Задайте питання юристу

910 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 06 квітня 2025, питання №132713 340₴

Чи матиме право на відстрочку

Доброго дня! Підскажіть, будь ласка! Зараз на слуху Новий законопроект, що стосується надання відстрочок студентам! Нас цікавить, якщо чоловік 30+ навчається на бакалавраті , закінчує перший курс! На цьому рівні він перший раз освіту отримує! Послідовність не порушує! Відстрочка є! Чи матиме він право на відстрочку за новими правилами? Дякую!

Відповіді юристів (6)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Кабінетом міністрів України схвалено проект Закону «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти».

    Законопроектом пропонується уточнити, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, поміж іншого:

    учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного статтею 15 ЗУ «Про військовий обов’язок і військову службу», та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти (зазначені положення поширюються на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній статтею 10 ЗУ «Про освіту»);

    наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти (зазначені положення поширюються на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної

    (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 01.01.2025 працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним, військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки).

    Отже, згідно з проєктом, відстрочку не зможуть отримати:

    ▪️чоловіки віком від 25 років, які вдруге навчаються на тому самому або нижчому рівні освіти;

    ▪️ті, хто навчається за кордоном після 24 лютого 2022 року.

    Дерій Владислав Олегович
    32.9%

    Доброго дня!

    Поки що, навіть, самого тексту законопроекту немає. Крім того, згідно чуток обмеження віку 25 роками для надання відстрочки від мобілізації передбачено для учнів професійних училищ і для студентів фахових коледжів.

    Так як Ваш чоловік є студентом ВНЗ, то його даний законопроект не повинен зачепити.

    Крім того, перед тим як прийняти законопроект він повинен пройти комітети, засідання та бути прийнятим у ВР, підписаним Президентом.

    Тому, поки що рано говорити щось про сам законопроект, адже на нього може чекати багато змін та не виключено, що його взагалі не приймуть.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    32.9%

    Вітаю Вас.

    Доброго дня! Підскажіть, будь ласка! Зараз на слуху Новий законопроект, що стосується надання відстрочок студентам! Нас цікавить, якщо чоловік 30+ навчається на бакалавраті , закінчує перший курс! На цьому рівні він перший раз освіту отримує! Послідовність не порушує! Відстрочка є! Чи матиме він право на відстрочку за новими правилами? Дякую!

    Так, чоловік матимете право на відстрочку, адже основна мета законопроєкту - скасування на законодавчому рівні відстрочки тим, хто здобуває вдруге один і той самий рівень освіти. Наразі дуже багато судів відбуваються не на користь МОН, а тому влада вирішила зробити радикальний крок. На Вашу ситуацію це не повинно вплинути. Чому кажу "НЕ ПОВИННО"? Ми не знаємо, чи буде взагалі підтримано даний законопроєкт у ВРУ і якщо так - у якій редакції. Тому залишається чекати...

    З повагою! Щасти Вам!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Юлія!

    Станом на зараз немає нових правил надання відстрочки студентам. Та інформація, яка присутня у публічному просторі, не є офіційним текстом законопроекту й тому обговорювати дане питання ще зарано.

    Для початку законопроект повинен бути внесений на розгляд Верховної ради. Після того розглянутий та проголосований. При тому сам текст такого законопроекту може змінюватися декілька раз, допоки набуде остаточної редакції. Далі проголосований ВР законопроект повинен бути підписаний Головою ВР, а потім направлений на підпис Президента України.

    Тож, я пропоную Вам почекати хоча б того моменту, коли можна буде побачити первоначальний текс законопроекту на сайті ВР, аби попередньо надати Вам відповідь на Ваше запитання.

    Отже, згідно із чинним законодавством чоловік має право на відстрочку.

    Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;».

    Згідно із частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»:

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Відповідно до Постанови КМУ від 16.05.2024 року №560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»:

    Перелік документів, що подаються військовозобов’язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу:

    для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти;

    для осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, - довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури, довідка закладу охорони здоров’я про прийняття на посаду лікаря (фармацевта/провізора)-інтерна певної спеціальності або довідка закладу охорони здоров’я про проходження практичної частини підготовки в інтернатурі як лікар (фармацевт/провізор)-інтерн за кошти фізичних (юридичних) осіб.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВИХОДЯЧИ З НАЯВНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ВИ БУДЕТЕ МАТИ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.

    Урядом схвалено проєкт Закону «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти».

    Законопроєктом пропонується уточнити, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають, поміж іншого:

    1. учні закладів професійної (професійно-технічної) освіти і здобувачі фахової передвищої освіти, які розпочали навчання не пізніше року досягнення граничного віку направлення для проходження базової військової служби, визначеного ст. 15 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII «Про військовий обов’язок і військову службу», та які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, та здобувачі вищої освіти в межах розрахункового строку виконання освітньої програми, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, а також докторанти та лікарі (фармацевти) – інтерни, лікарі – резиденти (зазначені положення поширюються на здобувачів освіти в закладах освіти (наукових установах) України, які вперше здобувають освіту за рівнем, що є вищим за той рівень, що здобувався раніше у послідовності, визначеній ст. 10 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту»);
    2. наукові, науково-педагогічні, педагогічні працівники закладів вищої освіти, наукові працівники наукових установ і організацій, науково-педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, які мають науковий ступінь, та педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, загальної середньої та позашкільної освіти (зазначені положення поширюються на відповідних працівників, які працюють у закладах вищої освіти, наукових установах і організаціях, закладах фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш ніж на 0,75 ставки, а також на педагогічних працівників державних та комунальних закладів позашкільної освіти, які станом на 01.01.2025 працювали та продовжують працювати за основним місцем роботи у закладах позашкільної освіти, що організовують роботу за еколого-натуралістичним, науково-технічним, дослідницько-експериментальним,

    військово-патріотичним напрямами з навантаженням не менше ніж 0,75 ставки).

    Отже, коротко про те, що пропонується змінити для студентів :

    1. відстрочку не зможуть отримати чоловіки 25+ років, які вдруге навчаються на тому самому або нижчому рівні освіти.
    2. навчання за кордоном після 24.02.2022 також не дає права на відстрочку.

    Зберігає право на відстрочку той хто:

    1. вступив до навчального закладу до 25 років;
    2. вперше здобуває новий рівень освіти;
    3. навчається за денною або дуальною формою;

    Уточнення вносяться, щоб уникнути судових оскаржень, оскільки суди вже почали визнавати право на відстрочку тим, хто навчається повторно.

    Джерело: 7eminar

    Турчин Ярослав Олексійович
    32.9%

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, ЮЛІЯ! ПОКИ ЩО РАНО ПРО ЦЕ КАЗАТИ, Існуюча редакція проекту закону не передбачає позбавлення права на здобуття освіти у вищих навчальних закладах і отримання відстрочки. Але законопроект можуть ще "патріотичні" нардепи допрацювати невідомо яким чином. Включаючи комітет з питань оборонної політики. Тому поки немає хоча б другого читання - говорити про можливі зміни та строк їх впровадження до 01.09.2025 р. зарано.

    04.04.2025 року на засіданні Уряду схвалено проект Закону України «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти».

    Проект акта розроблено на виконання кроку 111 Плану пріоритетних дій Уряду на 2025 рік.

    Проектом Закону передбачається забезпечити в умовах воєнного стану:

    • уникнення використання здобуття освіти як способу ухилення від мобілізації, а саме:
    • обмеження віку 25 роками для надання відстрочки від мобілізації для учнів професійних училищ і для студентів фахових коледжів;
    • виключення права відстрочки для слухачів професійних училищ, які підвищують професійну кваліфікацію без здобуття освіти;
    • усунути існуючі прогалини в законодавстві щодо визначення послідовності здобуття освіти, яка надає право відстрочки під час мобілізації;
    • надати право відстрочки від призову під час мобілізації педагогічним працівникам закладів вищої освіти з науковими ступенями та закладів позашкільної освіти державної і комунальної власності, які станом на 1 січня 2025 року працювали і продовжують працювати у цих закладах освіти за основним місцем роботи.

    АЛЕ, Уряд є лише суб"єктом законодавчої ініціативи, на ряду з Президентом і народними депутатами. Він лише розробляє проект закону, а його розглядає і приймає Парламент.

    Самого тексту законопроекту поки що до Верховної Ради не надходило.

    У відкритоу доступі в Секретаріаті Уряду також тексту немає.

    Тому сказати, що конкретно пропонує Уряд і наприймають нардепи (допрацювавши законопроект на комітеті, а також шляхом внесення правок депутатів) - неможливо. Дуже часто вносять ОДНЕ, а на виході з Верховної Ради приймають інше. А ще у нас президент не завжди закони підписує не те що протягом 15 днів, а й місяцями та роками.

    Тому Ваше питання відверто передчасне і його можна буде обговорювати щонайраніше - після 9 травня 2025 року.

    Оскільки закон зворотньої сили не має, то маю сумніви, що осіб, які вже здобувають освіту - зможуть позбавити відстрочки. Хоча ТЦК дійсно гарно жанглює законом, не маючи глибинних знань і трактуючи існуючі на певний момент норми буквально.

    В будь-якому разі - припускаю до вересня 2025 року зміни не запрацюють.

    Щасти Вам!

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України