Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Автомобільне право, 05 вересня 2024, питання №118854 340₴

Довіреність дійсна за кордоном

Чи потрібна присутність особи на яку складається довіреність? Власник транспортного засобу в Україні. А скласти довіреність треба на особу яка за кордоном.

Відповіді юристів (8)

    Дерій Владислав Олегович
    12.6%

    Вітаю Вас, Андрій!

    Чи потрібна присутність особи на яку складається довіреність?

    Не потрібна.

    Довіреність - це документ, за яким одна особа уповноважує іншу здійснювати визначені в довіреності дії, представляти інтереси перед третіми особами.

    Для складання довіреності потрібна особиста присутність особи, що видає довіреність, її паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків (що раніше вказувався як ІПН).

    Особиста присутність повіреного не є обов'язковою, Вам досить вказати його прізвище, ім'я, по батькові, РНОКПП та його місце проживання.

    Після складання довіреності - нотаріус повинен внести інформацію про неї до Єдиного реєстру довіреностей (електронна база усіх довіреностей, складених на території України).

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    12.6%

    Доброго дня, Андрію!

    Власник ТЗ може скласти довіренність у нотаріуса в Україні без присутності особи, на яку вона оформлюється. Для того достатньо мати паспортні дані особи, адресу реєстрації та РНОКПП. Сподіваюсь мова не йде про іноземця?

    Хоча для користування авто, власником якої є інша особа, в країнах ЄС достатньо мати при собі технічний паспорт, все ж таки після складання довіренності рекомендую перекласти її на мову країни, де нею буде користуватись особа, або на англійську мову. Переклад також обов'язково треба завірити нотаріально.

    Відповідно до статті 245 ЦК України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.

    Стаття 247 ЦК України визначає, що строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Строк довіреності, виданої в порядку передоручення, не може перевищувати строку основної довіреності, на підставі якої вона видана. У тому разі, якщо у довіреності не вказана дата її вчинення вона вважається нікчемною.

    У тексті довіреності мають бути зазначені:

    місце і дата її складання (підписання),

    прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи),

    місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають.

    У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович
    12.6%

    Доброго дня.

    Для посвідчення довіреності за кордоном присутність представника за довіреністю не вимагається.

    Однак, наскільки розумію, власник транспортного засобу який має посвідчити довіреність знаходиться в Україні.

    Таким чином, ця особа може посвідчити довіреність безпосередньо в Україні.

    Присутність представника за довіреністю законодавство не вимагає.

    У разі необхідності використання довіреності за кордоном - така довіреність підлягає легалізації в країні де її мають використовувати.

    Карпенко Андрій Володимирович
    12.6%

    Вітаю!

    Згідно статті 244 ЦК України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.

    Довіритель обов'язково вказує коло повноважень, що передаються повіреній особі. Присутність довірителя є обов'язковою, а повіреного НІ.

    Корнійчук Євген Іванович
    12.6%

    Доброго дня, на кого виписують довіреність його присутність не треба. Вам треба мати копії документів особи на кого будуть виписувати. Якщо особа за кордоном, і довіреність ви будете відправляти туди раджу вам одразу зробити переклад на іноземну мову і завірити його нотаріально, щоб за кордоном не було ні яких проблем.

    Відповідь на ваше запитання, присутність особи на кого виписують довіреність не обов'язкова.

    Документи, які необхідні для оформлення довіреностіДля фізичної особи:

    паспортний документ (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон, національний паспорт іноземного громадянина, паспорт іноземного громадянина для виїзду за кордон, дипломатичний чи службовий паспорт, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон) та реєстраційний номер облікової картки платника податків;

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.6%

    Вітаю Вас, Андрію!

    Чи потрібна присутність особи на яку складається довіреність? Власник транспортного засобу в Україні. А скласти довіреність треба на особу яка за кордоном.

    Ні, присутність повіреної особи за чинним законодавством НЕ ВИМАГАЄТЬСЯ, можете не хвилюватися. Головне - присутність довірителя)))

    Нотаріальне посвідчення довіреності необхідне для угод з обов’язковою нотаріальною формою, наприклад, для укладення правочинів, які відповідно до закону потребують обов’язкового нотаріального посвідчення.

    Для оформлення довіреності довірителю необхідно з’явитись до нотаріуса з паспортом та реєстраційним номером облікової картки платника податків.

    У довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному.

    З повагою!

    Токмач Галина Миколаївна
    12.6%

    Добрий день!

    ПОРЯДОК вчинення нотаріальних дій нотаріусами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0282-12/conv#...):

    Глава 4. Посвідчення довіреностей, припинення та скасування довіреностей

    1. Звернення до нотаріуса за посвідченням довіреності

    1.1. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами.

    1.2. Нотаріуси посвідчують довіреності, складені від імені однієї або кількох осіб, на ім'я однієї особи або кількох осіб за усним зверненням довірителя.

    2. Вимоги до змісту довіреності

    2.1. У довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити представнику.

    Дії, які належить вчинити представнику, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

    2.2. Довіреність від імені кількох осіб може бути посвідчена на вчинення юридичних дій для досягнення спільної мети.

    2.3. Довіреність на вчинення правочину, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто довірителем, нотаріусом не посвідчується.

    2.4. У довіреності на укладання договору дарування обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові або повне найменування обдаровуваного. У разі невиконання такої умови довіреність є нікчемною.

    2.5. У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають. У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер). У довіреностях, виданих на ім'я адвокатів, можуть зазначатися їх статус та членство в адвокатському об'єднанні (якщо адвокат є членом адвокатського об'єднання).

    3. Визначення строку дії довіреності

    3.1. Строк, на який може бути видана довіреність, визначається відповідно до статті 247 Цивільного кодексу України. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії.

    3.2. Строк дії довіреності зазначається словами та визначається роками, місяцями, тижнями, днями і не може бути визначений настанням будь-якої події.

    3.3. Довіреність, у якій не зазначена дата її вчинення, є нікчемною.

    4. Передача повноважень за нотаріально посвідченими довіреностями, переданими телеграфом

    4.1. Повноваження за нотаріально посвідченими довіреностями можуть бути передані телеграфом.

    4.2. Телеграма-довіреність складається з тексту довіреності та посвідчувального напису з розшифруванням підпису нотаріуса і його печатки.

    5. Посвідчення довіреності, виданої в порядку передоручення

    5.1. Довіреність, видана в порядку передоручення, підлягає нотаріальному посвідченню після подання основної довіреності, у якій застережене право на передоручення, або після подання доказів того, що представник за основною довіреністю примушений до цього обставинами для охорони інтересів особи, яка видала довіреність.

    5.2. При посвідченні довіреності в порядку передоручення нотаріус роз'яснює представнику довірителя вимоги статті 240 Цивільного кодексу України.

    5.3. У довіреності, виданій у порядку передоручення, не допускається передавання повіреній особі права на передоручення.

    5.4. Довіреність, видана в порядку передоручення, не може містити в собі більше прав, ніж їх передано за основною довіреністю.

    5.5. Строк дії довіреності, виданої за передорученням, не може перевищувати строку дії основної довіреності, на підставі якої вона видана.

    5.6. У довіреності, виданій у порядку передоручення, мають бути вказані дата і місце посвідчення основної довіреності, та реєстровий номер, найменування нотаріального округу, прізвище, ім’я та по батькові нотаріуса, який її посвідчив, прізвище, ім'я, по батькові і місце проживання особи, якій видана основна довіреність, і особи, якій вона передоручає свої повноваження.

    {Підпункт 5.6 пункту 5 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1951/5 від 26.12.2012}

    5.7. На основній довіреності робиться відмітка про передоручення.

    Копія основної довіреності додається до примірника довіреності, що залишається у матеріалах нотаріальної справи.

    5.8. При наступному посвідченні довіреності, виданої за передорученням тим самим нотаріусом, копія основної довіреності не залишається.

    На примірнику такої довіреності, що залишається у справах нотаріуса, робиться відмітка із зазначенням реквізитів довіреності, виданої у порядку передоручення, до якої прикріплено копію основної довіреності.

    {Підпункт 5.8 пункту 5 глави 4 розділу II доповнено новим абзацом згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1951/5 від 26.12.2012}

    6. Порядок скасування довіреності

    6.1. Особа, яка видала довіреність, за винятком безвідкличної, може у будь-який час скасувати довіреність або довіреність, видану в порядку передоручення.

    6.2. Нотаріус, завідувач державного нотаріального архіву при одержанні заяви про скасування довіреності або передоручення робить про це відмітку на примірнику довіреності, що зберігається у справах нотаріуса, у державному нотаріальному архіві, і відмітку в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.

    6.3. Якщо особа, яка видала довіреність, подасть примірник довіреності, що є у неї, напис про скасування довіреності або передоручення робиться і на цьому примірнику, після чого він разом із заявою додається до примірника, що зберігається у справах нотаріуса, в державному нотаріальному архіві.

    6.4. Повідомлення особи, яка видала довіреність, представника, а також відомих їй третіх осіб, для представництва перед якими була видана довіреність, про скасування довіреності може бути оформлено нотаріусом згідно з цим Порядком шляхом передавання відповідної заяви.

    7. Реєстрація посвідчення довіреності, припинення її дії

    {Назва пункту 7 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1118/5 від 11.03.2022}

    Посвідчені нотаріусами довіреності, у тому числі в порядку передоручення, припинення їх дії підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиному реєстрі довіреностей у порядку, установленому Положенням про Єдиний реєстр довіреностей, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.12.2006 № 111/5, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.12.2006 за № 1378/13252.

    {Абзац перший пункту 7 глави 4 розділу II із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства юстиції № 1118/5 від 11.03.2022}

    В умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Єдиного реєстру довіреностей нотаріальне посвідчення довіреностей, припинення їх дії здійснюються без використання цього реєстру з подальшим внесенням до нього відповідних відомостей протягом п’яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

    Турчин Ярослав Олександрович
    11.5%

    ДОБРОГО ДНЯ, пане АНДРІЙ!

    Ні, довіреність є одностороннім правочином згідно з вимогами Цивільного кодексу України, а тому присутність особи на яку видається довіреність - не є обов"язковою.

    Принаймні в Україні саме такі правила. Чи інші вимоги в окремих країнах ЄС - сказати точно не можу. Треба аналізувати конкретну країну ЄС чи іншої точки світу.

    Ось що про це пише територіальний підрозділ Міністерства юстиції України - Південне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Одеса), з посиланням на статтю приватного нотаріуса Миколаївського міського нотаріального округу пані Ірини Грудницької (для прикладу).

    https://www.just-dnipro.gov.ua/?view=viewnews&page...

    Оформлення довіреності - це одна з найпопулярніших нотаріальних дій, яка, як правило, не викликає питань. Багато з нас, хоча й не мають юридичної освіти, але добре розуміють, що таке довіреність та знають правила її оформлення.

    Для складання довіреності потрібна особиста присутність особи, що видає довіреність, її паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків.

    До речі, часто запитують чи потрібна особиста присутність повіреного при оформленні довіреності. Відповідь – ні, вам досить знати його Прізвище, Ім'я, По-батькові, дату народження та місце проживання. У довіреності Ви можете вказати декілька повірених осіб, які діятимуть самостійно один від одного. Одним з частих питань є порядок відкликання / скасування виданої довіреності. Цей порядок дуже простий, вам необхідно звернутися до будь-якого нотаріуса, не обов'язково до того, який посвідчив довіреність, і повідомити про бажання скасувати довіреність.

    За обсягом повноважень можна виділити два види довіреностей: разова - на виконання однієї конкретної дії (наприклад, продати чи купити будинок); спеціальна - на виконання яких-небудь однорідних дій (наприклад, довіреність на отримання пенсії чи авторського гонорару протягом року). Для різних видів довіреностей можуть існувати свої особливості, наприклад, в довіреності на дарування майна (квартири, будинку тощо) необхідно обов'язково вказувати ім'я, прізвище та по батькові обдаровуваного.

    Закон вимагає, щоб довіреність була складена у письмовій формі. Форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин. Так, щодо правочинів, які вимагають нотаріальної форми, довіреність має бути посвідчена нотаріусом. Наприклад, довіреність на купівлю або продаж нерухомого майна.

    Також законом може бути прямо встановлена форма довіреності.

    Так наприклад, згідно ч. 2 ст. 62 Цивільного процесуального кодексу України документом, що підтверджує повноваження представників сторін та інших учасників справи є довіреність, і довіреність фізичної особи повинна бути посвідчена нотаріально або, у визначених законом випадках, іншою особою (довіреність прирівняна до нотаріально посвідчених).

    Згідно ст. 245 Цивільного кодексу України та ст. 40 Закону України «Про нотаріат» до нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються:

    1) довіреність військовослужбовця або іншої особи, яка перебуває на лікуванні у госпіталі, санаторії та іншому військово-медичному закладі, може бути посвідчена - посвідчені начальником цього закладу, його заступником з медичної частини, старшим або черговим лікарем;

    2) довіреність військовослужбовця, а в пунктах дислокації військової частини, з´єднання, установи, військово-навчального закладу, де немає нотаріусу, чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, а також довіреність працівників, членів їх сімей і членів сімей військовослужбовців може бути посвідчена командиром (начальником) цих частин,з'єднання, установи або закладу;

    3) довіреності осіб, які тримаються в установах виконання покарань чи слідчих ізоляторах, може бути посвідчена начальниками таких установ чи слідчих ізоляторів;

    4) довіреність суб'єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу, за зверненням якого прийнято рішення про надання такої допомоги, може бути посвідчена посадовою особою органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.

    До нотаріально посвідчених довіреностей прирівнюються також довіреності осіб, які проживають у населених пунктах, де немає нотаріусів, посвідчені уповноваженою на це посадовою особою органу місцевого самоврядування, крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, довіреності на управління і розпорядження корпоративними правами та довіреностей на користування та розпорядження транспортними засобами.

    Строк довіреності встановлюється у довіреності (ст. 247 ЦК). Довіреність без дати її посвідчення є нікчемною. Дія довіреності може бути припинена і до закінчення вказаного у ній строку у випадках: скасування довіреності особою, яка її видала; відмови представника від вчинення дій, що були визначені довіреністю; припинення юридичної особи, яка видала довіреність або якій видана довіреність; смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності, а також смерті особи, якій видана довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або безвісно відсутньою, обмеження її цивільної дієздатності.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України