Задайте питання юристу

893 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 03 лютого 2025, питання №126630 340₴

Як відмовитись від контракту ЗСУ

Чоловіка служить в ТРО, зараз заставляють підписувати контракт з ЗСУ, чи має право не підписувати?

Відповіді юристів (5)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    КОНТРАКТНА СЛУЖБА ТІЛЬКІ НА ДОБРОВІЛЬНІЙ ОСНОВІ - ПРИМУШУВАТИ НЕ МАЮТЬ ПРАВА.

    Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв’язку з виконанням ними конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, встановлюється Законом України „Про військовий обов’язок і військову службу“ (далі — Закон).

    Частиною третьою статті 23 Закону встановлено, що під час дії воєнного стану для осіб, які приймаються на військову службу за контрактом, зокрема з-поміж військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, строк військової служби може встановлюватися на час до оголошення рішення про демобілізацію або на строки, визначені частиною другою цієї статті, які залежно від військового звання військовослужбовця та його категорії може становити від одного року до п’яти.

    Для військовослужбовців строкової військової служби та військовослужбовців військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, які під час дії особливого періоду вислужили не менше 11 місяців, осіб, звільнених з військової служби під час дії особливого періоду, які приймаються на військову службу за контрактом у період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або оголошення рішення про демобілізацію, строк військової служби в календарному обчисленні встановлюється шість місяців. Строк проходження військової служби для таких військовослужбовців може бути продовжено за новими контрактами на шість місяців або на строки, визначені частиною четвертою статті 23 Закону.

    Важливо! У разі закінчення особливого періоду або оголошення рішення про демобілізацію дія таких контрактів припиняється достроково.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Відповідно до законодавства України, Ваш чоловік, як військовослужбовець територіальної оборони (ТрО), має право відмовитися від підписання контракту із Збройними Силами України (ЗСУ).

    Якщо чоловік служить у ТрО (Територіальній обороні) за мобілізацією, то автоматичний перехід у ЗСУ без його згоди є незаконним. Якщо він укладав контракт із Силами ТрО, то його умови мають дотримуватися, і змусити підписати новий контракт без його волі не можна.

    Загалом перехід до інших підрозділів можливий лише за добровільною згодою військовослужбовця або за рішенням командування в рамках закону (наприклад, ротація, але не примусове перепідписання контракту).

    Законодавчі підстави:

    1. Стаття 19 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачає, що зміна виду військової служби (наприклад, з ТрО на інший підрозділ ЗСУ) можлива лише за згодою військовослужбовця. protocol.ua
    2. Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Якщо на чоловіка здійснюють психологічний тиск, то можна зробити наступні кроки:

    • Нехай ваш чоловік звернеться до командування з офіційним запитом щодо підстав та правових норм, які обґрунтовують вимогу підписати контракт.
    • У разі продовження тиску, Ваш чоловік може подати рапорт про відмову від підписання контракту, посилаючись на вищезазначені законодавчі норми.
    • Можна подати скарги до Міноборони та Генштабу.

    Таким чином, без добровільної згоди вашого чоловіка примусити його підписати контракт із ЗСУ не мають права.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Наталія!

    Ваш чоловік був мобілізований чи укладав контракт на проходження служби в ТРО?

    Потрібно розуміти підстави для такого примушення з боку командування, чим саме це аргументовано?

    Згідно норм чинного законодавства контракт на проходження служби в ЗСУ укладається на добровільній основі.

    Відповідно до статті 19 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу". Загальні умови укладення контракту про проходження військової служби:

    1. Військовослужбовці, які проходять кадрову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, громадяни, які перебувають на військовому обліку та мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну), повну або базову загальну середню освіту і не проходили базову військову службу, військовозобов’язані, а також жінки, які не перебувають на військовому обліку і вирішили вступити на військову службу за контрактом, укладають контракт про проходження військової служби за контрактом з дотриманням умов, передбачених статтею 20 цього Закону.

    2. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, у разі закінчення строку контракту можуть укласти новий контракт про проходження військової служби.

    3. У разі зміни військовослужбовцем одного виду військової служби на інший укладений з ним контракт припиняється, а з таким військовослужбовцем укладається відповідний контракт для проходження відповідного виду військової служби на строк, визначений частиною другою статті 23 цього Закону.

    4. Форма, порядок і правила укладення контракту, припинення (розірвання) контракту та наслідки припинення (розірвання) контракту визначаються положеннями про проходження військової служби громадянами України та нормативно-правовими актами Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, якщо інше не передбачено законом.

    Згідно статті 20 вищезгаданого Закону:

    1. На військову службу за контрактом приймаються громадяни, які пройшли професійно-психологічний відбір і відповідають установленим вимогам проходження військової служби:
    • особи рядового складу з числа військовослужбовців базової військової служби, які пройшли базову загальновійськову підготовку, проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань сержантського, старшинського і офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну), повну або базову загальну середню освіту, та не досягли граничного віку перебування на військовій службі та/або пройшли базову загальновійськову підготовку - на військову службу за контрактом осіб рядового складу;
    • військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, особи рядового складу, які проходять військову службу за контрактом, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань офіцерського складу, особи віком від 18 років, які мають вищу, фахову передвищу, професійну (професійно-технічну) або повну загальну середню освіту, та не досягли граничного віку перебування на військовій службі - на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
    • особи, які мають повну загальну середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу або вищу освіту віком від 17 років до 30 років, у тому числі ті, яким 17 років виповнюється в рік початку військової служби, та не мають військових звань офіцерського складу, - на військову службу (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів або військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, а також закладів фахової передвищої військової освіти, що здійснюють підготовку осіб на посади сержантського та старшинського складу;
    • військовослужбовці, які закінчили заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, здобули рівень фахової передвищої військової освіти та яким присвоєно військове звання сержантського чи старшинського складу, - на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;
    • військовослужбовці, які закінчили вищі військові навчальні заклади або військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти та яким присвоєно військове звання офіцерського складу, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, які не мають військових звань офіцерського складу, громадяни призовного віку, особи, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, віком від 20 до 32 років та які успішно завершили курс військової підготовки офіцерського складу у вищому військовому навчальному закладі або військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • особи сержантського і старшинського складу, які проходять військову службу за контрактом або військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, які здобули вищу освіту за ступенем не нижче бакалавра, пройшли (у разі потреби) курс військової підготовки за напрямом, що відповідає профілю службової діяльності, у тому числі ті, які проходять службу у військовому резерві, з одночасним присвоєнням первинного військового звання офіцерського складу - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • офіцери запасу, які не досягли граничного віку перебування на військовій службі, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • особи офіцерського складу, які перебувають на кадровій військовій службі, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • особи офіцерського складу, які проходять військову службу за призовом, службу у військовому резерві та військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу;
    • громадяни України, які мають спеціальні звання середнього, старшого, вищого начальницького складу або класні чини та не досягли граничного віку перебування на військовій службі, - на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу з одночасним присвоєнням військових звань у порядку переатестації відповідно до частини п’ятої статті 5 цього Закону.

    Відповідно до статті 20-2. Випробування при прийнятті на військову службу за контрактом

    1. При прийнятті громадян України вперше на військову службу за контрактом встановлення випробування є обов’язковим.

    2. Випробування встановлюється строком від одного до шести місяців з метою встановлення відповідності військовослужбовця вимогам проходження військової служби за контрактом.

    3. Випробування при прийнятті на військову службу за контрактом не встановлюється для:

    1) курсантів закладів фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;

    2) військовослужбовців, які раніше проходили кадрову військову службу або військову службу за контрактом строком не менше шести місяців;

    3) військовослужбовців Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України.

    4. Порядок проходження випробування встановлюється відповідними положеннями про проходження військової служби, якщо інше не передбачено цим Законом.

    5. Військовослужбовці, які успішно пройшли випробування, продовжують проходження військової служби за контрактом.

    6. У разі встановлення у період випробування невідповідності військовослужбовця вимогам проходження військової служби за контрактом такий контракт розривається достроково, а військовослужбовці з числа:

    5) військовослужбовців, які до укладення контракту проходили військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, направляються для подальшого проходження військової служби до Збройних Сил України та інших військових формувань, у списках особового складу яких вони числилися, якщо вони не вислужили встановлених строків військової служби, або звільняються з військової служби відповідно до підпунктів "б", "ґ", "е", "р", "с" пункту 2 та підпунктів "б", "в", "г", "з" пункту 3 частини п’ятої статті 26 цього Закону.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Так, звісно, його ні в якому разі не мають примушувати до укладення контракту, адже даний вид військової служби є добровільним. Тому звісно, що має всі права не підписувати контракт. При цьому, чим викликані такі пропозиції керівництва в/ч?

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, Якщо ваш чоловік проходить службу в територіальній обороні (ТрО) і його змушують підписувати контракт із Збройними Силами України, важливо розібратися в його правовому статусі та можливостях відмови.

    Чи обов’язково підписувати контракт із ЗСУ?
    1. Добровільність контракту
      • За загальним правилом, військовослужбовці ТрО мають право самостійно вирішувати, чи підписувати контракт із ЗСУ.
      • Примушування до підписання контракту є незаконним.
    2. Мобілізація та правовий статус
      • Якщо ваш чоловік був мобілізований (а не добровільно вступив до ТрО), він вже перебуває на військовій службі відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
      • У такому разі його можуть перевести в інші підрозділи ЗСУ без необхідності укладення додаткового контракту.
    3. Зміни в законодавстві
      • Останнім часом законодавство про ТрО зазнало змін, що дозволяють переводити бійців ТрО до ЗСУ. Варто перевірити актуальні нормативно-правові акти або звернутися до юриста.
    Для захисту раджу

    Зателефонуйте на гарячу лінію міністерства оборони України 0 800 50 04 42

    • Звернутися до командування – письмово запитати підстави для підписання контракту та чи є він обов’язковим.
    • Оскаржити примус – у разі незаконного тиску можна звернутися до військової прокуратури ,дбр, або поліції.

    Також цілодобово в автоматичному режимі функціонує спеціальна телефонна лінія Державного бюро розслідувань +38 (044) 300 27 07, де можна залишити звернення, заяву / повідомлення про кримінальне правопорушення тощо


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України