Задайте питання юристу

895 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 09 лютого 2025, питання №126977

стягнути борг з другого спадкоємця

Доброго дня шановні юристи.
Помер чоловік, у спадок залишився будинок і несплачений кредит за автомобіль. Майно успадкували мати чоловіка, дружина і дитина. У будинку ніхто не проживає, але мати не йде на контакт, і продавати не хоче, хоча в неї маленька частина, бо 1/2 належить дружині, а частину чоловіка 1/2 розподілили між 3 спадкоємцями. Крім того залишився кредит який вона також відмовляється сплачувати, вже майже 2 роки кредит гасить дружина.
Питання:
1. Чи можна звернутися до суду і стягнути з неї кредит.
2. Як змусити її погодитися на продаж будинку чи відшкодування їй її частини.
Буду вдячна за відповідь.

Відповіді юристів (2)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Любов!

    Так, дружина може звернутись до суду щодо відшкодування матеріальних збитків через одноосібну виплату кредиту за успадковане авто.

    Змушувати мати померлого на продаж будинку також треба в судовому порядку.

    Здійснення права спільної часткової власності.

    • Право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
    • Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
    • Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.
    • Якщо договір між співвласниками про порядок володіння та користування спільним майном відповідно до їхніх часток у праві спільної часткової власності посвідчений нотаріально, він є обов'язковим і для особи, яка придбає згодом частку в праві спільної часткової власності на це майно. ( ст.358 ЦК України)
    • Співвласник має право самостійно розпорядитися своєю часткою у праві спільної часткової власності (стаття 361 ЦК України).

    Припинення права на частку у спільному майні шляхом його продажу є фактичним примусом особи до відчуження власності.

    Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 2 червня 2021 року у справі № 569/10336/18.

    Звертаючись до суду з цим позовом, особи на підставі статті 365 ЦК просили припинити їх право власності та право власності відповідача на 1/3 частки кожної з них у спільній частковій власності на квартиру шляхом продажу часток квартири на публічних виконавчих торгах з виплатою кожній зі сторін по 1/3 частини суми, вирученої з продажу квартири. В обґрунтування підстав позову посилались на те, що між співвласниками склалися неприязні відносини, у спірній квартирі без їх згоди проживає сім'я відповідача, яка чинить їм перешкоди у користуванні спільним майном, а вони мають бажання реалізувати своє право на розпорядження майном шляхом його відчуження. Припинення права власності відповідача на частку у спірній квартирі не завдасть істотної шкоди її інтересам, як співвласнику квартири, та членам її сім'ї, оскільки відповідач на праві спільної часткової власності має іншу квартиру, у якій фактично проживає та у якій зареєстровані члени її сім'ї. Вважали, що відповідачем порушується їх право на розпорядження власністю.

    Позиція ВС

    У частині першій статті 356 ЦК визначено, що власність двох чи більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю.

    Частинами першою-третьою статті 358 ЦК передбачено, що право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою. Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю. Кожен із співвласників має право на надання йому у володіння та користування тієї частини спільного майна в натурі, яка відповідає його частці у праві спільної часткової власності. У разі неможливості цього він має право вимагати від інших співвласників, які володіють і користуються спільним майном, відповідної матеріальної компенсації.

    Статтею 365 ЦК визначено, що право особи на частку у спільному майні може бути припинене за рішенням суду на підставі позову інших співвласників, якщо:

    1) частка є незначною і не може бути виділена в натурі;

    2) річ є неподільною;

    3) спільне володіння і користування майном є неможливим;

    4) таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї.

    Суд постановляє рішення про припинення права особи на частку у спільному майні за умови попереднього внесення позивачем вартості цієї частки на депозитний рахунок суду.

    ВС зазначає, що задовольняючи позов позивачів, суд першої інстанції, з яким погодився й апеляційний суд, не врахував, що позивачами обрано неналежний спосіб захисту їх прав, оскільки припинення права відповідача на частку у спільному майні шляхом продажу квартири на публічних торгах є фактичним примусом відповідача на відчуження належного їй майна, що суперечить нормам Конституції.

    Отже, припинення права на частки у спільному майні шляхом продажу квартири на публічних торгах не є ефективним способом захисту. Посилання позивачів на те, що відповідач перешкоджає їм у користуванні квартирою, а вони мають бажання реалізувати своє право на житло та отримати можливість розпоряджатися своїми частками, не має правового значення для вирішення спору, оскільки ці обставини не є підставою для захисту прав позивачів в обраний ними спосіб, а можуть бути передумовою для заявлення негаторного позову.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Токмач Галина Миколаївна

    Добрий день!

    Потрібно бачити умови кредитного договору та свідоцтво про право на спадщину.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України