Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 11 листопада 2024, питання №122593 1000₴

Пересечение границы для брата погибшего военного

Здравствуйте, есть такой вопрос. Несколько месяцев назад у знакомого погиб брат при выполнении служебных обязанностей на войне. Сегодня получил он документы и отсрочку в ТЦК. Имеет ли он право на выезд за границу?

Відповіді юристів (6)

    Дерій Владислав Олегович
    25%

    Доброго дня!

    Так, брат загиблого воїна має право на безперешкодний перетин кордону.

    Згідно пункт 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України

    У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Згідно пункту 4 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період

    у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону знайомому необхідно підготувати такі документи:

    1) Закордонний паспорт;

    2) Військово-обліковий документ. Можна додатково роздрукувати е-ВОД з ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    3) ДОВІДКУ із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 постанови КМУ 560

    Рекомендую додатково знайомому взяти документи, які він надавав для оформлення відстрочки (свідоцтва про народження, свідоцтво про смерть брата, документи, які підтверджують факт загибелі брата на війні)

    Якщо знайомому по надуманим причинам не дозволяють перетнути кордон він повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, яка оформляється у вигляді рішення.

    Відмовити йому можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.

    Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.

    Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.

    Або знайомий може спробувати перетнути кордон на іншому пункті пропуску.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%

    Доброго дня, Олексію!

    Так, Ваш знайомий має право виїзду за кордон за умови коректно оформленної відстрочки в ТЦК.

    Відповідно до Постанови КМУ №57 "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України":

    "2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    "4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".

    Отже, для перетину кордону Вашому знайомому, окрім закордонного паспорту, буде необхідний чинний військово-обліковий документ, оформлена відстрочка в ТЦК та документи, які підтверджують загибель брата ті ж самі, які останній надавав на розгляд комісії по наданню відстрочок.

    ЯКЩО РАПТОМ У ВАШОГО ЗНАЙОМОГО ВИНИКНУТЬ ПРОБЛЕМИ З ПРИКОРДОННИКАМИ (ВСЕ БУВАЄ), ОСЬ ВАМ АЛГОРИТМ ДІЙ, ЯКИМ МОЖНА СКОРИСТАТИСЯ В ТАКИХ ВИПАДКАХ:

    По-перше, на всі відмови Держприкорджон служби треба вимагати пісьмового підтвердження та одразу його оскаржувати. В таких випадках вони будуть відчувати більше відповідальності та діяти не так нахабно.

    По-друге, згідно з роз’ясненнями самої Держприкордонслужби України та відповідно до статті 23 Закону України “Про доступ до публічної інформації” рішення, дії чи бездіяльність органів ДПС можуть бути оскаржені до Голови Державної прикордонної служби України, вищого органу або суду..

    По-третє, згідно ст. 14Закону України Про прикордонний контроль від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    …Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом...".

    Відповідно до статті 24 Закону України “Про доступ до публічної інформації” відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень за:

    відмову в задоволенні запиту на інформацію;

    відстрочку задоволення запиту на інформацію;

    ненадання відповіді на запит на інформацію;

    надання недостовірної або неповної інформації;

    несвоєчасне надання інформації;

    невиконання органами Держприкордонслужби обов'язку оприлюднювати інформацію відповідно до статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”;

    інші рішення, дії чи бездіяльність органів Держприкордонслужби, що порушили законні права та інтереси запитувача.

    Особи, на думку яких їхні права та законні інтереси порушені органами Держприкордонслужби, мають право на відшкодування матеріальної та моральної шкоди в порядку, визначеному законом

    Оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держприкордонслужби до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

    По-четверте, телефони Держприкодонслужби, які можуть згодитись в таких випадках!

    1598 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ З МОБІЛЬНОГО); +38(044)527-63-63 (ДЛЯ ДЗВІНКІВ ІЗ-ЗА КОРДОНУ)

    - ТЕЛЕФОН ГАРЯЧОЇ ЛІНІЇ (СЛУЖБА «ДОВІРА»)

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗАПИТІВ НА ОТРИМАННЯ ПУБЛІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ

    (044) 527-64-29; (044) 239-84-80 (ФАКС)

    - ПОДАННЯ ЗВЕРНЕНЬ ГРОМАДЯН

    Нарешті, по-п’яте, прикордонники зобов’язані надавати консультації в телефонному режимі у пунктах пропуску за такими номерами:

    (033) 272 09 20 – Волинський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Волинської області – пункти пропуску Ягодин, Устилуг);

    (032) 239 01 23 – Львівський прикордонний загін (кордон з Польщею у межах Львівської області – пункти пропуску Угринів, Рава-Руська, Грушів, Краківець, Шегині, Смільниця );

    (067) 181 42 67 – Чопський прикордонний загін (кордон зі Словаччиною, Угорщиною – пункти пропуску Малий Березний, Ужгород, Малі Селменці, Тиса);

    (031) 313 82 61 – Мукачівський прикордонний загін (кордон з Угорщиною, Румунією – Лужанка, Вилок, Косино, Дзвінкове, Дякове, Солотвино);

    (037) 259 19 49 – Чернівецький прикордонний загін (кордон з Румунією, Молдовою у межах Чернівецької області – пункти пропуску Порубне, Мамалига, Росошани, Кельменці, Сокиряни);

    (043) 376 01 41 – Могилів-Подільський прикордонний загін – (кордон з Молдовою у межах Вінницької області);

    (032) 275 62 90 – Західне регіональне управління.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    25%

    Вітаю Вас.

    Здравствуйте, есть такой вопрос. Несколько месяцев назад у знакомого погиб брат при выполнении служебных обязанностей на войне. Сегодня получил он документы и отсрочку в ТЦК. Имеет ли он право на выезд за границу?

    Так, має повне право на виїзд за кордон. Але рекомендую відповідально поставитися до збору всіх документів, серед яких - відстрочка. Половина справи вже зроблена.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    ...

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    ...

    4) жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    Що я рекомендую йому мати на пунккті перетинання державного кордону?

    1. Закордонний паспорт.

    2. Актуальний паперовий військово-обліковий документ.

    3. Довідку про відстрочку.

    4. Електронний військово-обліковий документ з оформленою відстрочкою.

    5. Свідоцтво про народження брата, його свідоцтво про народження.

    6. Документи, що підтверджують загибель брата внаслідок бойових дій.

    Пункти 5-6 не є обов'язковими, адже у Вашого знайомого вже є оформлена відстрочка за даною підставою. Але я рекомендував би і ці документи мати із собою. Все ж таки виїзд за кордон - справа доволі складна та відповідальна. Рекомендую скористатися підходом - "чим більше документів, тим краще".

    З повагою! Успіхів Вашому знайомому!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Відповідно до п.4 ч.3 ст.23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" право на відстрочку мають військовозобовʼязані чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час:

    • проведення антитерористичної операції;
    • здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    Водночас приписи Статті 23 не регулюють питання перетину державного кордону.

    Тому Кабінет Міністрів вніс зміни до Правил перетинання державного кордону (Постанова КМУ 57), що визначають категорію чоловіків віком 18-60 років, які можуть перетинати кордон під час воєнного стану.

    Згідно з доповненням, призову на військову службу не підлягають "жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".

    Відповідно, ці громадяни можуть перетинати кордон під час воєнного стану.

    Для виїзду необхідно надати:

    • документи, що підтверджують сімейні зв‘язки зі зниклою чи загиблою людиною;
    • та інформацію про факт її загибелі або зникнення безвісти.

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/43231-Nayavnist-viysko...

    "Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560."

    Середницький Євгеній Вікторович

    Вітаю, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. № 57, яка регулює порядок перетину державного кордону громадянами України, є певні категорії осіб, яким надається право на виїзд за кордон під час дії воєнного стану. Зокрема, до них належать особи, що мають підстави, пов'язані зі станом здоров'я, сімейними обставинами тощо.

    У випадку вашого знайомого, який отримав документи і відстрочку після загибелі брата при виконанні службових обов’язків на війні, слід звернути увагу на пункти, що стосуються членів сімей військовослужбовців, які загинули під час служби.

    Статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” визначено категорію військовозобов‘язаних громадян, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Кабінет Міністрів вніс зміни до Правил перетинання державного кордону, що визначають категорію чоловіків віком 18-60 років, які можуть перетинати кордон під час воєнного стану.

    Згідно з доповненням, ухваленим 29 липня, призову на військову службу не підлягають "жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".

    Відповідно, ці громадяни можуть перетинати кордон під час воєнного стану.

    Для виїзду необхідно надати:

    • документи, що підтверджують сімейні зв‘язки зі зниклою чи загиблою людиною;
    • та інформацію про факт її загибелі або зникнення безвісти.

    У будь-якому випадку, для підтвердження статусу і права на виїзд, особа повинна мати відповідні документи, що підтверджують смерть члена сім’ї під час виконання службових обов’язків та отриману відстрочку.

    Турчин Ярослав Олександрович
    25%

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, АЛЕКСЕЙ!

    Вы как лицо, имеющее отсрочку от мобилизации - имеете законные основания для выезда за границу.

    Как правило для этого нужно подать пограничнику, который уполномочен на принятие решения о пропуске через границу следующий перечень документов:

    1) Действующий биометрический заграничный паспорт гражданина Украины.

    2) Военно-учётный документ на бумажном бланке или в распечатанном виде электронный ВОД с Резерв+. В любом случае пограничники будут проверять документ либо путём сканирования QR-кода (если им дали уже доступ к базе Обериг для проверки QR-кодов), либо путём предложения открыть Резерв+ с Вашего смартфона и удостоверившись, что у Вас всё ок.

    Также отдельные пограничники требуют Справку ТЦК о предоставлении отсрочки по форме, установленной постановлением КМУ № 560 от 16.05.2024 г. Но т.к. ТЦК по всей Украине зашиваются с документооборотом, то справки очень часто не выдают при предоставлении отсрочки.

    3) Поскольку согласно постановлению КМУ № 57 (Правила перетинання державного кордону громадянами України) не все граждане с отсрочкой имеют право на пересечение границы (исключения указаны в пункте 2-6 Правил), на границе также требуют подтверждающие право на пересечение границы и отсрочку документы.

    В Вашем случае это может быть - документ (документы) подтверждающий родство с погибшим (свидетельства о рождении каждого из Вас); документ, подтверждающий факт гибели или пропажи без вести. То есть документы, которые Вы предоставляли в ТЦК нужно будет предоставить и пограничникам.

    2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.

    {Правила доповнено пунктом 2-6 згідно з Постановою КМ № 383 від 29.03.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 399 від 01.04.2022, № 69 від 27.01.2023, № 840 від 11.08.2023}

    В любом случае, Вы сейчас имеете законное право пересечения государственной границы как лицо с отсрочкой, предусмотренное в пункте 2.6 Правил № 57 и его ограничить никто на законных основаниях не может.

    Если отказывают на одном пункте пропуска – это не мешает попытаться выехать через другой, ведь на поле отсутствия четкого правового регулирования – важное значение имеет личностный фактор лица, осуществляющего пропуск.

    Конечно, теоретически могут отказать по каким-либо надуманным основаниям или вообще без оснований. Ситуация по границе неоднозначна и каждым пограничным законом толкуется по-своему. в зависимости от мнения руководителя такого пограничного отряда или даже наличия негласных указаний из Киева не выпускать даже детей 16-17 годовых... К сожалению, это факт, что подтверждается и судебной практикой. Одни пограничники выпускают человека с одним пакетом документов, он возвращается потом в Украину, пытается выехать с теми же документами уже через другой пункт пропуска и его не выпускают. В то же время, суды, как правило, демонстрируют адекватность восприятия ситуации и становятся на сторону людей, чьи права нарушают пограничники.

    Поэтому, в случае отказа Вам необходимо получить письменное Решение об отказе в пересечении государственной границы Украины по форме, утвержденной Приказом МВД Украины от 05.06.2023 № 457. Это обязательное условие. Не выдать такое решение пограничники не могут, хотя, судя по практике некоторых людей, могут быть попытки ввести в заблуждение, что такое решение не выдается. Или с царского позволения разрешают сделать фото... Так не пойдёт. Должен быть выдан оригинальный документ с оригинальными подписями. В случае отказа в предоставлении решения можно обжаловать такие действия должностного лица путем требования проинформировать непосредственного руководителя пункта пропуска. Так же можно фиксировать противоправные действия на диктофон телефона и/или на видео.

    Кроме этого, эффективен звонок на горячую линию Администрации ГНС Украины - +38(044) 527-63-63 (городской номер для звонков из Украины и из-за рубежа) или на многоканальный номер 1598 (для бесплатных звонков из сети фиксированной связи) или мобильных операторов связи на территории Украины). Телефоны круглосуточные.

    Также можно обратиться через Телеграмм бот службы "Доверие" ГПСУ. https://t.me/DPSUkr

    Вы должны знать, что решение об отказе составляется в 2-х экземплярах, а потому вариант, когда вам просто дают сфотографировать оригинал недопустимый. У вас должен быть 1 экземпляр в подлиннике!!!

    Обязательно нужно проверить на правильность всех сведений, указанных в Решении об отказе. В частности, Ваши данные, данные пункта пропуска и должностного лица, которое его приняло. В формулировку оснований отказа желательно не лезть, потому что чем кривее оно сформулировано пограничниками, тем лучше для Вас и Вашего юриста.

    Часто возникает вопрос граждан нужно ли подписывать Решение. Это не обязательно, но если вы получаете свой экземпляр, то подписать надо и в этом нет ничего страшного. Единственное, что с момента получения решения начнется отсчет сроков на обжалование этого решения и жалобу можно будет подать в течение 30 дней. С другой стороны, даже если решение Вы не получаете и соответственно не расписываетесь на месте, то в дальнейшем, когда Вы получите решение и захотите подать жалобу, могут возникнуть проблемы со сроками.

    Администрация ГНСУ, скорее всего, займет позицию относительно пропуска Вами срока на обжалование. С этим, конечно, можно бороться, но это дополнительная проблема, которая потребует много времени для ее решения.

    После получения Решения нужно безотлагательно писать и подавать Жалобу на Решение об отказе в пересечении государственной границы Украины. Жалоба подается на имя Начальника органа охраны государственной границы. Мое мнение таково, что жалобу лучше писать и подавать при поддержке юриста, потому что здесь важно очень хорошо обосновать позицию гражданина, который намерен выехать за границу и убедить ГПСУ, что такая позиция верна .

    Хотя, как правило, конечно никого Вы не убедите, потому что у них на все одна позиция - "Они Боги, они правы, а все остальные граждане - дураки и погулять вышли".

    В случае неудовлетворения Жалобы начальником нужно обжаловать такое решение в судебном порядке.

    Всегда советую идти параллельно и не ждать ответа из Государственной погранслужбы, а идти в суд. Если жалоба будет удовлетворена, это может быть основанием для суда признать факт примирения сторон. С другой стороны, Вы точно не упустите срок обжалования, ведь очень часто в административных судах сокращают срок исковой давности после досудебного обжалования – с 6 до 1 месяца и затем оставляют исковые заявления без рассмотрения – в связи с пропущенным сроком обращения.

    Конечно мной описаны крайние случаи, которые все же иногда случаются. Так что лучше быть осведомленным и предварительно готовым, чем когда противоправное поведение военнослужащего АДПСУ застанет неожиданно.

    Удачи Вам в осуществлении выезда за границу!

    С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України