Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
887 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Моє підприємство ознайомило мене з наказом про необхідність явитися до тцк 8.01.25року. Я з 6.01.25 на лікарняному, тому в тцк не зʼявився. І хоча я повідомив свій відділ кадрів, що я на лікарняному, вони не сповістили тцк, і в резерв + мене обʼявили у розшук. Зараз у мене в резерві бронь не світиться. Проте у мене є витяг про бронювання до 5.10.24 і постанови КМУ про автоматичне подовження 516, 642, і 1489. Питання:1. Чи достатньо цього витягу і постанов, щоб підтвердити у тцк статус броні? 2. Як правильно зробити, щоб тцк мене не оштрафував і зняв з розшуку? ( на прийом до лікаря 13.01 і відразу збираюся йти до тцк)
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
1. НІ, НАЖАЛЬ, ЦЬОГО НЕДОСТАТНЬО.
ОСОБАМ ІЗ СТАТУСОМ "В РОЗШУКУ " БРОНЮВАННЯ НЕ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ.
Якщо військовозобов’язаний перебуває у розшуку, він не зможе розраховувати на бронювання. Відповідні уточнюючі зміни виклав уряд у новій редакції Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів від 22 листопада 2024 р. №1332.
2. ВАМ ТРЕБА БУЛО СПОВІЩУВАТИ ПРО ХВОРОБУ ТЦКСП, А НЕ ВІДДІЛ КАДРІВ.
Поважні причини неприбуття по повістці вже закріплені в Законі України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та постанові Кабміну №560.
Поважними причинами неприбуття визнаються:
Згідно з документами, у разі неможливості прибути з поважних причин (це зазвичай хвороба, обставини непереборної сили, смерть близького родича тощо), громадянин зобов'язаний не пізніше триденного терміну особисто подати відповідні документи, які підтверджують його поважну причину до ТЦК з подальшим прибуттям протягом 7 днів.
Приклад: у військовозобов'язаного визначена дата прибуття на 1 серпня. Громадянин захворів, у нього є три дні на повідомлення ТЦК із поданням відповідних підтверджуючих документів про причини неявки, тобто до четвертого числа він повинен обов'язково надіслати лікарняний лист. Якщо ця дата буде прострочена, то вже 4 серпня людині можуть одразу виносити постанову про штраф. Якщо громадянин вкладається в ці терміни, то його "ставлять на паузу" і чекають подальшого прибуття вже протягом 7 днів.
Важливо! У разі продовження термінів лікування чи продовження обставин непереборної сили потрібно систематично підтверджувати відповідними документами.
ВАМ ТРЕБА ОСОБИСТО ПРИБУТИ ДО ТЦКСП ТА В ПИСЬМОВОМУ ВИГЛЯДІ ЗАРЕЄСТРУВАТИ СВОЇ ПОЯСНЕННЯ, АКЦЕНТУВАВШІ УВАГУ НА ТОМУ, ЩО ПРО ХВОРОБУ ВИ ПОВІДОМИЛИ ВІДДІЛ КАДРІВ.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Чи надсилало підприємство ПОВІДОМЛЕННЯ про Ваше бронювання до ТЦК? Чи висвічувалось бронювання в Резерв+ до 08.01?
Вам необхідно особисто повідомити ТЦК про Ваше перебування на лікарняному.
Згідно частини 3 статті 22 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше ТРЬОХ діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки АБО В БУДЬ-ЯКИЙ ІНШИЙ СПОСІБ з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує СІМ календарних днів.
Отже, якщо явка до ТЦК у Вас на 08.01, але на цей час Ви перебували на лікарняному, то щоб уникнути штрафу у Вас є такі варіанти:
1. До 11.01 відправте на адресу ТЦК рекомендований лист з повідомленням, що Ви знаходитесь на лікарнянному та відправте копію лікарняного
2. Зателефонуйте до ТЦК та повідомте, що не можете прибути до ТЦК у зв'язку з обстеженням, але в такому випадку розмову краще записати. В будь-якому випадку після закриття Вам потрібно буде явитися до ТЦК протягом 7 днів та надати підтвердження відкриття лікарняного та закриття лікарняного.
Згідно законодавства - Ви повинні мати бронювання до 05.02, але все залежить від адекватності працівників ТЦК, які можуть заявляти, що в разі відсутності відомостей про бронювання в Реєстр+ - Ви не ввжаєтесь незаброньованим.
Процес бронювання ПОВНІСТЮ покладений на підприємство і саме вони повинні добиватись оформлення Вам відстрочки.
Згідно пункту 58 постанови КМУ 560 Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у ПЕРЕЛІКУ згідно з додатком 5.
З 1 грудня бронювання відбувається лише через ДІЮ.
Згідно пункту 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:
Отже, якщо у Вас у Резерв+ вказане про порушення правил військового обліку та Вас оголосили в розшук, то поки Ви не зміните даний статус Вас не зможуть забронювати через ДІЮ.
Загалом у Вас є декілька варіантів дій, щоб вирішити дану ситуацію:
1. Звернутися до відповідальних осіб підприємства, щоб вони надіслали до ТЦК вимогу внести інформацію про відстрочку та повідомили, що Ви перебуваєте на лікарняному.
2. Самостійно відправте до ТЦК лист із проханням виправити помилковий запис про порушення правил військового обліку в Резерв+, внести відомості про бронювання та заодно повідомите про поважну причину неявки.
3. Направте до ТЦК адвокатський запит щодо уточнення інформації про порушення, а також повідомлення про перебування на лікарняному.
4. Після закриття лікарняного явіться разом з адвокатом до ТЦК, попередньо записавшись в електронну чергу та підготувавши Витяг про бронювання, витяги з постанов КМУ та документи, підтверджуючі перебування на лікарняному.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Для того, аби Вас зняли з розшуку, та Ви могли заодно уникнути неминучого штрафу (бо подання ТЦК на розшук у поліцію часто свідчить саме про наявність постанови про притягнення до адмінвідповідальності), треба відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» якомога скорше проінформувати ТЦК про наявність поважної причини неявки за оповіщенням на роботі.
Згідно пункту 23 згаданої Постанови:
"Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форми власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка)."
У відповідності з пунктом 37 Постанови:
"За місцем роботи або навчання резервісти та військовозобов’язані можуть бути оповіщені:
представниками підприємства (установи, організації) на (у) якому (якій) він працює;
представниками закладу освіти, у якому він навчається;
представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
групами оповіщення, до складу яких можуть включатися представники районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій), підприємства (установи, організації), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки та поліцейські.".
Звичайно, керівництво підприємство після отримання оповіщення з ТЦК та інформації про те, що Ви знаходитесь на лікарняному, повинно було негайно чи протягом 3 днів повідомити про це ТЦК. Саме воно створило Вам всі ці проблеми з ТЦК!
Для виправлення ситуації рекомендую Вам, не чекаючи належних кроків з боку підприємства, самому з'явитись до ТЦК з підтверджувальними документа про перебування на лікарняном в день оповіщення щодо явки до ТЦК. Це у випадку, якщо у Вас є продовжена бронь. Це надає можливість уникнути штрафу та зняти відмітку в поліції про розшук.
Якщо постанова про притягнення до адмінвідповідальності вже є, то Вам треба негайно її оскаржити в судовому порядку. Шанс на успіх дуже високий.
Що стосується бронювання, то я не зовсім Вас зрозумів, Вам вже його продовжили?
Згідно пункту 58 постанови КМУ 560:
"Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації зобов’язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язаним працівникам (державним службовцям), які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а також посадовим (службовим) особам, зазначеним у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються. До відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки подаються документи, зазначені у ПЕРЕЛІКУ згідно з додатком 5".
З 1 грудня відповідно пункту 29 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час протягом 72 годин з моменту формування списку засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично через Дію у разі, коли військовозобов’язаний:
Отже, якщо продовження броні у Вас все ж таки немає, Вам треба вимагати від керівництва підприємства ви правити цю ситуацію та зняти через ТЦК розшук. Лише в такому випадку Ви зможете отримати бронь через Дію.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Моє підприємство ознайомило мене з наказом про необхідність явитися до тцк 8.01.25року. Я з 6.01.25 на лікарняному, тому в тцк не зʼявився. І хоча я повідомив свій відділ кадрів, що я на лікарняному, вони не сповістили тцк, і в резерв + мене обʼявили у розшук. Зараз у мене в резерві бронь не світиться. Проте у мене є витяг про бронювання до 5.10.24 і постанови КМУ про автоматичне подовження 516, 642, і 1489. Питання:1. Чи достатньо цього витягу і постанов, щоб підтвердити у тцк статус броні?
Достатньо для чого? Для ТЦКтаСП? На жаль, але ні, якщо Ви не маєте бронювання у Резерв+. Самі знаєте, як часто мобілізовується заброньованих працівників. Дуже часто це відбувається по причині того, що інформація про бронювання працівника не відображається у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Тому якщо у Вас аналогічна ситуація - це не дуже добре.
2. Як правильно зробити, щоб тцк мене не оштрафував і зняв з розшуку? ( на прийом до лікаря 13.01 і відразу збираюся йти до тцк)
Складна історія, давайте будемо відвертими. Якщо Ви зараз підете до ТЦК, можете бути мобілізовані. А чи зазначалося у Вас бронювання раніше у Резерв+? Чому і коли воно зникло? На мій погляд, треба співпрацювати з роботодавцем, аби ті надали інформацію про продовження Вашого бронювання до ТЦКтаСП. Я рекомендував би йти до центру комплектування тільки тоді, коли хоча б Ваше бронювання було зазначено у Резерв+.
На жаль, але Вами були допущені помилки у неповідомленні роботодавця і ТЦК.
З повагою!
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, і хочу сказати, що ваш випадок вимагає уважного аналізу правових норм, які регулюють порядок бронювання військовозобов'язаних, обов'язок повідомлення про лікарняний і процедури взаємодії з ТЦК та СП. Тому наведу відповіді на ваші питання з посиланнями на відповідне законодавство.
Чи достатньо витягу про бронювання та постанов для підтвердження статусу броні у ТЦК?Бронювання військовозобов’язаних регулюється:
Постановою КМУ №1487 від 31 грудня 2022 року,
Постановою КМУ №76 від 27 січня 2023 року,
Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ст. 25).
Як правильно знятися з розшуку та уникнути штрафу?Порядок дій:Підтвердження лікарняного:
o Відповідно до ст. 119 Кодексу законів про працю України (КЗпП), у разі хвороби працівник звільняється від виконання трудових обов’язків, у тому числі явки до ТЦК.
o Ви маєте право підтвердити свою неприбутність на виклик до ТЦК, надавши медичний висновок або лікарняний лист.
Повідомлення про лікарняний:
Згідно зі ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
Таким чином військовозобов’язаний має особисто повідомити ТЦК про причину своєї неприбутності, якщо це можливо. Хоча ваш відділ кадрів зобов’язаний був повідомити ТЦК, це не звільняє вас від відповідальності. Ви можете додатково самостійно передати копію лікарняного до ТЦК.
Зняття з розшуку:
Після закриття лікарняного (13.01.2025 р.) бажано особисто звернутися до ТЦК із наступними документами:
Листок непрацездатності (або витяг із нього);
Зверніться до начальника ТЦК із проханням зняти вас із розшуку на підставі наданих документів.
Уникнення штрафу:
У разі наявності документів, що підтверджують вашу поважну причину (лікарняний), ТЦК не повинне застосовувати до вас штрафи за ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Якщо штраф все ж буде накладений, його можна оскаржити в судовому порядку.