Задайте питання юристу

907 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 26 лютого 2025, питання №127845 350₴

Заблокували картку пенсіонера, чи мають право?

Було дтп. В суді сторони дтп все владнали між собой претензій один до одного не було. Кримінальну справу закрили. Потім страхова компанія подала на виновного в дтп до суду і без його присутності винесли вирок сплатити 67000 грн. Виконавча служба стягувала з картки кошти. Почалась війна стягнень не було. Ми міркували, що поки військовий стан стягнень не буде. Але в цьому місяці заблокували картку. У виконавчій кажуть що повинні були сплачувати самостійно. Сплата стягнення була 67000 а стала 68000 при тому що до війни сплачували. Людина яка сплачує це мій батько, він пенсіонер йому 67 років. Прошу Вас щось відповісти на моє звернення, бо в мене немає можливості звернутись до юристів я військовий і знаходжусь в зоні бойових дій. Заздалегідь дякую за відповідь.

Відповіді юристів (7)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Статтею 70 Закону “Про виконавче провадження” і на період мирного часу встановлені особливі правила звернення стягнень на пенсію.

    З пенсії можуть примусово стягувати кошти у розмірі не більше 20% від розміру пенсії на місяць. Водночас, якщо пенсія є єдиним джерелом існування, то розмір стягнення може бути ще меншим - важливо, аби пенсіонер отримував прожитковий мінімум.

    Відповідно до підп.3 п.10-2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України “Про виконавче провадження” тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію.

    Виняток становлять рішення:

    - про стягнення аліментів,

    - про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення,

    - боржниками за якими є громадяни РФ.

    Якщо виконавець все ж наклав арешт на пенсійні виплати рекомендую наступний алгоритм дій:

    -Отримати інформацію про саме виконавче провадження (постанову про відкриття провадження, про арешт коштів).

    - Отримати від банку довідку або виписку за весь період дії рахунка, в якій буде зазначено, що рахунок використовується для пенсійних виплат.

    - Звернутись до виконавця з заявою про зняття арешту з банківського рахунка, долучивши до неї довідку / виписку з банку про те, що на рахунок надходить пенсія.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, блокувати карту для отримання пенсії не мають право.

    Якщо людині заблокували пенсійний рахунок, їй варто звернутися до свого виконавця та у банк і надати документ, який підтверджує, що цей рахунок використовується лише для отримання пенсії.

    Як перевірити наявність виконавчого провадження

    Під час накладання арешту виконавча служба обов’язково вносить інформацію щодо особи до Єдиного реєстру боржників.

    Для отримання інформації ви може скористатись спеціальною послугою Автоматизована система виконавчого провадження на сайті Міністерства юстиції України:

    • перейдіть за посиланням;
    • заповніть особисті дані;
    • натисніть Пошук.

    На екрані з’явиться уся інформація стосовно номера виконавчого провадження, документа, на підставі якого воно відкрито, та категорії стягнення коштів.

    Також можна скористатися додатком Дія:

    • перейдіть в додаток;
    • у меню знайдіть категорію Послуги;
    • далі оберіть пункт Виконавчі провадження.

    Якщо на ваше ім’я не відкрито проваджень, на екрані ви побачите – Відсутні або сплачені виконавчі провадження.

    Якщо ж статус провадження Відкрито – це означає, що виконавець виніс постанову про відкриття провадження та рахунки можуть бути заблоковані.

    – Відповідно до закону 3048-IX, наразі фізична особа може витрачати з арештованого поточного рахунку не більше 16 000 грн на місяць (дві мінімальні зарплати на 1 січня поточного року, це 2*8 000 грн у 2025 році). Також з нього можна сплачувати податки та збори без урахування арешту,

    Можна обрати один рахунок, для використання коштів на суму 16 тисяч гривень на місяць.

    У разі накладення арешту на кілька рахунків або наявності кількох виконавчих проваджень, людина має обрати лише один рахунок в одному банку, з якого можна буде витрачати кошти.

    Щоб визначити такий рахунок, особа має звернутися до органу ДВС чи приватного виконавця, який наклав арешт на її кошти, з відповідною заявою. Її можна подати у паперовій або електронній формі.

    У заяві обов’язково зазначаються номер поточного рахунку та назва банку, в якому відкрито такий рахунок.

    Вам треба зателефонувати своєму виконавцю і все пояснити, якщо він має совість він все зробить самостійно і надасть змогу знімати та використовувати свою пенсію.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

    Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації).

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2129-20#Text

    СТЯГУВАТИ БОРГ З ПЕНСІЇ НЕ МАЮТЬ ПРАВА ДО КІНЦЯ ВОЄННОГО СТАНУ - СКАРЖТИСЯ.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Андрію!

    На жаль, на час дії воєнного стану примусове стягнення боргу виконавцем не припиняється.

    Батьку необхідно отримати від баньківської установи довідку, що на заблокований рахунок надходять виключно соціальні виплати у вигляді пенсії.

    З цією довідкою потрібно звернутись до виконавця із заявою про розблокування пенсійного рахунку.

    Водночас, зупинення звернення стягнення (у тому числі арешту, як різновиду звернення стягнень за ст. 48 Закону «Про виконавче провадження»), є тимчасовою «пільгою» на період дії воєнного стану і не звільняє боржника від обов’язку виконання зобов’язання.

    Відповідно до статті 70 Закону «Про виконавче провадження» і на період мирного часу встановлені особливі правила звернення стягнень на пенсію.

    Отже, з пенсії виконавець може примусово стягувати кошти у розмірі не більше 20% від розміру пенсії на місяць. Водночас, якщо пенсія є єдиним джерелом існування, то розмір стягнення може бути ще меншим - важливо, аби Ваш батько при тому отримував суму не меньшу за прожитковий мінімум.

    У разі, якщо виконавець відмовить батьку у задоволенні його заяви, той має право звернутись до керівника виконавчої служби, в якій працює виконавець, або до суду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Воєнний стан дійсно не впливає на припинення обов'язку сплати боргу. Навіть якщо між сторонами ДТП не було претензій і кримінальну справу закрили, страхова компанія має право звернутися з регресним позовом до винуватця аварії. Це означає, що якщо страхова виплатила постраждалому компенсацію, вона може через суд вимагати ці гроші назад у винного в ДТП.

    Скоріше за все, рішення було ухвалене заочним рішенням через те, що батько не з’явився до суду (можливо, навіть не отримав повістку). В такому випадку є можливість подати клопотання про перегляд заочного рішення.

    У будь-якому випадку, сплачувати кошти потрібно буде. Наразі Вашому батьку рекомендую подати до виконавця заяву про визнання пенсійного рахунку основним. Карту повинні розблокувати.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Арешт рахунків – один із перших заходів, який застосовує виконавець після того, як відкриває виконавче провадження. Проте, не можна людину позбавити абсолютно всіх доходів.

    Зокрема, арешт пенсійної картки не є правомірним способом стягнути борг. Адже з цього виду доходу можна списувати не більше ніж 20% від щомісячного надходження. Проводити таке списання може лише пенсійний фонд, якому виконавець повинен надіслати відповідну постанову.

    Тобто, 20% пенсії може йти на погашення кредитного боргу, а 80% має залишатися людині для закриття якихось базових потреб. До речі, це правило діє не лише щодо пенсії, а й щодо інших соціальних виплат, зарплати чи стипендії.

    Отже, арешт пенсійної картки не повинен застосовуватися як спосіб примусово списати борг. На жаль, коли виконавець здійснює перевірку про відкриті рахунки боржника, він не просить банк повідомляти про цільове надходження коштів на такі рахунки.

    Виконавець не просить – банк і не повідомляє, тому арешт накладають на усі рахунки.

    Вашому батьку, як боржнику, в такому разі залишається лише оскаржувати неправомірне блокування пенсійної картки.

    ЗРОБИТИ ЦЕ МОЖНА ЧЕРЕЗ ПИСЬМОВЕ ЗВЕРНЕННЯ ДО ВИКОНАВЦЯ АБО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ.

    ПРОТЕ, згідно пункту 10-2 розділу XIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про виконавче провадження" Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX:

    3) припиняється звернення стягнення на пенсію, стипендію (крім рішень про стягнення аліментів, про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом, іншим ушкодженням здоров’я або смертю внаслідок кримінального правопорушення, та рішень, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації);

    4) визначені цим Законом строки перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану

    Отже, Вашому батьку потрібно подати письмове звернення до державного виконавця з вимогою розблокувати пенсійний рахунок.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ДНЯ, пане АНДРІЙ! На жаль так, мають таке право. Причина - законодавча невизначеність, гра судів включаючи Верховний Суд на користь банків, а не громадян і абсолютна бездіяльність в цьому питанні НБУ як регулятора банківських послуг.

    На жаль через абсолютно некомпетентну та недолугу роботу Національного банку України - в нашій державі не існує такого поняття як "пенсійна картка". Все, що Ощад, Приват та ін. називають "Пенсійною" по своєму правовому режиму є звичайною дебетовою карткою (карткою для виплат). Єдина різниця і то не всюди - це певні пільгові умови користування, переказів за картками тощо. Тому виконавчій службі на жаль всеодно - яка картка.

    Формально ще у 2014 році Правління Національного банку України постановою від 18.08.2014 № 499 встановило вимогу щодо ідентифікації рахунків, на які зараховуються заробітні плати, стипендії, пенсії, соціальні допомоги тощо.

    Але це лише імітація діяльності, адже коли НБУ хоче, то він дуже швидко запроваджує необхідні обмеження. Наприклад у випадку можливості виводити гроші з України, яка заблокована з 2022 року.

    Свій вклад в цю вакханалію і беззаконня - "Арештовувати соціальні та пенсійні рахунки можна!" (постанова Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 02.08.2021 по справі № 711/841/14-ц)

    До повноважень державних та приватних виконавців, у відповідності до ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження» віднесено накладення арештів на кошти (майно) боржника. При цьому такий арешт накладається у розмірі суми стягнення з урахуванням виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, штрафів та основної винагороди приватного виконавця на все майно боржника або на окремі речі.

    Однак, слід зазначити, що не підлягають арешту рахунки зі спеціальним режимом використання. Слід зазначити, що зарплатні рахунки, що належать фізичним особам, рахунки на які боржники отримують соціальні виплати да згаданої категорії не відносяться.

    Користуючись даним правом виконавці арештовують банківські рахунки боржників та, фактично, у більшості випадків позбавляють боржника взагалі будь-якого джерела доходу. Тобто виконавець стягує і відповідний процент із заробітку боржника у рахунок погашення боргу і одночасно не дає розпоряджатись залишком на картці.

    Але як правило, державні виконавці, у разі надання їм документів про те, що рахунок боржника призначений для виплати заробітної плати або отримання соціальної допомоги чи пенсії йшли на зустріч та знімали такі арешти.

    Але не завжди все так гладко, що і підтвердив Касаційний цивільний суд у постанові, що пропонується до уваги.

    У даній справі боржник звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця, які полягали у накладенні арешту на його банківський рахунок мотивуючи свої вимоги тим, що даний рахунок використовуються ним для отримання пенсії, яка є його єдиним доходом, а тому накладення арешту фактично позбавляє його засобів до існування.

    Суд першої інстанції з яким погодився і апеляційний суд у задоволенні скарги відмовили та у своїх рішеннях зазначили, що скаржником не доведено належними та допустимими доказами, що рахунок боржника має спеціальний режим використання та/або звернення стягнення на такі кошти заборонено законом. Таким чином, державний виконавець в межах наданих йому повноважень правомірно наклав арешт на кошти боржника, зазначивши у постанові про заборону накладення арешту на рахунки, на які законом заборонено накладати арешт.

    На вказані рішення боржником було подано касаційну скарги з тих мотивів, що боржник є особою з інвалідністю та отримує на рахунок, на який накладено арешт, виключно пенсію по інвалідності. Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що накладення арешту за рахунок, з якого боржник отримує пенсію, яка є його єдиним джерелом доходу, поставило його у скрутне матеріальне становище, однак арешт не скасували.

    Скаржник є особою з інвалідністю ІІІ групи та отримує на рахунок, на який накладено арешт, виключно пенсію по інвалідності. Суди першої та апеляційної інстанцій встановили, що накладення арешту за рахунок, з якого боржник отримує пенсію, яка є його єдиним джерелом доходу, поставило його у скрутне матеріальне становище, однак арешт не скасували.

    Проте, Касаційний цивільний суд не визнав вказані доводи обґрунтованими та у задоволенні скарги відмовив.

    Приймаючи таке рішення КЦС у своїй постанові вказав, що за положеннями ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах.

    При цьому, нормами ст. 48 вказаного Закону визначено низку рахунків на які арешт не накладається.

    При цьому до вказаного переліку банківські рахунки, які належать фізичним особам та які використовуються останніми для отримання заробітної плати, соціальних платежів не відносяться.

    Отже, виконуючи рішення суду, виконавець може накладати арешт на будь-які кошти на рахунках боржника в банківських установах, крім тих, накладення арешту на які заборонено законом. При цьому саме банк, який виконує відповідну постанову виконавця про арешт коштів боржника, відповідно до частини третьої статті 52 Закону України «Про виконавче провадження» повинен визначити статус коштів і рахунка, на якому вони знаходяться, та в разі їх знаходження на рахунку, на кошти на якому заборонено накладення арешту, банк зобов`язаний повідомити виконавця про цільове призначення коштів на рахунку та повернути його постанову без виконання, що є підставою для зняття виконавцем арешту із цих коштів згідно із частиною четвертою статті 59 Закону України «Про виконавче провадження».

    Наявні у матеріалах справи довідка банку про те, що арештований рахунок використовується боржником для отримання пенсії не свідчить про віднесення зазначеного рахунку до рахунків зі спеціальним чи обмеженим режимом використання. Крім того, остання не містить підтвердження, що на кошти, які знаходяться на рахунку боржника, заборонено звертати стягнення згідно із чинним законодавством України, а також зазначено, що на вказану картку може бути зарахована будь-яка виплата (переказ).

    Отже рахунок, відкритий на ім`я боржника в установі банку та на який державним виконавцем накладений арешт, не є рахунком зі спеціальним призначенням, оскільки до таких рахунків належать лише рахунки, які призначені для виплат заробітної плати та податків та які належать виключно юридичним особам або фізичним особам-підприємцям, а не рахунки фізичних осіб, на які надходять такі виплати. Разом з тим, банк не повідомляв державного виконавця про спеціальний режим коштів боржника та не повертав виконавцю його постанову без виконання, хоча це є прямим обов`язком банку і тому, якщо боржник вважає, що його кошти арештовані на рахунку безпідставно, то він має звернутись зі скаргою на дії або бездіяльність саме банку, а не державного виконавця.

    Наразі запроваджено програму для автоматичного блокування усіх банківських карток, за даними податкового номера клієнта банку. Такі дані оновлюються щогодини в автоматичному режимі за запитами виконавчої, які обробляються банківськими установами.

    ___

    Все для людей, як бачите.

    Тобто формально довести, що Ваша картка саме пенсійна і обмежується лише надходженням пенсії на неї - складно, якщо не неможливо, бо дійсно картка може бути використана для будь-яких платежів у більшості випадків. Знову-таки велике спасибі за це НБУ та його працівникам, які працюють явно не в інтересах України та її громадян в цьому питанні.

    В таких умовах єдине що можна зробити лише дві речі:

    1) Пояснити виконавцю, що рахунок має спеціальний статус, надавши довідку з банку про це. Якщо виконавець не захоче сприймати це або Ваш банк спекулює і дозволяє будь-які платежі за пенсійною карткою (використовуючи шапарини в законодавстві), то цей варіант не вийде.

    2) Розблокувати Вашу пенсійну картку на час війни на здійснення витрат на 16 тисяч гривень.

    Маю сумнів, що у Вас пенсія більше 16 тисяч на місяць, адже пенсії вище таких сум як правило у прокурорів, суддів, депутатів та інших "слуг" народу України.

    Для розблокування рахунку у виконавчу (державному виконавцю, який здійснює виконавче провадження), за місцем перебування виконавчого провадження, треба подати відповідну заяву.

    Заяву можна подати як безпосередньо до канцелярії виконавчої (зареєструвавши її там та отримавши штамп вхідної), так і на електронну пошту виконавчої, засвідчивши її власним електронним цифровим підписом.

    Відповідно до підпункту 1 абзацу 3 пункту 10-2 Розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (редакція від 18.10.2023), тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX: фізичні особи – боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року, а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій у порядку, встановленому цим підпунктом. Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється.

    ВОДНОЧАС, з 2022 року, у зв'язку із запровадженням воєнного стану, діє заборона на утримання боргів з пенсійних виплат. Це означає, що навіть за наявності рішення суду списання не відбуваються, а виконавці не можуть надсилати вимоги до Пенсійного фонду.

    Однак, виконавча служба також не працює на народ України та не цікавиться інтересами і законними правами громадян, а тому знущається з пенсіонерів та інших вразливих категорій населення як тільки може. Тому позиція виконавчої, що вони НЕ ЗНАЮТЬ які гроші на карткових рахунках для пенсійних виплат і мають право їх стягувати.

    ОТЖЕ, єдиний варіант при цій правовій вакханалії та "диктатурі у банківській сфері", запровадженій НБУ під час війни - це саме подання ЗАЯВИ про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операційпро визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій.

    Без цього Ви не зможете на жаль нічого вдіяти, адже навіть якби поновилося стягнення з пенсії після закінчення воєнного стану, виконавець має право тримати Ваш рахунок заблокованим аж до повного стягнення усієї суми боргу. Як правило люди з боргами, щоб їх пенсію усю не забирали усю - переводять її отримання на Укрпошту.

    Щасти Вам у вирішенні цього питання.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 0 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025