Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 25 листопада 2024, питання №123283 900₴

Відстрочка/виключення з обліку

Доброго дня!
Чоловік 58 років, обмежено придатний за III групою інвалідності (присвоєно після 24 лютого 2022 року, довічно, є посвідчення). Наявні хвороби: Рецидивуючий тиреотоксикоз, Дифузний токсичний зоб, Фібріляція передсердя, парксизмальні тріпотіння.
Є бронь від підприємства до середини грудня 2024
Питання:
1. Чи можно зробити відстрочку/виключення з обліку не зʼявляючись в ТЦК через додаток Резерв+ , які документи потрібні і як це правильно зробити покроково? Чи це робоча схема на зараз?
2. З якими документами можно виїхати за кордон до дітей і внуків? Чи достатньо посвідчення по інвалідності?

Відповіді юристів (11)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, ви маєте право оформити відстрочку, але поки буде діяти бронь відстрочку вам не дадуть. Тому для оформлення відстрочки треба підібрати, подати заяву на відстрочку за декілька днів закінчення броні.

    З досвіду скажу, що поштою отримати відстрочку можно, але дуже складно, зазвичай ', якщо відправляти поштою приходить відповідь, що треба з'явитись особисто для належного оформлення відстрочки.

    Для отримання відстрочки ви повинні подати заяву на ім'я комісара ТЦК про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда

    Довідка МСЕК

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилася у вас як доказ її подачі.

    Для виїзду за кордон вам достатньо мати, військовий квиток зі штрих кодом, пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда.

    З виїздом проблем взагалі не має бути.

    Консультація з питань перетину кордону

    Отримати консультацію з пить перетину кордону можливо на гарячій лінії Державної прикордонної служби України:

    • 1598 для дзвінків з території України (лінія безкоштовна);
    • +38(044) 527-63-63 для дзвінків із-за кордону (згідно з тарифами відповідного оператора зв’язку).

    Зразок заяви додаю

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/file/text/120/f5355...

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Питання:1. Чи можно зробити відстрочку/виключення з обліку не зʼявляючись в ТЦК через додаток Резерв+ , які документи потрібні і як це правильно зробити покроково? Чи це робоча схема на зараз?

    На даний момент, поки чоловік має бронювання, він не може скористатися правом на відстрочку. Вірніше може, але тоді бронювання буде анульовано. Рекомендував би дочекатися середини грудня, коли закінчиться бронювання, а потім думати.

    При цьому, Ви трішки плутаєте поняття.

    По-перше, для виключення з військового обліку він обов'язково повинен пройти військово-лікарську комісію. Тому що визнання особи непридатною відбувається виключно за рішення ВЛК. Як очевидно, з'являтися до ТЦК треба буде обов'язково.

    По-друге, оформити відстрочку особі з інвалідністю можливо через Резерв +. Але він може це зробити виключно за умови наявності у нього пенсії по інвалідності та пенсійного посвідчення по інвалідності. Якщо так - тоді він може оформити відстрочку через Резерв +. Для цього звертатися до ТЦК та СП необов'язково.

    2. З якими документами можно виїхати за кордон до дітей і внуків? Чи достатньо посвідчення по інвалідності?

    Згідно із законодавством - достатньо.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 27 січня 1995 р. № 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).

    !!!АЛЕ!!!

    З практики скажу, що для виїзду за кордон потрібно мати, окрім пенсійного посвідчення, військово-обліковий документ у паперовій або електронній формі, при чому бажано з відстрочкою від мобілізації.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 травня 2024 р. № 559 Київ

    Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів і форми такого документа

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    10. Відомості про сформований військово-обліковий документ в електронній формі відображаються у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    11. Перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду ініціатором перевірки за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у формі інформаційного повідомлення.

    QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами ініціатора перевірки, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.

    Підставою непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.

    ВИСНОВКИ:

    1. Я б дочекався часу, коли у чоловіка закінчиться бронювання від мобілізації.

    2. Далі, якщо він має пенсійне посвідчення по інвалідності, робив би відстрочку через Резерв +, не з'являючись до ТЦК та СП.

    3. Далі можна пробувати виїздити з паперовим або електронний військово-обліковим документом, відстрочкою та пенсійним посвідченням.

    З повагою! Успіхів Вам!

    Pedro Клієнт 3 години тому

    пенсійне посвідчення на руках + пенсія.

    Які документи потрібно прикріпляти в Резерв + для відсрочки? І як це правильно робити? На скільки часу можуть дати відсрочку

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Резерв + надає відстрочку автоматично, жодні документи прикріпляти не потрібно, все відбувається через взаємодію з іншими реєстрами. Лише потрібно зайти до Резерв +, знайти опцію про оформлення відстрочки, та пройти відповідні кроки.

      Як особі з інвалідністю відстрочку нададуть на 1 рік.

    • Корнійчук Євген Іванович

      Для оформлення відстрочки онлайн необхідно авторизуватися у Резерв+ і надіслати запит .Система автоматично перевірить наявність права на відстрочку. У разі позитивної відповіді цей статус відобразиться в електронному військовому документі»,

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Чоловіку не потрібно прикріпляти жодного документу. ПФУ передає дані до Єдиного державаного реєстру, а отже, якщо чоловік надішле запит на оформлення відстрочки, то дані підтягнуться автоматично.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня!

    1. Чи можно зробити відстрочку/виключення з обліку не зʼявляючись в ТЦК через додаток Резерв+ , які документи потрібні і як це правильно зробити покроково? Чи це робоча схема на зараз?

    Для виключення з військового обліку чоловіку необхідно пройти ВЛК та отримати відповідне рішення комісії. На жаль, пройти ВЛК дистанційно неможливо. Крім того, процедура затвердження постанови ВЛК про непридатність до проходження військової служби може затягнутись й на півроку, оскільки рішення ВЛК повинно пройти затвердження штатної ВЛК.

    Оформити відстрочку по інвалідності можна через Резерв+, якщо чоловік отримає саме пенсію по інвалідності в ПФУ. Якщо ж, наприклад, чоловік отримає соціальну допомогу, то відстрочку можливо оформити тільки через ТЦК.

    Проте, є проблема, а саме: дійсне бронювання до грудня 2024 року. Тобто, оформити відстрочку по інвалідності буде можливо тільки після закінчення терміну бронювання, оскільки військовозобов'язаний не може мати дві відстрочки одночасно.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:
    • довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ,
    • або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
    • або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
    Згідно із вищезгаданою Постановою КМУ порядок оформлення відстрочки наступний:

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    2. З якими документами можно виїхати за кордон до дітей і внуків? Чи достатньо посвідчення по інвалідності?

    Згідно Правил перетину державного кордону громадянами України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text) чоловік має право на виїзд за кордон, як особа з інвалідністю.

    Відповідно до вищезгаданих Правил:

    “21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності:

    • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
    • або пенсійного посвідчення
    • чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність).

    Крім вищезазначених документів чоловіку необхідно мати при собі закордоний паспорт, чинний військово-обліковий документ та оновлені дані у Єдиному державному реєстрі, інформація у якому повинна співпадати з інформацією у ВОД.

    Щодо виключення з обліку, якщо чоловік вирішить йти саме цим шляхом, то останнє буде можливим за наступних умов і, на мою думку, шанси для того в нього є:

    Стаття 13 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402:

    1) до пункту «а» належать:

    • тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну;
    • рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму);
    • тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше;
    • нецукровий діабет, що потребує постійного проведення замісної терапії.

    Стаття 40 Розкладу хвороб Наказу МОУ №402:

    1) до пункту «а» належать захворювання серця і судин:

    "фібриляція або тріпотіння передсердь постійні".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    1. Чи можно зробити відстрочку/виключення з обліку не зʼявляючись в ТЦК через додаток Резерв+ , які документи потрібні і як це правильно зробити покроково? Чи це робоча схема на зараз?

    ЩОБ ОФОРМИТИ ВІДСТРОЧКУ - ВИ МАЄТЕ ПОДАТИ ДО ТЦК ЗАЯВУ ПРО ВІДСТРОЧКУ ТА ДОКУМЕНТИ, ЯКІ ЇЇ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ.

    Згідно пунтку 58 постанови КМУ 560 За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    Спочатку відправте заяву та документи про відстрочку рекомендованим листом з описом вкладеного. В першу чергу це буде доказом того, що Ви бажаєте скористатись своїм правом на відстрочку, якщо при особистому візиті до ТЦК вони не будуть реєструвати заяву про відстрочку.

    Крім того, є теоретична можливість оформити відстрочку дистанційно, адже вже є достатньо судових рішень, де Cуд звертає увагу, що обов`язок «особисто подати», не є тотожним обов`язку «особисто прибути», при цьому ні Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу», ні Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", ні Порядок № 560 не зобов`язують військовозобов`язаного особисто прибувати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для реалізації права на відстрочення від призову під час мобілізації з підстав, передбачених статтею 23 Закону № 3543-ХІІ.

    Таким чином, відсутність належним чином оформленого рішення про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації або мотивованої відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на думку суду, свідчить про протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень.

    Тому, якщо Ви подасте заяву про відстрочку укрпоштою існують такі варіанти розвитку подій:

    1. Вам нададуть відстрочку.

    2. Вам відмовлять у відстрочці

    3. Вашу заяву взагалі не розлянуть та не нададуть Вам відповідь.

    В двох останніх випадках Ви можете оскаржити протиправну бездіяльність ТЦК в судовому порядку.

    При особистому візиті до ТЦК готуєте 2 заяви про відстрочку та такі ж самі документи, що відправили поштою.

    Прибувши до ТЦК спочатку зареєструйте заяву про відстрочку. Для цього вимагайте, щоб на Вашому екземплярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземпляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.Якщо заяву не реєструють – не хвилюйтесь, адже Ви маєте доказ подачі документів про відстрочку поштою. Можете подати скаргу на ТЦК або просто пройти ВЛК

    Ваша підстава для відстрочки пункт 2 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Загалом для оформлення відстрочки у Вас повинні бути такі документи:

    1. Заява про відстрочку (Додаток 4)

    2. Документ про інвалідність (довідка МСЕК або посвідчення інваліда, або пенсійне посвідчення або посвідчення про соціальну допомогу)

    3. Засвідчена копія військово-облікового документу. Можете надати роздрукований е-ВОД сформований в Резерв+ або ДІЇ

    4. Копія паспорту та ІПН

    В пункті 58 постанови КМУ 560 вказано, що потрібно подавати засвідчені копії документів.

    Способи засвідчення копій документів

    • нотаріальне засвідчення копії документа;
    • засвідчення копій документів посадовими особами органів державної влади;
    • засвідчення копії документа фізичною особою (вказати "копія вірна, згідно з оригіналом", дата, підпис, ПІП)

    Тому, якщо Ви будете подавати заяву та документ про відстрочку укрпоштою, то подавайте звичайні копії докуметів, але на кожній копії напишіть "Згідно з оригіналом", дата, підпис, Ваші ініціали. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного рекомендованого листа.

    Відповідно до постанови КМУ 560 нотаріально засвідчені копії документів вимагаються лише для військовозобов'язаних, які оформляють відстрочку у зв'язку з навчанням в інтернатурі.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом СЕМИ днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Загалом процес оформлення відстрочки триває декілька тижнів.

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК під час розгляду заяви про відстрочку

    ПРОТЕ, якщо ВИ бажаєте бути виключеним з військового обліку, то про ВЛК обов'язкове

    Прийняття рішення щодо придатності до військової служби віднесено виключно до компетенції ВЛК.

    Порядок визначення ступеня придатності до військової служби визначено в «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», затверджене Наказом Міноборони України від 14.08.2008 № 402 .

    Перш за все потрібно, щоб Ваші діагнози були підтверджені належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.

    Згідно пункту 3.11. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.

    Для того щоб Вас визнали непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку потрібно, щоб Ваш діагноз підпадав під пункт "А" статті 13 або статті 40 Розкладу хвороб або у нього були виявлені значні порушення функцій.

    Згідно Пояснень щодо застосування статті 13 Розкладу хвороб медичний огляд громадян та військовослужбовців під час визначення ступеня придатності до військової служби, до навчання у ВВНЗ проводиться після стаціонарного обстеження в умовах спеціалізованого закладу охорони здоров’я (установи). У разі виявлення вузлового зоба (вузол більше 1 см в діаметрі) виконується пункційна біопсія щитоподібної залози під контролем УЗД та цитологічне дослідження біоптату. Якщо відсутні дані про новоутворення, огляд проводиться за пунктом «в».

    До пункту «А» належать: рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму).

    Згідно Пояснень щодо застосування статті 40 Розкладу хвороб наявність IXС повинна бути підтверджена інструментальними та лабораторними методами дослідження (обов’язкові: ЕКГ у спокої та з навантажувальними пробами, ЕХО-КГ, визначення ліпідного спектра; додаткові - холтерівське моніторування ЕКГ, навантажувальні тести з ЕХО-КГ контролем, коронароангіографія тощо).

    До пункту «А» належать: фібриляція або тріпотіння передсердь постійні.

    ОТЖЕ, ЗГІДНО ВАШИХ ДІАГНОЗІВ ВИ МАЄТЕ ВИСОКІ ШАНСИ БУТИ ВИЗНАНИЙ НЕПРИДАТНИМ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ

    Якщо Ви потребуєте лікування - Вас можуть визнати тимчасово непридатним на термін від 2 до 12 місяців.

    2. З якими документами можно виїхати за кордон до дітей і внуків? Чи достатньо посвідчення по інвалідності?

    Ви маєте право на перетин кордону, але у Вас повинен бути закордонний паспорт, військово-обліковий документ та посвідчення по інвалідності

    Згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності:

    Згідно пункту 49 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період у період проведення мобілізації (крім цільової) уповноважені представники територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейські, а також представники Держприкордонслужби мають право вимагати у громадян чоловічої статі віком від 18 до 60 років військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі) разом з документом, що посвідчує особу.

    Отже, для перетину кордону необхідно підготувати такі документи:

    1) закордонний паспорт;

    2) документ про інвалідність (посвідчення інваліда або пенсійне посвідчення, або посвідчення про соцдопомогу, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю);

    3) військово-обліковий документ з вклеїним штрихкодом або електронний ВОД

    Можна надати роздрукований електронний військово-обліковий документ з Резерв+ або ДІЇ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do..., адже згідно пункту 9 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    І. ОСОБІ, ЯКА МАЄ БРОНЮВАННЯ, ВІДСТРОЧКА ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ НЕ ОФОРМЛЮЄТЬСЯ.

    ІІ. ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ БРОНЮВАННЯ, ОСОБА МАЄ ПРАВО ОФОРМЛЮВАТИ ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Чоловіки, які мають інвалідність, якщо вони не виключені з військового обліку, то вважаються військовозобов'язаними. А тому такі особи можуть отримати повістку для уточнення даних і зобов'язані з'явитися у ТЦК та СП.

    Особи з інвалідністю будь-якого ступеня, затвердженого в Україні, мають право на відстрочку від мобілізації. Але при цьому можуть добровільно мобілізуватися за своєю згодою.

    Якщо ж вони не мають наміру добровільно мобілізуватися, то не забовязані проходити ВЛК, якщо вони вже стоять на військовому обліку.

    Водночас, якщо особа з інвалідністю не стоїть на військовому обліку або інвалідність виникла після останнього візиту до ТЦК, вона може пройти ВЛК для можливого виключення з військового обліку.

    При цьому необхідно розуміти, що критерії для визначення інвалідності та підстав для її надання за законом відрізняються від критеріїв придатності до військової служби згідно з наказами Міноборони № 402 та № 490.

    Тому особа з інвалідністю, навіть ІІІ або II групи, може бути визнана ВЛК придатною до військової служби. Такі особи не підлягають виключенню з військового обліку й залишаються призовниками чи військовозобов'язаними.

    Також слід враховувати ще один нюанс — особи, які визнані непридатними до військової служби зобов'язані проходити ВЛК кожні п'ять років (це регламентовано Наказом МОУ 402). Якщо громадянин цього не робив, то одразу після уточнення даних його можуть направити на проходження ВЛК.

    ВАЖЛИВО:щоб не сталося ситуації, коли особа з інвалідністю має право на відстрочку, і хоче нею скористатися, але її мобілізують через рішення ВЛК про придатність, проходження ВЛК необхідно починати після того, як письмово надали в ТЦК документи про наявність відстрочки або ТЦК прийняв заяву та документи на відстрочку.

    ОТЖЕ:

    1. ДЛЯ ВИЗНАЧЕННЯ НЕПРИДАТНОСТІ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ З ВИКЛЮЧЕННЯМ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ НЕОБХІДНО ПРОЙТИ ВЛК.

    2. ДЛЯ ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ В ЗВ'ЯЗКУ З ІНВАЛІДНІСТЮ, ВЛК ПРОХОДИТИ НЕ ПОТРІБНО.

    ІІІ.

    В разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (Постанова КМУ 57 - 1995 р.)

    АЛЕ, Є ТАКЕ

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

    "Наявність військово-облікового документа під час перетинання кордону обов’язкова умова для всіх чоловіків громадян України у віці від 18 до 60"

    https://dpsu.gov.ua/ua/news/nayavnist-viyskovo-obl...

    Така норма почала застосовуватись сьогодні, 17 липня 2024 року, починаючи з 00.00.

    Як раніше повідомляла Держприкордонслужба, вчора спливав встановлений Законом України термін, протягом якого громадяни України мали стати на військовий облік або уточнити свої військово-облікові дані.

    Відтепер під час перетинання кордону на виїзд прикордонники перевіряють військово-облікові документи в усіх громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Документ може бути як паперовий, так і в електронній формі.

    У разі відсутності військово-облікового документа, прикордонники відмовляють у перетинанні державного кордону на виїзд з України.

    Також підставою відмови буде наявність в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про подання такої особи щодо розшуку в Національну поліцію. В таких випадках на місце викликатимуть поліцейського для здійснення адміністративного затримання особи та її доставлення до найближчого територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Окремо нагадуємо про категорію чоловіків, які мають право на перетинання кордону через відстрочку від призову чи виключення з військового обліку за станом здоров’я. В їх військово-облікових документах повинна бути зазначена інформація про отримання такої відстрочки чи виключення з військового обліку або має бути довідка за формою, визначеною у додатку 6 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560.

    Категорії осіб, яким, відповідно до Правил перетинання кордону громадянами України, дозволено виїзд з України, на даний час не змінювалися.

    ОТЖЕ, ДЛЯ ПЕРЕТИНУ КОРДОНУ У ВАС В ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ ПОВИННА БУТИ ПОЗНАЧКА ПРО НАДАННЯ ВАМ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ В ЗВ'ЯЗКУ З ІНВАЛІДНІСТЮ.

    ТАКОЖ ЦЯ ІНФОРМАЦІЯ ПОВИННА БУТИ В РЕЄСТРІ "ОБЕРІГ".

    Середницький Євгеній Вікторович
    Відстрочка або виключення з військового обліку через "Резерв+"Актуальність використання "Резерв+"

    Додаток "Резерв+" розроблено для автоматизації процесів взаємодії з ТЦК, включаючи подання заявок на бронювання, відстрочку, або виключення з військового обліку. Станом на зараз він працює для юридичних осіб (наприклад, підприємств), але не для персональних запитів фізичних осіб. Таким чином, отримання відстрочки або виключення з обліку через "Резерв+" самостійно наразі неможливе.

    Відстрочка через ТЦК

    Згідно зі статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", громадяни, які мають III групу інвалідності, підлягають виключенню з військового обліку. Це підтверджується Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024, яка регламентує порядок відстрочок і виключення з обліку.

    Документи для отриманнявідстрочки:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії)

    довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, визначеною МОЗ, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, постанова військово-лікарської комісії територіального центру комплектування та соціальної підтримки

    Також слід додати ВОД та Паспорт та ідентифікаційний код.Процедура подання заяви на відстрочку через Укрпошту:

    Звернення поштою: Деякі ТЦК приймають заяви і документи поштовим відправленням, проте слід нотаріально завірити копії документів та зробити опис вкладення до цінного листа та відправити листа з рекондованим повідомлення на адресу ТЦК. Отримання рішення,ТЦК має офіційно виключити вас з обліку після перевірки поданих документів.

    Виїзд за кордон

    Відповідно до Постанови КМУ № 57 від 27.01.1995 р. (зі змінами), виїзд за кордон для чоловіків призовного віку обмежений. Однак особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право на перетин кордону.

    Документи для виїзду:

    1. Посвідчення про інвалідність.

    2. Висновок МСЕК (про встановлення інвалідності).

    3. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

    Порядок дій:

    1. Підготуйте перелік документів, згаданих вище.

    2. Перетніть кордон через офіційні пункти пропуску, пред'явивши документи прикордонникам.

    Чи достатньо лише посвідчення про інвалідність?

    У більшості випадків прикордонники приймають посвідчення інваліда як основний документ, що підтверджує право на виїзд. Однак мати висновок МСЕК і документи, які підтверджують родинні зв’язки, буде доречно.

    Рекомендації

    1. Якщо ваш ТЦК не приймає документи дистанційно, залучіть адвоката.

    2. Уточніть інформацію про використання "Резерв+", але на поточний момент це малоймовірний шлях для виключення з обліку.

    3. Для виїзду за кордон підготуйте всі згадані документи завчасно, щоб уникнути непорозумінь на кордоні.

    Турчин Ярослав Олександрович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, пане Pedro (м. Львів)!

    Виключити з обліку може тільки Військово-лікарська комісія при РТЦК та СП (ВЛК). Це не швидкий шлях, бо навіть якби ВЛК Вас виключила за медичним оглядом - то її рішення підлягає затвердженню штатною ВЛК, а це фактично ВЛК на базі військово-медичного госпіталя. Там лікарі ще суворіші, ніж цивільні у Львові.

    Тобто дистанційно це зробити неможливо.

    Мало того, люди не можуть по пів року добитися результатів затвердження і знаходяться у підвішеному стані.

    У Вашому випадку найпростіший та швидший варіант - оформити відстрочку за фактом наявності статусу особи з інвалідністю пожиттєво. Такий статус дає право на відстрочку, однак не на виключення з обліку.

    Зауважте, що можуть прислати повістку на ВЛК і її ігнорування (незважаючи на бронь / відстрочку чи подану заяву) - може бути розтлумачено як порушення Правил військового обілку. За це може бути штраф за ст. 210 КУпАП - 17-34 тисячі гривень.

    Водночас, якщо у Вас ще зберігається діюча бронь, Ви можете виїхати за кордон вже зараз з підстав інвалідності, показавши пенсійне посвідчення на кордоні. В той же час змусять встановити Резерв+ на телефон і показати, що у Вас немає проблем з ТЦК.

    Це найпростіше для Вас, бо знімає купу мороки з ВЛК, відстрочкою, процес з якими можуть протягнути до лютого і зіпсувати Вам і онукам різдвяно-новорічні свята. Про повістки взагалі мовчу. Зараз дуже часто людям, які у стадії оформлення відстрочки - шлють повістки.

    Застосунок Резерв+. Без нього як правило не випускають за межі України зараз. Особливо з Вашим документом обмежено придатного. При цьому паперовий обліковий документ на кордоні бажано не показувати.

    https://reserveplus.mod.gov.ua/

    Якщо там відмітка про відстрочку / бронювання є - то Вам надали відстрочку.

    Відмова на одному пункті пропуску не гарантує відмову і на іншому. Можна пробувати. Реєстр та облік відмов ніхто не веде.

    Також пам"ятайте, що відстрочка не беззстрокова, а дається по дату дії воєнного стану. Наразі це 07.02.2025 р. Потім відстрочку треба буде продовжувати кожен раз, як пан президент та Верховна Рада продовжить воєнний стан на новий строк. Тобто кожні 3 місяці. Це робити треба буде або через Резерв+ (у разі наявності функціоналу), або надсилаючи листа в ТЦК поштою / електронною поштою.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Абзац пункту 60 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    ОДНОЧАСНО МАТИ І БРОНЬ, І ВІДСТРОЧКУ НЕ МОЖНА.

    Тобто оформити Вам відстрочку зможуть лише після закінчення броні, бо заброньовані переводяться на спец.облік.

    Згідно з пунктом 2 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    2) визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    Порядок оформлення відстрочки визначений Постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період" (далі - Порядок № 560).

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B...

    58. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім’я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов’язаного підлягає обов’язковій реєстрації.

    {Абзац перший пункту 58 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024}

    59. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов’язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    60. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.

    Комісія зобов’язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.

    На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

    Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

    У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6.

    У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

    До ухвалення комісією рішення військовозобов’язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації перевірка підстав у військовозобов’язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, крім підстав, зазначених у пункті 2 частини першої, пунктах 3, 4, 5 частини третьої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, здійснюється за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    "..."

    Для продовження строку дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов’язаний з виданням Указу Президента України про продовження строку проведення мобілізації подає (надсилає) на розгляд комісії заяву у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    У разі неможливості провести перевірку у військовозобов’язаного підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повідомляє про необхідність надання відповідних підтвердних документів.

    63. Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    64. Заяви військовозобов’язаних про надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та підтвердні документи зберігаються у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки протягом п’яти років.

    ___

    ПРОБЛЕМНИМ МОМЕНТОМ У ВАС Є ТЕ, ЩО ВИ МАЄТЕ СТАТУС ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНОГО, який був скасований у квітні 2024 року і тепер ТЦК має до лютого 2025 року перекомісувати усіх на предмет придатності.

    Враховуючи, що Вам навіть раніше не виставили "непридатний з виключенням з обліку", то сподіватися на виключення в сучасних умовах послаблення критеріїв придатності й розраховувати марно. Роблять, як Ви і самі мабуть чули, усіх придатними.

    Можуть наполягати на проходженні ВЛК перед оформленням відстрочки. Це не дуже законно, однак повсякчас має місце. Особливо у Львівському ТЦК, начальник котрого дозволяє собі навіть матом крити народного депутата - члена комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки і оборони.

    Тобто Львівське ТЦК фактично територія на які не діє Конституція і закони України.

    НАПРАВЛЕННЯ ЗАЯВИ НА ВІДСТРОЧКУ ПОШТОЮ

    Однак, будьте уважні, бо існує схема за якою після ВЛК людині миттєво видають повістку на відправку і нічого не хочуть чути про заяву на відстрочку.

    Тож треба встигнути подати та мати докази реєстрації заяви на відстрочку, аби фізично не бути відправленим до військової частини силою чи іншим чином. Буває всяке наразі. Бо в противному випадку існує ризик дуже непросто через суд звільнятися з ЗСУ і змушувати потім військове командування виконати судове рішення, якщо воно буде на Вашу користь.

    Врахуйте. що людина вважається військовослужбовцем з дня відправки з ТЦК до військової частини. І отримати відстрочку такій особі вже неможливо буде. Тільки звільнення через суд.

    А за цей час існує 1001 спосіб знищити чи підставити військовослужбовця під кримінальну відповідальність.

    Тому у таких ситуаціях щиро рекомендую клієнтам Заяву на відстрочку відправляти Укрпоштою на адресу ТЦК та СП за місцем постановки на облік.

    В супровідному листі до Заяви так і зазначати:

    На підставі Законів України "Про звернення громадян", "Про військовий обов"язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 р., з метою виключення помилкового призову мене на військову службу під час мобілізацієї (як особи, що має право на відстрочку), направляю особисто на Вашу адресу Заяву на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації від ___ (зазначити дату, вказану у заяві) із відповідними додатками, котру прошу розглянути та вирішити по суті.

    До листа додаю: Заява на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації (підписана власноручно) з додатками - на ___ аркушах.

    Дата Підпис

    Такий супровідний лист разом із заявою на відстрочку друкуються. Заява на відстрочку подається за формою згідно з Додатком 4 до Порядку, затвердженого постановою КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в редакції постанови КМУ від 16.08.2024 р. № 930).

    Додаток 4 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 16 серпня 2024 р. № 930)

    ЗАЯВА

    {Додаток 4 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 675 від 07.06.2024; в редакції Постанови КМ № 930 від 16.08.2024}


    Усі ці документи слід відправляти в конверті з описом вкладення та паперовим повідомленням про вручення через відділення УДППЗ "Укрпошта".

    Бланк опису вкладення Укрпошти за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_opysu_v...

    Бланк рекомендованого повідомлення про вручення за посиланням:

    https://www.ukrposhta.ua/doc/samples/Blank_rekomen...

    По-перше, в Постанові КМУ № 560 від 16.05.2024 р. (в чинній редакції) немає жодного слова про особисту явку в ТЦК для подання заяви на відстрочку. Йдеться про особисте подання.

    Звісно ТЦК, яке має на меті неправомірний тиск на особу з метою її незаконної мобілізації, кажуть інакше, бо по пошті не попогрожуєш і не позастосовуєш фізичне насилля.

    Але я більше довіряю компетентним юристам - суддям, а не некомпетентним працівникам ТЦК (з невідомо якою освітою) в тлумаченні цього питання.

    Особисте подання за практикою судів України, яку я розділяю - це означає, що заяву підписуєте і подаєте Ви, а не секретар в деканаті чи хтось інший.

    Відповідно до Закону України "Про звернення громадян" (базового закону, який регулює комунікацію держави з громадянами) - заяви можуть подаватися усно, письмово. Письмові заяви можуть бути подані до органу як до канцелярії, так і засобами поштового зв"язку.

    Тож, цей закон є базовим і якщо відсутні спеціальні норми, які б регулювали процедуру, форму подання, строки розгляду заяви чи іншого звернення, клопотання, то застосуванню підлягають саме норми Закону про звернення громадян.

    У статті 9 Закону України "Про звернення громадян" вказано:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%...

    Звернення може бути усним чи письмовим.

    Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні "гарячі лінії" та записується (реєструється) посадовою особою.

    Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв’язку (електронне звернення).

    У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. Застосування кваліфікованого електронного підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

    {Частина сьома статті 5 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2801-IX від 01.12.2022}

    Однак, якщо є можливість, то слід діяти як я рекомендую. Тобто набагато сильніше буде позиція, якщо підпис на заяві посвідчить нотаріус. Це не дуже дорого. Як і копії доказів, які визначені постановою КМУ № 560, оригінали яких зберігаються у Вас. Це наприклад довідка МСЕК, свідоцтва про народження, шлюб чи інші документи, які неможливо подарувати ТЦК.

    Щасти Вам у якомога швидшому виїзді до дітей та онуків! Нехай Бог оберігає!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024