Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
889 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день,
23.12.24 моє авто було пошкоджене на парковці, винуватець пошкодження покинув місце ДТП.
Сам момент ДТП є зафіксованим на камеру і є відеозапис.
Коли я вийшов до авто, на місці вже була поліція. Вони пояснили мені що сталось, показали відео і запропонували написати пояснювальний лист.
На цьому все. Вони оформили документи свої, зробили заміри і поїхали.
Нещодавно мені прийшов лист з патрульної поліції, де зазначено, що на ймовірного винуватця ДТП складено протокол і передано в суд.
Водій скоівший ДТП має доручення на авто, не є власником.
Я також не є власником по ТП, маю генеральну довіреність. Авто оформлене на мою маму.
Питання: які мої дії? Як само мені подавати документи на відшкодування за пошкоджене авто.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, ОЛЕГ!
Після притягнення винної особи до відповідальності судом в рамках Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі протоколу поліції - Ви маєте отримати копію постанови суду.
Якщо винний мав страхування - то слід звернутися до страхової з метою виплати Вам страхового відшкодування.
У разі відсутності страхування ОСЦПВ у винуватця ДТП, потерпілому треба звернутися за регламентною виплатою до МТСБУ.
Якщо страхова відмовить у виплаті або занизить (на Вашу думку) розмір відшкодування - треба звертатися до суду.
При цьому постанова суду буде мати преюдиційне значення для суду в цивільній справі. Тобто Вам уже не треба буде доводити вину в ДТП цієї особи, а лише довести розмір збитків, що підлягає стягненню.
Чи мали Ви страховку та чи викликали представника для оцінки збитків та отримання страхової компенсації? Якщо ні, то доведеться проводити експертизу для встановлення розміру майнової шкоди.
Усі витрати в подальшому будуть стягнуті з винної сторони.
Також особа може відшкодувати Вам шкоду добровільно. Якщо це адекватна людина - то він так і зробить. Хоча якщо втік, маю сумнів.
Вам бажано звернутися до адвоката за місцем проживання, щоб все зробити правильно. Витрати на адвоката також можна стягнути з винної особи по суду.
А тепер мовою закону.
У разі скоєння ДТП потерпіла особа, згідно із ч. 2 ст. 1187 Цивільного кодексу України, повинна отримати відшкодування завданих збитків від винуватця ДТП.
Спори, що виникають з відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи за місцем завдання шкоди (статті 27, 28 ЦПК України).
За загальними правилом право звернутися до суду мають:
Позивачами можуть виступати як фізичні та юридичні особи, яким завдано матеріальної шкоди, зокрема власники та володільці майна, а також фізичні особи, яким завдано моральної шкоди.
Відповідачами можуть бути:
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (частина друга статті 1187 ЦК України).
Відповідальність, у таких випадках, несе винна особа, яка є водієм автомобіля чи особа, яка керувала таким автомобілем і з вини такої сталася ДТП. З урахуванням пункту 2.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила), якщо особа під час керування автомобілем мала посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії та реєстраційний документ на такий, переданий їй власником чи іншою особою, яка на законній правовій підставі використовує цей транспортний засіб, то саме ця особа буде нести відповідальність за завдання майнової шкоди.
Виняток із цього правила передбачено частинами третьою, п'ятою статті 1187 ЦК України, відповідно до яких особа, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом (власник, орендар, підрядчик тощо), звільняється від обов’язку відшкодування майнової шкоди, завданої транспортним засобом у випадках незаконного заволодіння автомобілем третьою особою, завдання майнової шкоди внаслідок непереборної сили або умислу потерпілої особи. Вказані випадки повинні бути підтверджені належними доказами (матеріалами кримінального провадження, якими встановлено обставину незаконного заволодіння третьою особою транспортним засобом; іншими матеріалами, що підтверджують дію непереборної сили або умисел потерпілої особи), про що обов’язково має бути зазначено в мотивувальній частині судового рішення.
Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки не несе відповідальності за завдану шкоду потерпілим особам, якщо вона керувала транспортним засобом у зв’язку з виконанням трудових обов’язків. Така особа, може бути притягнута до відповідальності роботодавцем лише в порядку регресу відповідно до статті 1191 ЦК України.
Наявність трудових відносин між володільцем та особою, яка керувала джерелом підвищеної небезпеки має підтверджуватись відповідними доказами, зокрема документами про наявність трудових відносин тощо. На виникнення зобов’язання володільця (власника) транспортного засобу щодо відшкодування заподіяної ним майнової шкоди впливають обставини, такі як: в який саме час було заподіяно шкоду (під час виконання трудових чи службових обов’язків); чи було джерело підвищеної небезпеки надано працівникові в процесі виконання ним трудових обов’язків чи він самовільно, неправомірно використав його в особистих цілях.
Під час розгляду справи про цивільно-правові наслідки дій особи, стосовно якої постановлено вирок, що набрав законної сили, або винесено постанову в справі про адміністративне правопорушення, це судове рішення є обов’язковим для суду лише щодо з’ясування питань, чи мали місце такі дії та чи вчинені вони цією особою. Відтак, розглядаючи спір, який випливає з кримінальної справи чи зі справи про адміністративне правопорушення, суд не вправі обговорювати вину відповідача, а може тільки вирішувати питання про розмір відшкодування. На підтвердження висновку суду щодо розміру збитків у рішенні, крім посилання на вирок у кримінальній справі чи постанову у справі про адміністративне правопорушення, необхідно також навести докази, подані сторонами при розгляді цивільної справи (наприклад урахування матеріального становища відповідача або вини потерпілого).
Доводити відсутність своєї вини відповідно до вимог частини другої статті 1166 ЦК України має заподіювач шкоди. У випадку встановлення вини особи в ДТП постановою про притягнення до адміністративної відповідальності, ця особа не позбавлена права доводити протиправність дій інших учасників ДТП та причинний зв’язок цієї протиправності із завданою шкодою.
Право на відшкодування майнової шкоди, завданої майну фізичних та юридичних осіб, має власник (частина третя статті 386 ЦК України) та/або особи, які мають речове право на чуже майно (статті 396 ЦК України).З урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір таких збитків, що підлягає відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі (стаття 1192 ЦК України).
Відповідно до статті 1191 Цивільного кодексу України, статті 38 Закону страховик або Моторне (транспортне) страхове бюро України (далі - МТСБУ) після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов до власника, водія транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду.
У першому випадку, відповідно до статті 38 Закону страховик після виплати страхового відшкодування має право подати регресний позов:
По-перше, до страхувальника або водія забезпеченого транспортного засобу, який спричинив дорожньо-транспортну пригоду в наступних випадках:
По-друге, до підприємства, установи, організації, що відповідає за стан дороги, якщо заподіяна у результаті дорожньо-транспортної пригоди шкода виникла з їх вини;
По-третє, до особи, яка заподіяла шкоду навмисно.
В другому випадку, МТСБУ після сплати страхового відшкодування має право подати регресний позов:
Зверніть увагу, що подається регресний позов винуватцю ДТП, а не власнику машини. Відповідальність власника авто при ДТП може наступити тільки в двох випадках:
Отже, щоб уникнути регресного позову водію необхідно:
Постанова Верховного Суду від 14 грудня 2021 року у справі № 147/66/17
Велика палата Верховного Суду відступила від правового висновку Верховного Суду України щодо абсолютності права потерпілого в ДТП на відшкодування шкоди її заподіювачем, визначивши, що внаслідок заподіяння під час ДТП шкоди обов’язок виплатити відповідне відшкодування за Законом виникає у страховика особи, яка застрахувала цивільну відповідальність (у визначених законом випадках – МТСБУ), та в особи, яка застрахувала цивільну відповідальність, якщо розмір завданої нею шкоди перевищує розмір страхового відшкодування, зокрема на суму франшизи, чи якщо страховик (МТСБУ) за законом не має обов’язку здійснити страхове відшкодування (регламентну виплату). При добросовісній поведінці потерпілої особи та доведеності, що вона вжила розумних заходів для отримання відшкодування за рахунок страховика, а річний строк пропущено через незалежні від потерпілої особи причини, особа може отримати таке відшкодування, пред’явивши вимогу до страховика (страхової компанії) в судовому порядку протягом строку позовної давності. Відповідальність за заподіяну потерпілому моральну шкоду, яка не охоплюється страховим відшкодуванням і полягає у його моральних стражданнях та інших немайнових втратах через спричинене з вини страхувальника ДТП, має бути співмірно компенсована останнім.
https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D1%9...
https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%92%D1%9...
Щасти Вам у вирішенні Вашого питання!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олеже!
Якщо авто було застраховане чи зверталась особа, яка застрахувала авто (Ви чи Ваша мати) до страхової компанії з приводу отримання страхового відшкодування у зв'язку із ДТП? Якщо так, то який був результат такого звернення?
Якщо узагальнити алгоритм дій для стягнення майнової шкоди у судовому порядку потерпілого при ДТП, то він наступний.
Усі суперечки, що виникають з відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи за місцем завдання шкоди.
Як визначено законодавством право звернутися до суду надано:
Позивачами можуть виступати як фізичні та юридичні особи, яким завдано матеріальної шкоди, зокрема власники та володільці майна, а також фізичні особи, яким завдано моральної шкоди.
У якості відповідачей, як правило, виступають:
Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (частина друга статті 1187 ЦК України).
Виняток із цього правила передбачено частинами третьою, п'ятою статті 1187 ЦК України, відповідно до яких особа, яка на відповідній правовій підставі володіє транспортним засобом (власник, орендар, підрядчик тощо), звільняється від обов’язку відшкодування майнової шкоди, завданої транспортним засобом у випадках незаконного заволодіння автомобілем третьою особою, завдання майнової шкоди внаслідок непереборної сили або умислу потерпілої особи. Вказані випадки повинні бути підтверджені належними доказами (матеріалами кримінального провадження, якими встановлено обставину незаконного заволодіння третьою особою транспортним засобом; іншими матеріалами, що підтверджують дію непереборної сили або умисел потерпілої особи), про що обов’язково має бути зазначено в мотивувальній частині судового рішення.
Особа, яка здійснює діяльність, що є джерелом підвищеної небезпеки не несе відповідальності за завдану шкоду потерпілим особам, якщо вона керувала транспортним засобом у зв’язку з виконанням трудових обов’язків. Така особа, може бути притягнута до відповідальності роботодавцем лише в порядку регресу.
Право на відшкодування майнової шкоди, завданої майну фізичних та юридичних осіб, має власник (частина третя статті 386 ЦК України) та/або особи, які мають речове право на чуже майно (статті 396 ЦК України).З урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов’язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір таких збитків, що підлягає відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі (стаття 1192 ЦК України).
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіШкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (частина друга статті 1187 ЦК України).
Відповідальність, у таких випадках, несе винна особа, яка є водієм автомобіля чи особа, яка керувала таким автомобілем і з вини такої сталася ДТП. З урахуванням пункту 2.2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила), якщо особа під час керування автомобілем мала посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії та реєстраційний документ на такий, переданий їй власником чи іншою особою, яка на законній правовій підставі використовує цей транспортний засіб, то саме ця особа буде нести відповідальність за завдання майнової шкоди.
Спори, що виникають з відшкодування майнової шкоди завданої внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП), розглядаються судами за загальними правилами підсудності. Право пред’явити такий позов мають особи за зареєстрованим місцем проживання або перебування відповідача чи за місцем завдання шкоди (статті 27, 28 ЦПК України).
За загальними правилом право звернутися до суду мають:
авто винуватця скоріше за все було не застраховане
На моє авто є тільки обовʼязкова страховка(ОСАГО)
В страхову не звертались
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіТоді у Вас залишається один шлях - зівертатись до суду із позовом про стягнення майнової шкоди з винувітця ДТП. Рекомендую Вам при тому звернутись по допомогу до адвоката, який спеціалізується саме на ДТП. Краще, аби Ви знайшли адвоката за місцем події.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЄдиний шлях - Суд.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Власник автомобіля може обрати один із варіантів відшкодування шкоди завданої іншим водієм:
Якщо Ви приблизно оцінили збитки завдані внаслідок ДТП - запропонуйте винуватцю вирішити питання в досудовому порядку, а саме шляхом оплати вартості робіт та матеріалів на відновлення авто, взявши кошти - надайте розписку, що Ви не маєте претензії до винуватця ДТП.
Паралельно зверніться до страхової винуватця.
Якщо попередні кроки не принесли бажаного результату - Вам потрібно готувати позов до суду.
Власник пошкодженого авто має право звернутись за відшкодуванням як моральної, так і матеріальної шкоди.
Матеріальна шкода - майнові та/чи грошові збитки, спричинені юридичній або фізичній особі (в такому випадку, це можуть бути: витрати на ремонт автомобіля).
Моральна шкода полягає у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку зі знищенням чи пошкодженням її майна.
Під час розгляду справи в суді, аналізуються усі надані вами документи та докази, які підтверджують наявність та розмір матеріальних збитків та ступінь душевних страждань, завданих внаслідок ДТП.
ВАЖЛИВО: перед зверненням з позовом до особи, винної у ДТП, рекомендую вивчити її фінансове становище, адже у випадку відсутності доходів та будь-якого майна у винуватця, процес отримання коштів може затягнутись на роки.
У разі відсутності досвіду та знань, підготовка якісної позовної заяви може бути складною. Рекомендую звернутися за допомогою до адвокатів з ДТП, які мають необхідний досвід у цій сфері. В разі виграшу справи судові витрати та послуги адвокатів можна перекласти на винуватця ДТП.
З повагою, юрист Дерій В.О.!