмово повідомити (є докази) учасників про скликання позачергових зборів учасників, надавши їм перелік питань, винесених на порядок денний, у тому числі про звільнення з посади директора , про призначення нового директора, про державну реєстрацію внесених змін, якщо збори не були проведені, оскільки власники проігнорували їх, зафіксувати цей факт документально і видати наказ (розпорядження) про звільнення, провести остаточний розрахунок, видати собі трудову книжку). Інакше суд відмовить у задоволенні позову
2. Відповідачем за позовом повинне виступати приватне підприємство.
3. Формулювання позовної вимоги може звучати, наприклад, так: «Прошу визнати звільненим з посади директора за власним бажанням на підставі ст. 38 Кодексу законів про працю України».
Якщо суд стане на бік директора, то він зобов’яже держреєстратора провести реєстраційні дії на підставі судового рішення за п. 2 ч.1 статті 25 ЗУ "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"
Юрист, м. Дніпро, 24 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Нехай подасть власнику ПП заяву про звільнення згідно норм КЗПП.
Директор пише та подає власнику підприємства заяву про звільнення за угодою сторін на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП. Заява про звільнення директора за згодою сторін розглядається власником, приймається відповідне рішення, видається наказ про звільнення директора.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Директор на підприємстві — досить значна фігура, яка вирішує усі важливі питання діяльності підприємства, виступає від його імені, представляє у відносинах з партнерами і владою, звичайними громадянами.
Тому, й не дивно, що процедура його призначення та звільнення з посади дещо ускладнена порівняно із рядовими найманими працівниками. Так, директор має бути призначений або звільнений лише на підставі відповідного протоколу власників підприємства (засновників). При цьому, на підставі відповідного протоколу, державний реєстратор повинен провести відповідні зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі — ЄДР).
Водночас, як свідчить проведений аналіз норм чинного законодавства і судової практики, існує безліч перешкод на шляху реалізації даних норм законодавства. Проаналізуємо дане питання більш детально на прикладі звільнення директора на приватному підприємстві за власним бажанням, при умові, що засновники (власники) приватного підприємства «штучно» не скликають збори та не розглядають заяву про звільнення.
Передусім, варто вказати, що в Україні існує досить багато приватних підприємств, які здійснюють свою діяльність впродовж багатьох років і ця організаційно-правова форма досить популярна і сьогодні, при створенні нових суб’єктів господарювання. Очевидно, що такою привабливою в очах бізнесменів її робить легкість у створенні та управлінні. Водночас, у питанні їх правового регулювання яскраво відображається невідповідність норм закону реальній ситуації, оскільки такої форми господарського товариства як приватне підприємство не передбачено у Законі України «Про господарські товариства» і не існує жодного окремого законодавчого акту, який би регулював порядок створення та управління приватним підприємством. Тому, потрібно керуватися виключно положеннями Цивільного та Господарського кодексу.
Що робити директору, якщо він має намір звільнитися?:
Алгоритм дій:
Як свідчить судова практика, у більшості випадків суд приймає рішення на користь такого директора. Оскільки, як ми уже згадували, примусова праця в Україні заборонена, кожен є вільний у виборі професії та має право на дотримання гарантій з боку держави та роботодавця. Однак, звертаємо вашу увагу, що принциповим моментом для прийняття позитивного для вас рішення є дотримання законної процедури звільнення з вашого боку.
Приведемо приклад: директор, який очолював одне підприємство, виявив бажання звільнитися, однак один із засновників підприємства помер, інший перебував закордоном. Директор призначив збори, які очевидно не відбулися, написав заяву про звільнення, видав наказ. З цим пакетом документів, директор звернувся до реєстратора, щоб внести відповідні зміни у ЄДР. Очевидно, що реєстратор відмовив, вказуючи на відсутність рішення засновників. Директор оскаржив дії реєстратора в адміністративний суд і програв справу. При цьому, суд вказав, що реєстратор законно відмовив у реєстрації, вказавши на відсутність підстав для внесення змін до реєстру. Інша ситуація склалась би, якщо б директор для початку звернувся до суду загальної юрисдикції, щоб встановити факт припинення трудових відносин (позовний характер, відповідач — Підприємство) і зобов’язав реєстратора внести відповідні зміни до реєстру. Опісля з рішенням суду, ухваленого на його користь, він може звернутися до державного реєстратора і провести відповідні зміни. У цьому випадку, юридичні відносини були б припинені і особа у повному обсязі могла б реалізувати своє право на вільний вибір праці.
Однак, як ми зазначали вище, позиція судів неоднозначна. Трапляються випадки, коли суди відмовляють у позові, мотивуючи це відсутністю такого способу захисту прав та інтересів як припинення трудових відносин. Звичайно, маючи різну судову практику, дуже хотілося б щоб Верховний Суд узагальнив дане питання та прийняв єдину позицію, на яку б орієнтувалися керівники підприємств у разі так званого «звільнення з перешкодами».
Іншим спірним питанням залишається те, кого ж вносити як нового керівника, після виключення відомостей про нашого директора з Реєстру, оскільки, як відомо, реєстратор виключає відомості про старого директора і вносить відомості про нового одночасно. Однозначної відповідні на дане питання досі немає, законодавство також мовчить.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Дмитро!
Чому не відпускають? З якої причини?
1. Так як звільнення директора відноситься до виключної компетенції загальних зборів, директор повинен написати на ім’я загальних зборів компанії заяву на звільнення за власним бажанням і в зв’язку з цим скликати загальні збори. Таке повноваження директору надано Законом.
Скликати збори директор повинен шляхом розсилки на адресу засновників, які вказані в статутних документах або ЄДР, повідомлення про скликання зборів в зв’язку зі звільненням директора (до повідомлення додати заяву про звільнення). У повідомленні директор повинен буде вказати час, дату та місце проведення зборів і питання, які виносяться на порядок денний.
Таке повідомлення надсилається не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів.
2. Директор підприємства очікує 30 днів і в разі неявки засновників на загальні збори, складає Акт про непроведення загальних зборів учасників у зв’язку з їх відсутністю.
3.На підставі документів, що підтверджують скликання і, відповідно, не проведення загальних зборів товариства, директор повинен звернутися з позовною заявою до суду про встановлення факту припинення трудових правовідносин. Такі позовні заяви, як правило, суди задовольняють без будь-яких труднощів.
4. Отримавши на руки рішення суду про повне задоволення позовних вимог, Ви, як директор, повинні звернутися до фіскальної службу і в службу статистики з повідомленням про Ваше звільнення з посади директора товариства (з прикріпленням копії рішення суду).
5. Після звільнення Вас з посади директора за рішенням суду Вам необхідно подати (ЩЕ ОДИН!) позов до реєстраційної служби за місцем реєстрації юридичної особи з вимогою здійснити реєстраційне дію про видалення з ЄДР даних про директора на підставі рішення суду. Отримавши рішення суду, Ви повинні будете звернутися в реєстраційну службу з пакетом документів, в тому числі і рішенням суду, про здійснення реєстраційної дії по видаленню з ЄДР даних директора.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, директор припиняє виконувати повноваження за рішенням загальних зборів учасників товариства. В такому випадку підставою для наказу про звільнення буде протокол зборів. Звільнити директора можна тільки шляхом обрання іншого директора товариства або тимчасово виконуючого його обов'язки.
Для звільнення директора без згоди власника потрібно дотриматися наступного алгоритму:
Необґрунтована відмова працівнику звільнитися за угодою сторін обмежує права та законні інтереси працівника. Це дає право працівнику на оскарження таких дій (бездіяльності) роботодавця в судових органах.
Оскільки ці вимоги спрямовані на захист трудових прав працівників, виникають із трудових правовідносин, то вони підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до вимог статті 23 Цивільного процесуального кодексу України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції.
Згідно з вимогами частини першої статті 28 Цивільного процесуального кодексу України позови, що виникають з трудових правовідносин, можуть пред'являтися на вибір позивача за місцем знаходження підприємства (установи організації) або за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.
Сплата судового зборуВідповідно до вимог Закону України «Про судовий збір» за позовну заяву немайнового характеру, яка подана фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу (у 2024 році - 1211.20 грн.).
Перелік осіб які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи визначається ст. 5 Закону України "Про судовий збір".
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Здравствуйте. У моего знакомого сложилась ситуация, что его сделали фиктивным дирректором часткого предприятия. Документы по предприятию у него нет, просто он числится в реестрах как дирректор. Как ему можно уволиться с этой должности? Говорит мне, что его "не отпускают". Что мне ему посоветовать, какой алгоритм действий сделать, чтобы выйти из этой мутной схемы?
А чому не відпускають? Можливо він їм вигідний, підписуючи певні документи? Він взагалі щось підписує?
Згідно зі статтею 65 Господарського кодексу України управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна й участі в управлінні трудового колективу.
Стаття 65. Управління підприємством
1. Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу.
2. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документів.
3. Для керівництва господарською діяльністю підприємства власник (власники) безпосередньо або через уповноважені органи чи наглядова рада такого підприємства (у разі її утворення) призначає (обирає) виконавчий орган (одноосібний чи колегіальний) підприємства, який є підзвітним власнику, його уповноваженому органу чи наглядовій раді (у разі її утворення). Керівник підприємства (одноосібний виконавчий орган), головний бухгалтер, голова та члени наглядової ради (у разі її утворення), голова та члени колегіального виконавчого органу підприємства є посадовими особами такого підприємства. Статутом підприємства посадовими особами підприємства можуть бути визнані й інші особи. Посадові особи підприємства мають обов’язки перед підприємством, передбачені законом, зокрема щодо належного, добросовісного та ефективного управління підприємством (фідуціарні обов’язки).
{Частина третя статті 65 в редакції Законів № 1405-VIII від 02.06.2016, № 3587-IX від 22.02.2024}
4. У разі найму керівника підприємства з ним укладається договір (контракт), в якому визначаються строк найму, права, обов'язки і відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за погодженням сторін.
5. Керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.
6. Керівника підприємства може бути звільнено з посади достроково на підставах, передбачених договором (контрактом) відповідно до закону.
7. На підприємствах, які використовують найману працю, укладається колективний договір, яким регулюються виробничі, трудові, соціально-економічні відносини між роботодавцем і працівниками, їх представниками. Питання укладення колективних договорів регулюються законодавством про колективні договори.
{Абзац перший частини сьомої статті 65 в редакції Закону № 2253-IX від 12.05.2022}
Соціальні та інші відносини гіг-спеціалістів та підприємств, що є резидентами Дія Сіті, пов’язані з виконанням робіт (наданням послуг) за гіг-контрактами, регулюються гіг-контрактами, укладеними згідно із Законом України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні".
{Частину сьому статті 65 доповнено абзацом другим згідно із Законом № 1667-IX від 15.07.2021}
8. Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь у його діяльності на основі трудового договору (контракту, угоди) або інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством. Повноваження трудового колективу щодо його участі в управлінні підприємством встановлюються статутом або іншими установчими документами відповідно до вимог цього Кодексу, законодавства про окремі види підприємств, закону про трудові колективи.
9. Рішення з соціально-економічних питань, що стосуються діяльності підприємства, виробляються і приймаються його органами управління за участі трудового колективу і уповноважених ним органів.
10. Особливості управління підприємствами окремих видів (організаційних форм підприємств) встановлюються цим Кодексом та законами про такі підприємства.
11. У підприємствах, у яких утворення наглядової ради не є обов’язковим відповідно до застосовного законодавства, за рішенням уповноваженого органу управління може бути створена однорівнева структура управління відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про акціонерні товариства". У разі створення однорівневої структури управління до ради директорів застосовуються усі положення цього Кодексу щодо наглядової ради, а до невиконавчого члена ради директорів - усі положення цього Кодексу щодо члена наглядової ради.
В установчому документі юридичної особи визначають повноваження загальних зборів учасників юридичної особи, у тому числі щодо призначеня та звільнення керівника, а також порядок прийняття відповідних рішень.
Призначення та звільнення керівника відбувається на підставі прийнятого рішення загальних зборів учасників юридичної особи.
Однією з підстав припинення трудового договору є розірвання трудового договору з ініціативи працівника (статті 38, 39 Кодексу законів про працю України).
Згідно з нормами Кодексу законів про працю України право директора на звільнення за власним бажанням він може реалізувати за умови подання/надіслання за два тижні до дати звільнення відповідної заяви про звільнення за власним бажанням, письмового повідомлення усіх учасників Товариства про його наміри щодо звільнення з посади та скликання загальних зборів учасників Товариства, на яких і повинно бути вирішено питання щодо його звільнення.
На директора, який ініціює питання про проведення загальних зборів учасників Товариства, покладено обов’язок щодо належного повідомлення всіх учасників Товариства про скликання і проведення загальних зборів учасників у порядку, який передбачено нормами чинного законодавства і Статутом Товариства.
Тож, за умови дотримання директором вказаного порядку та вчинення ним відповідних дій, учасники товариства зобов’язані розглянути відповідну заяву директора і прийняти рішення щодо його звільнення.
З повагою!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗвільнити директора, дійсно, може тільки засновник підприємства. Але якщо місцезнаходження засновника не відомо, то це не означає, що директор буде змушений довічно працювати на цьому підприємстві.На думку Мінпраці та соцполітики, у таких випадках директор має право реалізувати своє право звільнитися за власним бажанням, передбачене ст. 38 КЗпП. Для цього директор повинен видати наказ про визнання себе звільненим за власним бажанням.Але спочатку директор повинен зробити кроки, які доведуть, що він діяв за процедурою, установленою ст. 38 КЗпП. Тобто перш ніж видавати наказ про своє звільнення, йому треба повідомити засновника про своє бажання звільнитися.Як це зробити? Потрібно написати заяву з проханням про звільнення за власним бажанням і направити її рекомендованим листом з описом вкладення і повідомленням про вручення за останньою відомою йому адресою засновника. Наприклад, за адресою, зазначеною в установчих документах, або за фактичним місцем проживання засновника.Припустимо, листа не було вручено адресатові, а фактичне місцезнаходження засновника невідоме. Тоді необхідно підтвердити документально факт відсутності (неможливості встановлення місцезнаходження) засновника. Для отримання підтвердного документа директорові слід звернутися до міліції із заявою про розшук засновника. Розшук зниклих осіб належить до повноважень міліції. І вже виходячи з офіційної відповіді, наданої міліцією, стане ясно, за якою адресою направляти засновникові заяву про звільнення.Якщо в міліції директорові повідомлять місцезнаходження засновника, то заяву про звільнення можна буде направити поштою за новою адресою.У заяві слід зазначати бажану дату звільнення, краще з урахуванням часу поштового пробігу листа і можливого небажання або неможливості отримання листа адресатом – засновником на пошті. Це може становити від 36 до 42 днів: від 6 до 12 днів поштового пробігу рекомендованого листа плюс місячний (30 днів) строк зберігання цінного листа на пошті в разі неможливості його вручення адресатові.Потім треба дочекатися отримання повідомлення про вручення листа засновникові або повернення листа, не врученого адресатові. І вже після цього директор «із спокійною совістю» може видати наказ про визнання себе звільненим за власним бажанням і внести на підставі цього наказу запис про звільнення до своєї трудової книжки.
Юрист, м. Мирноград, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день!
Ваш знайомий писав заяву про призначення його директором? Він подавав державному реєстратору/нотаріусу документи (заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу в частині зміни керівника/директора ПП; відповідне рішення засновників ПП, оформлене протоколом; + квитанцію про оплату адміністративного збору за проведення реєстраційної дії)?
Якщо ні - то ваш знайомий може оскаржити відповідну реєстраційну дію до Міністерства юстиції. За результатами розгляду скарги Мін'юст анулює цю р/д і відомості про вашого знайомого як директора ПП будуть видалені з ЄДР. Маю практику в підготовці подібних скарг.
Так, згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15/conv#n7...):
Стаття 34. Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації
1. Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб’єкта державної реєстрації можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
2. Міністерство юстиції України розглядає:
1) скарги на проведені державним реєстратором реєстраційні дії;
7. У разі задоволення скарги на рішення, дії або бездіяльність у сфері державної реєстрації або підтвердження факту використання ідентифікаторів доступу державного реєстратора до Єдиного державного реєстру іншими особами Міністерство юстиції України, його територіальні органи приймають рішення про:
1) визнання вчиненою з порушенням цього Закону та анулювання реєстраційної дії...;
Якщо ваш знайомий вчиняв вищезазначені дії (тобто, писав заяву і подавав документи державному реєстратору), то для того, щоб звільнитися з посади директора ПП та виключити відповідні відомості з ЄДР йому потрібно:
1) направити засновникам ПП поштою рекомендованим листом із описом вкладення та повідомленням про вручення заяву про звільнення з посади директора за власним бажанням згідно статті 38 КЗпП.
У листі наголошувати на тому, щоб після звільнення його було негайно виключено з ЄДР як директора ПП. У протилежному випадку ваш знайомий буде подавати скарги в Держпраці, податкову та прокуратуру.
2) якщо вашого знайомого звільнять, однак не подадуть державному реєстратору пакет документів для зміни керівника/директора ПП в ЄДР, то вашому знайомому потрібно буде самостійно звертатися до державного реєстратора з відповідною заявою, рішенням про звільнення та квитанцією про оплату адміністративного збору.
Однак, державний реєстратор скоріш за все відмовиться виключати відомості про вашого знайомого з ЄДР, так як на підставі рішення можливо лише змінити керівника/директора (зі старого на нового) або змінити відомості про існуючого керівника. У такому випадку потрібно буде отримувати відмову та звертатися до адміністративного суду з проханням зобов'язати суб’єкта державної реєстрації вчинити відповідну реєстраційну дію, а саме виключити з ЄДР відомості про вашого знайомого як директора ПП.
Так, згідно Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/755-15/conv#n7...):
Стаття 25. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій
1. Державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі:
2) судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" щодо:
зобов’язання вчинення реєстраційних дій;...
УСПІХІВ!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗДРАВСТВУЙТЕ, ДМИТРИЙ!
Ваш знакомый получает зарплату на свою карточку как директор или карточка тоже находится у них?
Он подписывал какие-то документы об этом? Или каким образом это всё осуществлялось? На моей памяти серъезные банки даже корпоративные карточки выдавали лично в руки и фотографировали (Приват, Райф, ПУМБ), а не непонятно как. Во время войны может изменился подход и возможность спекуляций с диджитал-картами, но всё равно, открыть карту хотя бы без цифровой подписи и доступа к аккаунту в ДИЯ Вашего знакомого они не могли сами.
Надеюсь у Вашего знакомого хватило ума не предоставлять им в пользование свой паспорт?
В любом случае, копия у них однозначно есть.
В таком случае первее первого я бы начал процедуру - смены паспорта на новый. Также, попортить им ситуацию без выискивания цифровых подписей и их отзыва - мог бы процесс отказа от РНОКПП по "религиозным убеждениям". Тогда через месяц у них будет заблокирована почти вся деятельность по РНОКПП директора, как только иные Реестры и базы данных это увидят и узнают. В банк автоматически не подтянет конечно. Нужно обращаться с отметкой в паспорте. Отказ от РНОКПП происходит за 1 день. Иногда за несколько (в зависимости от органа Гос.налоговой инспекции). Да, отказ от РНОКПП осуществляется в налоговой по месту пребывания на учёте (он как правило указан в карточке с ДПИ, в которой указан налоговый номер).
С отказом от РНОКПП советую повременить. Это можно успеть сделать всегда.
Законная процедура выхода из руководства юридических лиц очень непроста для простых людей.
Состоит она в следующем.
Этап № 1. Подача заявления учредителям Частного предприятия об увольнении в соответствии с требованиями КЗоТа Украины.
Заявление желательно удостоверить у нотариуса и сделать его копии. Оригинал отправляется почтой заказным письмом с уведомлением о вручении и описью вложения - на адрес фирмы и учредителям на их адреса (они есть в Реестре - ЄДРЮОФОПГФ). https://usr.minjust.gov.ua/content/free-search
Они разумеется не выполнят закон и не уволят Вашего знакомого с должности директора.
Этап № 2. Придется идти в суд. Решение суда не выводит человека автоматически из Единого гос. реестра юридических лиц как руководителя. Для того есть соответствующая процедура с апреля 2024 года.
Этап № 3. Суд выносит решение о разрыве трудового договора. Это решение суда уже если что является основанием для того, чтоб считать с этого момента все подписи под документами от имени Вашего знакомого как директора - юридически ничтожными и заведомо сфальсифицированными.
Этап № 4. Это не будет основанием само по себе вывести директора с ЄДРЮОФОПГФ.
Для этого нужно будет заставить государственного регистратора в ЦНАПе (чья квалификация не заточена под сложные и нестандартные задачи, потому им проще отказать, чем разбираться... в надежде, что никто в суд не пойдёт) внести изменения в Реестр. То есть существует вариант при котором снова возможен суд.
Удаление данных о руководителе предприятия из Единого государственного реестра юридических лиц, физических лиц – предпринимателей и общественных формирований – это процесс, при котором государственным регистратором реализуется техническая возможность исключить информацию о директоре по ЕГР в графе «Руководитель» с указанием причины исключения. Следует отметить, что такая возможность появилась только в апреле 2024 года, ведь до этого даже при наличии судебного решения о прекращении трудовых отношений между директором и работодателем в ЕГР оставалась информация о руководителе до замены его новым.
Обратиться в суд с иском о прекращении трудовых отношений руководитель может при разных обстоятельствах: невозможность связаться с участниками предприятия (в связи с выездом за границу, нахождением на оккупированной территории, нахождением на территории страны-агрессора, объявлением без вести пропавшим); в случаях, когда участники предприятия вопреки закону не обращают внимание на желание директора уволиться; если единоличный участник юридического лица умер и не назначен управляющий наследством и т.д.
Для того чтобы суд принял сторону директора при рассмотрении дела по увольнению необходимо собрать определенные доказательства. Поскольку руководитель выступает не только наемным работником, но и представителем исполнительного органа предприятия (учреждения, организации), наделяющим его широкими полномочиями, то и увольнение имеет свои особенности. Основой для увольнения директора является не только заявление об увольнении, но и решение общего собрания участников юридического лица.
Следовательно, процедура подготовки руководителя к увольнению включает следующие этапы:
Однако, как отмечалось выше, иногда возникают обстоятельства, которые делают невозможным проведение общего собрания. В таком случае, если руководитель провел все необходимые действия по написанию заявления, уведомление заранее участников о созыве общего собрания и в случае, если такое собрание не состоялось, а также при наличии всех необходимых доказательств, подтверждающих эти обстоятельства, есть основания обращаться в суд с иском о признании трудовых отношений прекращенными. То есть, в таком случае можно утверждать, что директор использовал все средства для защиты своего права на свободный выбор труда и увольнения с занимаемой должности по собственному желанию во внесудебном порядке. Следует обратить внимание, что директору необходимо иметь документальные подтверждения о намерении сообщить участникам об увольнении, то есть это может быть подтверждение почтового отправления с описанием вклада и другие доказательства.
В ходе военного положения достаточно распространились случаи обращения в суд с иском о расторжении трудовых отношений руководителя с юридическим лицом. Исследовав судебную практику по данному вопросу, можно сделать вывод, что суд почти всегда становится на сторону истца (руководителя), но при условии, что директор совершил все зависимые от него действия, направленные на должное и своевременное уведомление участников общества о своих намерениях по увольнению.
В апреле 2024 года Государственным предприятием «Национальные информационные системы» внедрена техническая возможность извлечения информации относительно руководителя общества по ЕГР на основании решения суда. Если раньше не было возможности существования ООО без руководителя, теперь можно разорвать трудовые и корпоративные отношения с фирмой без регистрации другого директора на замену.
Удалить сведения о директоре юридического лица из ЕГР можно, обратившись в ЦНАП по местонахождению юридического лица или к частному нотариусу.
За это время от имени Вашего знакомого могут наподписывать и наделать столько всего, что он за всю свою жизнь не расплатится.
Потом все договора, если будут какие-то претензии - придется признавать поддельными путём оплаты именно Вашим знакомых судебных почерковедческих экспертиз, адвокатов и т.д. На отсутствие денег и суду, и всем остальным увы во всём мире плевать. И наша страна, и наше правосудие в этом отношении излишним социализмом не страдают.
Также Вы и Ваш знакомый не знаете какие схемы с подписью Вашего знакомого прокручивали через это Частное предприятие.
Прежде всего советую обезопасить свое местонахождение. Чтоб избежать попыток физического устранения, расправы, запугивания, угроз, уничтожения имущества общественно опасным способом (подпал, взрыв, вандализм) и т.д.
В законном русле вопрос решать можно, но сложно и долго. Опять же неизвестно что навесят на директора и навесили уже, используя его данные и как я подозреваю - цифровую подпись, которую он САМ сделал и передал этим мошенникам. Сидеть никто не захочет, потому могут разные вещи прокручивать. Самое простое - проплатят в ТЦК, чтоб его мобилизовали и по тихому на фронте где-то отправили на тот свет. Увы, и такое бывает.
Рекомендую решить вопрос полюбовно.
Пусть Ваш знакомый объяснит этим "деятелям", что ни под одним документом нет его подписей. Что любая экспертиза это покажет... потому пусть полюбовно сменят директора, выйдя из зоны комфорта, или же в игру можно играть вдвоем...
Например поотзывать электронные цифровые подписи, в том числе используемые для налоговой и для дистанционного доступа к банковскому счёту. Найти в каких учреждениях подписи оформлены - не так уж и сложно, при желании.
Если же Ваш друг обратится в правоохранительные органы, то им сладко не придется. Как минимум придется расстаться с кругленькой суммой за закрытие дела, а то и присесть на реальные уголовные сроки с постепенным отжатием их имущества правоохранителями во время многочисленных обысков, изъятий и выемок документов и тд.
Одно могу сказать. Порядочные люди для законных видов деятельности - таким не занимаются. Значит в любом случае что-то не чисто в этом ЧП. Именно потому нашли позарившегося на деньги человека, на которого можно повесить всю ответственность, если что.
В зависимости от объемов мошеннических схем и серъезности "схемщиков" втянутых в это - Вашему знакомому может грозить разная степень угроз.
Ситуация усложняется тем, что если Ваш друг пошел на такой шаг, то его социально-имущественный статус и возможности воспринимают очень низко, потому могут не впечатлиться его словами и не предать им значения. Запугав, сказав - не отпускаем, накинув информации о своей влиятельности и что он в этой стране ничего никому не докажет. Эти слова воспринимать все взаправду не стоит. Сейчас в стране НИКТО бесплатно не будет прикрывать криминал ни кума, ни брата, ни свата. Времена советского "блата", дружбы, знакомств и кумовства как эквивалента денег - давно прошли. Сейчас каждый в стране живёт одним днём и не вкладывается в перспективу взаимности услуг на будущее... ну и такого прочего. Потому в любом случае данным господам придется за закрытие дел платить. Или сидеть и быть делом на котором сделает звездочку (снежинку) начальник какого-нибудь правоохранительного органа.
В таких делах нужен переговорщик или адвокат. Желательно брать не с региона, где работает частное предприятия, где все друг-друга знают и могут "порешать", надавить, убедить не связываться.
В любом случае для надлежащего оформления всех документов и решения вопроса в судебном порядке Вам понадобится квалифицированная помощь специалиста. В том числе для защиты интересов в суде.
Если лаконично и содержательно. то Ваш вопрос выглядит где-то так.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия).