Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

ДТП, транспортне право, 25 квітня 2025, питання №135038 340₴

Кто должен оформлять документы на выплату компенсации при оформлении европротокола?

3 дня назад попал в ДТП. я пострадавшая сторона. виновник признал свою вину. оба мы имеем автогражданку. после вызова полиции договорились и оформили европротокол. я позвонил в страховую виновника ДТП и там мне выслали перечень документов, которые мне надо им предоставить (вплоть до моего страхового полиса). Уже дома когда начал вникать в данные виновника ДТП то выяснилось что страховка оформлена на одно человека, тех паспорт на другого, за рулем был третий, что меня вызвало сильные подозрения.
Должен ли я оформлять эти документы?
Можно ли сейчас переоформить это ДТП так , чтобы все происходило через суд?

Відповіді юристів (4)

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    НЕ ТУРБУЙТЕСЬ, МОЖЕТЕ ЗАПОВНЮВАТИ ДОКУМЕНТ.

    Згідно зі статтею 21 Закону “Про обовʼязкове страхування цивільноправової відповідальності власників наземних транспортних засобів”, під час використання транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує автомобілем, зобовʼязана мати при собі страховий поліс ОСЦПВ (автоцивілку).

    Згідно з українським законодавством, автоцивілка оформляється саме на транспортний засіб, а не на водія. Це означає, що відповідальність страхується за конкретним автомобілем, незалежно від того, хто ним керує в момент дорожньо-транспортної пригоди (ДТП).

    Основною метою автоцивілки є покриття збитків, завданих майну або здоров'ю третіх осіб у разі ДТП, як було зазначено вище. Тому важливим елементом поліса є VIN-код автомобіля, який дозволяє ідентифікувати транспортний засіб, на який поширюється страховка. Якщо навіть змінюється номерний знак автомобіля, ОСЦПВ продовжує діяти на цей транспорт.

    Страхувальником може бути не тільки власник авто, а й будь-яка особа, яка має всі необхідні документи для оформлення. Проте важливо пам'ятати, що діяти буде тільки перший оформлений поліс, незалежно від кількості придбаних полісів на один автомобіль.

    Зміна власника машини також не є перешкодою для дії автоцивілки, однак, якщо власник змінюється на людину, прописану в іншій області з вищими страховими ризиками (наприклад, з області на місто Київ), потрібно оформити новий. У протилежному випадку діюча страховка може залишитися чинною.

    Зеленько Юрій Васильович

    Если вы на месте оформили Европротокол надлежащим образом (оба автомобиля застрахованы, вы сделали все необходимые фотографии повреждений и т.д.) и у вас Страховая компания его приняла, собирайте и предоставляйне другие документы, которые требует Страховая компания.

    Страховка (автогражданка) оформляется не на физлицо, а на автомобиль.

    Единственное - обратите внимание - если страховка виновника ДТП оформлена лицом льготной категории (пенсионер), тогда Страховая может отказать ВАМ в выплате страхового возмещения (тогда нанимайте Юриста и требуйте от Страховой выплату, имеете право).

    Нормативка: Закон України "Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів".

    стаття 12 цього Закону визначає поняття "Європейський протокол" та умови його складання:

    Стаття 12. Порядок оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду
    1. У разі настання дорожньо-транспортної пригоди за участю лише забезпечених транспортних засобів, за відсутності травмованих (загиблих) людей, а також за згоди водіїв цих транспортних засобів щодо обставин її скоєння, допускається оформлення документів про дорожньо-транспортну пригоду без участі уповноважених на те працівників Національної поліції шляхом складання спільного повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду (Європротоколу) відповідно до статті 14-1 цього Закону.
    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Михайло!

    Згідно закону України автоцивілка покриває витрати потерпілому у випадку ДТП. Це означає, що власник полісу страхує відповідальність перед третіми особами, і у випадку вини в ДТП, його компанія сплачує збитки.

    В страховому полісі найважливішим пунктом даних є VIN код автомобіля. Автомобіль страхувається саме за він кодом і, навіть, у разі зміни державного номера страховка продовжує діяти. Виходячи з цього, страховий поліс оформлюється саме на автомобіль, а не на водія транспортного засобу.

    Страхувальником може бути як сам власник авто так і будь-який водій. Кожна людина має право оформити страховку на автомобіль маючи всі необхідні документи.

    Должен ли я оформлять эти документы?

    Якщо водії скористались Європротоколом (незалежно від його форми), то вони:

    • мають право залишити місце ДТП,
    • звільняються від обов'язку інформувати відповідний підрозділ Національної поліції України про настання ДТП,
    • звільняються від адміністративної відповідальності, передбаченої за спричинення ДТП,
    • повинні не пізніше трьох робочих днів з дати ДТП звернутись зі своїм примірником заповненого Європротоколу до страховика, з яким укладали договір обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. В разі використання системи «Електронний Європротокол» повідомлення страховикам учасників ДТП відправляються автоматично.

    З 1 січня 2025 року скасовано ліміт відшкодування за Європротоколом у розмірі 80 000 грн. Тепер страхове відшкодування покриватиметься в межах страхової суми за шкоду, заподіяну майну потерпілих, за внутрішнім договором ОСЦПВ, яка за договорами, укладеними в 2025 році становить 250 000 грн.

    Якщо договір ОСЦПВ винуватця ДТП укладений до 1 січня 2025 року, застосовується страхова сума за шкоду, заподіяну майну потерпілих, передбачена цим договором. За умови наявності у винуватця на момент ДТП договору ОСЦПВВНТЗ, укладеного на умовах Закону №1961, максимальна сума відшкодування за шкоду, заподіяну майну, становить 160 000 грн.

    Можно ли сейчас переоформить это ДТП так , чтобы все происходило через суд?

    На жаль, ні. Ви вже не зможете переоформити ДТП.

    Європротокол - це паперовий або електронний бланк для оформлення дорожньо-транспортної пригоди водіями самостійно.

    • відсутні травмовані чи загиблі;
    • не завдано матеріальної шкоди третім особам;
    • учасники ДТП мають дійсні поліси обов'язкового страхування;
    • між учасниками ДТП досягнуто згоди щодо всіх обставин пригоди;
    • водії-учасники ДТП перебувають у тверезому стані.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Європротокол повинні заповнювати Ви та водій транспортного засобу, який спричинив ДТП. Якщо страхова компанія не повністю покриє Ваші збитки, то Ви можете в судовому порядку витребувати кошти з людини, яка завдала Вам матеріальної шкоди.

    Тому, оформляйте всі документи та чекайте на результат розгляду.

    Згідно ЗУ "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів"

    Стаття 31. Дії у разі настання дорожньо-транспортної пригоди

    1. У разі настання дорожньо-транспортної пригоди водій, причетний до такої пригоди, зобов’язаний:

    1) дотримуватися передбачених Правилами дорожнього руху обов’язків водія, причетного до дорожньо-транспортної пригоди;

    2) вжити заходів з метою запобігання чи зменшення шкоди у подальшому;

    3) повідомити іншим особам, причетним до дорожньо-транспортної пригоди, свої прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), місце проживання, назву та місцезнаходження страховика, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності щодо транспортного засобу, яким він керував, та надати відомості про чинний договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності;

    4) не пізніше трьох робочих днів з дня настання дорожньо-транспортної пригоди повідомити про дорожньо-транспортну пригоду страховика, з яким укладено договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності щодо транспортного засобу, яким він керував (у випадках, передбачених частиною першою та пунктом 3 частини другої статті 43 цього Закону, - МТСБУ), а також надати відомості про місцезнаходження такого транспортного засобу та пошкодженого майна, контактний телефон та адресу, у тому числі електронну, для листування. Якщо водій з поважних причин не мав змоги виконати такі дії, він має підтвердити це документально.

    2. У разі настання контактної (наявне зіткнення) дорожньо-транспортної пригоди за участю лише двох забезпечених транспортних засобів, за умови заподіяння шкоди майну виключно у вигляді пошкодження (знищення) транспортного засобу, незаподіяння шкоди життю та здоров’ю фізичних осіб, відсутності у водіїв обох транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, впливу лікарських засобів (лікарських препаратів), що знижують увагу та швидкість реакції, а також за умови досягнення згоди таких водіїв щодо обставин скоєння дорожньо-транспортної пригоди, такі водії мають право без залучення відповідних підрозділів Національної поліції України спільно скласти для надання страховику (МТСБУ) повідомлення про дорожньо-транспортну пригоду у паперовій чи електронній формі за формою і відповідно до інструкції, затверджених МТСБУ. Після складення такого повідомлення водії транспортних засобів мають право залишити місце дорожньо-транспортної пригоди та звільняються від обов’язку інформування відповідних підрозділів Національної поліції України про настання дорожньо-транспортної пригоди.

    4. Водії, причетні до дорожньо-транспортної пригоди, власники пошкодженого (знищеного) майна зобов’язані зберігати пошкоджене (знищене) майно, у тому числі транспортні засоби, у тому стані, в якому воно перебувало після настання дорожньо-транспортної пригоди, до того часу, поки його не огляне представник страховика (у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону, - МТСБУ), а також забезпечити можливість проведення огляду пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, представниками страховика (МТСБУ).

    Страховик (МТСБУ) зобов’язаний провести огляд пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, протягом 10 робочих днів з дня повідомлення страховика (МТСБУ) про дорожньо-транспортну пригоду чи в більший строк за зверненням осіб, зазначених у цій частині, щодо належного їм майна. Зазначені особи звільняються від обов’язку зберігання пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортних засобів, у тому стані, в якому воно перебувало після настання дорожньо-транспортної пригоди, якщо з причин, що не залежать від них, їхніх дій чи бездіяльності, представник страховика (у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону, - МТСБУ) не провів огляд пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, у строк, передбачений цим абзацом.

    Огляд представником страховика (у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону, - МТСБУ) пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, оформляється актом огляду, що складається у двох примірниках та підписується представником страховика (МТСБУ) та потерпілою особою (її представником), один із яких надається потерпілій особі (її представнику). Акт огляду може оформлюватися у формі електронного документа відповідно до вимог законодавства.

    Якщо представник страховика (у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону, - МТСБУ) не провів огляд пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, протягом визначеного абзацом другим цієї частини строку, після повідомлення страховика про дорожньо-транспортну пригоду, такий страховик (МТСБУ) відшкодовує потерпілій особі здійснені витрати на визначення розміру шкоди у зв’язку з пошкодженням (знищенням) майна. Визначення розміру шкоди у зв’язку з пошкодженням (знищенням) майна здійснюється відповідно до законодавства про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні. У разі якщо представник страховика (МТСБУ) не провів огляд пошкодженого (знищеного) майна, у тому числі транспортного засобу, з причини незабезпечення потерпілою особою можливості для проведення такого огляду, зазначене відшкодування не здійснюється.

    Стаття 32. Заява про страхову (регламентну) виплату та її розгляд страховиком (МТСБУ)

    1. Для отримання страхової (регламентної) виплати потерпіла особа чи інша особа, яка має право на її отримання (далі - заявник), подає страховику, а у випадках, передбачених статтею 43 цього Закону, - до МТСБУ, заяву про страхову виплату, заяву про регламентну виплату у строк, що не перевищує:

    1) один рік з дня настання дорожньо-транспортної пригоди (у випадках, передбачених пунктом 4 частини першої статті 43 цього Закону, - з дня припинення членства страховика в МТСБУ), - якщо шкоду заподіяно майну потерпілої особи;

    2) три роки з дня настання дорожньо-транспортної пригоди (у випадках, передбачених пунктом 4 частини першої статті 43 цього Закону, - з дня припинення членства страховика в МТСБУ), - якщо шкоду заподіяно життю або здоров’ю потерпілої фізичної особи.

    2. Заява про страхову (регламентну) виплату має містити такі відомості:

    1) найменування страховика, якому подається заява, або МТСБУ;

    2) прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) або найменування заявника, місце його фактичного проживання та місце реєстрації або місцезнаходження, адресу електронної пошти (адресу для листування), номер телефону та інші способи обміну повідомленнями між заявником та страховиком;

    3) зміст майнової вимоги заявника про відшкодування заподіяної шкоди та документи, що підтверджують її розмір (за наявності);

    4) інформацію та підтвердні документи про здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, або інших осіб, відповідальних за заподіяну шкоду, та потерпілих осіб;

    5) дату подання заяви, підпис заявника.

    3. До заяви про страхову (регламентну) виплату додаються документи згідно Переліку за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3720-20#n325

    4. Якщо страховик (МТСБУ) протягом 30 календарних днів з дня отримання заяви про страхову (регламентну) виплату не повідомив заявника у зазначений у заяві спосіб про відсутність одного чи кількох документів, передбачених частиною третьою цієї статті, вважається, що заявник виконав вимоги частини третьої цієї статті та разом із заявою про страхову (регламентну) виплату подав усі передбачені цим Законом документи для здійснення такої виплати.

    5. Граничний строк для прийняття рішення за заявою про страхову (регламентну) виплату становить 60 календарних днів з дня подання заяви та всіх необхідних у відповідному страховому випадку документів, передбачених частиною третьою цієї статті, з урахуванням положень цієї частини та частини сьомої цієї статті.

    Якщо страхова компанія не в повній мірі сплатить страхове відшкодування

    Відповідно до статті 9 Закону України «Про страхування» страхова сума - грошова сума, в межах якої страховик відповідно до умов страхування зобов'язаний провести виплату при настанні страхового випадку.

    Якщо завдані збитки знаходяться в межах обов’язкового ліміту відповідальності страховика, а страхова компанія в свою чергу намагається занизити суму грошових відшкодувань різними аргументами, потрібно звертатись з позовом до суду до такої страхової компанії, надавши в суді квитанцію з рахунком реальної вартості на відновлення авто з офіційного СТО (чи будь-якого іншого, якому Ви довіряєте) та договір зі страховою компанією в якому зазначена вартість обов’язкового ліміту відповідальності.

    Якщо страхова компанія сплатить в повній мірі свої страхові зобов’язання, а грошової компенсації все рівно не вистачить на відновлення транспортного засобу, то в такому випадку позов до суду потрібно подавати до особи, що є винною у ДТП з вимогою відшкодування грошової суми, якої не вистачає для покриття завданих збитків.

    Відповідно до частини 2 статті 1187 Цивільного Кодексу України шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку.

    Згідно частини 1 статті 1194 Особа, яка застрахувала свою відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов'язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (відшкодуванням).

    Якщо Ви оцінили збитки завдані внаслідок ДТП - запропонуйте винуватцю вирішити питання в досудовому порядку, а саме шляхом оплати вартості робіт та матеріалів на відновлення авто, взявши кошти - надайте розписку, що Ви не маєте претензії до винуватця ДТП.

    Якщо попередній крок не приніс бажаного результату - вирішення даної проблеми здійснюється через суд, відповідачем в такій справі потрібно обрати винуватця ДТП.

    Ви маєте право звернутись за відшкодуванням як моральної, так і матеріальної шкоди.

    Матеріальна шкода - майнові та/чи грошові збитки, спричинені юридичній або фізичній особі (в такому випадку, це можуть бути: не покриті страховою витрати на ремонт автомобіля).

    Під час розгляду справи в суді, аналізуються усі надані вами документи та докази, які підтверджують наявність та розмір матеріальних збитків та ступінь душевних страждань, завданих внаслідок ДТП.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України