Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
921 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Какова процедура продажи ( за символическую сумму) своей доли квартиры своей же маме,которая владеет второй частью квартиры дистанционно. Квартира и мама находятся в Украине, я нахожусь в Финляндии. Или же проще подарить? Цель - избавиться от собственности из-за раздела имущества (в Финляндии делиться все имущество на момент развода, также и добрачное ).
Благодарю.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Краще оформити договір дарування.
Якщо довіреність будете оформляти у іноземного нотаріуса, а не в консульстві, то Вам потрібно проставити на ній апостиль та переслати Вашому представнику на території України. Ваш представник повинен буде звернутися до нотаріуса та здійснити переклад на українську мову. Лише після цього можна оформити у нотаріуса договір дарування.
Якщо Вам потрібно швидко оформити довіреність - тоді її потрібно оформляти в іноземного нотаріуса (при цьому як я зазначив необхідно проставити апостиль та в Україні здійснити нотаріальний переклад на державну мову), якщо Ви маєте достатньо часу - тоді Ви можете звернутися в консульство.
У довіреності на укладання договору дарування обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові обдаровуваного. У разі невиконання такої умови довіреність є нікчемною.
У тексті довіреності мають бути зазначені місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові, місце проживання представника і особи, яку представляють.
У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер).
Відповідно до статті 247 Цивільного кодексу України строк довіреності встановлюється у довіреності. Якщо строк довіреності не встановлений, вона зберігає чинність до припинення її дії. Довіреність, у якій не зазначена дата її вчинення, її нікчемною.
Точний перелік документів для оформлення договору дарування можна отримати у нотаріуса під час консультації, після вивчення кожного окремого випадку. Проте, в загальному він виглядає так
1. Паспорт та ідентифікаційний номер дарувальника (або його представника) та обдаровуваного.
2. Свідоцтво про шлюб - якщо житло набувалось у стані подружжя, у такому випадку, дружина/чоловік дає нотаріально засвідчену згоду на дарування даної нерухомості;
3. Правовстановлюючі документи.
4. Технічний паспорт на житло.
5. Довідка про склад сім᾽ї.
6. Довідка про відсутність заборгованості по оплаті комунальних послуг.
7. Нотаріальна довіреність
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Наталія!
За символічну вартість квартиру продати не вдасться, оскільки для того потрібно буде провести оцінку нерухомості й в договорі купівлі-продажу сума вартості нерухомого майна повинна бути не нижче ринкової вартості.
Мінімальна оціночна вартість – це результат оціночної діяльності, що мав за мету встановити найнижчу ринкову вартість нерухомого чи рухомого майна, що відповідає всім вимогам, Законам України, нормам і стандартам.
Оцінка залежить від багатьох факторів, але є перелік, який є загальноприйнятим. Отже, одними з найголовніших показників під час оцінювання є:
Отже, якщо Ви продаєте квартиру (свою частку) матері й при тому це перший продаж у поточному році та відповідна нерухомість знаходиться у Вашій власності понад три роки, то податки (ПДФО та військовий збір) Ви не сплачуєте. Ваші витрати: оцінка нерухомості, держмито - 1% від оціночної вартості, послуги нотаріуса (визначається за домовленістю продавця та покупця); витрати матері - збір до Пенсійного фонду України у розмірі 1 % від оціночної вартості житла.
Якщо Ви даруєте матері свою частку, то витрати це: оцінка нерухомості, держмито - 1% від оціночної вартості нерухомості, послуги нотаріуса. Тобто, у такому випадку не прийдеться сплачувати 1% до пенсійного фонду. ПДФО та військовий збір також відсутні, оскільки Ви даруєте нерухомість родичу першого ступеня споріднення.
У будь якому з цих двох варіантів Вам потрібно буде оформити довіреність на третю особу в Україні, яка від Вашого імені укладе одну із двох вищезначених угод із Вашою матір'ю.
Таку довіреність Ви можете оформити у посольстві України в Фінляндії https://finland.mfa.gov.ua або ж у місцевого нотаріуса.
У першому варіанті довіреність не потребуватиме легалізації й Вам достатньо буде передати її в Україну.
У другому ж випадку Вам прийдеться проставити апостіль, передати довіреність в Україну, перевести на українську мову та завірити такий переклад нотаріально.
Апостиль (Apostille) - печатка, яку необхідно поставити в Фінляндії, аби ваші документи прийняли в країнах, що входять в Гаазьку Конвенцію від 5 жовтня 1961 року. Уповноважені завіряти документи апостилем у Фінляндії магістрати місцевих відділень реєстрації, які також виконують роль нотаріусів.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Какова процедура продажи ( за символическую сумму) своей доли квартиры своей же маме,которая владеет второй частью квартиры дистанционно. Квартира и мама находятся в Украине, я нахожусь в Финляндии. Или же проще подарить? Цель - избавиться от собственности из-за раздела имущества (в Финляндии делиться все имущество на момент развода, также и добрачное ).
Ви плануєте приїздити до України на угоду? Якщо так - загалом питань не буде. Якщо не плануєте приїзиди, тоді потрібно зробити довіреність на особу, яка буде Вашим представником. Таким представником, одразу зазначу, не може бути особа, яка буде набувачем, тобто Ваша матір. Якщо Ваші інтереси буде представляти повірена особа, тут важливо уважно підійти до моменту оформлення довіреності.
Я рекомендую Вам наступне: знайдіть в Україні нотаріуса, який буде посвідчувати цю угоду. Попросіть, аби нотаріус розробив Вам текст довіреності, яка його/її влаштує. Далі Вам залишиться лише завірити відповідний текст за кордоном. Це може зекономити Вам багато часу.
Це можливо зробити 2 способами:
1. Через консульство України в країні Вашого перебування. Але дуже часто консульства мають черги на місяці наперед.
2. Через місцевого нотаріуса. Але потім таку довіреність потрібно буде перекласти та в Україні та завірити переклад у нотаріуса.
На мій погляд, все ж краще зупинитися на договорі дарування. Подарунок (дарування) - оптимальний варіант у Вашому випадку. Продаж (навіть «символічний») - формально комерційна угода, яка: обкладається податком (1% держмито + 1% у пенсійний фонд), навіть між родичами; може бути оскаржена, якщо буде доведено, що це була симуляція для приховування майна; потребує банківського переказу коштів (навіть формального). Дарування - значно простіше, безпечніше та логічніше у вашому випадку.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Для продажу/дарування частки квартири у Вашому випадку Ви можете скористатися допомогою свого предаставника за довіреністю ( уповноваженим представником).
Довіреність Ви можете оформити двома способами:
1) звернутися до закордонної дипломатичної установи (консульства) України;
2) звернутися до іноземного нотаріуса у країні свого перебування.
У разі посвідчення довіреності у нотаріуса її, після оформлення, необхідно буде легалізувати та перекласти на українську мову. Що стосується порядку легалізації, то він залежить від держави, де була оформлена довіреність. Наприклад, довіреності, оформлені у Польщі або Чехії, не потребують легалізації взагалі, оскільки двосторонні міжнародні договори між Україною та цими державами передбачають взаємне визнання документів без додаткових формальностей. Якщо ж говорити про більшість держави Європи, Великобританію, США та Канаду, то достатнім буде проставити на довіреності апостиль.
Вже на території України слід перекласти довіреність та апостиль на українську мову, засвідчивши переклад нотаріально. Після вчинення цих дій довіреність можна використовувати в Україні.
У тексті довіреності мають зазначаються місце і дата її складання (підписання), прізвища, імена, по батькові (повне найменування для юридичної особи), місце проживання (місцезнаходження - для юридичної особи) представника і особи, яку представляють, а в необхідних випадках і посади, які вони займають, юридичні дії, які необхідно вчинити та строк її дії.
У довіреностях, що видаються на вчинення правочинів щодо розпорядження майном, також зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків довірителя (податковий номер).
У довіреності на укладання договору дарування обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові або повне найменування обдаровуваного. У разі невиконання такої умови довіреність є нікчемною.
Ціна продажу буде залежати від експертної грошової оцінки нерухомого майна (під час проведення операцій з продажу (обміну) фізичними особами об’єктів нерухомості у значеннях, наведених у Податковому кодексі, а також в інших випадках, визначених законодавством України, нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна, визначеної суб’єктом оціночної діяльності — суб’єктом господарювання приватної форми власності, винятковим видом діяльності якого є оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, що справляються відповідно до законодавства (у тому числі правочинів, що підлягають нотаріальному посвідченню та/або державній реєстрації), та який отримав сертифікат суб’єкта оціночної діяльності за напрямом оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, що справляються відповідно до законодавства, та інформацію про якого включено до Державного реєстру оцінювачів та суб’єктів оціночної діяльності за напрямом оцінки для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства (пп. 1.11 п. 1 гл. 2 розд. IІ Порядку №296)).
Тому можете скористатися альтернативним способом відчуження - даруванням свої частки квартири своїй матері.