Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Как может жена купить недвижимость в Украине ,если муж находится за границей и не может присутствовать при сделке? Может ли супруг написать доверенность своей супруге на покупку недвижимости находясь в другой стране и как это сделать ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (19)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Костянтине!
Якщо потрібно, щоб дружина купила нерухомість та зареєструвала її на чоловіка, то обов'язково потрібна нотаріальна довіреність.
Якщо дружина хоче купити нерухомість та оформити її на себе, то достатньо нотаріальної згоди чоловіка на купівлю нерухомості. Проте, деякі нотаріуси посвідчують договори купівлі-продажу і без нотаріальної згоди чоловіка.
Довіреності, видані іноземним нотаріусом приймаються в Україні без будь-якого додаткового засвідчення якщо вони складені на території держави, з якими Україна має відповідні дво- або багатосторонні договори.
Інформація щодо застосування міжнародних договорів України про правову допомогу в частині, що стосується скасування вимоги легалізації офіційних документів, виданих компетентними органами Договірних Сторін, міститься у листі Міністерства юстиції України.
За умови засвідчення штампом апостиль — якщо вони складені на території держав-учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, 1961 р. (список країн за посиланням https://mfa.gov.ua/consul/forua/legalization/apostille).
Загалом довіреність або нотаріальна згода, яка складена у закордонного нотаріуса має бути перекладена на українську мову і цей переклад має бути офіційно посвідчено в нотаріуса на території України.
В якій країні Ви перебуваєте?
Якщо потрібно швидко оформити довіреність/нотаріальну згоду - тоді їх потрібно оформляти в іноземного нотаріуса (при цьому необхідно проставити апостиль та в Україні здійснити нотаріальний переклад на державну мову), якщо Ви маєте достатньо часу - тоді Ви можете звернутись в консульство.
ПРОТЕ, МАЙТЕ НА УВАЗІ, що з 18 червня 2024 року отримання консульських послуг та/або оформлення закордонного паспорту в ДП "Документ" чоловіками віком від 18 до 60 років здійснюється виключно при пред'явленні електронного військово-облікового документа (е-ВОД), що містить відповідний QR-код. Його можна оформити в Резерв+ або через ДІЮ https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...
Електронний військово-обліковий документ відображається у застосунку Резерв + та містить перевірені дані з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів ( https://reserveplus.mod.gov.ua/).
Такий документ може бути сформований після актуалізації (оновлення) власних війського-облікових даних.
Для отримання послуг в консульстві або ДП "Документ" електронний військово-обліковий документ має бути достовірним і актуальним, тобто сформованим не раніше, ніж за 3 дні до звернення до консульської установи або ДП "Докумет". Якщо документ старіший за 3 дні, перед зверненням слід заново сформувати його в електронному кабінеті військовозобов'язаного.
ТОБТО, чоловік не зможе оформити довіреність або нотаріальну згоду в консульстві, якщо у нього немає е-ВОД з QR-кодом.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Костянтине!
Так, дружина може придбати нерухомість без присутності чоловіка. Для того чоловіку буде необхідно надати згоду на придбання нерухомості та завірити таку згоду нотаріально.
Нотаріальне згода чоловіка чи дружини на покупку квартири – це заява, в якому один з подружжя недвозначно висловлює свою згоду на операцію купівлі/продажу, здійснювану другим з подружжя. Справжність підпису на такій заяві засвідчується нотаріусом.
ЗАЯВА ПРО ЗГОДУ НА КУПІВЛЮ НЕРУХОМОГО МАЙНА
До ___
Назва нотаріальної контори, до якої подаватиметься заява
___
Від ___
Прізвище, ім’я та по батькові
___
Адреса реєстрації в Україні
___
___
Ідентифікаційний номер (ДРФО)
З А Я В А
Я, ___, цією заявою даю свою згоду (чоловіку/дружині) ___, «___» ___. ___ року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними ДРФОПП ___, на вчинення правочинів щодо укладання та підписання договорів купівлі за ціну та на умовах на (його/її) розсуд ___, що знаходяться за адресою: ___
___.
З діями (чоловіка/дружини) повністю (згодна/згоден) і не маю заперечень проти оформлення вищевказаних договорів, які укладаються в інтересах сім’ї. Умови договору купівлі (в тому числі сума договору) мені відомі і його укладання відповідає нашому спільному волевиявленню.
У підтвердження факту шлюбних відносин ___ та ___ пред’явлено свідоцтво серії ___ № ___ про укладення «___» ___. ___ року шлюбу між ___, «___».___.___ року народження, та ___, «___».___.___ року народження, видане відділом реєстрації актів цивільного стану «___» ___. ___ року, актовий запис в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу № ___, прізвища після одруження: чоловіка – ___, дружини – ___.
Зміст статей 60-67, 97 Сімейного Кодексу України, мені консулом роз’яснено.
Місто, країна «___» ___ 20__ року
Підпис: ___(___)
Якщо Ви бажаєте укласти угоду на придбання нерухомості саме чоловіком, то так, він може оформити таку довіреність.
Тобто, різниця між першим та другим варіантом полягатиме у тому, що у разі купівлі нерухомості дружиною за нотаріальною згодою чоловіка саме вона стане власником нерухомості, у другому ж варіанті, якщо буде довіреність на купівлю нерухомого майна від чоловіка, таким власником стане чоловік. Проте, у будь якому разі дана нерухомість вважатиметься спільною сумісною власністю подружжя, оскільки була придбана під час шлюбу. Звичайно, за умови, що це питання не буде визначено у договорі між дружиною та чоловіком.
За шлюбним договором:
Пункт 2.1 пункту 2 глави 5 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 № 296/5, визначає шлюбний договір як договір щодо вирішення питань життя сім'ї (шлюбний договір), яким регулюються майнові відносини між подружжям, у тому числі визначаються їхні майнові права та обов'язки як батьків.
Сторони у шлюбному договорі можуть визначати:
Сторони можуть домовитись у шлюбному договорі про зміну правового режиму майна, набутого в шлюбі, та визначити його як особисте майно одного із подружжя або на особисте майно одного із подружжя поширити режим спільного майна подружжя.
Шлюбним договором може регулюватися порядок користування одним із подружжя житловим приміщенням, яке належить іншому з подружжя, а також проживання у житловому приміщенні, яке є їхньою спільною власністю, їхніх родичів.
Довіреність можна посвідчити в консульстві України в країні перебування чоловіка. Цей варіант підійде тільки за умови того, що чоловік має е-ВОД (електронний військово-обліковий документ). Якщо чоловік не має е-ВОД, йому буде відмовлено у вчиненні консульської дії.
Для цього необхідно уточнити мову, якою має бути довіреність, підготувати проект довіреності (бажано попередньо відправити її на електронну пошту консульства) та особисто з’явитися до консульства для завірення довіреності.
Залежно від країни, можливо, в консульстві видадуть не лише довіреність, а й додаток до неї, який знадобиться в країні застосування довіреності, щоб таку довіреність внесли на підставі цього додатку до реєстру довіреностей. Як наслідок, повірена особа повинна буде подати довіреність та додаток місцевому нотаріусу (іншій уповноваженій особі МінЮсту) для внесення довіреності до електронного реєстру довіреностей.
Жодне додаткове засвідчення такої довіреності (апостиль, легалізація) чи її переклад не потрібні.
Довіреність можна завірити у нотаріуса за місцезнаходженням довірителя.
Далі процедура залежить від взаємного визнання офіційних документів між країною, де довіреність посвідчується, та країною, де ця довіреність буде застосовуватись.
Якщо ніякі спрощені процедури не діють, необхідно легалізувати довіреність.
Якщо країни є учасницями Конвенції про скасування легалізації офіційних документів, достатньо поставити апостиль на довіреності, що значно простіше, швидше і дешевше від процедури легалізації документа.
Якщо між країнами діє угода, яка скасовує вимогу завіряти офіційні документи апостилем, тобто, документи визнаються без додаткового засвідчення, достатньо посвідчення довіреності нотаріусом.
Після легалізації довіреності, останню буде необхідно перекласти на українську мову та завірити такий переклад нотаріально.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗДРАВСТВУЙТЕ, КОНСТАНТИН! Вы действительно можете уполномочить супругу по доверенности на осуществление таких действий. Настоятельно рекомендую в тексте доверенности прописать дополнительно право осуществлять согласие от Вашего имени на приобретение недвижимости второй половинкой, т.к. нотариус в Украине может придраться, что доверенность на покупку не даёт таких полномочий.
В идеале конечно обратиться к нотариусу, который будет проводить сделку и спросить конкретно, что ему нужно для удостоверения такой сделки. У каждого нотариуса, увы, невзирая на единство законов - свои подходы и "мухи в голове". Потому правоприменительная практика иногда существенно разнится и людям приходится переделывать документы много раз.
Также под конкретную сделку можно оформить согласие удостоверенное нотариально на такую сделку.
Находясь за границей - есть 2 варианта осуществить такие действия:
1) Через консульско-дипломатическое учреждение Украины в стране пребывания (скорее всего будут требовать предъявить Резерв+, то есть военно-учётный документ, т.к. без военно-учётных документов сейчас консульство услуги не предоставляет).
Если у Вас есть возможность попасть в консульство (там увы часто запредельные очереди), то Вы можете без лишней мороки с переводами и апостилями удостоверить такой документ в консульском порядке, который приравнивается к нотариальному удостоверению нотариусом Украины.
Запись на приём в консульство осуществляется при помощи сервиса "Е-Консул" https://id.e-consul.gov.ua/
2) Удостоверить доверенность / согласие у местного нотариуса по месту пребывания. В зависимости от страны пребывания - такая доверенность для признания в Украине должна быть легализована путём проставления АПОСТИЛЯ. Некоторые страны ЕС имеют с Украиной двухсторонние договора, где апостиль не нужен. - Например Польша.
После оформления нотариально удостоверенного документа в стране пребывания и по необходимости АПОСТИЛирования - такой документ переводится в Украине на украинский язык (перевод удостоверяет нотариус в Украине) и может быть реализована согласно ст. 13 Закона Украины "О международном частном праве".
Самый простой вариант - сказать нотариусу, что Ваша жена не замужем. Штампы в паспорта сейчас не ставят. А доступа к базам данных ЗАГСов у нотариусов сейчас нет. Разве что нотариус попросит предъявить ДІЯ с телефона. Хотя всегда можно сказать, что нет ДІЯ... да и работает она нестабильно, а с конца декабря 2024 года нормально Реестр ЗАГС еще не восстановлен. Но не уверен, что Вас такой вариант устроит, т.к. потом супруга может утверждать о приобретении жилья за личные деньги в случае чего.
Текст доверенности и конкретные формулировки конечно Вам может подсказать и подготовить юрист, но из опыта - лучше, чтоб это сделал или предварительно одобрил нотариус, который будет проводить сделку. Это сэкономит и время, и деньги. Потому что, как уже писал, у каждого нотариуса в зависимости от опыта и знаний - своё видение ситуации и необходимых действий в подобных Вашей ситуации.
Успеха Вам в реализации задуманного!
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Тобто, якщо нотаріус може засвідчити купівлю продажу нерухомості без нотаріальної згоди чоловіка і це буде все одно законна угода?
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ви не будете її оскаржувати в подальшому, то так - абсолютно закона угода. Треті особи не мають інтересу та порушеного права при таких угодах, щоб її оскаржувати.
Жодної відповідальності за вказівку недостовірних даних також немає.
Як правило спори виникають при ПРОДАЖУ, а не КУПІВЛІ майна без згоди. Тобто коли особа отримує гроші за майно без згоди фактичного другого співвласника спільно нажитого майна подружжя, який таким формально є, але не записаний наприклад у правовстановлюючих документах на майно. Тобто наприклад чоловік та дружина придбали квартиру разом, але квартира оформлена на дружину. Потім вона її продає без згоди чоловіка після чи під час розлучення, забираючи усі гроші від продажу собі. Тоді може бути спір. І то угода не визнається нечинною, а суд просто присуджує половину ринкової вартості житла на користь чоловіка, чиї інтереси були порушені.
Відсутність згоди іншого зі співвласників (другого з подружжя) на укладення правочину позбавляє співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень на укладення договору про розпорядження спільним майном. При цьому закон не пов’язує наявність чи відсутність згоди усіх співвласників на укладення договору ні з добросовісністю того з подружжя, який уклав договір щодо спільного майна, ні третьої особи - контрагента за таким договором і не ставить питання оскарження договору в залежність від добросовісності сторін договору.
На цьому наголосив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 726/1606/17 (Постанова КЦС ВС від 23 грудня 2020 року).
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у постанові від 21 листопада 2018 року у справі № 372/504/17 (провадження № 14-325цс18), відсутність згоди іншого зі співвласників (другого з подружжя) на укладення правочину позбавляє співвласника, який вчинив правочин, необхідних повноважень на укладення договору про розпорядження спільним майном. Укладення такого договору свідчить про порушення його форми і відповідно до частини четвертої статті 369 ЦК України та статті 215 ЦК України надає іншому зі співвласників (другому з подружжя) право оскаржити договір з підстав його недійсності. При цьому закон не пов`язує наявність чи відсутність згоди усіх співвласників на укладення договору ні з добросовісністю того з подружжя, який уклав договір щодо спільного майна, ні третьої особи - контрагента за таким договором і не ставить питання оскарження договору в залежність від добросовісності сторін договору.
ОТЖЕ, якщо Вас такий спосіб вирішення ситуації - влаштовує, то жодних питань до такого договору автоматично не виникне. Лише за Вашою ініціативою. Водночас, придбання майна без Вашої згоди - в подальшому не позбавляє Вас права на 50 % такого майна як придбаного у шлюбі, незалежно від того - на кого таке майно буде оформлене і придбане, а також чи була Ваша згода на придбання такого майна.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіЯкщо Ваша дружина купить нерухомість без Вашої нотаріальної згоди, то лише Ви як чоловік можете оскаржити такий договір купівлі-продажу, тобто визнати його у суді недійсним. Якщо нотаріус посвідчить договір, а Ви оскаржувати дану угоду не будете, то і проблем з квартирою також не буде.
При цьому квартира, яка була куплена у шлюбі буде належати до спільної сумісної власності подружжя.
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Так, це можливо.
Для реалізації необхідно оформити довіреність від Вашого імені на ім'я дружини щодо придбання нерухомості на Ваше ім'я.
Довіреність можна посвідчити в консульській установі України або місцевого нотаріуса за місцем Вашого перебування.
Якщо довіреність буде посвідчена у нотаріуса її необхідно буде легалізувати для можливості використання в Україні шляхом проставлення апостиля. А також перекласти на українську мову. Підпис нотаріуса необхідно завірири нотаріально.
У разі наявності міжнародного договору, що скасовує обов'язкову легалізацію довіреності, її необхідно буде лише перекласти на українську мову та завірити підпис перекладача нотаріально.
Перебуваючи у шлюбі будь-які операції з нерухомістю можна здійснювати лише з дозволу чоловіка або дружини. Єдиний спосіб юридичного оформлення згоди чоловіка або дружини на купівлю або продаж нерухомості – це зробити її у нотаріуса.
Оскільки дружина буде Вашим представником - таку заяву вона подасть при посвідченні договору купівлі нерухомості.
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, не кожен нотаріус засвідчить таку угоду без згоди іншого з подружжя , а також не кожен продавець вам захоче продавати, томущо потім таку угоду можна оскаржити.
Вам треба, щоб чоловік зробив нотаріально завірену заяву, і переслав її вам.
Це може зробити консульстві України або у буд якого приватного нотаріуса за кордоном.
Зразок заяви додаю.
Відповідному органу нотаріату – за призначенням
Іванової Наталії Юріївни, 28.02.1964 р.н.,
паспорт серії ВО № 310888, виданий
Ужгородським МВ УМВС України в
Закарпатській області 24.07.1999 року,
мешкаю в м. Ужгород, вул. Шумна, буд. 10,
З а я в а
Я, Іванова Наталія Юріївна, даю згоду на укладання договору про купівлю моїм чоловіком Івановим Іваном Івановичем, КВАРТИРИ № 39 (тридцять дев’ять), що знаходиться в будинку № 37 (тридцять сім), розташованому по проспекту Свободи в місті Ужгород, власником якої є Петров Василь Васильович.
З діями мого чоловіка, які відповідають інтересам сім’ї, я повністю згодна і не маю заперечень проти оформлення договору купівлі-продажу зазначеної вище нерухомості. При цьому я стверджую, що договір купівлі-продажу укладається моїм чоловіком в інтересах сім’ї на умовах, які ми попередньо обговорили і вважаємо вигідними для нас, і укладання цього договору відповідає нашому спільному волевиявленню.”
дата
підпис:
посвідчувальний напис нотаріуса
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Как может жена купить недвижимость в Украине ,если муж находится за границей и не может присутствовать при сделке? Может ли супруг написать доверенность своей супруге на покупку недвижимости находясь в другой стране и как это сделать ?
Так, звісно, це можливо. Не думаю, шо Ви знайдете нотаріуса, який посвідчить угоду без нотаріальної згоди іншого з подружжя. Це звичайна практика, коли хтось продає або купує квартиру і вимагається згода іншого з подружжя. У такій ситуації, коли один із подружжя перебуває за кордоном, виходом є довіреність.
Це можливо зробити 2 способами:
1. Через консульство України в країні Вашого перебування. Але дуже часто консульства мають черги на місяці наперед та потрібно подати електронний ВОД. Якщо чоловік не оновлював дані та не має Резерв+, цей варіант автоматично відпадає.
2. Через місцевого нотаріуса. Але потім таку довіреність потрібно буде перекласти та в Україні та завірити переклад у нотаріуса. Другий варіант більш швидший та приємніший для Вас.
Взагалі що я Вам рекомендую: дуже важливо, аби текст довіреності підійшов нотаріусу, який буде посвідчувати угоду. Тому моя порада - одразу наперед визначатися з таким нотаріусом та попросити, аби він/вона одразу підготували текст довіреності, який їй/йому підійде. Так Ви не наробите помилок та можете зекономити не мало часу.
Далі - справа техніки, нічого складного.
З повагою! Щасти Вам!
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Вітаю!
Бажаєте продати майно, придбане в період шлюбу? Тоді обов'язковою процедурою буде отримання згоди від вашого чоловіка/дружини на продаж цього майна.
Варто сказати, що таку згоду необхідно отримувати як під час продажу, так і під час купівлі майна, оскільки на купівлю витрачаються гроші, придбані під час шлюбу та які є загальною спільною власністю подружжя.
Від подружжя потрібна згода на продаж (купівлю) рухомого або нерухомого майна, такого як, наприклад, квартира, будинок, земельна ділянка, транспортні засоби тощо.
Якщо не буде згоди то чоловік або дружина в подальшому можуть в судовому порядку визнати договір купівлі-продажу недійсним
Згода подружжя оформляється відповідною заявою. У заяві вказується:Цей документ не є довіреністю на купівлю або продаж майна від Вашого імені.
ВИ МОЖЕТЕ ТАКУ ЗАЯВУ ОФОРМИТИ АБО В КОНСУЛЬСКОМУ ВІДДІЛІ ПОСОЛЬСТВА УКРАЇНИ, АБО У НОТАРІУСА В КРАЇНІ ПЕРЕБУВАННЯ (ЗАВІРЯЄТЬСЯ ВАШ ПІДПИС - ЦЮ ЗАЯВУ ТРЕБА АПОСТІЛІРОВАТЬ).
Спасибо всем , кто помог мне с этим вопросом.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь ласка! Успіхів Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіБудь -ласка.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу! З повагою!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Костянтине! Вдачі Вам!
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіПрошу, Костянтине! І дякую за звернення!
Щиро бажаю успішних придбань, які будуть радувати багато років.
Адвокат, м. Київ, 12 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, слід зазаначити, що відповідно до статті 65 Сімейного кодексу України, Дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою.
При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового.
Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово.
Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена.
Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім'ї.
Якщо чоловік перебуває за кордоном і не може бути присутнім при укладенні угоди, він може надати таку згоду або оформити довіреність на ім'я дружини для здійснення правочину.
Способи оформлення згоди або довіреності за кордоном:
В українському консульстві:
Чоловік звертається до консульської установи України в країні перебування.
Після запису на прийом він надає необхідні документи (паспорт, ідентифікаційний код, свідоцтво про шлюб).Консул засвідчує згоду або довіреність, яка буде дійсною в Україні без додаткових засвідчень.
У місцевого нотаріуса:
Ваш Чоловік оформлює згоду або довіреність у нотаріуса країни перебування.
Документ має бути апостильований або легалізований відповідно до вимог міжнародного права.
Після цього необхідно зробити нотаріально засвідчений переклад документа українською мовою.
Рекомендації:
Перед оформленням документів за кордоном бажано узгодити їх зміст з українським нотаріусом, який буде посвідчувати угоду купівлі-продажу нерухомості.
Зверніть увагу, що деякі нотаріуси в Україні можуть вимагати саме згоду подружжя, а не довіреність, тому важливо уточнити цей момент заздалегідь.
Дотримання цих рекомендацій та правильне оформлення документів забезпечить законність та безпеку угоди з придбання нерухомості в Україні.
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіДобрий день!
1) Может ли супруг написать доверенность своей супруге на покупку недвижимости находясь в другой стране и как это сделать ? - потрібна не довіреність, а нотаріально посвідчена заява-згода іншого з подружжя.
Наявність письмової згоди одного з подружжя на укладення іншим із подружжя договору купівлі-продажу майна, зафіксованої у такому договорі, свідчить про придбання майна за спільні кошти у спільну сумісну власність.
Зазначене підтверджують: постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 09 липня 2021 року у справі № 161/8116/19 (провадження № 61-22259св19), Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 21 вересня 2023 року у справі № 357/9482/21 (провадження № 61-12596св22) та Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду 20 березня 2024 року в рамках справи № 712/3590/22, провадження № 61-14297св23 (ЄДРСРУ № 117890701).
Європейський суд з прав людини зауважив, що судові рішення повинні бути розумно передбачуваними (S.W. v. THE UNITED KINGDOM, № 20166/92, § 36, ЄСПЛ, від 22 листопада 1995 року).
Касаційний суд акцентує, що вказані приклади судової практики Касаційного цивільного суду підтверджують наявність по суті двох взаємовиключних підходів до тлумачення та застосування статті 65 СК України. Навряд чи таке застосування статті 65 СК України дозволяє зробити вирішення справи прогнозованим.
Верховний Суд є найвищим судому системі судоустрою України, який забезпечує сталість та єдність судової практики у порядку та спосіб, визначені процесуальним законом (частина перша статті 36 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»).
Тлумачення статті 64 СК України дозволяє стверджувати, що: по-перше, договори між подружжям є родовим поняттям і охоплює собою як пойменовані (купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, шлюбний договір тощо), так і не пойменовані договори; по-друге, договори між подружжям можуть одночасно бути укладені як щодо роздільного, так і стосовно спільного майна; по-третє, допускається укладення договору поміж подружжям про відчуження «частки в спільній сумісній власності», в якому відбудеться визначення частки і її відчуження на користь іншого із подружжя.
У статті 65 СК України передбачено, зокрема, що дружина, чоловік розпоряджаються майном, що є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, за взаємною згодою. При укладенні договорів одним із подружжя вважається, що він діє за згодою другого з подружжя. Дружина, чоловік має право на звернення до суду з позовом про визнання договору недійсним як такого, що укладений другим із подружжя без її, його згоди, якщо цей договір виходить за межі дрібного побутового. Для укладення одним із подружжя договорів, які потребують нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, а також договорів стосовно цінного майна, згода другого з подружжя має бути подана письмово. Згода на укладення договору, який потребує нотаріального посвідчення і (або) державної реєстрації, має бути нотаріально засвідчена. Договір, укладений одним із подружжя в інтересах сім`ї, створює обов`язки для другого з подружжя, якщо майно, одержане за договором, використане в інтересах сім`ї.
Правочин є найбільш поширеним юридичним фактом, за допомогою якого набуваються, змінюються, або припиняються права та обов`язки учасників цивільних правовідносин.
До односторонніх правочинів, зокрема, належить: видача довіреності, відмова від права власності, складання заповіту, публічна обіцянка винагороди, прийняття спадщини, згода іншого співвласника на розпорядження спільним майном, одностороння відмова від договору.
При вчиненні одностороннього правочину воля виражається (виходить) однією стороною. Разом з тим така сторона може бути представлена декількома особами, прикладом чого може бути видання довіреності двома і більше особами, спільний заповіт подружжя тощо. Результат аналізу розуміння як правочину, так і одностороннього правочину свідчить, що односторонні правочини: є вольовими діями суб`єкта; вчиняються суб`єктами для здійснення своїх цивільних прав і виконання обов`язків; спрямовані на настання правових наслідків (набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків).
Залежно від сприйняття волі сторони одностороннього правочину такі правочини поділяються на:
Однією з підстав виникнення зобов`язання є договір (пункт 1 частини другої статті 11 ЦК України).
Договір як приватно-правова категорія, оскільки є універсальним регулятором між учасниками цивільних відносин, має на меті забезпечити регулювання цивільних відносин, та має бути спрямований на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Договір як універсальний регулятор приватних відносин, покликаний забезпечити їх регулювання та має бути направлений на встановлення, зміну або припинення приватних прав та обов`язків. За допомогою такого універсального регулятора приватних відносин як договір його сторони можуть регулювати, зокрема, вчинення між сторонами односторонніх правочинів, підстави для односторонньої відмови і коли ці правочини породжують відповідні правові наслідки щодо розірвання договору (див. подібний висновок в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 22 лютого 2023 року в справі № 465/5980/17 (провадження № 61-1178св20)).
Касаційний суд зауважує, що:
Всього найкращого!
Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду
Спілкуватися у чатіКостянтине!
ПЕРЕЛІК НЕОБХІДНИХ ДОКУМЕНТІВ (для оформлення заяви-згоди в консульстві):
1. Заповнена та власноручно підписана заява - на прийомі заява подається вже заповненою!
Бланк для заповнення у випадку купівлі: blank-kupivlya.doc ( .doc , 34.82 Кб )
2. Паспорт громадянина України для виїзду за кордон заявника (закордонний паспорт) + копія його першої сторінки;
3. Копія ідентифікаційного номера заявника;
4. Копія свідоцтва про шлюб.
Якщо шлюб був укладений не в Україні, то свідоцтво про шлюб повинне бути належним чином засвідчене (штампом "Апостиль" або шляхом консульської легалізації) та подаватися з перекладом українською мовою.
В разі наявності у заявника зразка заяви від українського нотаріуса Ви можете завчасно (мінімум за 2 робочі дні до прийому) надіслати його в електронній формі у форматі WORD (.doc) за адресою andrii.bosak@mfa.gov.ua.
ВАРТІСТЬ
Відповідно до затверджених тарифів консульського збору, консульський збір за посвідчення підпису на заяві становить 20 доларів США.
УВАГА! Оплата консульського збору здійснюється виключно у відділенні банку. Рахунок на сплату консульського збору надається консулом.
ТЕРМІН ВИКОНАННЯ
Заява посвідчується в день подачі всіх необхідних документів.
Всього найкращого!