Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Міжнародне право, 05 квітня 2025, питання №132626 340₴

Чи діє молдавська довіреність без додаткових умов?

В мене вийшла ситуація наступного чину: я знаходжуся в Молдові, в мене було заблоковано банківську картку, рахунок розторгнуто, в банку по телефону просять прийти до банківського відділення, забрати гроші, або надіслати довірену особу для тієї самої дії. Приїхати в Україну я не можу за станом здоров'я, тому послав свою знайому. На що у банку відповіли, що прийняти гроші за довіреністю, виданою у Молдові можуть лише після її консульського засвідчення. Незасвідчену же довіреність буцімто приймуть лише у випадку, коли до відділення банку прийде моя дружина або близький родич. Чи порушив в даному випадку банк мої права, адже довіреності між Україною та Молдовою визнаються автоматично? Крім того, яка може бути різниця в тому, чи дружина прийшла до відділення або третя особа? Невже це має значення при наданні довіреності?

Відповіді юристів (5)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Наразі правове співробітництво у цивільних і кримінальних справах з Азербайджаном, Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном та Грузією здійснюється на підставі двосторонніх міжнародних договорів України з відповідними державами, а також багатосторонніх міжнародно-правових інструментів, що діють в рамках Ради Європи, ООН, Гаазької конференції з міжнародного приватного права, чинних у відносинах з відповідними державами (інформація щодо стану договірно-правової бази у відповідній сфері у відносинах із зазначеними державами додається). Актуальна інформація щодо багатосторонніх міжнародних договорів, чинних у відносинах України з вказаними державами, розміщена на офіційних веб-сайтах відповідних міжнародних організацій.

    Це пов'язано з припиненням дії для України з 29 грудня 2023 року Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї 1997 року.

    Якщо є відповідний договір між Україною та Молдовою довіреність не підлягає обов'язковій консульській легалізації чи апостилізації.

    За відсутності міжнародного договору співробітництво судів та інших компетентних органів у цивільних і кримінальних справах здійснюватиметься згідно з внутрішнім законодавством на основі принципу взаємності.

    Отримайте офіційну відмову від банку з причинами відмови.

    Як на мене Вам легше буде апостилізувати довіреність чим сперечатися з банком.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Артеме!

    Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України (ст. 13 Закону №2709).

    Україна приєдналася до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах (22 січня 1993 року, м. Мінськ).

    Ст. 13 Конвенції про правову допомогу передбачено, що документи, які на території однієї з Договірних Сторін виготовлені або засвідчені установою або спеціально на те уповноваженою особою в межах їх компетенції і за встановленою формою і скріплені гербовою печаткою, приймаються на територіях інших Договірних сторін без якого-небудь спеціального посвідчення. Крім того, документи, які на території однієї з Договірних Сторін розглядаються як офіційні документи, користуються на територіях інших Договірних сторін доказовою силою офіційних документів.

    Отже, іноземні офіційні документи користуються доказовою силою офіційних документів на території України:

    • за умови їх засвідчення штампом апостиль, якщо вони складені на території держав-учасниць Гаазької Конвенції;
    • без будь-якого додаткового засвідчення, якщо вони складені на території держави, з якими Україна має відповідні дво- або багатосторонні договори;
    • за умови наявності консульської легалізації, якщо вони складені на території держав, з якими Україна не має вищезазначених договорів.

    На запит Нотаріальної палати України Міністерство юстиції надало роз'яснення (лист № 2289/155842-33-22/37.4) стосовно визнання та легалізації на території України документів, виданих компетентними органами держав - учасниць Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22.01.93, у зв'язку з набранням чинності Законом № 2783-ІХ про вихід з Конвенції та Протоколу.

    Мін'юст зазначає, що із дати зупинення дії Конвенції 1993 року у відносинах з російською федерацією та республікою білорусь до документів, виданих на території цих країн, при їх пред'явленні на території України застосовуватиметься вимога засвідчення апостилем згідно з Конвенцією, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (1961 року, яка залишається чинною у відносинах України з росією і білоруссю).

    Також з дати зупинення дії Конвенції 1993 року відсутні правові підстави для здійснення безпосередніх зносин установ юстиції відповідно до Протоколу 1997 року до цієї Конвенції.

    У відносинах з Азербайджаном, Вірменією, Грузією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном Конвенція 1993 року продовжує діяти до дати виходу України з неї.

    З дати виходу України з Конвенції 1993 року вимога щодо засвідчення апостилем іноземних офіційних документів, що пред'являються в Україні, поширюватиметься на документи, видані у Азербайджані, Вірменії, Казахстані, Киргизстані, Таджикистані, у відносинах з якими діє Конвенція 1961 року.

    У відносинах з Молдовою, Узбекистаном, Грузією діють двосторонні міжнародні договори, на підставі яких іноземні офіційні документи можуть прийматися в Україні без додаткового засвідчення:

    1) Договір між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах (стаття 15);

    2) Договір між Україною та Республікою Узбекистан про правову допомогу та правові відносини у цивільних і сімейних справах (стаття 13);

    3) Договір між Україною та Республікою Грузія про правову допомогу та правові відносини у цивільних та кримінальних справах (стаття 13).

    Після виходу України з Конвенції 1993 року правове співробітництво у цивільних і кримінальних справах здійснюватиметься на підставі двосторонніх міжнародних договорів України з відповідними державами - учасницями Конвенції 1993 року та багатосторонніх міжнародно-правових інструментів, що діють в рамках Ради Європи, ООН, Гаазької конференції з міжнародного приватного права, чинних у відносинах з відповідними державами. За відсутності міжнародного договору співробітництво судів та інших компетентних органів у цивільних і кримінальних справах здійснюватиметься згідно з внутрішнім законодавством на основі принципу взаємності.

    Виходячи з вищенаведеного дії банківської установи є неправомірними, оскільки довіреність видана у Молдові не потребує додаткової легалізації. Вам було достатньо перекласти довіреність на українську мову та завірити такий переклад нотаріально.

    Ваша знайома отримала письмову відмову чи усну?

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Чи проставляли Ви апостиль на Вашій довіреності?

    Справа в тому, що іноземні офіційні документи користуються доказовою силою офіційних документів на території України:

    1. За умови їх засвідчення штампом апостиль, якщо вони складені на території держав-учасниць Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів.

    • відповідно до частини другої статті 3 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, дотримання процедури проставлення апостиля не може вимагатися державами-учасницями Конвенції, якщо існують угоди між двома або декількома державами, які відміняють або спрощують дану процедуру або звільняють сам документ від легалізації;

    2. Без будь-якого додаткового засвідчення, якщо вони складені на території держави, з якими Україна має відповідні дво- або багатосторонні договори.

    Інформація щодо застосування міжнародних договорів України про правову допомогу в частині, що стосується скасування вимоги легалізації офіційних документів, виданих компетентними органами Договірних Сторін, міститься у листі Міністерства юстиції України.

    3. За умови наявності консульської легалізації, якщо вони складені на території держав, з якими Україна не має вищезазначених договорів.

    На що у банку відповіли, що прийняти гроші за довіреністю, виданою у Молдові можуть лише після її консульського засвідчення.

    Вам достатньо було проставити апостиль на довіреності. А Ваш представник в Україні повинен був здійснити нотаріальний переклад на українську мову. В такому випадку банк не мав права відмовити Вашому представнику.

    Незасвідчену же довіреність буцімто приймуть лише у випадку, коли до відділення банку прийде моя дружина або близький родич.

    Це не відповідає дійсності.

    Чи порушив в даному випадку банк мої права, адже довіреності між Україною та Молдовою визнаються автоматично?

    29 грудня 2023 року для України припинили дію Конвенція про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протокол до неї 1997 року.

    Міністерство юстиції роз'яснило, що з указаної дати правове співробітництво у цивільних і кримінальних справах з Азербайджаном, Вірменією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном, Узбекистаном та Грузією здійснюватиметься на підставі двосторонніх міжнародних договорів України з відповідними державами, а також багатосторонніх міжнародно-правових інструментів, що діють у рамках Ради Європи, ООН, Гаазької конференції з міжнародного приватного права, чинних у відносинах з відповідними державами.

    Між Україною і Республікою Молдова укладений Договір про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/498_604#Text,

    Згідно статті 4. Обсяг правової допомоги Договірні Сторони надають взаємно правову допомогу шляхом виконання окремих процесуальних дій, зокрема, складання та пересилки документів, проведення обшуків, вилучення та накладення арешту на майно, пересилки та видачі предметів і документів, порушення або перейняття кримінального переслідування, видачі осіб, які здійснили злочини, допиту обвинувачених, підсудних, свідків, експертів, опитування сторін та інших осіб, проведення експертиз, судового огляду, виконання доручень про вручення документів, а також складання і направлення актів і документів.

    Загалом, щоб Ваш представник міг використовувати довіреність - на ній повинен бути проставлений АПОСТИЛЬ та її було нотаріально перекладено на українську мову.

    Проте, нехай Ваш представник спробує звернутись до іншого відділення банку, але з нотаріальним перекладом довіреності. Якщо йому відмовляють - нехай роблять це письмово, щоб можна було оскаржити їхні дії.

    Крім того, яка може бути різниця в тому, чи дружина прийшла до відділення або третя особа? Невже це має значення при наданні довіреності?

    Якщо довіреність складена належним чином, то немає різниці хто прийшов до відділення - дружина чи третя особа.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОЇ НОЧІ, АРТЕМ! Довіреність, видана нотаріусом у Молдові - чинна в Україні без потреби проставлення Апостиля. Єдиною умовою є нотаріальний переклад в Україні на українську мову. Для цього треба звернутися в Україні до бюро перекладів і вони все зроблять під ключ. Звернутися може не обов"язково особа, вказана у довіреності.

    Згідно зі статтею 13 Закону України "Про міжнародне приватне право", Документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.

    Апостиль – це спрощена процедура легалізації документів. Вона застосовується для країн, які підписали Конвенцію, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів (Гаазьку конвенцію) від 05.10.1961. Для України Гаазька конвенція набула чинність 22.12.2003 року, отже громадяни України можуть легалізувати свої документи на території інших держав саме завдяки цій конвенції, а так само використовувати іноземні документи в Україні

    Окрему увагу слід звернути на Конвенцію про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах 1993 року та Протоколу до неї від 22 січня 1993 року, вчиненої від імені України у м. Мінську 22 січня 1993 року і ратифікованої Законом України від 10 листопада 1994 року №240/94-ВР, та Протоколу до неї, вчиненого від імені України у м. Москві 28 березня 1997 року і ратифікованого Законом України від 3 березня 1998 року №140/98-ВР (далі – Мінська конвенція та Протокол). Учасниками цієї Конвенції виступали: Україна, Росія, Білорусія, Вірменія, Таджикистан, Казахстан, Туркменістан, Киргизстан, Узбекистан, Молдова.

    Мінська конвенція передбачала подачу документів з їх перекладом на мову країни в яку вони подаються без апостиля, лише їх нотаріальне засвідчення нотаріусом.

    У відносинах з Азербайджаном, Вірменією, Грузією, Казахстаном, Киргизстаном, Молдовою, Таджикистаном, Туркменістаном і Узбекистаном Мінська конвенція продовжувала діяти до дати виходу України з неї, тобто до 18.05.2024 року включно.

    З 19.05.2024 року Конвенція вважається припиненою для України у відносинах з усіма її учасниками, включаючи Молдову.

    Тобто повертається вимога щодо Апостиля.

    Винятком з цього правила є документи видані у Грузії, МОЛДОВІ, Узбекистані, де між даними країнами та Україною підписані окремі двосторонні договори, що дозволяє використовувати документи з нотаріальним перекладом без апостиля.

    Це зокрема передбачено статтею 15 Договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах від 13.12.1993 р., ратифікованого Верховною Радою України згідно з Законом № 238/94-ВР від 10.11.1994 р. Дата набрання чинності - 24.02.1995 р.

    1. Документи, які підготував або засвідчив відповідний орган однієї з Договірних Сторін, скріплені гербовою печаткою і підписом уповноваженої особи, мають силу документа на території іншої Договірної Сторони без потреби будь-якого іншого засвідчення. Це стосується також копій і перекладів документів, які засвідчені відповідним органом.

    2. Документи, які на території однієї з Договірних Сторін визнаються офіційними, вважаються такими ж на території іншої Договірної Сторони.

    ОТЖЕ, ніякі додаткові засвідчення не потрібні. Лише переклад на українську мову, підпис перекладача на якому буде засвідчений нотаріусом в Україні.

    Однак, на жаль рівень компетентності та юридичної грамотності окремих державних службовців в Україні, які працюють з документами - знаходиться на рівні плінтуса і значна частина прийнятих без конкурсу на державну службу посадовців (під час воєнного стану) в ситуації коли не знають як діяти - схильні нічого не робити і відмовляти громадянам у реалізації ними законних прав та інтересів за довіреностями чи іншими документами, виданими за кордоном. При цьому значення не має - чи є апостиль на документі, чи ні. Просто чиновники неадекватні повні, а влада їм дозволяє все, бо вони "нова шляхта" з підвищеними зарплатами, аби були лояльні керівництву держави і виконували будь-які вказівки, навіть незаконні та неконституційні.

    У такому випадку громадяни вимушені оскаржувати бездіяльність посадових осіб, які не визнають довіреність - до адміністративного суду.

    Тому, по закону довіреності нотаріуса Молдови з перекладом на українську мову - достатньо, а як воно буде в конкретному випадку на практиці гарантувати Вам ніхто не може. Маю надію, що в Одесі юридична грамотність на більш високому рівні ніж в інших периферійних містах і районах, оскільки там знаходиться кілька досить пристойних (раніше так точно) закладів вищої освіти юридичного профілю. Крім того наявність портової інфраструктури та міжнародних зв"язків - сприяли завжди більш адекватному сприйняттю та розуммінню специфіки використання іноземних документів в Україні.

    Маю надію, що це залишилось незмінним і в умовах воєнного стану.

    ЩОДО ВАШОЇ СИТУАЦІЇ З БАНКОМ - то звісно ж банк вчинив незаконно і фактично неправомірно використовує Ваші кошти.

    Треба реєструвати в банківській установі офіційну заяву та додати до неї копію довіреності, яку може посвідчити нотаріус в Україні.

    Вашому представнику мають на примірнику заяви проставити відмітку про її реєстрацію.

    Якщо відмовляються - єдиний варіант надіслати заяву електронною поштою з ЕЦП представника або Укрпоштою з описом вкладення та повідомленням про вручення, щоб вимагати у банківської установи ОФІЦІЙНУ відмову.

    Дії представника банку пов"язую з намаганням шахрайським шляхом не видавати гроші та утримувати їх у себе. З депозитами та сама ситуація дуже часто.

    Перш за все рекомендую звернутися до керівника відділення, щоб вирішити ситуацію. Якщо і він відмовить - тоді вже вживати юридичні заходи.

    Так само представник має право фіксувати дії та слова працівників банку на відео, що може також бути використано в суді як докази.

    ВОДНОЧАС, у мене виникає значне питання до банківської установи у зв"язку з блокуванням. Як правило при закритті рахунку і розірванні договору банк пропонує клієнту через сервіс підтримки надіслати реквізити Вашого рахунку в іншій установі банку на Ваше ім"я, до якої можна перерахувати гроші у безготівковому вигляді.

    Відкрити рахунок, якщо у Вас немає інших рахунків у банківських установах Украаїни - можна дистанційно за допомогою ідентифікації через застосунок "ДІЯ". Найбільш адекватними у цьому плані серед великих банків є Райффайзен банк, Монобанк, ПУМБ, ОТP Bank.

    У банку СЕНС (колишній Альфа-Банк, а нині банк під управлінням держави) наступна процедура вирішення цього питання.

    https://help-biz.sensebank.com.ua/hc/uk/articles/2...

    У КБ ПРИВАТБАНК так само процедура закриття рахунку передбачає переказ коштів у безготівковому вигляді на рахунок в іншій установі банку.

    https://conditions-and-rules.privatbank.ua/view-co...

    В Райффайзен банк наступні умови повернення.

    У разі закриття за ініціативою Банку Рахунку із залишком коштів, Банк направляє Клієнту повідомлення про закриття Рахунку та закриває Рахунок на двадцятий календарний день з дня відправлення Клієнту такого повідомлення (або в інші строки, передбачені в повідомленні). Залишок коштів на Рахунку перераховується на відповідні рахунки Банку з обліку заборгованості за недіючими рахунками (якщо інше не передбачено законодавством України) та повертається Клієнту на його першу вимогу. Закриття Рахунку за ініціативою Банку при наявності підстав, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу здійснюється в найкоротший строк після прийняття рішення щодо відмови від підтримання ділових відносин та після проведення завершальної(их) операції(й) за таким Рахунком.

    У разі настання підстав, передбачених підпунктами 9.1.2, 9.1.3 , 9.1.5, 9.1.6 пункту 9.1 Статті 9 Розділу 1 Правил, або інших підстав, передбачених законодавством з питань фінансового моніторингу, здійснюється закриття Рахунків Клієнтів за ініціативою Банку та завершальні операції під час припинення ділових відносин з Клієнтом. Повернення коштів Клієнту здійснюється на його першу вимогу в наступному порядку: - якщо сукупний залишок коштів, що знаходиться на рахунках в Банку, не перевищує 30 000 грн. (або еквівалент цієї суми в іноземній валюті за курсом НБУ на дату повернення залишку), такий залишок може бути виплачений Клієнту готівкою через касу Банку; - якщо залишок коштів, що знаходиться на рахунках в Банку, перевищує 30 000 грн. (або еквівалент цієї суми в іноземній валюті за курсом НБУ на дату повернення залишку), такий залишок повертається Клієнту виключно шляхом безготівкового перерахування на рахунок Клієнта, відкритий в іншому банку, відповідно до наданих Клієнтом реквізитів. Якщо Клієнт зазначить це в заяві на переказ коштів, залишок коштів може бути переказаний Банком на спеціальний рахунок НБУ для збору коштів на підтримку Збройних Сил України та/або на рахунки Кабінету Міністрів України, міністерств та інших державних органів України. До моменту повернення/перерахування коштів з рахунку Банку з обліку заборгованості за недіючими рахунками будь-які проценти або інші доходи на зазначені кошти Банком не нараховуються. На звернення Клієнта Банк надає інформацію про дату закриття Рахунку.

    Згідно з пунктом 127 Інструкції про порядок відкриття та закриття рахунків користувачам надавачами платіжних послуг з обслуговування рахунків, затвердженою постановою Правління НБУ від 29.07.2022 № 162, Надавач платіжних послуг за наявності коштів на поточному/платіжному рахунку, який закривається на підставі заяви про закриття поточного рахунку/заяви про закриття платіжного рахунку користувача, здійснює завершальні операції за рахунком (з виконання платіжних інструкцій стягувачів, виплати коштів готівкою, перерахування залишку коштів згідно із заявою користувача).

    {Пункт 127 розділу XV із змінами, внесеними згідно з Постановою Національного банку № 18 від 03.03.2023}

    ОТЖЕ, формально і фактично, якщо Ваші гроші знаходяться у пристойному банку, то Ви навіть без довіреності мали змогу перерахувати ці гроші на СВІЙ рахунок в іншій установі банку - направивши через службу підтримки або на електронну пошту банку відповідну заяву, засвідчену Вашим власноручним електронним підписом або ДІЯ.Підписом.

    Успіху Вам у реалізації своїх прав та поверненні власних грошей!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    В мене вийшла ситуація наступного чину: я знаходжуся в Молдові, в мене було заблоковано банківську картку, рахунок розторгнуто, в банку по телефону просять прийти до банківського відділення, забрати гроші, або надіслати довірену особу для тієї самої дії. Приїхати в Україну я не можу за станом здоров'я, тому послав свою знайому. На що у банку відповіли, що прийняти гроші за довіреністю, виданою у Молдові можуть лише після її консульського засвідчення. Незасвідчену же довіреність буцімто приймуть лише у випадку, коли до відділення банку прийде моя дружина або близький родич. Чи порушив в даному випадку банк мої права, адже довіреності між Україною та Молдовою визнаються автоматично? Крім того, яка може бути різниця в тому, чи дружина прийшла до відділення або третя особа? Невже це має значення при наданні довіреності?

    Так, Ви праві.

    Україна та Молдова є учасниками Гаазької конвенції 1961 року, яка скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів, замінюючи її апостилем. Але Молдова та Україна також мають двосторонні договори (наприклад, Договір про правову допомогу 1993 року), які передбачають, що документи, видані на території однієї держави, визнаються на території іншої без необхідності апостиля чи консульської легалізації. Отже, довіреність, оформлена у Молдові належним чином (у нотаріуса), має визнаватися в Україні без додаткової легалізації.

    Банки в Україні часто встановлюють внутрішні політики безпеки, які можуть передбачати додаткову перевірку документів, особливо коли йдеться про фінансові операції. Якщо довіреність подає третя особа, яка не є членом родини, банк може вимагати додаткові гарантії її дійсності, аби уникнути шахрайства. У випадку, коли довіреність подає дружина чи близький родич, банк може вважати такий ризик нижчим - звідси спрощена процедура. Але догіки тут загалом немає ніякої, адже це навіть виходить за рамки чинного законодавства.

    Юридично, банк не має права відмовити в прийнятті належно оформленої довіреності. Фактично - там можуть бути внутрішні інструкції. Загалом Ви можете подати офіційну письмову скаргу до банку, посилаючись на міждержавні угоди та чинне законодавство або, як варіант, звернутися до НБУ (Національного банку України) з проханням дати правову оцінку діям банку.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Закони 46 0 24 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 189 1 17 бер. 2025
Офіційний блог Юрісти.UA 307 0 28 лют. 2025