Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 22 квітня 2025, питання №134862 340₴

Чи потрібно проходити ВЛК для заміни військово облікового документу старого зразка на новий?

Інвалід 2ї групи, в резерв+ всі дані оновлено вчасно та отримано відстрочку від мобілізації. Звернувся до ТЦК та СП, з приводу заміни наявного військово-обліковий документу старого зразка, на новий. Надав копії необхідних документів (паспорт, код, довідку про несудимість, диплом про освіту, документи про стан сім`ї, пенсійне посвідчення з інвалідністю та інш.) Однак, в ТЦК та СП, відмовили в написанні та прийнятті заяви на заміну старого військово-облікового документу на нового зразка, пославшись на те, що потрібно пройти ВЛК. Після тривалої дискусії, було отримано направлення на проходження ВЛК. Чи є правомірними дії ТЦК та СП? чи можна отримати новий обліковий документ без проходження ВЛК?

Відповіді юристів (23)

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 20 днів тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Вітаю!

    14 люто6о внесено зміни до

    • Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    та до

    • Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Відповідні зміни внесено постановою КМУ від 14.02.2025 №163 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №559 і від 16 серпня 2024 р.№ 932».

    Передбачено включення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про наявність у особи інвалідності шляхом інформаційного обміну за запитом особи через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста, з подальшим відображенням таких відомостей у військово-обліковому документі в електронній формі.

    Встановлено заборону направлення осіб з інвалідністю на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду. Передбачено, не направлення, у разі внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів відомостей про наявність у особи інвалідності, таких осіб на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Сергію!

    Чинне законодавство не містить вимоги щодо обов'язкового проходження ВЛК задля видачі ВОД нового зразка на бланку.

    Як також, особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.

    Проте, якщо Ви вже отримали направлення на ВЛК, непроходження останньої може призвести до притягнення Вас до адміністративної відповідальності та накладання стягнення керівником ТЦК.

    Що саме Вас турбує з приводу проходження ВЛК? Це принципова справа для Вас чи Ви маєте побоювання щодо можливої мобілізації після визнання Вас, наприклад, придатним до проходження військової служби? Чи маєте Ви оформлену відстрочку від призову за мобілізацією?

    Відповідно До Постанови КМУ №559 від 16.05.2024 року «Порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів»:

    "17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом п’яти робочих днів з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу)".

    Згідно із Додатком 1 до Порядку «Вимоги щодо заповнення форми військово-облікового документа на бланку»:

    "1. Штрихкод зазначається тільки для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають або були виключені (зняті) з військового обліку Збройних Сил.

    2. Номер військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають або були виключені (зняті) з військового обліку, відповідає окремому номеру запису в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    До впровадження порядку ведення та адміністрування Реєстру, в якому встановлюються процедури збирання, зберігання, обробки та використання відомостей про військовозобов’язаних та резервістів, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах, номери військово-облікових документів для військовозобов’язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів визначаються рішенням керівника відповідного органу СБУ, підрозділу розвідувального органу.

    3. У графі 1 зазначається належність до військового обов’язку (призовник, військовозобов’язаний, резервіст). У разі коли громадянин України виключений з військового обліку, зазначається категорія військового обліку, з якої він був виключений.

    4. У графі 2 зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків, у разі його відсутності — серія та номер паспорта громадянина України.

    5. У графі 3 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається склад відповідно до положень статті 5 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” (рядовий, сержантський і старшинський, офіцерський), для призовників — не заповнюється.

    6. У графі 4 для військовозобов’язаних та резервістів зазначається військове звання (для громадян, виключених з військового обліку, зазначається військове звання на дату виключення з військового обліку), для призовників — не заповнюється.

    7. У графі 5 цифрами зазначається військово-облікова спеціальність, визначена громадянину відповідно до переліків, які затверджені Міноборони (для військовозобов’язаних та резервістів СБУ зазначається профіль відповідно до переліку, затвердженого СБУ).

    8. У графі 6 зазначаються назва останньої військово-лікарської комісії, яку проходив громадянин, її дата та прийняте рішення.

    9. У графі 7 зазначається дата проходження повторного огляду, якщо це передбачено нормативно-правовими актами.

    10. У графі 8 зазначається підстава (за наявності), за якою військовозобов’язаний або резервіст має відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, а призовник —від направлення для проходження базової військової служби, відповідно до законів України.

    11. У графі 9 у разі прийняття громадянином Військової присяги на вірність народу України зазначаються дата і місце її прийняття.

    12. У графі 10 у разі проходження військової служби зазначаються вид та загальний період її проходження, а також вид та період проходження зборів. Якщо громадянин не проходив військову службу або збори, робиться запис “Не проходив”.

    13. У графі 11 у разі видачі мобілізаційного розпорядження проставляється штамп про його видачу (вилучення) із зазначенням дати видачі (вилучення).

    14. У графі 12 зазначаються додаткові відомості, визначеніГенеральним штабом Збройних Сил (СБУ, розвідувальним органом).

    15. У графі 13 зазначаються дата взяття на військовий облік, найменування районного, міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку. У разі зняття або виключення громадянина з військового обліку зазначаються дата і причина зняття (виключення) з військового обліку відповідно до положень статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу”.

    16. Графа 14 заповнюється відповідно до положень статті 37 Закону України “Про військовий обов’язок і військову службу” у разі:

    зняття з військового обліку з таких причин, як призов, направлення чи прийняття на військову службу або вступ на навчання у заклади фахової передвищої військової освіти, вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти; направлення на альтернативну (невійськову) службу; направлення для відбування покарання до установ виконання покарань; виключення з військового обліку з таких причин, як визнання непридатним до військової служби або досягнення граничного віку перебування у запасі".

    Крім того, у відповідності із Постановою КМУ № 932 "Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів":

    "8. Громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю (далі - особи з інвалідністю), або громадяни, які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, за власним бажанням (у відповідних випадках від їхнього імені їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники та інші законні представники) подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий в установленому порядку за формою первинної облікової документації № 080-3/о, або документи, що підтверджують інвалідність (для дітей з інвалідністю - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ , або його дублікат, виданий закладом охорони здоров’я, чи посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”; для повнолітніх осіб з інвалідністю - довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики). Замість оригіналів зазначених документів можуть бути подані їх копії за умови пред’явлення оригіналів таких документів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних документів) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх подає. Оригінали документів після звіряння з їх копіями повертаються особі, яка подає такі документи. Постанова військово-лікарської комісії приймається без присутності особи та без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.

    8-1. Відомості про наявність інвалідності можуть вноситися до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів шляхом електронної інформаційної взаємодії між інформаційно- комунікаційними системами за запитом особи з інвалідністю через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного, резервіста.

    За наявності технічної можливості обмін відомостями про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність) здійснюється в порядку електронної інформаційної взаємодії між Єдиною інформаційною системою соціальної сфери та Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Сергей Клієнт 20 днів тому

      Доброї ночі. Прошу уточнити...так як я вже взяв добровільно направлення на ВЛК то чи можу я пройти ВЛК згідно п.8 постанови КМУ 932? і куди потрібно подавати документи та заяву на проходження ВЛК згідно п.8 постанови 932, до ТЦК чи до голови ВЛК? я написав таку заяву на голову ВЛК...на скільки будуть правильними мої дії...

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Доброї ночі, Сергію!

        Так, Ви маєте право та можете пройти ВЛК згідно пункту 8 Постанови КМУ №932.

        Заяву потрібно подати до голови ВЛК: "подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання)".

        Можете скористатися Вашим зразком заяви, а можете - зразком заяви Дар'ї Тарасенко, яку вона підготувала для своїх підписників.

        https://docs.google.com/document/d/1RWV5Nh9FUnePRI...

        • Сергей Клієнт 17 днів тому

          Добрий вечір.

          скористався Вашою порадою, підкоригував заяву, приніс голові ВЛК, на що отримав відмову з формулюванням, що п.8 та п.8.1., щодо проходження ВЛК "за документами", Постанови 932 стосується тільки осіб з 16 до 25р. з метою їх постановки на облік, а також осіб від 16 до 60 років що перебувають закордоном. А також, категорично відмовив будь-що реєструвати і натякнув, щоб я "не шукав собі пригод на голову і йшов в звичайному режимі проходити ВЛК, як всі"... Можливо він має рацію? і Постанова 932 мене як інваліда не стосується?

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Доброго дня, Сергію!

            Не згоден з головою ВЛК. Щодо проходження ВЛК у звичайному режимі, то почнемо з того, що ТЦК взагалі не мав Вас права направляти на останню.

            Як збираєтесь рухатись далі? Будете проходити ВЛК чи оскаржувати дії ТЦК і голови ВЛК?

            • Сергей Клієнт 17 днів тому

              Добрий вечір.

              Після того, як голова ВЛК відмовив, я підготував заяву до керівника ТЦК з приводу видачі мені ВОД нового зразка, додав копії необхідних документів + 2 фотокарточки, а також описав два свої візити та відправив цінним листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Також, направив заяву до Голови ВЛК додавши нотаріально поствідчені документи, також з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

              І додатково, направив скаргу до міністра оборони на ді посадових осіб ТЦК та ВЛК, додавши до скарги заяви на видачу ВОД нового зразка та заяву до голови ВЛК на проходження на підставі документів. До кожної з заяв додав оригінали описів вкладень які були направлені в попередніх листах до керівника ТЦК та голови ВЛК...

              Буду чекати відповіді. далі буду діяти по ситуації... Якщо відмовліть, то на цтому і все... залишу все як є... А щодо проходження фактичної процедури ВЛК направлення на яку я взяв добровільно, без повістки, то думаю ніяких наслідків непроходження не повинно бути..

              Якось так...

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Ви добре підготувались та зробили вірні кроки. Сподіваюсь, що питання вдасться вирішити та бажаю Вам вдачі в тому.

            Якщо питання не вдасться вирішити у такий спосіб, Ви також маєте право звернутись до суду.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    Дії ТЦК неправомірні. ТЦК зобов'язані прийняти заяву про оформлення ВОД. Можете подати скаргу на ТЦК до Міноборони або поліції та повідомити про перевищення службових повноважень.

    В законодавстві не передбачено обов'язку проходити ВЛК для видачі паперового ВОД.

    Крім того:

    1. Згідно пункту 63 постанови КМУ 560 Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд НЕ НАПРАВЛЯЮТЬСЯ, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

    2. Згідно пункту 8-1 постанови КМУ 932 Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.

    Згідно Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    2. Військово-обліковий документ оформляється (створюється) та видається (замінюється):

    • в електронній формі - засобами Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони та Єдиного державного веб-порталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації);
    • у паперовій формі - на бланку, форма якого затверджується постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.

    Особа може мати на бланку лише один військово-обліковий документ.

    6. Військово-обліковий документ в електронній формі формується засобами:

    • Електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
    • Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
    • Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) (у разі технічної реалізації).

    9. Військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    14. Військово-обліковий документ на бланку видається (замінюється) за письмовою заявою громадянина України районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом (відповідним органом СБУ, підрозділом розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку у випадках:

    • взяття громадянина на військовий облік як призовника, військовозобов’язаного або резервіста;
    • якщо призовник, який перебував на військовому обліку до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559, не отримував посвідчення призовника, а військовозобов’язаний та резервіст - військового квитка осіб рядового, сержантського і старшинського складу, військового квитка офіцера запасу або тимчасового посвідчення військовозобов’язаного.

    17. Для отримання (заміни) військово-облікового документа на бланку громадянин зобов’язаний особисто звернутися з письмовою заявою до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (відповідного органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку або виключення з військового обліку та надати кольорову фотокартку встановленого розміру.

    18. Військово-обліковий документ на бланку повинен бути виданий (замінений) протягом П'ЯТИ РОБОЧИХ ДНІВ з дати реєстрації заяви в районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки або його відділі (відповідному органі СБУ, підрозділі розвідувального органу).

    На жаль, в реаліях сьогодення досить рідко військовозобов'язані отримують паперовий військово-обліковий документ без проходження ВЛК, адже в ньому обов'язково повинна вказуватися придатність до військової служби

    Проте, згідно постанови КМУ 560 та постанови КМУ 932 будучи особою з інвалідністю та маючи відстрочку - Вас не повинні були направляти на медичний огляд.

    Крім того, жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що при оформленні ВОД потрібно проходити ВЛК.

    Проте, як показує практика, ТЦК не зважають на дані норми законодавства. Але Ви можете подати скаргу до обласного ТЦК, Міноборони, поліції, а в крайньому випадку до суду.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Сергей Клієнт 17 днів тому

      Добрий вечір.

      скористався Вашою порадою, підкоригував заяву, приніс голові ВЛК, на що отримав відмову з формулюванням, що п.8 та п.8.1., щодо проходження ВЛК "за документами", Постанови 932 стосується тільки осіб з 16 до 25р. з метою їх постановки на облік, а також осіб від 16 до 60 років що перебувають закордоном. А також, категорично відмовив будь-що реєструвати і натякнув, щоб я "не шукав собі пригод на голову і йшов в звичайному режимі проходити ВЛК, як всі"... Можливо він має рацію? і Постанова 932 мене як інваліда не стосується?

      • Дерій Владислав Олегович

        Добрий вечір!

        Голова ВЛК ввів Вас в оману, адже п. 8-1 постанови КМУ 932 стосується всіх громадян інвалідів незалежно від віку.

        Крім того, відмова в реєстрації заяви є неправомірною та порушує ЗУ "Про звернення громадян" та Конституцію України.

        1. Згідно п. 8-1. постанови КМУ 932 Особи, щодо яких шляхом електронної інформаційної взаємодії отримана інформація про наявну інвалідність, не підлягають направленню на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, зокрема з метою взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі.

        Тобто, немає відсилки на вік!

        2. Згідно статті 7 ЗУ "Про звернення громадян" Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

        3. Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

        Тому у Вас є два варіанти:

        1. Оскаржувати неправомірні дії ТЦК та ВЛК

        2. Пройти ВЛК

        • Сергей Клієнт 17 днів тому

          Добрий вечір.

          Після того, як голова ВЛК відмовив, я підготував заяву до керівника ТЦК з приводу видачі мені ВОД нового зразка, додав копії необхідних документів + 2 фотокарточки, а також описав два свої візити та відправив цінним листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Також, направив заяву до Голови ВЛК додавши нотаріально поствідчені документи, також з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

          І додатково, направив скаргу до міністра оборони на ді посадових осіб ТЦК та ВЛК, додавши до скарги заяви на видачу ВОД нового зразка та заяву до голови ВЛК на проходження на підставі документів. До кожної з заяв додав оригінали описів вкладень які були направлені в попередніх листах до керівника ТЦК та голови ВЛК...

          Буду чекати відповіді. далі буду діяти по ситуації... Якщо відмовліть, то на цтому і все... залишу все як є... А щодо проходження фактичної процедури ВЛК направлення на яку я взяв добровільно, без повістки, то думаю ніяких наслідків непроходження не повинно бути..

          Якось так...

          Що порекомендуєте?

          • Дерій Владислав Олегович

            Вітаю Вас!

            Ви дієте правильно з урахуванням усіх процедурних моментів — детальна фіксація, цінні листи з описом вкладень, нотаріальні копії, скарга до міністра оборони — усе це формує хорошу доказову базу.

            За Законом України "Про звернення громадян" органи влади зобов’язані надати відповідь упродовж 30 днів.

            Якщо мине понад 30 днів і відповіді не буде — це підстава для повторного звернення або скарги (включно з Уповноваженим ВРУ з прав людини та судовим порядком).

            Якщо буде відмова у видачі ВОД нового зразка після 5 робочих днів (саме такий термін дається на оформлення ВОД згідно постанови КМУ 559) з дня отримання листа Ви маєте право:

            • Оскаржити дії/бездіяльність ТЦК або ВЛК до суду (окружний адміністративний суд, за місцем розташування відповідача).
            • Також можна звернутись до:
              • Уповноваженого з прав людини
              • Генеральної інспекції МОУ
              • Національного агентства з питань запобігання корупції (у випадку корупційних порушень).

            Судова практика в подібних справах поступово формується.

            Як висновок, повідомляю, що Ви повністю закрили себе юридично. Зараз логічно чекати відповідей. Якщо буде відмова — або залишаєте все як є, або йдете до суду. Якщо ж тиск продовжиться, можна зробити додаткову заяву на ім’я керівника ТЦК про перешкоджання реалізації Вашого права на оформлення ВОД.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Інвалід 2ї групи, в резерв+ всі дані оновлено вчасно та отримано відстрочку від мобілізації. Звернувся до ТЦК та СП, з приводу заміни наявного військово-обліковий документу старого зразка, на новий. Надав копії необхідних документів (паспорт, код, довідку про несудимість, диплом про освіту, документи про стан сім`ї, пенсійне посвідчення з інвалідністю та інш.) Однак, в ТЦК та СП, відмовили в написанні та прийнятті заяви на заміну старого військово-облікового документу на нового зразка, пославшись на те, що потрібно пройти ВЛК. Після тривалої дискусії, було отримано направлення на проходження ВЛК. Чи є правомірними дії ТЦК та СП? чи можна отримати новий обліковий документ без проходження ВЛК?

    Загалом в теорії новий ВОД має видаватися особам з інвалідністю без ВЛК, але це практика, від якої до сих пір ТЦК не відмовилися. Не думаю, шо Вам вдасться у спосіб, що не передбачає подання позову до суду, якось змусити ТЦК видати Вам новий ВОД без ВЛК. Тому тут три варіанти:

    1. Проходити ВЛК та отримувати новий ВОД.

    2. Не проходити ВЛК, не отримувати новий ВОД.

    3. Не проходити ВЛК, не отримувати новий ВОД та подавати позовну заяву до суду.

    Якщо Ви погодитеся на перший варіант, Ви взагалі можете лише подати документи до ТЦК, фізично не відвідуючи лікарів.

    Чи варто подавати скарги на дії ТЦК? На мій погляд, це не зовсім доречно, все ж таки Ви можете просто втратити час. А так, теоретично можете бути навіть "списані".

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 16 серпня 2024 р. № 932 Київ

    Про реалізацію експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    8. Громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю (далі - особи з інвалідністю), або громадяни, які мають тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, за власним бажанням (у відповідних випадках від їхнього імені їхні батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники та інші законні представники) подають на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий в установленому порядку за формою первинної облікової документації № 080-3/о, або документи, що підтверджують інвалідність (для дітей з інвалідністю - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, затвердженою МОЗ , або його дублікат, виданий закладом охорони здоров’я, чи посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення на таку дитину соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”; для повнолітніх осіб з інвалідністю - довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики). Замість оригіналів зазначених документів можуть бути подані їх копії за умови пред’явлення оригіналів таких документів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних документів) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх подає. Оригінали документів після звіряння з їх копіями повертаються особі, яка подає такі документи. Постанова військово-лікарської комісії приймається без присутності особи та без проведення медичного огляду на основі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров’я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”.

    З повагою! Щасти Вам!

    • Сергей Клієнт 20 днів тому

      Доброї ночі. Прошу уточнити...якщо я вирішу йти на ВЛК, так як я вже взяв добровільно направлення і куди потрібно подавати документи та заяву на проходження ВЛК згідно п.8 постанови 932? до ТЦК чи до голови ВЛК? я написав таку заяву на голову ВЛК...на скільки будуть правильними мої дії...

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Добрий день!

        На мій погляд, доволі непогана заява. Подавати потрібно саме голові ВЛК, як я зазначив у своїй попередній відповіді. ТЦК навряд чи буде реєструвати Вашу заяву, а тому раджу спробувати все таки подати на голову ВЛК.

        Зразок заяви, яку Ви надіслали, непоганий. Вшаі дії будуть правильними.

        З повагою!

        • Сергей Клієнт 17 днів тому

          Добрий вечір.

          скористався Вашою порадою, підкоригував заяву, приніс голові ВЛК, на що отримав відмову з формулюванням, що п.8 та п.8.1., щодо проходження ВЛК "за документами", Постанови 932 стосується тільки осіб з 16 до 25р. з метою їх постановки на облік, а також осіб від 16 до 60 років що перебувають закордоном. А також, категорично відмовив будь-що реєструвати і натякнув, щоб я "не шукав собі пригод на голову і йшов в звичайному режимі проходити ВЛК, як всі"... Можливо він має рацію? і Постанова 932 мене як інваліда не стосується?

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Повний абсурд, на жаль...

            • Сергей Клієнт 17 днів тому

              Тобто? не зрозумів, мої дії абсурдні?

            • Сергей Клієнт 17 днів тому

              Добрий вечір.

              Після того, як голова ВЛК відмовив, я підготував заяву до керівника ТЦК з приводу видачі мені ВОД нового зразка, додав копії необхідних документів + 2 фотокарточки, а також описав два свої візити та відправив цінним листом з описом вкладення та з повідомленням про вручення. Також, направив заяву до Голови ВЛК додавши нотаріально поствідчені документи, також з описом вкладення та з повідомленням про вручення.

              І додатково, направив скаргу до міністра оборони на ді посадових осіб ТЦК та ВЛК, додавши до скарги заяви на видачу ВОД нового зразка та заяву до голови ВЛК на проходження на підставі документів. До кожної з заяв додав оригінали описів вкладень які були направлені в попередніх листах до керівника ТЦК та голови ВЛК...

              Буду чекати відповіді. далі буду діяти по ситуації... Якщо відмовліть, то на цтому і все... залишу все як є... А щодо проходження фактичної процедури ВЛК направлення на яку я взяв добровільно, без повістки, то думаю ніяких наслідків непроходження не повинно бути..

              Якось так...

              Що порекомендуєте?

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Абсурдна відповідь голови ВЛК. Як я і припускав, ці зміни просто ще не працюють, на жаль.. Загалом я з Вами згодний, наразі спробуйте чекати відповідей і можливо все ж таки нормативно-правова база запрацює на практиці.

    Турчин Ярослав Олексійович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, СЕРГІЙ! Вибачте, а навіщо Вам паперовий ВОД? У Вас немає обов"язку його отримувати. Та й за будь-яких обставин Вам його будуть до літа оформлювати. І хоча відмова - це повне беззаконня, яке вказує або на цілковиту некомпетентність працівників ТЦК, або про бажання реалізувати схему - добровільно пішов на ВЛК, добровільно призавався у ЗСУ, а про відстрочку та інвалідність не сказав..., Проте питання виникає навіщо зайвий раз Ви вирішили комунікувати з ТЦК, якщо у Вас все гаразд?! Звісно цікаві аргументи ТЦК, бо це цілковите перевищення службових повноважень. Хоча скоріш за все - написали, що Ви самі виявили велике бажання пройти ВЛК і дізнатися свою придатність до служби.

    Наразі такі дії дуже ризикові. бо з практики знаю не один випадок, коли впевнені в собі особи з відстрочкою / бронюванням чи навіть виключені з обліку - як то кажуть з порушенням усього можливого і неможливого - після побоїв і катувань виявили бажання призватися на військову службу і не могли вже потім вийти з військових частин.

    По-перше, Ваш старий ВОД - дійсний, поки не буде змінений. По-друге - відомості в Резерв+ та ДІЯ, які Ви можете роздрукувати - також прирівнюються до "бомажки на білому незахищеному папері для принтерів формату А-5", яку Вам видасть ТЦК як сучасний військово-обліковий документ.

    Оскільки що роздрукований еВОД - бомажка незахищена, що паперовий ВОД з печаткою ТЦК така сама бомажка - то в будь-якому разі ТЦК перевіряє за реєстром чинність ВОД.

    Питання щодо форми, в якій оформляється (створюється) та видається військово-обліковий документ регулюється Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі – Порядок № 559).

    Згідно з пунктом 2 самої Постанови № 559 від 16.05.2024 р., а не Порядку, який затверджений пунктом 1 Постанови, Установити, що військово-облікові документи, оформлені до набрання чинності цією постановою, вважаються дійсними на всій території України до видачі військово-облікового документа нового зразка.

    Аналогічні приписи містить і Постанова № 560 та Закон України, на підставі якого були прийняті постанови № 559, 560 та зміни в Закон "про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Так, Порядком № 559 визначено, що військово-обліковий документ створюється в електронній та/або паперовій формі.

    Для формування військово-облікового документу в електронній формі необхідно скористатися засобами:

    • Електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста, зокрема з використанням його мобільного додатка;
    • Державного веб-порталу електронних публічних послуг у сфері національної безпеки і оборони;
    • Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія.

    Порядок № 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі формується на безоплатній основі за бажанням особи після проходження нею електронної ідентифікації та автентифікації, за умови підключення електронного пристрою до Інтернету та наявності в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відомостей про таку особу.

    У військово-обліковому документі в електронній формі відображається унікальний електронний ідентифікатор у вигляді двовимірного штрихкоду (QR-код).

    QR-код військово-облікового документа містить відомості про військово-обліковий документ в електронній формі, які за допомогою відповідних технічних засобів можна відтворити у формі, придатній для зчитування, зокрема у візуальній.

    Військово-обліковий документ в електронній формі є дійсним лише за наявності QR-коду та не може використовуватися без нього.

    Військово-обліковий документ в електронній формі може бути роздрукований. У такому випадку він повинен містити QR-код військово-облікового документа, придатний для зчитування.

    Пункт 9 Порядку № 559 встановлює, що військово-обліковий документ в електронній формі (у тому числі роздрукований) та військово-обліковий документ у паперовій формі мають однакову юридичну силу.

    Отже, перевірка військово-облікового документа в паперовій формі здійснюється шляхом надання особою такого документу для перевірки. Водночас перевірка військово-облікового документа в електронній формі здійснюється шляхом зчитування QR-коду за допомогою технічних засобів, які дають змогу відтворити відомості військово-облікового документа в електронній формі у вигляді інформаційного повідомлення.

    QR-код повинен бути придатним для зчитування технічними засобами, цілісним, неушкодженим, нанесеним на будь-який носій достатнього розміру та необхідної контрастності.

    Єдиною підставою для непідтвердження військово-облікового документа в електронній формі є непридатність QR-коду для зчитування технічними засобами.

    Особи, які мають відстрочку від призову на військову службу під час загальної мобілізації - не направляються на ВЛК до припинення дії відстрочки. При цьому особи з інвалідністю навіть у статусі обмежено придатних НЕ НАПРАВЛЯЮТЬСЯ НА ВЛК В ЖОДНОМУ РАЗІ!!!

    Це прямо передбачено законодавством.

    ТЦК або займаються дурною роботою, бо не компетентні, або просто мають шахрайський розрахунок на ВЛК визнати Вас придатним та забути про відстрочку. Потім у рапорті скажуть - Реєстр не працював, а Ви їм не повідомляли.

    Тож якщо будуть реалізовувати шахрайську схему мобілізації - прямо в журналі отримання бойової повістки пишіть - Повідомляв про наявну відстрочку та інвалідність.

    Зідно з абзацом першим пункту 63 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560 (зі змінами від 04.03.2025 р.)

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/560-2024-%D0%B... з 01.01.2025 р., Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіональних органів СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) із заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією не направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби, крім тих, що були раніше визнані обмежено придатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на строк від шести до 12 місяців відповідно до висновку військово-лікарської комісії, у разі закінчення строку дії довідки (постанови) військово-лікарської комісії.

    {Абзац перший пункту 63 в редакції Постанови КМ № 1558 від 31.12.2024}

    Відповідно до абзацу 3 пункту 63 Порядку № 560, Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом або самостійно виявили бажання пройти медичний огляд.

    {Абзац третій пункту 63 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 91 від 28.01.2025}

    ОТЖЕ, особи з відстрочкою на ВЛК не направляються.

    Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (пункт 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення") скасував статус «обмежено придатний» та передбачив, що громадяни, визнані раніше обмежено придатними, мають пройти повторний медичний огляд. Зробити це слідтреба було впродовж дев'яти місяців з дня набрання чинності закону, тобто до 04.02.2025. Проте, Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX (набрав чинності з 15.02.2025 р.) подовжив строк проходження ВЛК для обмежено придатних до 05.06.2025.

    Якщо раніше закон не унормовував, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК самостійно, що давало привід стверджувати, що саме ТЦК та СП має забезпечити переогляд шляхом направлення / вручення повістки, то зараз законодавець чітко врегулював, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК.

    Відповідно до змін з 15.02.2025 р.

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

    {Пункт 2 розділу II в редакції Закону № 4235-IX від 12.02.2025}

    Тобто, особи з інвалідністю звільнені від потреби проходити ВЛК за будь-яких підстав. ПОРЯДОК видачі військово-облікових документів, затверджений Урядом України постановою № 559 від 16.05.2024 р. - НЕ ПЕРЕДБАЧАЄ ОБОВ"ЯЗКУ НАПРАВЛЕННЯ ПРОХОДЖЕННЯ ВЛК для ЗАМІНИ ЧИ ОТРИМАННЯ З ІНШИХ ПІДСТАВ військово-облікових документів.

    Бомажка, яку Вам видасть ТЦК - не матиме майже ніякого юридичного значення. Всеодно патрулі перевіряють ВОД по своїй базі "Оберіг" і якщо Ваш ВОД не буде внесений в Резерв+, то він буде юридично нікчемним та ще й звинуватять у підробці. Саме тому наголошую, що роздруківка з Резерв+ або ДІЇ - матиме більше юридичне значення, ніж паперовий ВОД, не проведений через Реєстр.

    Резерв+ можна встановити на сайті Міноборони

    https://reserveplus.mod.gov.ua/

    Електронний ВОД без Резерв+ можна сформувати в ДІЇ з використанням електронного підпису або Bank-ID (ідентифікація через банківський акаунт).

    https://diia.gov.ua/services/vijskovo-oblikovij-do...

    Щасти Вам в успішному оформленні військово-облікового документу.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    "п. 5 Порядку №932. Перелік відомостей про громадян України чоловічої статі віком від 16 до 25 років, які підлягають взяттю на військовий облік, формується в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів з такої інформації:

    1) відцифрований образ обличчя особи;

    2) прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності);

    3) дата народження;

    4) місце народження;

    5) стать;

    6) місце проживання та місце перебування;

    7) реквізити паспорта громадянина України або документа, що дає право громадянину України на виїзд за кордон (серія та/або номер, дата видачі, орган, що видав, строк дії);

    8) відомості про громадянство;

    9) унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності);

    10) реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності);

    11) відомості про оформлення документів для виїзду за кордон на постійне проживання або залишення на постійне проживання за кордоном, або повернення в Україну;

    12) відомості про встановлення, зміну групи інвалідності (зокрема групу інвалідності, причину та строк, на який встановлено інвалідність, а також відомості, внесені відповідно до пунктів 4, 8, 8-1 і 18 цього Порядку).

    {Пункт 5 доповнено підпунктом 12 згідно з Постановою КМ № 163 від 14.02.2025}"

    Виходьте з того факту, що Ви вже отримали направлення на ВЛК. І мабуть під особистий підпис.

    Згідно законодавства Ви не підлягаєте мобілізації. Особи з інвалідністю, у зазначений у особливий період можуть бути прийняті на військову службу лише за контрактом.

    Для Вас жодних ризиків. Пройдіть спокійно ВЛК за отриманим направленням.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України