Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

ДТП, транспортне право, 25 квітня 2025, питання №135027 340₴

Чи може сплатити штраф інша особа?

Добрий день! Моєму батькові виписали штраф за керування не зареєстрованим транспортним засобом. Він вчасно не сплатив його і принципово не збирається сплачувати. Справу вже передано до виконавчої і сума штрафу зросла вдвічі. Хочу дізнатися, чи можу я сплатити штраф замість батька, від його імені?

Відповіді юристів (4)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Катерино!

    Так, Ви можете сплатити штраф замість батька, навіть якщо він принципово цього не хоче робити. Законодавство не забороняє третій особі сплатити грошове зобов’язання боржника, у тому числі – адміністративний штраф, накладений постановою або виконавчим провадженням. Головне — правильно вказати призначення платежу.

    Згідно ст. 528 ЦКУ Виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто. У цьому разі кредитор зобов'язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

    Тобто Ви маєте повне право сплатити штраф за батька — навіть без його згоди.

    Проте, навіть, якщо ніхто не захоче добровільно сплачувати штраф, то держвиконавець стягне його із зарплати або автоматично зніме з банківського рахунку.

    Якщо сплатити штраф хочете Ви, то щоб уникнути плутанини й помилок, дотримуйтесь наступного порядку:
    1. Отримайте реквізити виконавчого провадження. Це можна зробити через:
    2. При сплаті обов’язково вкажіть у призначенні платежу: Сплата штрафу за виконавчим провадженням №___ відносно [ПІБ батька], РНОКПП (ІПН): ___, за порушення ПДР (або відповідно до постанови № ___ від ___)"
    3. Оплату краще здійснювати через банківську установу або платіжний сервіс, який дозволяє вказати повне призначення платежу.

    Не повідомляйте при сплаті, що це "Ваш борг" — завжди зазначайте, що це борг батька.

    Після оплати збережіть квитанцію та, за можливості, надішліть її рекомендованим листом або особисто надайте до виконавчої служби, щоб уникнути непорозумінь і зняття арештів/обмежень з рахунків, якщо такі накладалися.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Катерина!

    Так, звичайно Ви можете сплатити штраф замість батька. Головне при сплаті штрафу вказати правильні реквізити, призначення платежу та зазначити відомості щодо батька.

    Швидко та легко оплатити борг можливо:

    • - у будь-якому відділенні банківської установи або онлайн за допомогою відповідного мобільного застосунку;
    • - розрахувавшись карткою в терміналі на реквізити органу державної виконавчої служби;
    • - онлайн за допомогою сервісу державних послуг «ДІЯ»;
    • - онлайн за адресою в мережі інтернет https://asvpweb.minjust.gov.ua (за умови, що у вас є постанова про відкриття виконавчого провадження, яка містить ідентифікатор доступу та QR-код, які знаходяться у лівому верхньому кутку постанови).

    Окремо реквізити відповідного відділу ДВС можна дізнатись:

    • - безпосередньо у державного виконавця, на виконанні у якого перебуває виконавче провадження;
    • - на вебсайті #центральнаюстиція за посиланням https://centraljust.gov.ua/teryt.../teritorialni_viddily_dvs

    Перевірити актуальну інформацію можна за допомогою:

    Ці сервіси допоможуть встановити, в якому відділі державної виконавчої служби перебуває виконавче провадження, його номер та іншу інформацію з виконавчого провадження.

    Відповідно до ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п’ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

    Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.

    У разі несплати штрафу на місці вчинення адміністративного правопорушення документ, що підтверджує його сплату, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення 15- денного строку,надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.'

    У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП (15 днів), постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна.У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:

    • подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу;
    • витрати на облік зазначених правопорушень.

    Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

    Постанова про накладення штрафу, за якою стягнення штрафу проведено повністю, з відміткою про виконання повертається органові (посадовій особі), який виніс постанову.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    Правові наслідки виконання грошового зобов’язання боржника іншою особою визначені у Цивільному кодексі України, проте на практиці зустрічаються протилежні думки суддів з цього приводу.

    Відповідно до ч.1 ст.528 Цивільного кодексу України виконання обов'язку може бути покладено боржником на іншу особу, якщо з умов договору, вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства або суті зобов'язання не випливає обов'язок боржника виконати зобов'язання особисто. У цьому разі кредитор зобов'язаний прийняти виконання, запропоноване за боржника іншою особою.

    За змістом зазначеної норми зобов'язання боржника може бути ним покладено на іншу особу, передоручення виконання не тягне за собою заміну боржника у зобов'язанні. При цьому боржник зберігає свій правовий статус, покладаючи на третю особу тільки обов'язок виконати фактичні дії. Підставою для такого покладення можуть бути як положення закону, так і певні відносини між боржником та третьою особою, наприклад, внаслідок особистої симпатії або родинних чи дружніх зв'язків.

    Таке покладення виконання зобов'язань відповідно до ч.1 ст.528 ЦК України є обов'язковим для прийняття кредитором як належного виконання зобов'язань.

    Якщо зобов'язання покладається боржником на третю особу, кредитор не вправі відмовитися від його прийняття, оскільки презюмується, що кредиторові байдуже, хто виконає зобов'язання на його користь.

    Саме таким чином суди застосовують положення ст.528 ЦК України, зазначаючи про те, що підставою для виконання третьою особою зобов'язань за боржника є покладення на цю особу такого зобов'язання боржником як за власною ініціативою, так і за попередньою домовленістю цієї особи з боржником.

    САМЕ ГОЛОВНЕ ВКАЗАТИ ПРАВИЛЬНІ РЕКВІЗИТИ В БАНКІВСЬКІЙ ПЛАТІЖЦІ.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Добрий день! Моєму батькові виписали штраф за керування не зареєстрованим транспортним засобом. Він вчасно не сплатив його і принципово не збирається сплачувати. Справу вже передано до виконавчої і сума штрафу зросла вдвічі. Хочу дізнатися, чи можу я сплатити штраф замість батька, від його імені?

    Так, звісно, можете. Те, що батько категорично відмовляється сплачувати штраф і як я розумію не подав позов до суду - не дуже гарна історія.

    Ви можете сплатити штраф замість батька, навіть якщо він принципово відмовляється це робити. Законодавство України не обмежує коло осіб, які можуть здійснити оплату штрафу чи боргу за іншого. Важливо лише дотриматися кількох моментів:

    по-перше, у платіжному документі (квитанції, платіжці через Приват24 тощо) обов’язково потрібно вказати ПІБ та ІПН (індивідуальний податковий номер) Вашого батька - тобто боржника.

    по-друге, якщо сплачуєте через банк, також вказуйте номер виконавчого провадження або постанови про накладення штрафу.

    по-третє, після сплати обов’язково повідомте державного або приватного виконавця, що штраф погашено, надавши підтвердження (фото/скан квитанції).

    За умови виконання цих моментів, штраф буде вважатися сплаченим і виконавче провадження протягом декількох днів буде закрито.

    З повагою! Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України