Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 03 березня 2020, питання №12645

можно ли воспрепятствовать дарению 1/2 доли квартиры?

Владелец 1/2 квартиры (сестра) в течении 13 лет не участвовал в поддержании квартиры (её ремонте) и оплате услуг. Брат (тоже владелец 1/2 доли) неоднократно и без результата, устраивающего обе стороны в денежном размере, пробовал договориться о выкупе. Теперь сестра хочет подарить свою часть "армянам знакомым"(как она выразилась) с целью сделать жизнь брата и его супруги невыносимой. Как можно воспрепятствовать этому?

Відповіді юристів (3)

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Гражданский кодекс Украины (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15):

    "Стаття 362. Переважне право купівлі частки у праві спільної часткової власності

    1. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів.

    2. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає.

    Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.

    3. Якщо бажання придбати частку у праві спільної часткової власності виявили кілька співвласників, продавець має право вибору покупця.

    4. У разі продажу частки у праві спільної часткової власності з порушенням переважного права купівлі співвласник може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав та обов'язків покупця. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.

    До таких вимог застосовується позовна давність в один рік.

    5. Передача співвласником свого переважного права купівлі частки у праві спільної часткової власності іншій особі не допускається.".

    Пост. Пленума Верховного Суда Украины "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1540-06/print):

    "13... Оскільки з виділом учаснику спільної власності на будинок його частки в натурі спільна власність на неї припиняється, решта учасників спільної власності втрачає право привілеєвої купівлі цієї частки." - другими словами, в случае разделения квартиры на доли в натуре, применить ст.362 ГК будет проблематично, если невозможно.

    В этом случае (предупреждения "сделать жизнь невыносимой") подлежит, как я считаю, применить ст.391 ГК:

    "Стаття 391. Захист права власності від порушень, не пов'язаних із позбавленням володіння

    1. Власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном." - так называемый негаторный иск.

    Дополнительная консультация платная.

    Сергеев Артем
    Сергеев Артем 5 років тому

    Юрист, м. Харків, 25 років досвіду

    Сложившаяся ситуация сложная, и гражданский кодекс говорит о продаже, а не о дарении.

    Подарить свою часть Вы никак не запретите.

    Думаю нужно начинать с ремонта, и пробовать взыскивать средства за ремонт, или уменьшать долю.

    Отправьте сестре письменно предложение выкупить ее часть, только составьте письмо с учетом ст. законов.

    Также фиксируйте всё общение с сестрой, в случае чего лишним в суде не будет.

    Нужно детально изучать ситуацию, по датам, "ремонта", доказательствам и потом определять оптимальные пути решения.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    если она захочет подарить - вы никак не воспрепятствуете


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України