Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
888 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго вечора, я військово службовець, я хочу піти у СЗЧ через неадекватне командування яке скидує всіх військовослужбовців(різних спеціальностей і заганяє в піхоту), скажіть будь ласка, що мене чекає під час перебування в СЗЧ та що чекає після закінчення війни?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора!
Згідно статті 407 Кримінального кодексу України
5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, - караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
Проте, якщо Ви вперше вчинили СЗЧ, то можете бути звільнені від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо Ви добровільно звернетесь із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до своєї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди Вашого командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження військової служби.
Загалом, після того як Ви підете в СЗЧ:
1. Згідно з дисциплінарним статутом командир військової частини призначить службове розслідування
2. Якщо під час службового розслідування буде з’ясовано, що Ваше правопорушення містить ознаки кримінального правопорушення, то командир військової частини письмово повідомляє про це орган досудового розслідування, який відкриє кримінальне провадженя
3. Вас оголосять в розшук та припинять виплату грошового забезпечення
4. Якщо Ви добровільно не повернетесь до військової частини - на Вас може чекати кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі.
Після війни цілком можливо внесуть певні зміни до Кримінального кодексу України щодо СЗЧ, які передбачатимуть повернення військовослужбовців на службу без притягнення до кримінальної відповідальності. Проте, на даний час складно щось спрогнозувати. Наприклад, до 01.01.2025 можна було повернутися з СЗЧ, навіть, без притягнення до відповідальності, але таких військових відправляли спочатку в резервний батальйон, а потім в штурмові бригади. Як відбуватиметься повернення з СЗЧ у мирний час невідомо.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, передбачено кримінальну відповідальність за сть за ст. 407 і 408 Кримінального кодексу, відносно військовослужбовців, які вперше самовільно залишили військові частини чи місця проходження служби або дезертирували і добровільно прибули та висловили готовність продовжувати служити, не є підставою для відмови у продовжені військової служби таких військовослужбовців та дії їхнього контракту
військовослужбовці звільняються від кримінальної відповідальності за СЗЧ та дезертирство, якщо це трапилося вперше; якщо порушник на стадії судового розгляду заявив про намір повернутися до військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби; якщо командир військової частини надав письмову згоду прокурору або суду на продовження проходження військової служби такою особою.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Андрію!
Під час перебування в СЗЧ зі сторони закону Вас може очікувати відкриття кримінального провадження за статтею 407 ККУ.
Після того, як командир частини ініціює службове розслідування й по завершенню останнього, матеріали будуть передані до ВСП та ДБР.
Крім того, Ви повинні одразу прийняти до уваги, що Ваше життя під час перебування у СЗЧ матиме значні обмеження та не зможе бути таким самим, як до моменту Вашої мобілізації у статусі військовозобов'язаного.
Тобто, у Вас немає військово-облікового документу, де Ви перебуваєте на обліку в ТЦК, оскільки зняті з останнього на підставі того, що є військовослужбовцем. У Резерв+ Ваш статус також, скорше за все (якщо ТЦК внесли дані до реєстру), "знятий, невійськовозобов'язаний". При зустрічами із групами оповіщення, на блокпостах тощо це буде підставою для додаткових запитань. Ви завжди будете під загрозою затримання та доставлення до ВСП працівниками поліції, оскільки знаходитеметесь у розшуку. Після доставлення до ВСП, слідчий запропонує Вам варіант повернення до військової частини, якщо Ви будете незгодні з цією пропозицією - Вас чекає суд та вирок, при тому - реальний вирок, як показує судова практика.
Згідно статті 407 ККУ:
"5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років".
Ви не зможете, наприклад, офіційно працевлаштуватись, оскільки, навіть у разі Вашого перебування в СЗЧ залишетесь виведеним у розпорядження командира частини, а отже, військовослужбовцем. Як також Вас не приймуть на офіційну роботу із наявним ВК (якщо він у Вас, а не у штабі, що є доволі розповсюдженою практикою на сьогодні) та відповідним записом у Резерв+.
Тож, Ви повинні прийняти зважене рішення й розуміти наслідки такого рішення.
Станом на сьогодні законодавство передбачає звільнення військовослужбовця, який вперше здійснив СЗЧ, від кримінальної відповідальності, але тільки за умови повернення останнього на військову службу.
Відповідно до статті 401 ККУ:
1. Військовими кримінальними правопорушеннями визнаються передбачені цим розділом кримінальні правопорушення проти встановленого законодавством порядку несення або проходження військової служби, вчинені військовослужбовцями, а також військовозобов’язаними та резервістами під час проходження зборів.
5. Особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.
Крім того, як Ви знаєте, у минулому році був прийнятий закон, який дозволяв військовослужбовцям повернутись до служби із збереженням всіх пільг та грошового забезпечення до 1 січня 2025 року. Цей термін вже сплинув, проте, ходять розмови, що можливо буде продовжений. Але, знову ж таки, Ви не зможете повернутись до частини, яку оберете самі...
,На це питання, на жаль, Вам ніхто не зможе надати відповідь станом на зараз. Можливо, всі військовослужбовці, після закінчення війни будуть звільненні від кримінальної відповідальності, а можливо і ні... Дізнатись про це ми зможемо тільки після закінчення війни.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
На жаль, але нічого позитивного Вас не чекає. Згідно з Кримінальним кодексом України, це кримінально каране діяння, яке передбачене статтею 407.
Стаття 407. Самовільне залишення військової частини або місця служби
1. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, -
караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року, -
караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
3. Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад один місяць, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
4. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
...
Якщо щодо Вас або побратимів вчиняються незаконні дії, спочатку рекомендую подавати всілякі скарги, звернення, запити щодо цього. У випадку бездіяльності зі сторони командування, після СЗЧ це буде додатковий аргумент на Вашу користь.
З повагою! Всього доброго Вам.
Адвокат, м. Рівне, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня,
Самовільне залишення частини - це кримінальний злочин. Особлива відповідальність під час воєнного стану 5-10 років позбавлення волі. Якщо питання у керівництві, то шукайте собі інше місце та намайтеся перевестися. Я розумію, що на словах все легко, а на практиці складно, однак питання повинно вирішуватись в межах закону. Ні працювати, ні лікуватись, ні спокійно пересуватись по місту ви не зможете в статусі СЗЧ. В будь-якому випадку повернення відбудеться в ту саму частину та з погодження командира. Знаю хлопців, які хочуть повернутися, однак їм кажуть - бігайте далі.
З повагою, всього вам найкращого.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ВЕЧОРА, пане АНДРІЙ! Юристи та адвокати не мають права пояснювати людям як порушувати закони країни. Навіть, якщо на думку таких юристів чи адвокатів закони мають сумнівну конституційність, порушують принципи верховенства права та людські загальноцивілізаційні принципи, які проголошені в Декларації прав людини, проголошеній Організацією Об"єднаних Націй.
На жаль часті випадки, коли і до юристів та адвокатів, які не співпрацюють з владою, а пояснюють людям їх права - застосовували репресивні протиправні методи. Кілька адвокатів і безліч юристів уже сидять в СІЗО за звинувачення у перешкоджанні законній діяльності ТЦК (як структурі, що формально належить до ЗСУ, адже підпорядкована безпосередньо оперативним командуванням Сухопутних військ ЗСУ)... декому навіть приписали державну зраду.
З формальної точки зору - особа яка на законних підставах перебуває у складі ЗСУ - є військовослужбовцем з моменту та в порядку, визначеному Законом України "Про військовий обов"язок і військову службу", в тому числі ч. 1 ст. 24 цього Закону
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Я розумію. що дуже часто людей як річ силою "бусифікують" і потім вже протягом доби людина як раб замкнена під охороною на території учбового центру, який має правовий статус військової частини.
Дуже часто людині навіть не видають військовий квиток, який є особистим документом військовослужбовця, що посвідчує його особу замість паспорта.
До речі, тепер в Україні фактично немає військових квитків, бо Президент України Указом від 31.12.2024 р. № 892/2024 "Про визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" - скасував Указ Президента України від 30 грудня 2016 року № 582/2016 «Про Положення про військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу та Положення про військовий квиток офіцера запасу».
І тепер взагалі невідомо який документ посвідчує особу військовослужбовця. Мабуть паспорт, бо військово-облікових документів ТЦК (постанова № 559 КМУ від 16.05.2024 р.) у військовослужбовця не може бути, так як мобілізовані мають зніматися з військового обліку та зараховуватися до складу військової частини.
Але будемо виходити з того, що все законно. Мобілізація, зарахування до В/ч з документами та ін.
Військовослужбовець має виконувати Статути збройних сил України (маю сумнів, що в сучасних умовах повністю не те що знають, а хоча б читали ті статути навіть полковники та генерали), нести військову службу у відповідності до установлених порядків та тих же Статутів, які мають силу законів України.
Самовільне залишення військової частини або місця служби - є кримінально караним правопорушенням, відповідальність за яке передбачена статтею 407 Кримінального кодексу України.
Оскільки зараз діє правовий режим воєнного стану - то для СЗЧ понад 3 доби або у бойовій обстановці - застосовується ч. 5 ст. 407 КК України, яка має санкцію - позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
1. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез’явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез’явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю понад три доби, але не більше місяця, -
караються триманням у дисциплінарному батальйоні на строк до двох років або позбавленням волі на строк до трьох років.
2. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової служби), а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад десять діб, але не більше місяця, або хоч і менше десяти діб, але більше трьох діб, вчинені повторно протягом року, -
караються штрафом від однієї тисячі до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або службовим обмеженням на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до трьох років.
3. Самовільне залишення військової частини або місця служби, а також нез’явлення вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад один місяць, вчинене особами, зазначеними в частинах першій або другій цієї статті, -
караються позбавленням волі на строк від двох до п’яти років.
4. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від трьох до семи років.
5. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез’явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану, -
караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років.
{Стаття 407 із змінами, внесеними згідно із Законом № 158-VIII від 05.02.2015 ; в редакції Закону № 194-VIII від 12.02.2015 ; із змінами, внесеними згідно із Законами № 2617-VIII від 22.11.2018 , № 2839-IX від 13.12.2022 , № 3233-IX від 13.07.2023 }
Оскільки кримінальна юстиція на початку каденції діючої влади була знищена, зокрема ліквідовано органи військової прокуратури у складі Генеральної прокуратури України, а сама ГПУ була перейменована в ОГПУ (Офіс Генерального прокурора), а робота Військової служби правопорядку (ВСП) та комендатур - залишає бажати кращого, в тому числі щодо наповнення професійним оперативним складом, то на 1 січня 2025 року виникла ситуація за якої за неофіційною інформацією народних депутатів України, що мають доступ до інформації Комітету ВРУ з питань нацбезпеки і оборони - СЗЧ нараховує щонайменше 100 тисяч осіб.
За його словами, мова може йти про щонайменше 100 тисяч людей. "Кількість солдатів, які пішли в СЗЧ, можна прирівняти до 20 бригад".
На моє особисте переконання, дані цифри некоректні, адже частково в ЗСЧ записуються так звані "мертві душі", тобто людей яких по блату зарахували у військові підрозділи, видали документи, що вони служать, а вони собі займаються своїми справами і живуть по факту цивільним життям. В тилу це можливо, а от у випадку передислокації частин до лінії фронту - це виявляється і виникають питання, а де особовий склад, якого ніхто не бачив, але читав про існування таких у списках взводу, роти, батальйону, бригади тощо.
Звісно ж ніхто не буде визнавати, що за людину, яка ні разу не була на території в/ч отримувалася зарплатня, матреіальне та майнове забезпечення тощо. Тож малюється СЗЧ. Дуже прикро, що таких випадків чимало, а безконтрольність командирів спричиняє спокусу зловживати службовим становищем та отримувати неправомірну вигоду. Ось і виходить, що мільйонна армія лише на папері, а потім в суспільстві питання, що не так на фронті. І ось тут чарівний механізм виправдання зловживань - а військовий у СЗЧ втік, а не ми його приписали до частини та дерибанили зарплатню та МТЗ.
Останній скандал з 155-ю окремою мех. бригадою мабуть чули усі вже?! Особливо вразили слова командирів - що машину поверніть і тікайте куди хочете. При цьому хлопчину, який не втік і повідомив про СЗЧ свого взводу - ще й цапом відбувайлом призначили та збираються судити.
Після ухвалення закону, який дозволяє військовослужбовцям, які вперше вчинили самовільне залишення частини (СЗЧ), повернутися до лав Збройних сил без кримінальної відповідальності, понад 7 тисяч військових вирішили добровільно повернутися.
Про це повідомили агентству "Інтерфакс-Україна" в Державному бюро розслідувань (ДБР).
“Після ухвалення закону в армію повернулося понад 7 тисяч військових, які самовільно залишили частини”, — зазначили у ДБР.
З цієї кількості 4396 осіб уже офіційно поновлені на військовій службі. Ще 3873 військових призначені у конкретні військові частини, а решта проходять процес поновлення та очікують на закриття кримінальних проваджень, додали у відомстві.
На днях стало відомо, що "пльговий" режим для повернення військових із СЗЧ продовжено до 1 березня 2025 року.
Передбачаю, що якщо воєнний стан і війна не закінчиться до Пасхи, то його будуть продовжувати і продовжувати.
Верховна Рада України внесла зміни до Закону "Про військовий обов’язок і службу", перебачивши продовження терміну до 1 березня 2024 року, коли військовослужбовець може повернутися із СЗЧ (самовільне залишення військової частини) на місце служби. Як передає кореспондент УНІАН, про це сказав член Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський на брифінгу з приводу ухвалення законопроєкту з реєстраційним номером 12076 як закону.
Якщо в цей термін людина повернеться до місця несення служби, то командир протягом 72 годин поновлює її в частині, відновлюються соціальні гарантії. Він нагадав, що ця норма діяла до 1 січня 2025 року і за зверненням до парламенту Генерального штабу ЗСУ та Міноборони її дію продовжили до 1 березня цього року. Тобто СЗЧшники можуть бути зараховані до військової частини, якщо повернуться до 1 березня.
При цьому йдеться лише про поновлення на військовій службі, але все, що стосується кримінальної відповідальності, - поза межами цього закону.
7 вересня 2024 року набув сили закон про внесення змін до Кримінального кодексу і КПК щодо вдосконалення кримінальної відповідальності за злочини проти встановленого порядку несення або проходження військової служби під час дії воєнного стану №3902-IX. Даний закон декриміналізував дезертирство та самовільне залишення частини, якщо це відбулося вперше. Але необхідна сукупність умов – злочин вчинено вперше, особа добровільно звернулася з клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до своєї або до іншої військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби, командир чи начальник письмово погодив це.
Щасти Вам! Будьте обачні, законослухняні та обережні!
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)